Populiarūs mobilieji telefonai galimai peržengia spinduliuotės ribas

Firmus Medicus -

Telefonai gali skleisti kur kas didesnį spinduliuotės lygį nei įsivaizduojate

Mobiliųjų telefonų spinduliuotė„Chicago Tribune“ atliktas tyrimas atskleidė, jog populiarūs telefonai smarkiai peržengia nustatytus elektromagnetinės spinduliuotės limitus, kai yra šalia kūno.

Jūsų mobiliojo telefono vadove yra paslėptas mažai žinomas įspėjimas, patariantis laikyti įrenginį tam tikru atstumu nuo kūno – paprastai 5–15 milimetrų – siekiant užtikrinti, kad neviršytumėte įstatymiškai nustatytos saugios radijo dažnio (RF) spinduliuotės ribos.

Tačiau realiame pasaulyje dauguma žmonių telefonus nešiojasi prie pat kūno, dažniausiai kišenėje. Daug moterų įsideda savo telefoną tiesiai į liemenėlę,[1] kuri veikiausiai yra absoliučiai blogiausia vieta, nes tai gali padidinti širdies problemų ir krūties navikų riziką – dvi pagrindines moterų mirties rizikas.

Dabar „Chicago Tribune“[2] atlikus mobiliųjų telefonų bandymus paaiškėjo, kad keli populiarūs mobilieji telefonai skleidžia kur kas aukštesnį radijo dažnio spinduliuotės lygį, nei leidžia įstatymai, o tai ne tik sukėlė diskusijas apie saugą, bet ir paskatino pradėti bent vieną kolektyvinį ieškinį.

Kaip nustatomos saugos ribos

Saugus atstumas (nurodytas jūsų mobiliojo telefono vadove) yra pagrįstas konkrečiu jūsų telefono sugerties koeficientu (SAR). SAR matuoja, kiek radijo dažnių energijos sugers jūsų kūnas iš prietaiso, laikant jį tam tikru atstumu nuo jūsų kūno. Atstumas paprastai svyruoja nuo 5 iki 15 mm, priklausomai nuo gamintojo.

Kitaip tariant, tai yra laipsnio matas, nustatantis kada jūsų prietaisas sušildys kūno audinius, nors dabar mes jau žinome, kad tai nėra pagrindinis būdas, kuriuo mobilieji telefonai kenkia kūnui.

Nepaisant to, nors iš jūsų telefono sklindanti šiluma iš tikrųjų nepakenkia jūsų kūnui, SAR gali būti geras pavyzdinis žymuo, faktiniam mikrobangų radijo dažnio poveikiui, kuris iš tikrųjų daro žalą ląstelėms, nes būtent mikrobangos kaitina audinius. Taigi, kuo mažesnis SAR įvertinimas, tuo saugesnis jūsų telefonas, bet ne dėl priežasčių, kurias jie jums sako.

Federalinės ryšių komisijos[3] (FCC) nustatytas SAR limitas šiuo metu yra vienintelis visuomenės sveikatos apsaugos standartas, taigi, faktas, kad net šios švelnios normos yra viršijamos, kelia susirūpinimą.

JAV ir Kanadoje visuomenės naudojamų mobiliųjų prietaisų SAR riba yra 1,6 W/kg 1 gramui galvos audinio. Norėdami geriau suprasti, kodėl ir kaip SAR nepakankamai įvertina spinduliuotės absorbciją ir pavojų sveikatai, skaitykite „Poveikio ribos: absorbuotos mobiliojo telefono spinduliuotės nuvertinimas, ypač vaikams“,[4] kuris 2012 m. buvo paskelbtas žurnale „Electromagnetic Biology and Medicine“.

Populiarūs mobilieji telefonai skleidžia neteisėtą radijo dažnių lygį

Populiarūs telefonai ir elektromagnetinė spinduliuotėRemiantis atliktu tyrimu, telefonai skleidžia kur kas didesnį elektromagnetinės spinduliuotės lygį nei manyta.

