Nemigos gydymas: nuo tinkamo ritmo iki žvaigždinio mazgo blokados

Firmus Medicus -

Didelis stresas ir persidirbimas – pagrindiniai gero miego priešai

Miego sutrikimai vargina daugybę žmoniųMiego sutrikimai dažnai atsiranda dėl didelio streso. Alexandros Gorn/Unsplash nuotrauka

Daugybė žmonių pasaulyje skundžiasi varginančiais košmarais ar nemiga. Tai gali nutikti dėl įvairių priežasčių, tačiau dažniausia miego sutrikimų priežastis glūdi mūsų galvose. Dėl to gali būti kaltas patiriamas per didelis emocinis stresas, įvairia informacija pernelyg apkrautos smegenys, išsikelti per aukšti darbiniai tikslai ar darbdavio keliami reikalavimai ir kitos panašios problemos. Žmogui reikalingas pakankamas poilsio valandų kiekis, kuo geresnis režimo palaikymas, nes chaotiškas ritmas, kai net dirbama naktimis, išbalansuoja cirkadinį ciklą.

Sekinant savo kūną ir iš jo per daug reikalaujant bei apkraunant jį per dideliu stresu ar informacija, galiausiai priverčiama nervų sistema veikti kitaip nei įprasta. Ji pereina į nuolatinę aktyvią būseną dėl kurios užsiblokuoja gebėjimas pereiti į greitojo miego fazę ir dažniausiai pasiekiama tik lėtoji miego fazė. Dėl to žmogus jaučiasi pavargęs net ir tada, kai ką tik pabudo, o jei ši problema pasireiškia nuolat, galiausiai rizikuojama, jog ims blogėti sveikata, bus prieita iki išsekimo ar depresijos, ims blogėti atmintis.

Lėtojo ir greitojo miego fazės labai skiriasi viena nuo kitos.

Lėtasis miegas – tai pirmoji fazė, kurios metu žmogų iš pradžių apima snaudulys, tada vis kiečiau įmingama, tačiau tokioje fazėje asmuo nesapnuoja, o pažadintas apskritai dažniausiai neprisimena ar nejaučia, jog miegojo ir pailsėjo.

Tuo tarpu greitojo miego fazė – tai kietas miegas, būdingas tik žmogui ir aukštesniesiems žinduoliams[1]. Jo metu asmuo sapnuoja, įtvirtinama ilgalaikė atmintis, baltymų sintezė atkuria kūno resursus, vyksta hormonų pokyčiai ir įvairių kūno sistemų harmonizavimas. Įprasto miego atveju šios fazės kartojasi maždaug 3‒5 kartus per naktį.

Miegas iš tiesų yra itin svarbus kiekvienam organizmui, nes miegant atkuriamos organizmo jėgos ir nors iš dalies atsiribojama nuo kūno pojūčių, išorinio informacijos srauto. Miego metu žmogaus smegenys išfiltruoja visą per dieną sukauptą informaciją ir tai, kas naudinga, perkelia į ilgalaikę atmintį, o nenaudingi dalykai pašalinami iš trumpalaikės atminties. Taip smegenys pasiruošia kitos dienos darbui, kur ir vėl visa informacija bus kaupiama trumpalaikėje atmintyje.

Būtent todėl neišsimiegojus ima mažėti produktyvumas, suprastėja atliekamų užduočių kokybė ir greitis, sunkiau apdorojamos naujos žinios. Todėl jei sutrinka miegas ir ilgą laiką nesiseka išsimiegoti, verta sunerimti ir mėginti kuo greičiau išspręsti šią problemą.

Medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytojas anesteziologas reanimatologas Vidas Jankus sako[2]:

„Pavieniai miego sutrikimai dažniausiai susiję su tuo metu patiriama didesne emocine įtampa, tad dėl jų nevertėtų nerimauti. Tačiau reikėtų ieškoti specialisto pagalbos, jeigu miego sutrikimai kartojasi tris ar daugiau kartų per savaitę ir tęsiasi ilgiau nei tris mėnesius, jeigu neaiški jų priežastis, jeigu dėl jų blogėja savijauta dienos metu, darbo ir gyvenimo kokybė.“

Žvaigždinio mazgo blokada atliekama norint pagerinti ilgalaikį miegą

Kai sutrinka miegas ir žmogus kankinasi dėl lėtinės nemigos, specialistai dažniausiai pradeda gydymą su kognityvine elgesio terapija. Jos metu pacientas sužino apie miegą ir kas jį gerina ar kaip tik trukdo tinkamai išsimiegoti, o tuomet bandoma neigiamus veiksnius koreguoti.

