Pasaulio sveikatos organizacija: nepasitikėjimas ir politinės vingrybės
Pandemijos metu dėmesio centre – Pasaulio sveikatos organizacija
Pasaulio sveikatos organizaciją drebina vis didesnis nepasitikėjimas jos sprendimais ir vadovybe.
Covid-19 krizės akivaizdoje Jungtinės Amerikos valstijos ima abejoti Pasaulio sveikatos organizacijos veiksmais siekiant suvaldyti pasaulinę korona viruso pandemiją. Balandžio 15 dieną daug ką nustebino žinia, kad Donaldas Trumpas laikinai sustabdė JAV finansavimą Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO).[1] D. Trumpas negailėjo griežtų žodžių:
Realybė yra ta, kad PSO nepavyko laiku gauti, patikrinti ir pasidalinti informacija. PSO neįvykdė savo pagrindinės pareigos ir turi už tai atsakyti.
Toks griežtas ir skambus pareiškimas iš pagrindinio Pasaulio sveikatos organizacijos rėmėjo susilaukė didelio atgarsio įvairiose šalyse. Vienos skubėjo reikšti pasipiktinimą ir pritarti JAV išsakytai pozicijai, kitos tuo tarpu išreiškė palaikymą PSO. Australijos premjeras Scotas Morrisonas tarsi paantrino JAV teigdamas, kad net ir Pasaulio sveikatos organizacija neturi imuniteto kritikai ir turėtų ją priimti, tačiau tuo pačiu reikia pripažinti, kad organizacija vykdo ir daug teigiamo bei svarbaus darbo.[2].
PSO vadovas Tedros Adhanom Ghebreyesus po šių pareiškimų išreiškė apgailestavimą dėl JAV priimto sprendimo, primindamas kilnius PSO tikslus, kurių vykdymui visada buvo reikalingas ilgametis ir dosnus JAV indėlis gelbėjant skurdžiausius ir labiausiai pažeidžiamus žmones pasaulyje.
Jungtinė Karalystė taip pat buvo paraginta nutraukti PSO finansavimą, bet ar tai padarys, dar lieka neaišku. Christopher Snowdon,[3] Ekonomikos reikalų instituto gyvenimo būdo vadovas, sakė:
Koronaviruso pandemija parodė, kad reikia reformuoti arba keisti Pasaulio sveikatos organizaciją.
Tuo tarpu pats Didžiosios Britanijos premjeras Boris Johnson sakė, kad šalis neturi planų nutraukti PSO finansavimą ir kartu išreiškė palaikymą su pandemija kovojančiai organizacijai. Šiuo sunkiu laikotarpiu visos šalys ir organizacijos turėtų vienytis siekiant įveikti pasaulinio lygio priešą. [4] Pozicijai pritarė ir Europos sąjungos užsienio reikalų vadovas Josepas Borrelis giliai apgailestaujantis dėl tokio D. Trump sprendimo, kai visuotinis susivienijimas yra ypač svarbus. [5]
Taip pat sujudimas dėl PSO palaikymo pastebimas ir kitose šalyse. Lenkijoje[6] Seimo nariai kreipėsi į vyriausybę su prašymu stabdyti 17 mln. zlotų įmoką į PSO. Krzysztofas Bosakas ir Jakubas Kulesza išreiškė griežtą poziciją palaikydami JAV sprendimą ir ragindami savo šalies parlamentarus jai pritarti.
Norime, kad mūsų šalis nustotų remti šią biurokratinę, globalistišką, darančią daugybę klaidų organizaciją, labiausiai remiamą dėl farmacinių tikslų. PSO nuolat kaltinama nesilaikanti neutralumo, pritarianti kairiasioms pažiūroms ir remianti farmacininkų interesus. [7]
Japonijos Ministras pirmininkas Shinzo Abe[8] pareiškė, kad reikia reformuoti Pasaulio sveikatos organizaciją, kuri gauna kritikos dėl jos reagavimo į koronaviruso pandemiją. Nors Japonija neketina nutraukti finansavimo, tačiau Shinzo Abe pabrėžė, kad reikalingas organizacijos pertvarkymas.
PSO sandara: nuo marksistinės pakraipos vadovo iki miglotos biografijos geros valios ambasadoriaus
Dabartinis PSO vadovas Tedros Adhanom Ghebreyesus buvo marksistinės pakraipos „Žmonių išlaisvinimo fronto“ partijos, kuri atėjo į Etiopiją prievartos keliu, deleguotas užsienio reikalų ministras
Prieš tapdamas PSO vadovu, Tedros Adhanom Ghebreyesus[9] 2012-2016 metais buvo marksistinės pakraipos Etiopijos liaudies revoliucinio demokratinio fronto deleguotas užsienio reikalų ministras. Prieš tai jis 7 metus užėmė Sveikatos apsaugos ministro pareigas. Etiopijos liaudies revoliucinis demokratinis frontas[10] atėjo į Etiopijos politinį gyvenimą prievartos keliu, o Šaltojo karo metais palaikė šiltus santykius su SSRS. Šis režimas ir jo atstovai visiškai prasilenkia su tarptautinių organizacijų skelbiamais vertybiniais principais, bet pasirodo, kad Pasaulio sveikatos organizacijai gali pasiūlyti tinkamą vadovą.
Pereinant prie kitų organizacijos narių, „CGTN America“ transliavo[11] 2013 metais Kinijoje įkalinto britų privataus tyrėjo Peterio Humphrey prisipažinimą, kuris kaltinamas neteisėtu Kinijos piliečių duomenų naudojimu ir pardavimu. Kai galiausiai buvo paleistas, P. Humphrey teigė, kad jam buvo prievarta duodami vaistai, buvo pririštas prie kėdės, užrakintas narve ir po to buvo priverstas priešais kameras perskaityti policijos parašytą pranešimą. Filmuotą medžiagą pateikė ten dalyvavęs James Chau, kuris šiuo metu yra Pasaulio sveikatos organizacijos geros valios ambasadorius. Jis atsisakė komentuoti šiuos įvykius.