Kaip minėta, atlikus nepriklausomą SAR bandymą, už kurį sumokėjo „Chicago Tribune“,[2] nustatyta, kad keli populiarūs mobilieji telefonai skleidžia daug aukštesnį radijo dažnių spinduliuotės lygį, nei leidžia įstatymai. Vienas perkamiausių mobiliųjų telefonų – „iPhone 7“ – skleidė daugiau nei dvigubai didesnį lygį nei leistinas SAR limitas. Kaip pranešė „Chicago Tribune“:

Federalinė ryšių komisija, atsakinga už telefonų reguliavimą, savo tinklalapyje teigia, kad jei mobilusis telefonas bus patvirtintas pardavimui, prietaisas „niekada neviršys“ didžiausios leidžiamos spinduliuotės ribos. Bet šis telefonas, nepriklausomos laboratorinės apžiūros metu, būtent tai ir padarė.

Iš viso „Chicago Tribune“ išbandė 11 keturių gamintojų mobiliųjų telefonų modelių. Dėl stebėtinai aukšto spinduliuotės lygio, gauto iš pirmojo išbandyto „iPhone 7“, buvo išbandyti keturi „iPhone 7“, naudojant standartinį testą ir modifikuotą testą, pagrįstą gamintojų atsiliepimais. Nors rezultatai skirtinguose įrenginiuose buvo skirtingi, visi keturi viršijo FCC ribą.

Nustatyta, kad 5 mm atstumu nuo jūsų kūno („Apple“ naudojamas atstumas) „iPhone 7“ skleidžia 2,5–3,46 W/kg, o tai 1,6–2,2 karto viršija leistiną ribą.

2 mm atstumu nuo kūno, kuris imituoja jūsų telefono nešiojimą kišenėje, rezultatai svyravo nuo 3,5 W/kg iki 4,69 W/kg, o tai net 2,2–2,9 karto daugiau už leistiną ribą.

Visi trys išbandyti „Samsung Galaxy“ išmanieji telefonai „Galaxy S9“, „S8“ ir „J3“ neviršijo įstatymų leidžiamos ribos 10–15 mm atstumu nuo kūno („Samsung“ naudojamas atstumas), tačiau radijo dažnio spinduliuotės lygis pakilo 2 mm atstumu nuo kūno, sukeldamas rimtų abejonių dėl „Galaxy“ telefono laikymo kišenėje saugumo.

„Galaxy S9“ skleidžia 3,8 W/kg 2 mm atstumu nuo kūno, su „S8“ užregistruotas didžiulį 8,22 W/kg (daugiau nei penkis kartus viršijantis įstatyminį limitą), o „J3“ – 6,55 W/kg. Kaip praneša „Chicago Tribune“, remdamasi šiais bandymų rezultatais, FCC pažadėjo artimiausiu metu atlikti savo bandymus. FCC atstovas Neil Grace sakė:[2]

Mes rimtai vertiname bet kokias pretenzijas dėl radijo dažnio apšvitos standartų nesilaikymo ir imsimės telefonų testavimo, kad jie atitiktų FCC taisykles.

Saugos standartai palieka daug erdvės piktnaudžiavimui

Išmaniųjų telefonų naudojimasIšmaniųjų telefonų gamintojai savo reklamomis kuria mitą, jog telefonus saugu naudoti arti kūno, nor tyrimai rodo priešingai.

Kaip šie mobilieji telefonai galėjo peržengti įstatymų numatytą ribą tokiu dideliu skirtumu? Dalis problemos, kaip aiškina „Chicago Tribune“, yra ta, kad gamintojai turi gauti tik teigiamą įvertinimą už vieną mobilųjį telefoną, kad jie galėtų pateikti milijonus tokių telefonų į rinką. Jiems taip pat leidžiama pasirinkti savo bandymų laboratoriją, o tai gali sukelti neatitikimų.

