O. Bilotta, buvęs „Novartis“ pardavimų atstovas: tai buvo svajonių darbas

Gretchen Morgenson -

Vaistų pramonę supurtė jų pačių atstovas

Osvaldas Bilotta dirbo farmacijos bendrovėjeOsvaldas Bilotta nenumanė, jog įsidarbinęs „Novartis Pharmaceuticals“ atstovu vėliau dalyvaus svarbiame federaliame šios įmonės veiklos tyrime. („NBC News“ nuotrauka)

Išskirtiniame interviu informatorius, sudaręs susitarimą už 678 mln. USD, sakė, kad norint sukrėsti vaistų pramonę reikėjo „drastiškų veiksmų“.

Kai Osvaldas Bilotta (Oswald „Ozzie“ Bilotta) 1999 m. įsidarbino savo svajonių darbe „Novartis Pharmaceuticals“ atstovu, jis galvojo, kad darys gerus darbus visuomenei ir tuo pačiu gaus naudos sau bei savo šeimai. Jis nė nenumanė, jog kiek daugiau nei po dešimtmečio dalyvaus plačiame federaliniame tyrime dėl „Novartis“[1] farmacijos kompanijos kyšininkavimo ir turės gydytojams mokėti kyšius grynaisiais pinigais, po to prokurorams nešdamas pokalbių pasiklausymo įrašus. 

Liepos 1 d. ilgametės Osvaldo Bilottos pastangos paviešinti tiesą apie „Novartis“ atsipirko. Teisingumo departamentas paskelbė apie 678 mln. USD dydžio susitarimą su įmone dėl netinkamų paskatų, nes buvo siekiama, jog gydytojai išrašytų 10 bendrovės vaistų, įskaitant antihipertenzinį vaistą „Lotrel“. Kaip sakė O. Bilottos advokatas, šis susitarimas[2] yra didžiausias tarp informatorių federalinėje kovoje su kyšininkavimu.[3]

Išskirtiniame interviu 57 metų Bilotta teigė:

Jaučiau, kad reikėjo imtis drastiškų veiksmų, jog apversčiau šią sistemą aukštyn kojomis ir padaryčiau ją labiau teisėtą. Reikėjo susprogdinti visą sistemą ir sudėlioti ją atgal sąžiningai – kad būtų sąžininga mokesčių mokėtojams ir pacientų gerovei.

Nors dar nebuvo nustatyta išmoka, kurią Bilotta gali gauti pagal federalinį informatorių įstatymą, jo advokatai sakė, kad pagal susitarimą Bilotta gali gauti 75 mln. USD sumą (prieš mokesčius).

Kyšiai gydytojams: prabangios vakarienės, striptizo klubai, šventės jų vaikams

Iš nelegalios veiklos „Novartis“ uždirbdavo milijonusDėl nelegalios veiklos „Novartis“ uždirbo apie 40 mln. USD.

Susitarime „Novartis“ prisipažino dėl tam tikro nurodyto elgesio ir žada smarkiai sumažinti vykdomą praktiką, kuri, kaip įrodė Bilotta, daro įtaką gydytojams, skatinant išrašyti tam tikrus vaistus. Vyriausybė pranešė, kad „Novartis“ vien dėl tokio elgesio uždirbo mažiausiai 40 milijonų dolerių – tai pinigai, kurie buvo sumokėti iš federalinės sveikatos priežiūros programų.

Audrey Strauss, advokatė, dirbanti su šia byla, sakė:

Daugiau nei per dešimtmetį „Novartis“ išleido šimtus milijonų dolerių vadinamosioms kalbėtojų programoms, įskaitant kalbėtojų mokesčius, brangius patiekalus ir aukščiausio lygio alkoholį, kurie buvo ne kas kita kaip kyšiai, kad gydytojai visoje šalyje išrašytų „Novartis“ kompanijos vaistus.

Generalinio direktoriaus Vas Narasimhan pareiškime teigiama, kad „Novartis“ yra pasiryžusi išspręsti šiuos klausimus ir iš jų pasimokyti:

Šiandien esame kitokia įmonė – turime naują vadovybę, tvirtesnę kultūrą ir visapusišką įsipareigojimą laikytis etikos, kuri įtvirtinta mūsų bendrovės širdyje.

„Novartis“ atstovas atsisakė pakomentuoti apie Bilottą.

Bilotta, „Novartis“ prekybos atstovas rytiniame Long Ailendo gale, 2011 m. sausio mėn. pateikė ieškinį pagal neteisėtų ieškinių įstatymą, kuriame išsamiai nurodomas atlyginimas gydytojams. Pavyzdžiui, prabangios vakarienės restoranuose; brangūs bilietai į sporto renginius ir pramogas, įskaitant kelionę į Manheteno striptizo klubą; dovanų kuponai; ir aptarnavimas gydytojų vaikams skirtuose renginiuose, pavyzdžiui, mokslų baigimo proga.

