Plačiajuostis internetas: saugi alternatyva belaidžiam ryšiui

Firmus Medicus -

Vietoj akivaizdžai saugesnio kabelinio šviesolaidinio tinklo, aktyviai plėtojamas belaidis ryšys

Plačiajuostis internetas ir belaidis ryšysVisuomenėje kyla vis daugiau klausimų dėl telekomunikacijų itin giriamo belaidžio ryšio saugumo ir poveikio sveikatai

Užuot plėtojusi saugesnį, mažiau energijos sunaudojantį kabelinį šviesolaidinį tinklą, telekomunikacijų pramonė įvairiose šalyse vis labiau plečia bevielį ryšį, kartu statydama vis daugiau antenų. Šiuo metu visame pasaulyje yra daugiau kaip 1,4 milijono bazinių stočių,[1] o įdiegus kitos kartos technologijas, jų skaičius išaugs dar smarkiau.

Kyla nerimas ir dėl telekomunikacijos pramonės perskirstymo – JAV rinkoje dalyvauja vos keli telekomunikacijų pramonės gigantai, kurie kontroliuoja rinką, o tai sukelia konkurencijos trūkumą derantis dėl kainų ir mažesnę vietinės rinkos kontrolę. Antras pagal dydį mobiliųjų telefonų bokštų operatorius JAV „Crown Castle International“ 2017 m. teisme[2] jau buvo apkaltintas dėl komunalinių paslaugų mokesčių sukčiavimo prieš Niujorko valstiją.

Naujienos, kurios sukasi apie šią technologiją, apima labai plačią sritį, įskaitant plačiajuosčio interneto kabelinius tinklus, dirbtinį intelektą, daiktų internetą, mobiliųjų telefonų bokštus, bei neigiamą bevielio ryšio poveikį. Daugelis sutinka, kad atvirų prieigų šviesolaidiniai interneto tinklai gali būti puiki alternatyva, kurią būtina įvertinti.[3]

Sulaužyti telekomunikacijų bendrovių pažadai ir įtartina FCC veikla

Telekomunikacijų pramonės analitikas Bruce Kushnick daug metų tyrinėja[1] telekomunikacijų bendroves. Jis dokumentavo, kad amerikiečiams, sumokėjusiems apie 400 milijardų JAV dolerių už šviesolaidinių interneto tinklų patalpas (FTTP), turėjo būti padidintas mobiliųjų paslaugų tiekimo greitis, o laidai pakeisti į varinius.

Deja, didžioji dalis šio sutarto šviesolaidinio interneto tinklų plano nebuvo išplėtota ir įgyvendinta. Vėliau bendrovės perėjo prie pigesnės alternatyvos – plačiajuosčio belaidžio interneto, tiekiamo per bokštus. Savo ataskaitoje „Sulaužytu pažadų knyga“[4] Bruce Kushnick atskleidžia ir aptaria informaciją apie Federalinių Ryšių Komisiją (FCC), kuri reguliuoja visą telekomunikaciją šalyje. Jo darbe galima rasti tokius faktus kaip:

  • Lemtingos FCC klaidos visuose procesuose,
  • Įstatymų apėjimas,
  • Grasinimai interneto tinklo neutralumui,
  • Finansavimo pažeidimai,
  • 1943 m. komunikacijų įstatymo 2 skyrius,[5]
  • 1996 m. telekomunikacijų įstatymo 706 skyrius.[6]

Įstatyminiai ryšio apribojimai ir savivaldų problemos

Svarbus planas miestams, pavadinimu „Atkurkime kabelius: fiksuoto interneto ryšio ateitis“, kurį parengė Nacionalinis mokslų institutas Vašingtone, pabrėžia[7] daugybę problemų, susijusių su belaidžio ryšio plėtra ir įvardija šviesolaidinių interneto tinklų pranašumus.[8]

Plačiajuosčio ryšio apribojimai atėmė iš vietos savivaldos galimybę patiems įsigyti ir valdyti šviešolaidinį internetą

Timothy Schoechle, PhD, 2017 m. knygos „Atkurkime kabelius“ autorius pabrėžia, jog 21 valstijoje[9] vardan konkurencijos taikomi šviesolaidinio internetinio tinklo apribojimai. Įstatymuose yra pareikšta, kad vietos savivaldos, kurios galėtų pigiau įsigyti, panaudoti ir panaikinti skaitmeninę šviesolaidinio tinklo atskirtį, sukels nesąžiningą paslaugų konkurenciją.

