Nepatogūs klausimai apie gimdymą: visa tiesa apie depiliaciją, tuštinimąsi ir plyšimus

Firmus Medicus -

Akušeriai tikina, kad prieš gimdymą nereikia nusiskusti

Moterims kyla daug klausimų apie gimdymą. Juano Encalados/Unsplash nuotrauka

Laukiantis kūdikio būsimoms mamoms kyla daugybė klausimų. Deja, nors į juos visus mielai atsakytų prižiūrintis gydytojas, nėščiosios ne visada linkusios atvirai užduoti rūpimus klausimus. Taip dažniausiai nutinka tada, kai norisi sužinoti atsakymus į kiek nepatogius klausimus, kuriuos gėda ar baisu užduoti[1]. O tada gimsta įvairiausi iš lūpų į lūpas perduodami mitai, kurie ne visada atitinka realybės.

Pavyzdžiui, daugelis moterų mano, jog prieš gimdymą svarbu nusiskusti bikinio zoną. Dėl to jos iš paskutiniųjų stengiasi tą padaryti pačios apgraibomis arba su veidrodėlio pagalba. Kai kurios dėl to skuba į grožio saloną arba prašo, jog tai atliktų vyras. Tačiau iš tiesų nėščiosios vargsta be reikalo.

Realybėje yra netgi priešingai – gydytojai rekomenduoja prieš gimdymą neliesti bikinio zonos skutimosi peiliukais ar kitomis plaukelių šalinimo priemonėmis, nes gerai nematant, kas vyksta, gali likti įpjovimų, jautrių vietų. Moters kūnas dažnu atveju būna dar jautresnis nei iki šiol, tad depiliacija vašku nėštumo metu ar panašūs plaukelių šalinimo būdai gali būti gerokai skaudesni nei įprasta. Be to, akušeriai yra matę visko ir jiems visiškai nerūpi, kokio ilgumo plaukeliai slepiasi po kelnaitėmis. Yra visiškai normalu tiek nusidepiliuoti, tiek ir palikti tą vietą su plaukeliais.

 

Tad geriausia neeikvoti energijos mąstant, kaip atrodo bikinio zona. Žinoma, jeigu esate įpratusi nuolat šalinti plaukelius ir intymi higiena jums neatsiejama nuo bikinio zonos skutimo, todėl jausitės nepatogiai, jei matysis plaukeliai, tuomet tai darykite ir įpusėjus nėštumui. Tačiau jeigu tą norite daryti tik mąstydami apie gydytojus, tuomet tikrai neverta sukti galvos dėl depiliacijos. Plaukelių kiekis neturi jokios įtakos gimdymo eigai ar gydytojų požiūriui į gimdyvę.

Tuštinimasis gimdymo metu yra dažnas reiškinys, kurio moteris negali suvaldyti

Nėštumo metu daugelis moterų su nerimu laukia gimdymo dienos. Camyllos Battani/Unsplash nuotrauka

Be bikinio zonos būsimos mamos taip pat dažnai nerimauja dėl to, kad gimdymo metu gali pasituštinti. Prasidėjus stūmimo momentui gimdyvei tenka iš visų jėgų stangintis, jog naujagimis sėkmingai praeitų gimdymo takus ir atsidurtų išorėje. Tačiau besistanginant drauge ir pasituštinama, nes bekeliaudamas į mūsų pasaulį kūdikis spaudžia tiesąją žarną. Moterys to negali suvaldyti ir net nejaučia, jog bandant pagimdyti, taip pat netyčia atliko gamtinius reikalus.

 

Tuštinimasis gimdymo metu yra visiškai natūralus ir dažnai pasitaikantis reiškinys. Iš visų gimdyvių, kurios bando pagimdyti natūraliai, maždaug 50-75 procentai pasituština stanginimosi metu. Likusioms to pavyksta išvengti, tačiau tai tėra sėkmės ar žarnyno tuštumo reikalas.

Seniau buvo įprasta, jog kol dar sąrėmiai nėra per dažni atlikinėti papildomas užduotis, moteriai būdavo pasiūloma vadinamoji klizma. T. y., dar prieš prasidedant stūmimo momentui gimdyvės organizmas būdavo išvalomas nuo išmatų, atliekant specialią procedūrą ir po to leidžiant moteriai atlikti gamtinius reikalus tualete. Tačiau dabar tokie dalykai nebėra praktikuojami ir nebent pačios nėščiosios, bijodamos pasituštinti gimdykloje, iš anksto prasivalo organizmą.

Visgi, akušeriai siūlo taip nesielgti. Tuštinimasis per gimdymą yra visiškai natūralus procesas, prie kurio įpratę tiek akušeriai-ginekologai, tiek ir jiems asistuojantis medicininis personalas. Vos pastebėjus, jog tai įvyko, personalas labai mikliai viską sutvarko ir gimdyvės dažniausiai net nepastebi, jog kažkas įvyko.

Tad nesukite galvos dėl tokių dalykų, o gimdymo metu irgi vargu, ar apie tai dar mąstysite. Tuštinimosi gimdymo metu išvengia tik tos moterys, kurių žarnynas būna visiškai tuščias. Be to, prieš gimdymą neretai moterys viduriuoja, tad taip natūraliai atlaisvina žarnyną.

Kėgelio pratimai gali padėti išvengti plyšimo gimdymo metu

Dar vienas ganėtinai dažnas reiškinys gimdant natūraliu būdu – plyšimas. Kai kurios moterys įsitikinusios, jog epiziotomija (tarpvietės kirpimas) yra daug geresnis pasirinkimas. Tačiau tai – mitas. Specialistai kaip tik dažnai kartoja, jog plyšimai gyja greičiau ir dažniausiai netgi nėra tokie gilūs kaip specialiai atlikti kirpimai. Dėl šios priežasties dažniausiai prireikia vos poros siūlių, o jau po poros savaičių siūlės ištirpsta savaime ir moteris gali džiaugtis lengvai sugijusiu susiuvimu.