Vyriausybės vardu ir siekdamas įrodyti savo praneštą atvejį, Bilotta slapta užfiksavo, jog dviems gydytojams mokėjo grynaisiais pinigais ir iš keturių kitų gavo patvirtinimą, kad jie sutinka su išankstiniu atlyginimu.

2013 m. vyriausybė ir Niujorko valstija išnagrinėjo šią bylą. Ji apima kompanijos „Novartis“ veiklą, kuri vyko nuo 2002 m. sausio mėn. iki 2011 m. lapkričio mėn. Be Bilottos parodymų, vyriausybė apklausė dar 350 liudytojų. Tarp maždaug 10 vaistų, susijusių su kyšininkavimu, buvo antihipertenzinis vaistas „Valturna“ ir vaistas prieš diabetą „Starlix“.

Federalinės vyriausybės kovos su kyšininkavimu įstatymas yra baudžiamasis įstatymas, draudžiantis atlyginti sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams už pacientų siuntimą ar kitą verslą, susijusį su prekėmis ir paslaugomis, kurios apima sveikatos priežiūros programas, tokias kaip „Medicare“ ir „Medicaid“. Dėl netinkamo elgesio gali padidėti sveikatos priežiūros išlaidos, būti vartojamas per didelis vaistų kiekis ar netinkamai teikiamos paslaugos bei netinkamai elgiamasi su pačiu pacientu.

Kompanijos “Novartis” gydytojų pranešėjų programos vyko prabangiuose restoranuose Niujorke, Majamyje, Čikagoje ir San Franciske, kur gydytojai turėjo informuoti kitus gydytojus apie „Novartis“ vaistus. Kaip pranešė vyriausybė, per tą laiką vienas gydytojas gavo daugiau nei 320 000 USD honorarą ir išrašė daugiau nei 8000 kompanijos vaistų receptų. Nė vienas iš gydytojų nebuvo identifikuotas vyriausybės.

Farmacijos įmonės atstovas jau pirmą dieną pastebėjo, kad vyksta nelegali veikla

Osvaldas Bilotta nežinojo kompanijos užkulisiųGavęs darbą farmacijos kompanijoje, Osvaldas Bilota iš pradžių manė, jog susirado svajonių darbą. („NBC News“ nuotrauka)

Iš pietų Italijos imigrantų kilęs Bilotta teigė, kad gavęs darbą „Novartis“ įmonėje manė, jog prasimušė:

Pozicijos yra labai konkurencingos – į vieną vietą pretenduoja tūkstančiai. Tu jautiesi lyg pagerbtas, kad gavai šias pareigas.

Tačiau, kaip teigė Bilotta, vos pradėjus dirbti kai kurie dalykai pasirodė keisti. Jis prisiminė, kad vienas gydytojas, pačią pirmą jo darbo lankant gydytojus dieną, jam pateikė lapą, kuriame buvo surašyti 10 pacientų vardai. Tuomet jis sumišęs paklausė, kas tai. Bilotta teigė:

Man buvo atsakyta: „Kai tik užrašome 10 pacientų, kurie naudos šį vaistą, gauname 100 USD dovanų čekį restoranui.“

Bilotta sakė, kad kai apie tai užsiminė vadovui, jis neatrodė susirūpinęs ir nesiėmė jokių veiksmų. Remiantis sutartimi, „Novartis“ etikos politikoje teigiama, kad siūlyti kyšius ar paskatinimus tam, jog būtų išrašyti šios kompanijos vaistai, yra baudžiamasis nusikaltimas.

Pasak Bilottos, „Novartis“ kompanija daug dėmesio skyrė tam, kad išlaikytų gydytojus, išrašančius daug receptų, laimingais. Susitikimuose su vadovybe, pardavimo atstovams duodama šimtai dolerių „American Express“ dovanų čekių pavidalu, nes šie dovanojami gydytojams.

Bėgant metams, tarp vaistų pardavimo atstovų daugėjo kalbų, jog kitos vaistų kompanijos perka gydytojams brangius bilietus – baseino išlaidų padengimas buvo vienas iš tokių gandų, kurį priminė Bilotta. Kai kurie gydytojai ėmė prašyti daugiau – televizoriaus laukiamajam, paramos vaiko išleistuvėms. Daugiausiai receptų išrašantis gydytojas reikalavo, kad „Novartis“ pasamdytų jo sūnų, ką ji ir padarė. Tačiau, kaip sakė Bilotta, sūnus darbe ilgai neišsilaikė.

Bilotta aiškino:

Mačiau, kaip viskas vystosi. Mes perėjome nuo griežto koncentravimosi į produktą, prie didesnio skatinimo.