Tiesa, ypač dažnai bandoma eiti greituoju keliu ir gydyti nemigą tiesiog geriant migdomuosius vaistus. Deja, tai veikiau daro meškos paslaugą, nes migdomųjų dažnai griebiamasi, kai dar galima koreguoti sutrikusį ritmą kitais būdais. O geriant vaistus, vėliau juntamas nuovargis, prastesnė koordinacija ir kiti šalutiniai poveikiai. Be to, pripratus prie migdomųjų darosi sunku jų atsisakyti ir sugrįžti prie normalaus miego ritmo.

Nemigos gydymas: nuo tinkamo ritmo iki žvaigždinio mazgo blokados

Pasaulyje žinomas dar vienas įdomus būdas, kaip gydomi miego sutrikimai, nors toks pasirinkimas Lietuvoje dar gan menkai žinomas ir vos keli gydytojai gali atlikti reikiamą procedūrą. Miego sutrikimai gali būti gydomi atliekant žvaigždinio mazgo blokadą, kuris priklauso simpatinei nervų sistemai. Tokią procedūrą dažniausiai atlieka gydytojai anesteziologai, kurie specializuojasi skausmo gydyme.

Žvaigždinis mazgas yra randamas žmogaus kakle. Procedūros metu į šiuos nervus suleidžiama vaistų injekcija, kurios suleidimas yra beveik neskausmingas. Žvaigždinio mazgo blokada paprastai trunka vos mažiau nei 30 minučių, o po stebėjimo pacientas jau tą pačią dieną gali grįžti namo.

Tokia procedūra atliekama ne tik mėginant gydyti nemigą, bet ir kitas problemas. Ji gali padėti sumažinti galvos, kaklo, žasto ir viršutinės krūtinės dalies skausmą, pagerinti kraujotaką ir kraujo tiekimą į ranką[3]. Žvaigždinio mazgo blokada naudojama kraujotakos sutrikimams ar nervų pažeidimams diagnozuoti arba gydyti. Ir tai nėra kažkas naujo, nes ji buvo pradėta naudoti dar karo veteranams, kuriuos bandyta gydyti nuo potrauminio streso sutrikimo. Procedūra buvo tokia sėkminga, jog efektyvumas išties stebino – siekė 80‒90 procentų. V. Jankus pasakoja[2]:

„Žvaigždinis mazgas susijęs su atsako „kaukis arba bėk“ reguliavimu, kai per didelis aktyvumas stimuliuoja smegenis būti pasiruošusioms staigiam veiksmui ir slopina bet kokį miego pojūtį. Atlikus injekciją, trumpam išjungiamas simpatinės nervų sistemos aktyvumas ir perdėtas nervų sistemos sujaudinimas, suteikiama laiko nervų sistemos mediatorių perėjimui iš sujaudinimo į normalią būseną. Tai panašu į kompiuterio perkrovimą, kai jis nebesusidoroja su informacija ir užstringa. Po dviejų savaičių procedūrą reikia pakartoti. Gydymo rezultatas – ilgai trunkantis miego pagerėjimas ir išsivadavimas iš košmariškų sapnų. Taip pat pastebėta, kad ženkliai sumažėja nerimas, dirglumas, pagerėja emocinė būklė, atmintis ir koncentracija, sumažėja prakaitavimas, menopauzės metu moteris varginančios karščio bangos, pagerėja seksualinė funkcija, esant priklausomybei, silpnėja vaistų potraukis.“

Tiesa, kaip ir su bet kuria kita medicinine procedūra, žvaigždinio mazgo blokada gali sukelti tam tikrų komplikacijų, bet jų rizika itin maža. Injekcijos vietoje gali atsirasti mėlynių ar būti juntamas skausmas. Taip pat gali užgulti nosį, parausti akys, užkristi vokai, užkimti balsas, būti juntamas gumulas gerklėje, gali būti sunku ryti. Bet tokios sunkios komplikacijos kaip infekcija, nervų pažeidimas ar kraujavimas yra labai retos[3].

