Naujame straipsnyje įtariamas galimas koronaviruso ir 5G ryšys
COVID-19 – visą pasaulį aprėpianti problema
COVID-19 ne tik atnešė daugybę mirčių, bet ir užvėrė karantinui beveik viso pasaulio šalis.
Apie COVID-19 girdime jau ne vieną mėnesį. Dėl šio koronaviruso pasaulis patyrė dar iki šiol nematytą karantiną ir sienų uždarymą, o užsikrėtusių ir mirusių skaičiai tebeauga. Rugpjūčio 10 dienos duomenimis,[1] pasaulyje užfiksuota 20 044 281 užsikrėtimo atvejis (iš jų 12 914 257 jau pasveikę) ir 734 485 mirtys. Lietuvoje šiuo metu užfiksuota[2] 2 265 COVID-19 ligos atvejai (iš jų 1 670 jau pasveikę) ir 81 mirtis. Labiausiai koronavirusas išplito JAV, Brazilijoje ir Indijoje. Daugiausiai mirčių – taip pat JAV.
Kinijoje prasidėjęs, o vėliau po visą pasaulį išplitęs koronavirusas šiuo metu vis dar neįminta mįslė, aplink kurią sukasi daugybė teorijų, nesutarimų ir net skandalų.[3][4] Tačiau daug mokslininkų bando sukurti vakciną nuo koronaviruso, nors dar iki galo nežino nei kaip, nei kodėl atsirado bei išplito COVID-19 ir kokio dydžio neigiamą įtaką sveikatai gali patirti užsikrėtusieji. Rugpjūčio 10 dienos duomenimis,[5] šiuo metu kuriama daugiau nei 165 vakcinos,[6] iš kurių jau 29 yra išbandomos su žmonėmis.
Vakcinos kūrime sugalvojo dalyvauti net ir lietuviai.[7] Viruso prototipo projektui Europos sąjungos investicijų priemonė „Inostartas“ atseikėjo 34 782 65 Eu sumą. Įdomu tai, kad dar net neturint vakcinos ir neįsitikinus jos saugumu, Europos sąjunga jau pasirašė sutartį dėl 300 milijonų dozių,[8] kurios bus paskirstytos ES narėms, kai tik bus sukurta koronaviruso vakcina.
Mokslininkai pastebėjo galimą sąsają tarp 5G ir koronaviruso
Prof. Massimo Fioranelli su kolegomis teigia, jog 5G ryšio milimetrinės bangos gali vaidinti pagrindinį vaidmenį gaminant koronavirusus ląstelėse. („Youtube“ vaizdo įrašo kadras)
Nors mokslininkai iš įvairių pasaulio šalių mėgina paaiškinti kaip atsirado COVID-19 ir kaip sustabdyti šį virusą, tačiau kalbos apie tai, jog koronavirusas gali būti susijęs su 5G technologija buvo griežtai atmetamos kaip nepagrįstos. Visgi liepos mėnesį buvo mėginta paviešinti naują Italijos profesoriaus Massimo Fioranelli[9] ir kitų tyrėjų iš Italijos, JAV bei Rusijos mokslinį redakcinį straipsnį[10] apie 5G technologijos ir koronavirusų ryšį, kuriame prieita prie itin svarbių išvadų. Mokslininkai teigė, jog 5G technologija gali būti susijusi su koronavirusų plitimu. Publikacijoje[11] rašoma:
Šiame tyrime mes parodėme, kad dermatologinės ląstelės, veikdamos kaip antenos, gali sugerti 5G milimetrines bangas, pernešti jas į kitas ląsteles ir vaidinti pagrindinį vaidmenį gamindamos koronavirusus biologinėse ląstelėse.
Autoriai detaliau paaiškino kaip 5G elektromagnetinės spinduliuotės dažniai gali turėti ryšį su koronavirusais:
DNR sukuriama iš įkrautų elektronų bei atomų ir turi į induktorių panašią struktūrą. Šią struktūrą būtų galima padalyti į linijinius, toroidinius ir apvaliuosius induktorius. Induktoriai sąveikauja su išorinėmis elektromagnetinėmis bangomis, juda ir sukuria šiek tiek papildomų bangų ląstelių viduje. Šių bangų formos yra panašios į jų DNR šaltinio šešiakampių ir penkiakampių bazių formas. Šios bangos branduolyje sukuria keletą skylių skysčiuose. Šioms skylėms užpildyti yra pagaminamos kelios papildomos šešiakampės ir penkiakampės bazės. Šios bazės gali jungtis viena prie kitos ir formuoti į virusus panašias struktūras, tokias kaip koronavirusas. Norint gaminti šiuos virusus ląstelėje, būtina, kad išorinių bangų ilgiai būtų trumpesni nei ląstelės dydis. Taigi milimetrinės 5G bangos gali būti puikios kandidatės tokių virusų struktūrų kaip koronavirusai (COVID-19) kūrimui ląstelėse.