2000-ųjų viduryje „Novartis“ pradėjo populiarinti savo gydytojų pranešėjų programas, kurių metu įmonė mokėjo gydytojams atlyginimus, kad mokytų kitus gydytojus apie vaistų nuopelnus. Tačiau kai kurie vaistai, kuriuos pardavinėjo ir Bilotta, buvo žinomi jau daugelį metų ir todėl jam buvo aišku, kad tai tebuvo procesas kaip atsilyginti gydytojams. Bilotta pridūrė, kad daugumoje programų vyravo plepesiai ir vaistai apskritai net nebūdavo minimi. Jis sakė:

Jie norėjo, kad būtų perduodamos medicinos žinios. Bet kiek jums reikia švietimo apie šiuos seniai rinkoje esančius vaistus? Būčiau pritrenktas, jei bent 10 procentų programų buvo teisėtos.

Anot Teisingumo departamento:

„Novartis“ surengė dešimtis tūkstančių pranešėjų programų ir susijusių renginių, teikiant švietėjišką turinį, kai iš tikrųjų renginiai buvo ne kas kita, kaip kyšio davimo gydytojams priemonė.

Vyriausybė teigė, kad „Novartis“ pakartotinai priimdavo tuos pačius gydytojus į tų pačių vaistų reklamines programas. Kompanijos įrašai rodo, kad „daugiau nei 19 235 gydytojai lankėsi tą patį pavadinimą turinčiose programose tris ar daugiau kartų per šešių mėnesių laikotarpį“.

Pvz., Rokforde, Ilinojaus valstijoje, „Novartis“ per aštuonerius metus surengė 124 pranešėjų programas, kuriose dalyvavo tie patys 10 gydytojų arba, kaip pogrupis, vieninteliai lankytojai. „Novartis“ sumokėjo vienam gydytojui, kad jis kalbėtų visuose 102 renginiuose.

Vyriausybė teigė, kad „Novartis“ 1999 m. įsteigė atitikties užtikrinimo skyrių, tačiau iki 2001 m. jame dirbo tik vienas asmuo. Susitarime teigiama, kad bendrovė iki 2008 m. neatliko išsamaus pranešėjų renginių audito, tačiau mokymo medžiagoje siūloma nesiųsti el. laiškų apie veiklą iš dalies dėl to, kad kiltų pavojus „Novartis“. Susitarime pažymėta, kad „Novartis“ vyriausiasis atitikties užtikrinimo pareigūnas pristatymuose įmonės praktikantams sakė:

Jei neturite to rašyti, nerašykite. Apsvarstykite galimybę naudoti telefoną.

Kiekvieną ketvirtį „Novartis“ reikalaudavo, kad pardavimų atstovai išleistų biudžetą, tarkime, 5000 USD už vienetą, gydytojų pranešėjų programoms, sakė Bilotta. Lėšos būdavo paskirstytos nedelsiant. Bilotta aiškino:

Tačiau buvo sunku surasti pakankamai praktikuojančių specialistų programų lankymui, o kartais programoms skirti pinigai nebuvo išleidžiami. Tuomet prasidėdavo pragaras.

Turėjau situacijų, kai mano pardavimai buvo geri ir dėl tam tikrų priežasčių neišleisdavau visų pinigų. Tada man grasindavo, jog prarasiu darbo vietą. Jie turėjo konkrečią investicijų grąžą, kuri priklausė nuo išleistų pinigų.

Vyriausybė teigė, kad vienas pranešėjų programų rinkinys davė 1200 procentų investicijų grąžos tarp dalyvavusių gydytojų.

Dėl farmacininkų veiklos išaugo sveikatos priežiūros išlaidos

Išaugo sveikatos priežiūros išlaidosDėl nelegalios farmacininkų veiklos smarkiai išaugo sveikatos priežiūros išlaidos.

Kartais Bilotta bendraudavo su pacientais, pavyzdžiui, gydytojų laukiamajame, ir jie skundėsi didelėmis vaistų kainomis. Jis sakė, jog pokalbiai jį nuliūdindavo, atsižvelgiant į tai, ką jis žinojo apie „Novartis“ išmokas gydytojams ir kaip jos padidino sveikatos priežiūros išlaidas. Bilotta prisipažino:

Tai buvo slegiantis jausmas. Jausmas, lyg skriaustum pacientus.

Jo teigimu, XXI a. pirmojo dešimtmečio viduryje ir vėliau padėtis tapo nepakeliama. „2008 m. mačiau, kad tai tebuvo tik daugybė programų“, – sakė jis. Bilotta svarstė palikti darbo vietą „Novartis“ kompanijoje, tačiau per didžiąją ekonominę krizę buvo mažai galimybių įsidarbinti.