Po procedūros rekomenduojama nevairuoti ir nedaryti jokios rimtos veiklos, leisti sau atsipalaiduoti. Tačiau jau kitą dieną galima grįžti prie įprastos veiklos. Gurkšnoti vandenį per šiaudelį ir palaipsniui pradėti valgyti kietą maistą galima iškart po to, kai normalizuojasi balsas. Tad iš esmės poprocedūrinis laikotarpis nėra sunkus ar ilgai trunkantis[4].

Žmogaus organizmui reikia tinkamo ritmo

Ritmo palaikymas gali padėti vėl mėgautis mieguNorint išsimiegoti, reikėtų palaikyti normalų dienos ritmą. Lux Graves/Unsplash nuotrauka

Žinoma, ne visada būtina griebtis sudėtingesnių procedūrų. Tam, kad pavyktų išlaikyti kokybišką miegą ir gerą savijautą, daugeliui tereikia įvesti tinkamą dienos ritmą ir laikytis miego higienos rekomendacijų. O rekomendacijos yra gan paprastos[2].

  • Kad susiformuotų miego ciklas, svarbu eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu. Net jei iš pradžių nepavyksta užmigti, ilgainiui smegenys pradės dirbti ir išskirs reikiamus hormonus tam tikru ritmu, todėl po kurio laiko vis tiek pastebėsite teigiamus pokyčius ir pavyks įeiti į normalų miego ciklą.
  • Mėgindami užmigti nežvilgčiokite į laikrodį, nes tai kaip tik trukdo užmigti ir didina įtampą.
  • Net jei dienos metu turite laisvo laiko ir galite trumpam užmigti, venkite to, nes tai išderina miego ciklą. Miegojimas dienos metu rekomenduojamas tik tuo atveju, jei dirbate pamaininį darbą ir tenka nemiegoti naktimis.
  • Likus maždaug 4-6 valandoms iki miego ir nakties metu reikėtų atsisakyti visų stimuliuojančių medžiagų vartojimo. Pavyzdžiui, netinka vartoti kofeiną saldintus gazuotus gėrimus, nikotiną, šokoladą, juodą ir žalią arbatą.
  • Nors gali atrodyti, jog alkoholis ar migdomieji vaistai padeda greičiau užmigti, tačiau venkite juos vartoti, nes tokios medžiagos pakeičia miego architektūrą ir net ir po ilgo miego ryte vis tiek jusite nuovargį.
  • Aktyvia fizine veikla užsiimkite dienos metu ir venkite sporto likus vos 3-4 valandoms iki miego.
  • Miegą gali pagerinti lengvas, negausus užkandis, tačiau jokiu būdu nevalgykite sunkiai virškinamo maisto.
  • Miegamasis turėtų būti išvėdintas, jame turėtų būti pakankamai vėsu, tamsu ir tylu. Jei negalite užtikrinti tamsos ar tylos, galite naudoti akių raištį ar ausų kištukus.
  • Lova skirta miegojimui. T. y., venkite atsigulę į lovą dar žiūrėti įtempto siužeto filmus, dirbti kompiuteriu, bandyti įsidėmėti sudėtingą informaciją ar panašiai.
  • Prieš miegą naudinga užsiimti raminančia veikla, pasimėgauti karšta vonia ar įdomia knyga.

Atminkite, jog kokybiškas ir pakankamai ilgai trunkantis miegas yra itin svarbus kiekvienam žmogui, todėl negalima ignoruoti nemigos. Miego trūkumas yra labai pavojingas ir gali lemti psichikos sutrikimus, padidinti infekcijų ir kitų ligų riziką.

Jeigu tinkamo ritmo palaikymo neužtenka, jog susigrąžintumėte kokybišką miegą, tuomet laikas apsvarstyti kitas alternatyvas. Geriausia tokiu atveju pasikliauti specialistų patarimais, kurie patars ir paaiškins, kuris gydymas yra tinkamiausias.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e