Galima 5G žala gali būti dar didesnė nei tik pagalba kuriant koronavirusą
Mokslininkai tvirtina, jog pastebėjo ryšys tarp 5G ir koronaviruso nėra vienintelis galimas 5G ryšio neigiamas poveikis.
Be to, autoriai pastebi,[10] jog jie nėra pirmieji, kurie pradėjo kalbėti apie galimą 5G ryšio žalą:
Daug tyrėjų svarstė 5G technologijos poveikį žmonių sveikatai. Pavyzdžiui, buvo įrodyta, kad 5G mobiliųjų tinklų technologija paveiks ne tik odą ir akis, bet ir turės neigiamą sisteminį poveikį.[12] Kitame tyrime buvo teigiama, kad 5G technologijos daro didelę žalą žmonių sveikatai. Vėžys yra tik viena iš daugelio problemų. 5G sukelia 720 (faktorines) skirtingas žmonių ligas ir gali nužudyti viską, kas gyva, išskyrus kai kurias mikroorganizmų formas.[13]
Prof. M. Fioranelli su kolegomis užtikrintai teigia:
Tik ribotos bangos, kurių ilgis mažesnis nei milimetras, gali prasiskverbti į ląstelės membraną ir sąveikauti su DNR induktoriais. Šie bangos ilgiai gali būti stebimi 5G technologijoje. Taigi šios technologijos bokštai gali keistis bangomis su ląstelių DNR ir sukelti įvairių rūšių ligas, tokias kaip COVID-19.
Taigi, tokios mokslinės įžvalgos rodo, jog kategoriškas teigimas, jog 5G nesusijęs su koronaviruso plitimu, visgi gali būti neteisingas. Įdiegiant vis daugiau 5G antenų, šio ryšio elektromagnetinės spinduliuotės poveikis aprėps vis didesnius plotus, todėl kyla klausimas kaip pasaulis tuomet tvarkysis su koronavirusu, kuris jau dabar paralyžavo daugelį šalių.
Straipsnio autoriai apkaltinti melu
Straipsnis, kuriame buvo aptariamas galimas 5G ir koronavirusų ryšys, labai greitai pašalintas iš visų mokslinių duomenų bazių.
Tiesa, šis redakcinis straipsnis buvo labai greitai pašalintas iš visų mokslinių duomenų bazių. Jis sulaukė neigiamos kritikos, ar net tokių apibūdinimų kaip „blogiausias 2020 metų darbas“.[14] Kai kurie mokslininkai sukritikavo straipsnį dėl to, jog jame trūksta mokslinio pagrindo, neaišku kokiu tyrimu buvo remtasi, jog padarytos tokios išvados, o kai kurios mintys neva prieštarauja viena kitai. Straipsnis buvo įvertintas kaip melagingas ir „Delfi“ „Melo detektoriaus“ žurnalistų.[15]
Publikacija labiausiai buvo kritikuojama dėl to, kad joje aprašomas struktūrų, panašių į koronavirusą, susidarymas įmanomas tik tuo atveju, jeigu 5G ryšio bangų ilgiai būtų trumpesni už žmogaus ląstelės dydį. Kritikai aiškina, jog bangos ilgis yra milimetrų diapazone, o ląstelės dydis – mikrometrų diapazone ir todėl 5G bangos negali paveikti ląstelių. Tačiau kažkodėl pamirštama paminėti, jog dalis 5G ryšio bangų yra ir mikrometrų diapazone.[16] Dar neaišku kokios bangos bus diegiamos ir ar tikrai jos negalės paveikti ląstelių.