Kaip pažymėjo „Chicago Tribune“, „Apple“ užginčijo rezultatus, sakydami, kad „Chicago Tribune“ naudojama laboratorija „telefonų nebuvo išbandžiusi taip, kaip tai daro jie“, nors bendrovė nepatikslino problemos.

„Motorola“ taip pat ginčijo „Moto e5 Play“ rezultatus, sakydama, kad „Chicago Tribune“ testo metu galbūt nesuveikė telefono artumo jutikliai – jutikliai, kurie turėtų aptikti, kai įrenginys yra arti jūsų kūno, ir atitinkamai sumažinti telefono galią. „Chicago Tribune“ rašo: 

„Motorola <…> neatsako į klausimus apie savo galios jutiklius. „Mūsų energijos valdymo metodai ir kompetencija suteikia „Motorola “didelį konkurencinį pranašumą rinkoje, todėl yra labai konfidencialūs“, – sakoma bendrovės pranešime.

„Chicago Tribune“ trečiosios šalies laboratorijai nebuvo suteikta teisė į „Motorola“ patentuotus metodus, būtinus tiksliam rezultatui gauti“. Kai „Chicago Tribune“ paprašė „Motorola“ paaiškinti, kaip ji išbando savo telefonus, bendrovė atsisakė. Ji taip pat nesidalins savo laboratorijų ataskaitomis.

Nors „Chicago Tribune“ laboratorija atliko bandymus pagal FCC standartus, „Motorola“ atsakas paskatino „Chicago Tribune“ pakartotinai patikrinti „Apple“ ir „Motorola“ telefonus, naudojant modifikuotą testą, „kurio tikslas – suaktyvinti jutiklius, kurie sumažintų galią“.

Ir nors modifikuoti bandymai leido kai kuriems mobiliesiems telefonų modeliams sėkmingai praeiti testavimą – taipl leidžiant daryti prielaidą, kad kai kuriuose telefonuose siūlomi artumo jutikliai gali tinkamai neveikti tam tikromis sąlygomis – „iPhone 7“ vis tiek neatitiko FCC standarto. „Chicago Tribune“ rašo:[2]

Kai buvo informuoti apie naujus rezultatus, „Apple“ pareigūnai atsisakė būti apklausti ir paprašė „Chicago Tribune“ pateikti savo klausimus raštu. Laikraštis taip ir padarė, pateikdamas tris dešimtis klausimų, bet „Apple“ neatsakė nei į vieną iš jų.

Saugos standartai neatitinka telefonų naudojimo įpročių realiame gyvenime

  Telefonų naudojimas šiuolaikiniame pasaulyjeKaip pastebi tyrėjai, pagal dabartines normas mobilieji telefonai testuojami juos išdėsčius toli nuo kūno, nors realybėje žmonės juos naudoja itin arti – kartais net miega pasikišę telefoną po pagalve.

Kita problema yra ta, kad SAR testuojančioms įmonėms leidžiama mobilųjį telefoną išdėstyti 25 mm (0,98 colio arba beveik 1 colio) atstumu nuo kūno, kad atitiktų FCC standartą. Šiandien nedaug žmonių nuolat laiko telefoną mažiausiai ketvirtadalio colio atstumu nuo kūno, o tai reiškia, kad per didelės spinduliuotės dozė yra lėtinė.

2012 m. Vyriausybės atskaitomybės tarnyba pareiškė, kad kadangi mobiliųjų telefonų spinduliuotė nėra matuojama realiomis sąlygomis,šalia kūno, FCC turėtų iš naujo įvertinti savo limitus ir bandymų reikalavimus. 2019 m. rugpjūčio mėn. FCC galutinai paskelbė, kad „esamas standartas pakankamai apsaugo visuomenę ir turėtų išlikti“, rašo „Chicago Tribune“.[2]

