Patarimai, norintiems jaustis žvaliai: rytinis kavos puodelis nėra būtinas

Firmus Medicus -

Energijos sau galime suteikti pasitelkdami kai kurias paprastas gudrybes

Energijos stokaEnergijos galime gauti jogos pagalba. Sammy Williams/Unsplash nuotrauka

Nors nemažai žmonių sunkiai keliasi rytais, tačiau yra daugybė tokių, kurie su džiaugsmu jau ankstyvą valandą keliasi iš lovos. Juk puikiai žinome, jog žmonės skirstomi į vyturius ir pelėdas, t. y., tuos, kurie be jokių problemų nubunda jau 5 ar 6 ryto ir tuos, kurie naktinėja iki paryčių ir todėl ankstyvas kėlimasis tampa tikru išbandymu.

Iš tiesų, kartais atrodo, kad tokie mūsų įpročiai yra tiesiog įgimti. Vyturiai niekaip neprisijaukina vėlyvo naktinėjimo, tuo tarpu pelėdoms, ankstyvas rytmetys nuolat gadina visą dieną. Teigiama, kad apie 70 proc. žmonių, miego įpročiai gali priklausyti nuo jų miego ritmo, tačiau likusiųjų 30 proc. pasaulio žmonių, genetikoje miego įpročiai užkoduoti nesureguliuojamai[1]. Taigi, kartais kova su savo įpročiais iš tiesų gali būti prilyginama kovai su vėjo malūnais.

Vis dėlto, sveikatos specialistai dažniausiai pažymi, kad atsigulti poilsio turėtume kuo anksčiau, apie 10-11 valandą vakaro. Tokiu būdu, gauname pakankamai laiko tinkamai atgauti jėgas, be to, miegame valandomis, kada mūsų kūne vyksta daugiausiai atsinaujinimo procesų. Be to, dažnu atveju darbas, mokslai, šeimos reikalai ar kiti įsipareigojimai, kurių netrūksta bent jau darbo dienomis, reikalauja, kad ryte būtume pailsėję, žvalūs ir energingi.

Visgi, kartais atsikelti ir jaustis tikrai žvaliam rytais būna itin sudėtinga. Tai užmigti nepavyko pusę nakties, tai blogi sapnai neramino ar ateinančios dienos įtampa slėgė. O jeigu tokį rytą negelbėja nei stipri kava ar šaltas dušas, diena tampa tarsi pasmerkta nesėkmei, ar ne? Iš tiesų, tikrai ne. Žvalumo sau galime įpūsti ir kitais, gana natūraliais būdais, tiesiog, tam reikia šiek tiek laiko ir kantrybės. Naujų ryto įpročių įtraukimas į savo rutiną gali užtrukti, tačiau juos išmėginti tikrai verta.

Sunkus rytasSunkiais rytais gelbėja ne tik kava. Matthew Henrio/Unsplash nuotrauka

Rytiniai žingsniai, kurie gali įpūsti žvalumo

Joga. Pradėkime nuo gana nuspėjamų patarimų bei pokyčių. Joga iš tiesų gali pakeisti gyvenimą – taip tikrai pasakytų jos entuziastai. Žinoma, kartais rytais tikrai neturime daug laiko: atsikeliame vėliau nei turėtume, skubame, vėluojame. Tačiau, jeigu nuėjome miegoti mums įprastu metu, atsikėlėme laiku, tačiau stokojame jėgų, verta pagalvoti apie jogą – tai gali tapti itin naudingu rytiniu ritualu, kuris gali padėti pabusti ir iškart pasijusti žvaliau[2].

Be to, joga ir puikiai atpalaiduoja. Taigi, jeigu visą naktį nepavyko užmigti dėl laukiančios prezentacijos ar svarbaus susitikimo, ryte stresą nuraminti galima būtent jogos dėka. Nors surengti ištisą jogos treniruotę galbūt laiko ir nepakaks, tačiau bent 5-ių minučių atsipalaidavimo rutiną tikrai galite įsprausti į dienotvarkę.

Joga pagerins kraujotaką, atpalaiduos per miegą sustingusius raumenis, numalšins skausmus. Be to, toks rytinis pajudėjimas pažadins ne tik mūsų kūną, bet ir protą: mūsų smegenys atsibus, patys jausimės žymiai labiau motyvuoti ir energingi kibti į dienos darbus.

Grynas oras. Kartais pakanka būti gana pragmatiškiems. Juk grynas oras nieko nekainuoja, tad kodėl juo nepasinaudojus? Šviežūs gryno oro gūsiai pažadina iš net paties giliausio miego – iš tiesų tai vienas natūraliausių būdų prabusti. Atsikėlus, plačiau praverkime kambario langą, sustoję prie jo, galime kiek pakvėpuoti ir ramiai nusiteikti naujai dienai.