Kadangi M. Fioranelli, A. Sepehri, M.G. Roccia, M. Jafferany, O. Yu. Olisova, K.M. Lomonosov ir T. Lotti publikuotas „5G Technology and induction of coronavirus in skin cells“ straipsnis buvo išimtas iš visų duomenų bazių, jį galite atsisiųsti tiesiogiai iš mūsų puslapio: straipsnis.
Be to, nereikia pamiršti, jog iš tiesų jį parašę mokslininkai nepretendavo į rimtą mokslinį darbą. Tai buvo tik redakcinis straipsnis, kuriame iškelti nerimą keliantys pastebėjimai apie galimą 5G ryšio sąsają su koronavirusų dauginimusi. Veikiausiai po to šie mokslininkai būtų tęsę pradėtą darbą ir pateikę išsamų mokslinį tyrimą. Toks aršus redakcinio straipsnio puolimas ir staigus jo pašalinimas iš visų duomenų bazių iš tiesų sukėlė tik dar daugiau klausimų apie dalies mokslinės bendruomenės veiksmus ir norą bet kokia kaina neigti visą galimą 5G ryšio žalą. Nors ne vienas mokslininkas pripažįsta, jog trūksta duomenų apie šio ryšio galimą neigiamą poveikį, kad būtų prieita prie išvadų, tačiau kiti vis tiek aršiai kartoja, jog jokio poveikio išvis nėra. Jeigu hipotezę apie 5G ir koronaviruso ryšį pateikę mokslininkai apšaukti melagiais vien todėl, jog pritrūko mokslinių šaltinių, tuomet kodėl melavimu neapkaltinami ir tie, kurie be jokio mokslinio pagrindo tvirtina, kad 5G ryšys yra visiškai nekenksmingas?
5G ryšio galimos neigiamos įtakos sveikatai ir aplinkai mokslinė bazė dar yra gan skurdi, nes tai nauja, menkai ištirta technologija. Todėl kol kas galima tik spėlioti kiek ateityje gali būti randama neigiamų šios technologijos aspektų. Nežinome kiek teisinga gali būti hipotezė, jog egzistuoja ryšys tarp 5G ir koronaviruso. Tačiau vien tai, jog 5G ryšys sparčiai skinasi kelią komerciniam naudojimui įvairiose šalyse, nors nėra pakankamai daug mokslinių galimos žalos tyrimų, kelia nerimą.
- ^ COVID-19 Coronavirus Pandemic. Woldometer.
- ^ Nauji koronaviruso atvejai Lietuvoje: 9 iš jų registruoti Kauno, 4 – Vilniaus apskrityse. Delfi.
- ^ Coronavirus: Trump moves to pull US out of World Health Organization. BBC.
- ^ Tanzania president questions coronavirus kits after animal test. Aljazeera.
- ^ Jonathan Corum, Denise Grady, Sui-Lee Wee, Carl Zimmer. Coronavirus Vaccine Tracker. The New York Times.
- ^ Draft landscape of COVID-19 candidate vaccines. World Health Organization.
- ^ Lietuviai taip pat kurs vakciną nuo koronaviruso. LRT.
- ^ ES susitarė dėl 300 mln. koronaviruso vakcinos dozių įsigijimo. LRT.
- ^ Massimo Fioranelli. ResearchGate.
- ^ Massimo Fioranelli, A. Sepehri, Maria Grazia Roccia, et. al. 5G Technology and induction of coronavirus in skin cells. Journal of Biological Regulators and Homeostatic Agents.
- ^ Massimo Fioranelli, A. Sepehri, Maria Grazia Roccia, et. al. 5G Technology and induction of coronavirus in skin cells. Journal of Biological Regulators and Homeostatic Agents.
- ^ Ronald N. Kostoff, Paul Heroux, Michael Aschner, Aristides Tsatsakis. Adverse health effects of 5G mobile networking technology under real-life conditions. Toxicology Letters.
- ^ Christianto V, Boyd RN, Smarandache F. Wireless Technologies (4G, 5G) Are Very Harmful to Human Health and Environment: A Preliminary Review. BAOJ Cancer Research & Therapy.
- ^ Elisabeth Bik. Worst paper of 2020? 5G and Coronavirus induction. Science Integrity Digest.
- ^ Koronavirusą su 5G ryšiu siejęs „tyrimas“ pašalintas iš JAV Nacionalinės medicinos bibliotekos duomenų bazės. Delfi.
- ^ Renato Lombardi. Microwave and Millimetrewave for 5G Transport. ETSI.