2010 m. Bilotta nuėjo pas vadybininką ir pasakė, kad turi sukčiavimo įrodymų. Vadybininkas atsakė:

Net neabejoju, kad galime kažką rasti ir apie tave.

Bilotta pasakojo:

Aš turėjau kažką daryti, bet nemaniau, kad yra kokia nors išeitis.

Vėliau tais metais jis išgirdo apie sukčiavimo bylą prieš kitą didelę farmacijos kompaniją ir nusprendė susisiekti su informatorių advokatais. Nuo 2011 m. pradžios jis buvo informuotas teisėsaugos ir prieš pateikdamas ieškinį pradėjo nešioti mikrofoną bei įrašinėti pokalbius su šešiais gydytojais savo teritorijoje. Du iš jų paėmė po 500 USD grynaisiais, o kiti patvirtino, kad sutinka su išankstiniais paskatinimais arba siūlymais tai pasielgti ateityje.

Teisėsauga buvo „pritrenkta išgirdusi, kad gydytojai ima kyšį grynaisiais pinigais“, – teigė Bilotta. „Jie paklausė: „Ar galite tai įrašyti?“. Akimirką sustingau – būtent tada man paaiškėjo bylos pobūdis.“

Iš pradžių byla buvo antspauduota, tačiau, paaiškėjus Bilottos pavardei, jis ėmė sulaukti grasinimų mirtimi ir internetinių provokacijų. Billotta galvojo, kad turi išvežti savo šeimą iš Niujorko, tačiau jis teigė, kad palaikymas, kurio sulaukė iš draugų ir nepažįstamų žmonių, gerokai pralenkė kritiką. 2013 m. dėl Menjerio ligos pasitraukęs iš „Novartis“, jis pradėjo gyventi iš dalies atlyginimo ir medicininio draudimo.

Susitarus su vyriausybe, Novartis sutiko padaryti reikšmingus pakeitimus savo gydytojų pranešėjų programose. Toliau programos bus tik virtualiu formatu. Programos negali vykti restoranuose ir negalima siūlyti alkoholio. Ateityje programos gali būti vykdomos tik per pirmuosius 18 mėnesių po to, kai Maisto ir vaistų asociacija (angl. Food and Drugs Association) patvirtina naują vaistą ar naują indikaciją, ir bendrovė gali sumokėti ne daugiau nei 100 000 USD visiems pranešėjams už kiekvieną vaistą ar indikaciją arba 10 000 USD gydytojui.

Pokyčiai tapo reikšmingi „Novartis“ bylos poveikiui, sakė vienas iš Bilottos advokatų James Miller, „Shepherd Finkelman Miller & Shah“ partneris. Miller teigė:

Šios ribos, priešingai nei dešimtys milijonų dolerių, kurias farmacijos kompanijos dažnai išleidžia kalbėtojų programoms, iš esmės sumažins galimybę, kad gydytojams išrašant receptą būtų daroma įtaka iš farmacijos kompanijų. Mes tikimės, kad šis susitarimas taps pavyzdžiu, kaip visam laikui nutraukti blogą ir neteisėtą elgesį, kuris, mūsų manymu, paplitęs šių specialistų programose – nepaisant nuolatinių farmacijos kompanijų atstovų teiginių, kad taip nėra.

Bilotta sakė, kad kai bus užbaigtas susitarimas, jis nori pakeisti sveikatos priežiūros praktiką ir įstatymus, kurie yra kenksmingi pacientams ir mokesčių mokėtojams. Jis sakė, kad importuojant vaistus ir leidžiant vyriausybei derėtis dėl vaistų kainų, mokesčių mokėtojai sutaupytų dešimtis milijardų dolerių ir jis ketina dirbti šia kryptimi, kad paskatintų tokius pokyčius. Bilotta teigė:

Aš ketinu išlaikyti šią gerą paskatą ir būti naudingu mokesčių mokėtojams.

Nors Bilottos sprendimas atskleisti tiesą apie „Novartis“ farmacijos kompaniją davė teigiamų rezultatų, jis teigia, kad toks procesas tinka ne visiems. Bilotta aiškino:

Tai nėra lengvas kelias – tai psichologiškai labai sunkus procesas. Jūs turite būti labai nuoširdus tam, ką darote ir turite būti pasirengęs milžiniškam patikrinimui. Elkitės pagal savo įsitikinimus, bet jei tai darote siekdami finansinės naudos, tai bus klaida.

Apie autorių
Gretchen Morgenson
Gretchen Morgenson

Gretchen Morgenson - žurnalistė, Pulitzerio premijos laureatė, ilgą laiką rašiusi į „The New York Times“. 2017 m.

Susisiekite su Gretchen Morgenson
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e