Žinoma, jeigu oras už lango pakankamai geras, o laiko ryte turite į marias, rytą puiku pradėti trumpu pasivaikščiojimu po rajoną. Šiuo atveju nebūtina užsiimti bėgiojimu ar kitu sporto, pakanka apsirengti patogiai ir pajudėti gryname ore apie 10-15 minučių. Jeigu jeigu auginate šunį – rytinis pasivaikščiojimas ir taip yra jūsų dienos pradžios ritualas, tad kartu ir pabūnate gryname ore, ir atsipalaiduojate su mylimu augintiniu. Lengvas ryto pasivaikščiojimas padeda paspartinti kraujotaką, pabudina smegenis, skatina gerą nuotaiką ir motyvuoja, taigi, prisiversti ryte šokti į sportinius batelius ir lengvai pajudėti tikrai verta.

Muzika. Tikriausiai visi mėgsta muzika, tiesa? Daugelis tikrai turime ir mėgstamiausią muzikos žanrą, atlikėją, ir net dainą. Taigi, rytą pradėjus su savo mėgstamiausia, gero užtaiso daina iškart pasijusime žvalesni, galbūt net imsime kartu dainuoti. Muzika pagreitina mūsų širdies ritmą, gerina nuotaiką, malšina skausmą ir bet kokį po miego likusį tingulį.

Žinoma, garsiai klausytis muzikos ankstyvą rytą gal ir nepatariame, tuo tikriausiai nesidžiaugtų jūsų kaimynai. Tačiau, kiek pritildyta mėgstama daina tikrai puikiai susiklausys duše, ruošiant pusryčius, rengiantis ar net keliaujant į mokslus ar darbus, išmėginkite.

VanduoVanduo padeda pabusti. Engino Akyurto/Unsplash nuotrauka

Vanduo. Vanduo padeda nuo visko: nuo skausmo, blogos savijautos, nuovargio. Vanduo būtinas tinkamų mūsų smegenų ir kūno funkcijų palaikymui. Taigi, rytą pradėkime stikline vandens. Vandenį pagardinti galime ir riekele citrinos, mėtų lapeliais, ledo kubeliais. 

Ruošdamiesi į darbą nesunkiai pavyks išgerti stiklinę vandens, kuri greitai pažadins kūną. Be to, stiklinė vandens patiks ir  skrandžiui: prieš pusryčius ar ryto kavą išgertas vanduo tarsi paruošia skrandį dienos darbams. 

Aromaterapija. Kai kurie kvapai gali padėti mums atsipalaiduoti ir nurimti: juk būtent todėl naudojame vonios putas, eterinius aliejus ar kvepiančias žvakes. Vienus ramina vanilės aromatai, kiti dievina levandas arba natūralių, vasaros vaistažolių kvapus. Lygiai taip pat, kvapai gali mus pažadinti ir suteikti energijos.

Jeigu ryte neturite laiko užsiimti atpalaiduojančiomis aromaterapijos procedūromis, naudokite dušo priemonės, kurių kvapai žadina ir priverčia pabusti. Įprastai, tai egzotinių, citrusinių vaisių aromatai. Jazminų aromatai žadina mūsų smegenis, skatina pradėti protinį darbą. Tuo tarpu mėtų ar pipirmėčių aromatai stimuliuoja mūsų nervus, veikia emocinę būseną.

AromaterapijaĮvairūs kvapai mus gali greitai pažadinti ir suteikti energijos. Christinos Hume/Unsplash nuotrauka

Energingai dienai reikalingi pusryčiai

Esame tai, ką valgome. O gal tiksliau, jaučiamės taip, kaip ir valgome. Rytą suvalgę bandelių ir kitų saldėsių jausimės apsunkiai, o nuovargis jaučiamas po nakties mus visiškai nualins. Tuo tarpu, jei valgysime lengvus, tačiau sveikus ir sočius pusryčius, jausimės energingi ir žvalūs. 

Ryte naudinga valgyti vaisių ar daržovių, visuomet galima išsikepti omletą, išsivirti kiaušinių. Toks maistas nėra itin sunkiai virškinamas, tačiau kartu, jis pakankamai maistingas ir naudingas po miego bundančiam mūsų kūnui. Ryte tinkama valgyti ir įvairias košes, varškės ir pieno produktus. Kitaip tariant, maistas turėtų turėti baltymų, nes būtent jie ir suteikia energijos ne tik rytui, tačiau visai dienai[3].

Na, o jei vistiek jaučiatės kiek pavargę, galbūt visus miegus ir nuovargį išvaikyti padėtų kelionę į darbą ar mokslus pėstute? Jeigu laiko turite, o už lango puikus oras, kodėl nepalikus automobilio namuose? Jeigu keliaujate viešuoju transportu, išlipti galite tiesiog keliomis stotelėmis anksčiau. Kaip jau minėjome, grynas oras tikrai žadina, be to, eidami ir kiek pasportuosite.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e