35 valstijų įstatymų sąrašas[10], kuris stabdo investicijas į visuomeninį internetą, yra viešai prieinamas ir jį gali peržiūrėti kiekvienas. Ar valstijos turėtų panaikinti šiuos įstatymus, kad vietos savivaldos atgautų kontrolę?

Kalifornijos plačiajuosčio interneto ryšio įstatymai riboja savivaldas, tačiau kaimo vietovėms taikomos išimtys

Kalifornija neturi jokio specifinio įstatymo, draudžiančio bendruomenėms kurti savo plačiajuostį interneto tinklą, tačiau turi įstatymą nr. SB 1191,[11] kuriame nurodoma, jog miestas, sukūręs savo interneto tinklą, pasirodžius privačiai ​​įmonei, kuri yra „pasirengusi, norinti ir galinti įsigyti, statyti, tobulinti, prižiūrėti ir taikyti plačiajuostį interneto ryšį“, tuomet miestas turi jį išnuomoti arba perleisti tai įmonei.

2018 m. spalio mėnesį gubernatorius Jerry Brown pasirašė įstatymą nr. AB 1999,[12] kuriame sudarytos išimtys kaimo vietovėms, turinčioms Bendruomenės Aptarnavimo Apskritis (angl. Community Service Districts), kurios įsteigtos būtinai infrastruktūrai, nuotekoms, šiukšlėms ir plačiajuosčiam interneto ryšiui užtikrinti. Pilnas įstatymo tekstas yra viešai prieinamas.[13] 

Atvirų prieigų šviesolaidžiai – tinkamas sprendimas savivaldoms

Atvirų prieigų tinklai (OAN) reiškia horizontaliai išdėstytą telekomunikacijų tinklo architektūrą ir verslo modelį, atskiriantį fizinę prieigą prie tinklo nuo paslaugų tiekimo. Atvirų prieigų tinklų savininkas ar valdytojas netiekia tinklo paslaugų; šias paslaugas turi tiekti atskiri mažmeninės prekybos paslaugų tiekėjai. Yra du skirtingi atvirų prieigų tinklų modeliai: dviejų ir trijų sluoksnių.

Atvira prieiga reiškia specializuotą ir orientuotą verslo modelį, kuriame tinklo infrastruktūros tiekėjas apriboja savo veiklą fiksuotu vertės sliuoksnių rinkiniu, kad būtų išvengta interesų konflikto. Tinklo infrastruktūros tiekėjas sukuria atvirą rinką ir platformą interneto paslaugų tiekėjams (IPT), kad galėtų sukurti pridėtinę vertę. Atviros prieigos tiekėjas savo tinkle išlieka neutralus, nepriklausomas ir siūlo standartinę ir skaidrią kainodarą interneto paslaugų tiekėjams. Jis niekada nekonkuruoja su interneto paslaugų tiekėjais.

Atvirų prieigų šviesolaidinio interneto sprendimai kaimo vietovėms

Atvirų prieigų šviesolaidinio interneto ryšio pasiūlymai gali būti kelių infrastruktūrų, magistraliniai (angl. Middle mile) arba paskutinės mylios (angl. Last mile), kad iš valstybės finansuojamų lėšų miestuose būtų užtikrintas greitas internetas į namus. Tai vartotojams suteiktų pasitikėjimą ir tikrą konkurencingą pasirinkimą.

Kadangi bet kuris internetinių paslaugų tiekėjas gali naudotis tokiais pasiūlymais, nėra konkurencingo teisinio argumento, kuris leistų sugriauti tokius projektus. Žinoma, išskyrus atvejį, kai valstijos priima tam tikrą įstatymą, kaip jau kažkada buvo bandyta.

Privatūs interneto paslaugų tiekėjai pasisako prieš pasiūlymą Vakarų Virdžinijoje[14] kurti valstybės finansuojamą šviesolaidinį interneto tinklą, norėdami išvengti konkurencijos.

Dauguma galvoja, kad 5G bus raktas kaimo vietovėms, tačiau išlaidos ir galimybės tai pavers daugumai nelabai norimu pasirinkimu. 5G nėra raktas į plačiajuostį ryšį kaimo vietovėms,[15] kadangi jis stipriai priklauso nuo mažų, labai tankiai išdėstytų antenų ir todėl mažai tikėtina, kad 5G sugebės pakeisti 4G ryšio aprėptį.

Šviesolaidinis namų interneto tinklas užtikrins greitį, saugumą ir palaikys vietinę ekonomiką

Savivaldų šviesolaidinis namų interneto tinklas miestų mastu dėliojamas visoje JAV. San Franciskas vienas iš naujai apsiskelbusių miestų, kuris savo gyventojams žada saugų, greitą ir patikimą interneto ryšį. Tai miestui suteiks geresnį ryšį, didesnį greitį ir palaikys vietinę ekonomiką vietinėmis investicijomis.

Leidinys „Broadband Communities Magazine“[16] pateikia 100 geriausių lyderių ir inovatorių sąrašą 2017 metams, įskaitant kompanijas, kurios projektuoja, kuria ir platina produktus, būtinus namų šviesolaidinio interneto tinklui. 

Kabelinės kompanijos pristato 10Gbps greitį nenaudojant belaidžio interneto

Nors belaidžio ryšio operatoriai 5G vertina kaip „ketvirtąją pramonės revoliuciją“ su greitu duomenų perdavimu ir atsiuntimu, kabelinių tinklų bendrovės pristato savo greitąjį internetą, vadinamu 10Gbps[17] (10 Gigabaitų per sekundę). „CableLabs“ vadovas Phil McKinney sako:

Nėra nieko naujo, kas turėtų būti išrasta… Viskas buvo detalizuota. VIskas suprojektuota. Techninis darbas atliktas ir įrodytas.

Prieštaravimai belaidžio interneto plėtrai

Maryland įstatyme nr. SB 1188[18] rašoma:

Kadangi skatinamai diegti nedideles belaidžio ryšio paslaugas ir kitas naujos kartos belaidžio ir plačiajuosčio tinklo priemones pritrauks naujų investicijų į bevielės infrastruktūros technologijas, jos ir palaikys tinklo patobulinimus, naujos kartos išmaniuosius miestus bei kitus sprendimus. Tai kelia susirūpinimą ir susidomėjimą valstybiniu mastu.

Mičigano senatorius, aviacijos ir kosmoso inžinierius, Patrick Colbeck išreiškė aiškų ir įtaigų nepritarimą Mičigano įstatymui nr. SB 637, kuriame siūloma racionalizuoti antenų išdėstymą atsižvelgiant į pavojų sveikatai. Senatoriaus kalbą galite peržiūrėti žemiau pateiktame vaizdo įraše.

Ekologiška komunikacijos politika užkirstų kelią sveikatos sutrikimams ir paskatintų saugesnio internetinio tinklo plėtojimą

Rytų Indijos mokslininkas (Kumar 2012)[19] savo straipsnyje siūlo ekologišką komunikacijos politiką, norint užkirsti kelią ir sumažinti padidėjusį jautrumą mobiliųjų telefonų spinduliuotei ir simptomams, ypatingai dažniausiai pasitaikantį simptomą – galvos skausmus.

Ši koncepcija galėtų būti išplėsta, kad apimtų ne tik mobiliuosius telefonus, bet ir visą telekomunikacijos įrangą, įskaitant bokštus ir satelitus, taip pat išsaugojant ir skatinant nuolatinį patikimų fiksuotojo ryšio paslaugų naudojimą bei plėtojant saugesnius, greitesnius ir patikimesnius šviesolaidinius ir kabelinius interneto tinklus.

JAV miestai, kurie keliauja link atviros prieigos šviesolaidinio interneto

Žingsnis po žingsnio, kai kurie miestai eina link atviros prieigos interneto tiekimo per šviesolaidinius interneto tinklus. Šviesolaidinis internetas yra dėliojamas nuo Kalifornijos, Aliaskos iki Virdžinijos. Tačiau plačiajuosčio interneto tiekėjai, kaip „Comcast“ ir „CenturyLink“ netiesiogiai kovoja prieš savivaldų plačiajuosčius ryšius, kadangi visiems interneto paslaugų tiekėjams yra suteikta galimybė naudotis šiuo tinklu ir nėra pagrindo kelti antikonkurencijos ieškinius. 

San Franciskas[20] tampa pirmuoju didžiuoju Amerikos miestu, pasižadėjusiu visus namus ir verslą sujungti su šviesolaidiniu tinklu. Tai – didžiulis žingsnis link utopijos. Ekspertai[21] tai vertina optimistiškai ir mano, kad San Franciskui šį kartą gali pavykti, tačiau ne be kliūčių. Dešimt „Forbes“ technologijų tarybos narių pasidalino savo mintimis apie tai, ar miesto mašininių technologijų įmonė nuskęs, ar išplauks, ir su kokiomis kliūtimis jiems gali tekti susidurti.

Ataskaita,[22] kurią parašė Harvardo teisės profesorė ir komiteto pirmininkė Susan Crawford bei Technologijų ir infrastruktūros pakomitetis, paaiškina, kodėl San Francisko miestas turėtų vaidinti didelį vaidmenį, teikiant savo gyventojams prieigą prie interneto ir kodėl turėtų sukurti šviesolaidinį tinklą visiems namams ir verslui.

Amerikos senatorius Angus King švenčia Ellsworth[23] miesto atvirosios prieigos šviesolaidinio interneto tinklo pradžią. Aprašomas kaimo šviesolaidinio interneto ryšio planas, kaip sujungti Meino regiono bendruomenes ir panaikinti skaitmeninę atskirtį.

Roanoke slėnio plačiajuosčio ryšio tarnyba[24] (RVBA) sudarė regioninę partnerystę, kurią pradėjo vietos verslo lyderiai ir keturios vietos savivaldos, įskaitant Salemo miestą, Roanoke miestą, Roanoke apskritį ir Botetourt apskritį, kad investuotų į pirmą atviro regiono šviesolaidinio interneto tinklo plėtrą.

Los Andželo tarybos narys Paul Krekorian pasiūlė sukurti naują viešai kontroliuojamą valstybinį departamentą, kuris suteiks gyventojams prieinamą plačiajuosčio šviesolaidinio interneto paslaugą. 2017 m., „Los Angeles Times“ straipsnyje,[25] tarybos narys pareiškė, kad departamento tikslas – turėti prieinamą interneto paslaugą ir įveikti skaitmeninę atskirtį. Paul Krekorian sakė:

Los Andželui priklauso šviesolaidinis kabelinis tinklas, kuris driekiasi pro kiekvieną miesto dalį. Noriu pamatyti ar galime jį išnaudoti geriau ir užtikrinti, kad visi turėtų prieigą prie greitų, prieinamų internetinių paslaugų.

„Alaska Public Media“[26] publikavo straipsnį, kuriame rašoma, jog telekomunikacijų kompanijų pareigūnai sako, kad Aliaskos šviesolaidinio interneto sistema yra tik pirmoji šio tinklo dalis, kuri galėtų driektis iš Europos į Aziją, o Aliaska būtų vidurio taškas. Ir tai – tik maža dalis valstybių ir miestų, kurie imasi tokio sprendimo.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e