Žinoma, būna įvairių atvejų ir negalima sakyti, jog visi plyšimai būna lengvi. Pasitaiko itin rimtų plyšimų, tačiau jie pakankamai retas reiškinys, dėl kurio neturėtų jaudintis didžioji dauguma gimdyvių.

Be to, plyšimų tikimybę mažina kėgelio pratimai ir specialus tarpvietės bei makšties masažas. Reguliariai treniruojant intymią vietą, galima tikėtis labai nežymaus sužeidimo arba išvis išvengti plyšimo gimdymo metu. Tiesa, jeigu pirmą kartą gimdančios moters vaikelis gims laikydamas rankytę šalia savo veido, tada vargu ar pavyks išvengti sužeidimų.

Gimdymo metu tikrai neverta galvoti apie pašalinius dalykus. Ömürdeno Cengizo/Unsplash nuotrauka

Cezario pjūvis ir kitos nenumatytos situacijos gali nutikti bet kuriai

Daugelis mamų, pasiskaičiusios įvairių knygų ir lankydamos užsiėmimus nėščiosioms, nusprendžia, kad nori būtinai gimdyti natūraliai. Tačiau kartais susiklosto nenumatytos aplinkybės, kai tenka suvokti, kad Cezario pjūvis yra geresnė išeitis. Medikai jį pasirenka ne tik iš anksto žinodami tam tikras indikacijas, dėl kurių moteris negali gimdyti natūraliai, bet ir staiga pasikeitus vaiko ar gimdyvės būklei.

Cezario pjūvis ar kita skubi pagalba gali būti atliekama, kai moteris pradeda gausiai kraujuoti ar pastebima, jog kūdikio būklė labai bloga. Kai kuriems naujagimiams prireikia skubios pagalbos ar gaivinimo, taip pat pasitaiko gimdymo komplikacijų, susijusių su gimdyvėmis, o ne kūdikiais.

Tačiau svarbu suvokti, jog gimdant tam pritaikytoje ligoninėje, šalia yra profesionalūs medikai ir visa reikalinga įranga. Tad net kai retais atvejais įvyksta netikėtos situacijos, medicininis personalas yra pasirengęs greitai reaguoti ir padaryti viską, kad išgelbėtų tiek naujagimį, tiek gimdyvę.

Atminkite, jog stresas nėštumo metu neigiamai veikia jūsų atžalą, tad padarykite viską, ką tik galite, jog nepasiduotumėte didelei baimei ir nestresuotumėte dėl artėjančio gimdymo. Medituokite, klausykite ramios muzikos, neleiskite sau pernelyg ilgai mąstyti apie įvairias galimas gimdymo komplikacijas. Jeigu vis tiek itin nerimaujate, ar kritiniu atveju medikai turės visą reikiamą įrangą, galite apsilankyti gimdyklose. Dažnu atveju, bent jau didmiesčiuose, yra rengiamos gimdyklų ekskursijos nėščiosioms. Be to, galite tiesiog pasikonsultuoti su jus prižiūrinčiu gydytoju ir išsiaiškinti viską, kas jums kelia nerimą.

Gimdyvių mirtingumo rodikliai 2020 metais smarkiai nesiskyrė nuo prieš tai buvusių

Lietuva gali pasigirti pakankamai gerai išvystytu ligoninių tinklu su visa reikiama įranga. Nors naikinama vis daugiau gimdyklų, tačiau likusios yra gerai aprūpintos, todėl tragiškai pasibaigiantys gimdymai yra retas reiškinys ir geriausia apie tai išvis negalvoti.

Gimdyvių mirtingumo rodikliai atskleidžia rizikos rimtumą. Freestocks/Unsplash nuotrauka

Bet kalbant apie bendrą tendenciją, gimdyvių mirtingumo rodikliai neatrodo taip gerai, kaip norėtųsi. Pasak Jungtinių Tautų (JT) agentūrų, 2020 metais gimdyvių mirtingumas augo arba sustojo beveik visuose pasaulio regionuose[2].

Ataskaitoje, kurioje 2000–2020 metais buvo stebimas gimdyvių mirtingumas nacionaliniu, regioniniu ir pasauliniu mastu, buvo nustatyta, kad 2020 metais visame pasaulyje mirė apie 287 000 mamų. Tai yra šiek tiek mažesnis kiekis, jei lygintume su 2016 metais, kai mirė 309 000 gimdyvių. Tačiau vargu, ar galima džiaugtis tokiu nedideliu skirtumu, nes tai reiškia, kad pasaulyje kas dvi minutes miršta po nėščią ar jau gimdančią moterį.

Mirčių padaugėjo tose vietovėse, kuriose yra mažiau galimybių laiku gauti sveikatos priežiūros paslaugas. Dauguma mirčių fiksuojamos skurdžiausiose pasaulio vietose ir konfliktų paveiktose šalyse.

Tad nepaisant to, jog tokių skaudžių nelaimių kartais išties pasitaiko, bent jau Lietuvoje gimdyvių mirtys būna itin retos. Be to, aktyviai siekiama, kad net ir kalbant pasaulio mastu, būtų kuo labiau sumažintas gimdyvių mirtingumas. Norima, jog iki 2030 metų 100 000 gimdymų tektų 70 mirčių. 2020 metais 100 000 gimdymų teko 223 mirtys.

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e