PSO įtariama vidinė korupcija ir slepiamais ryšiais su Kinija
Taip pat verta paminėti 2015 m. publikuotą gydytojo Soren Ventegodt straipsnį[12] „Kodėl Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) korupcija yra didžiausias šių dienų pavojus visuomenės sveikatai“. Kaip pastebima šiame straipsnyje, suprantama, kad „Cochrane“ apžvalgos, griežtas protokolas ir metaanalizės turi aukščiausią medicinos tyrimų kokybę. Todėl gaila, bet atrodo, kad Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) informacija ir rekomendacijos sistemingai prieštarauja „Cochrane“ apžvalgoms. Nemažai PSO rekomenduojamų vaistų ir vakcinų, ypač psichiatrijoje naudojamų vaistų, „Cochrane“ apžvalgose nustatyta, kad yra kenksmingi ir neturi reikšmingo klinikinio poveikio.
Atsižvelgiant į tai, kokių rekomendacijų laikosi daugybė žmonių ir valstybės narės, esančios asociacijoje, tai iš tikrųjų gali paskatinti pacientus neteisingai vartoti vaistus, o dėl šių medikamentų daugelis pacientų patiria stiprų neigiamą poveikį. Norint išspręsti šią rimtą visuomenės sveikatos problemą, rekomenduojama persvarstyti PSO sistemą, kuri iš tikrųjų pasirodė esanti silpna atsilaikyti farmacijos pramonės interesams.
CNN skelbia,[13] kad Pasaulio sveikatos organizacijoje daugėja įtarimų dėl vidinės korupcijos ir pinigų paskirstymo tarptautinėms organizacijoms schemų. Įvertinimo dokumentai taip pat nurodo, kad apie 7000 darbuotojų turinčios organizacijos tarpe padidėjo vidinių skundų skaičius dėl korupcijos, sukčiavimo ir netgi seksualinio priekabiavimo, o tai palietė ir vidinę keturių nuolatinių tyrėjų ir dviejų konsultantų komandą.
Taip pat abejones[14] dėl PSO neutralumo sukelia ir tai, jog ši organizacija dirba su „Google“. Šios dvi milžinės kovoja prieš klaidingą informaciją (angl. fake news), siekiant užtikrinti, kad žmonės apie virusą, pagal „Google“ algoritmus, pirmiausiai gautų informaciją iš Jungtinių Tautų sveikatos agentūros, kuri yra tiesiogiai susijusi su PSO.
Tęsiant apie ryšius su Kinija, PSO vadovas yra iš Etiopijos, o Kinija įsipareigojo[15] pastatyti ligų tyrimo centrus Etiopijoje už 80 milijonų dolerių. Toks pats atsitiktinumas įvyko ir 2012 m., kai Etiopijoje buvo pastatytos Kinijos finansuotos Afrikos Sąjungos būstinės.[15] Kinija sako, kad tai tėra dovana už 200 milijonų dolerių.
Žinant PSO ryšius su Kinija ir tai, kad Kinija nuolatos delegavo žmones vadovauti šiai organizacijai nuo pat 2007 m., ar tie ryšiai yra stipriai susiję ir su šalies politika, kurią Pasaulio sveikatos organizacijai padeda įgyvendinti, tvirtai nėra aišku, bet tokį braižą galima pastebėti. Apie tai reikėtų susirūpinti įvairioms šalims, nes jeigu tai tiesa, tuomet Kinija vykdo savo politiką per PSO, kurios kovai su „fake news“ padeda ir „Google“, ir tarptautinės organizacijos, nors pati Kinija VSD ataskaitose[16] yra nurodyta, kaip grėsmė nacionaliniam saugumui.
- ^ John T Bennett. Coronavirus: Trump suspends WHO funding and blames organisation for Covid-19 deaths. The Independent.
- ^ Rick Noack . After Trump suspends payments to WHO, other countries rally behind the agency. Washington post.
- ^ Paul Withers. Boris urged to follow Trump and pull billions in funding from World Health Organisation. Daily Express.
- ^ UK to continue funding WHO saying global unity 'essential' to beat Covid-19. the Guardian.
- ^ EU "deeply regrets" Trump's cut to WHO funding, says unjustified. Reuters.
- ^ Krzysztof Bosak wzywa rząd do zawieszenia składek do WHO!. Konfederacja.
- ^ Bosak z Kuleszą wzywają rząd do zawieszenia składek na WHO. Media Narodowe.
- ^ WHO reform needed but Japan has no plan to cut funding: Abe. Kyodo News.
- ^ Jeff Stier. Stop Funding WHO Until It Cleans Up Its Act. National Review.
- ^ Etiopijos istorija. Visuotinė lietuvių enciklopedija.
- ^ Paul Mozur. Live From America’s Capital, a TV Station Run by China’s Communist Party. The New York Times.
- ^ Soren Ventegodt. Why the Corruption of the World Health Organization (WHO) is the Biggest Threat to the World’s Public Health of Our Time. Journal of Integrative Medicine & Therapy.
- ^ James Griffiths. The coronavirus crisis is raising questions over China's relationship with the World Health Organization. CNN.
- ^ Jamey Keaten. World Health Organization Tackles Misinformation Over China Coronavirus Outbreak. The Diplomat.
- ^ China-Africa Ties: China's efforts to medicine in Africa. CGTN.
- ^ Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas. Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas.