Patarimai, kaip teisingai pašalinti erkę ir kokių imtis atsargumo priemonių

Firmus Medicus -

Erkės gali užkrėsti Laimo liga ar erkiniu encefalitu, tačiau dažnai įkandimai baigiasi laimingai

ErkėErkės gali nešioti įvairias ligas. Ekamelev/Unsplash nuotrauka

Žiemai pagaliau pasitraukus ir prasidėjus šiltesniems orams daugelis žmonių vis dažniau nusprendžia praleisti laiką gryname ore. Deja, drauge su bundančia žaluma, linksmai čiulbančiais paukšteliais ir nuotaiką keliančiais saulės spinduliais grįžta ir erkės. Jos neretai įsikimba vaikštinėjant miške, braidžiojant po žolę, o kartais net ir vidury miesto, tiesiog einant pro dailią medžių alėją. Visgi, nepaisant to, kokios aktyvios yra erkės, daugelis nežino kaip teisingai pašalinti erkę ar kokių atsargumo priemonių reikėtų imtis, kad sumažintų kylantį nerimą.

Vos tik pastebėjus įsisiurbusį parazitą, daugeliui kyla daugybė klausimų: „Ką turėčiau daryti su įsisiurbusia erke?”, „Kada man skambinti savo gydytojui?”, „Ar odos sudirgimas praeis savaime?”, „Kaip pašalinti erkę be gydytojo įsikišimo?”, „Kaip žinoti, ar erkė manęs neužkrėtė liga?” ir t. t. Tai išties nestebina, nes kiekvienais metais esame gąsdinami kokias rimtas liga nešioja erkės, kaip svarbu jas kuo greičiau pašalinti ir kaip blogai, kad nėra vaistų nuo Laimo ligos. Be to, erkes gan sunku pašalinti, nes jos stipriai sukimba su žmogaus oda ir bandant jas ištraukti neretai odoje lieka erkės galvutė.

Visgi, norime nuraminti, jog anaiptol ne visos erkės užkrečia savo aukas ligomis. Dažniausiai erkių įkandimai yra nekenksmingi ir, jas greitai pašalinus, visa nemaloni situacija užsimiršta be jokių blogų padarinių sveikatai. Tad aptikus įsisiurbusią erkę svarbiausia kuo greičiau ją pašalinti ir kurį laiką stebėti savo organizmą. O jaučiant didelį nerimą, erkę galima ištirti ir sužinoti, ar ji nešiojo erkinį encefalitą ar Laimo ligą.

Kaip teisingai pašalinti erkę: naudokite pincetą ir alkoholį

Deja, nors erkės nėra toks retas reiškinys, tačiau daugelis žmonių vis dar tiki įvairiais liaudiškais metodais, kai kalba pasisuka apie jų pašalinimą. O keistų erkių šalinimo būdų yra apstu: vieni siūlo ant jų tepti nagų laką, kiti jas bando deginti, treti gausiai tepa aliejumi ar spiritu. Visgi, kad ir kaip gali norėtis išmėginti įvairius kaimynų, močiučių ar draugų erkių šalinimo būdus, taip eksperimentuoti tikrai nėra rekomenduojama. Juk netinkamas erkės šalinimas gali sukelti odos sudirgimą arba gali tapti dar sunkiau ją ištraukti lauk.

Verta žinoti ir tai, jog erkės negalima šalinti pirštais, nes tai ne tik neveiksminga – suspaudimas gali paskatinti gyvį įšvirkšti daugiau infekcinės medžiagos.

ErkėErkę pašalinti svarbu teisingai. Egoro Kamelevo/Pexels nuotrauka

Tinkamiausias erkės šalinimo būdas yra labai elementarus. Tam tereikia smailaus pinceto, alkoholio, muilo su vandeniu ir geros akies. Pinceto naudojimas yra labiausiai paplitęs ir efektyviausias būdas pašalinti erkę. Tačiau tam reikia rasti tinkamą pincetą,[1] nes dauguma buityje naudojamų pincetų yra su dideliais ir bukais antgaliais.

O erkės šalinimui reikia smulkaus ir aštraus pinceto. Tokiu atveju lengviau sugriebiama erkė ir išlieka didesnė tikimybė, jog pavyks ją pašalinti be erkės plyšimo ar infekcijos išplitimo įkandimo vietoje.

Tad kaip pašalinti erkę? Pirmiausia plotą aplink erkės įkandimą reikia atsargiai nuvalyti alkoholiu. Tada reikia paimti sterilizuotą pincetą ir su juo suimti erkę kuo arčiau jos galvos. Traukti reikėtų lėtai, bet tvirtai. Nors kai kurie mano, jog traukiant erkę reikia sukioti pincetą, iš tiesų kaip tik svarbu traukti parazitą be jokių sukiojimų, nes kitu atveju didėja tikimybė, kad nulaušite erkę ir jos galvutė liks odoje.

Ištraukus erkę, įkandimo vietą reikia nuvalyti su alkoholiu ir nepamiršti nusiplauti rankų. Žinoma, nepamirškite ir pačios erkės: įsitikinkite, jog ją sunaikinote, prieš išmesdami į šiukšliadėžę arba saugiai uždarykite į patvarų buteliuką ir nuvežkite ištirti.

Jei erkė įsisiurbė augintiniui, procedūra atliekama irgi gan panašiai. Tiesiog įsitikinkite, jog augintinis guli ir yra ramus. Tam galite pasinaudoti skanėstais ar mylimais augintinio žaislais. Tuomet erkės įkandimo vietą nuvalykite alkoholiu ir su pincetu ištraukite parazitą lauk. Jei patiems to atlikti nepavyksta, geriausia susisiekti su veterinarijos gydytoju.

Jei erkės galvutė liko odoje, per artimiausias dienas ji turėtų pasišalinti savaime

Deja, ne visada erkės pašalinimas būna itin sėkmingas, nes neretai ji plyšta ir odoje lieka erkės galva. Tačiau tokiu atveju nereikėtų panikuoti, nes įprastu atveju erkės galvute pati pasišalina iš odos per artimiausias kelias dienas. Jei tai neįvyktų, tuomet reikėtų kreiptis į gydytoją.

Žinoma, yra keletas situacijų, kai net ir pašalinus erkę vis tiek būtina ieškoti medicinos specialistų pagalbos ir tai padaryti kuo greičiau. Pavyzdžiui, jei erkė buvo žmogaus odoje daugiau nei 24 valandas, įkandimas atrodo užkrėstas, iš jo išsiskiria žalios arba baltos išskyros ir ant kūno atsiranda bėrimas, jaučiate sąnarių skausmą, karščiuojate, o raumenys yra tarsi sustingę, tuomet reikia nedelsiant kreiptis į savo gydytoją[2]. Laimo ligos simptomai atsiranda nuo 3 iki 30 dienų po erkės įkandimo, tačiau vidurkis yra 7 dienos.

Erkės gamtojeErkės gyvuoja tiek pievose, tiek ir mieste. Silvestro Matteo/Unsplash nuotrauka

Erkės ištyrimas gali nuraminti tuos, kurie ypač jaudinasi po įkandimo

Nors yra sukurta įvairių erkes atbaidančių priemonių, vis tiek kasmet erkės įsisiurbia daugybei žmonių. Deja, jos veisiasi kone visur: miškuose, paplūdimio žolėje, vejoje ir net miestuose. Jeigu erkė spėjo sėkmingai įsisiurbti, tokiu atveju svarbu nepanikuoti ir tiesiog kuo greičiau išimti erkę, nes tuomet mažėja tikimybė, jog kuo nors susirgsite[3].

Jei po erkės pašalinimo vis tiek jaučiate didelį nerimą ir negalite tiesiog ramiai laukti kelias savaites, stebėdami savo savijautą, tuomet galite erkę ištirti. Erkės ištyrimas gali padėti sužinoti, ar joje slypi kokių nors ligų, kurios galbūt buvo perduotos ir jums. Norėdami tai padaryti, įdėkite erkę į sandarų indą kartu su žole, kad ji išliktų gyva. Kai kurios valstybinės agentūros atlieka tyrimus, tačiau jei nesate tikri, kur ją siųsti, kreipkitės į gydytoją.

Tuo tarpu ištraukus ją iš odos, jei neketinate erkės tirti, kaip jau minėjome, turėtumėte ją sunaikinti ir įsitikinti, jog daugiau niekam nebesukels problemų. Tam puikiai tiks tualetas: tiesiog išmeskite ją į klozetą ir nuleiskite vandenį. Arba galite erkę įdėti į sandarų maišelį ar indą, sandariai apvynioti juosta ir išmesti.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e