Žinoma, nepriklausomi „Chicago Tribune“ bandymai rodo priešingai. Kaip pažymi „Chicago Tribune“, 68% amerikiečių paauglių mobiliuosius telefonus pasiima su savimi į lovą ir 29% miega su jais,[5] dažnai šalia ar po pagalve. Vaikai taip pat yra veikiami RF pradedant gimdoje. Niekada anksčiau visa karta nebuvo veikiama tokio radijo dažnio kiekio nuo lopšio iki kapo. „Chicago Tribune“ rašo:[2]

Kai devintajame dešimtmetyje mobilieji telefonai pateko į rinką, valdžios institucijos sutelkė dėmesį į poveikio ribos nustatymą, kad būtų atsižvelgiama tik į mobiliųjų telefonų kaitinimo riziką. Mokslininkai nustatė, kad gyvūnai patyrė neigiamą poveikį, kai buvo veikiami pakankamu kiekiu radijo dažnio spinduliuotės, kad jų kūno temperatūra pakiltų 1 laipsniu Celsijaus.

Valdžia pasinaudojo šiomis išvadomis norėdama apskaičiuoti saugos ribą žmonėms, remdamasi 50 kartų didesniu koeficientu. Paskutinėje taisyklėje, kurią FCC priėmė 1996 m., teigiama, kad mobiliųjų telefonų vartotojai negali absorbuoti daugiau kaip 1,6 vato kilograme, skaičiuojant vidutiniškai vienam gramui audinio.

Norint įrodyti atitiktį, telefonų gamintojams buvo liepta atlikti du testus: kai prietaisai buvo laikomi priešais galvą ir iki colio atstumu nuo kūno.

Šie tyrimo metodai nebuvo pritaikyti vaikų ir kitų pažeidžiamų gyventojų, pavyzdžiui, nėščių moterų, anatomijai, sakė Joel Moskowitz, Kalifornijos universiteto Berklio mieste mobiliųjų telefonų ekspertas. „Tai buvo tarsi visiems taikomas tas pats dydis.“ Be to, jis sakė: „Nemanau, kad kas nors numatė išmanųjį telefoną ir kaip jis taps tokiu neatsiejamu nuo mūsų gyvenimo.

Pateiktas kolektyvinis ieškinys dėl galimos mobiliųjų telefonų žalos

Po „Chicago Tribune“ pranešimo advokatų kontora „Fegan Scott“ paskelbė, kad ji pradės tyrimą.[6] „BusinessWire“ pranešime spaudai vadovaujančioji partnerė Beth Fegan pareiškė:[7]

Tai gali būti mobiliųjų telefonų pramonės Černobylis, prisidengimas ir panašiai. Jei sužinotume, kad maisto prekių parduotuvėse parduodamuose produktuose yrą dvigubai didesnis pesticidų kiekis nei leidžia įstatymai, mes reikalautume iškėlę rankas, kad produktai būtų išimti iš lentynų – tai niekuo nesiskiria.

Šiuo atveju mes žinome, kad mobiliojo telefono spinduliuotė yra pavojinga, tačiau bauginanti dalis yra ta, kad mes nežinome, kiek pavojinga, ypač vaikų smegenų vystymuisi.

Tai, kad „Chicago Tribune“ gali sušaukti ekspertų grupę ir gauti tokias įtikinamas išvadas, rodo, kad telefonų gamintojai gali sąmoningai slėpti tai, ką jie žino apie spinduliuotės galingumą.

Tuo tarpu jau pateiktas bent vienas kolektyvinis ieškinys.[8] 2019 m. rugpjūčio 23 d. keliolika asmenų pateikė skundą dėl „Apple Inc.“ ir „Samsung Electronics America Inc.“, sakydami, kad dėl per didelės radijo dažnio spinduliuotės jiems padidėjo vėžio, ląstelinio streso, genetinių pažeidimų, mokymosi ir atminties stokos bei neurologinių sutrikimų rizika.

Kaip pažymėjo „Tech Wellness“,[8] ieškinyje pabrėžiama, kad nors mobiliųjų telefonų pramonė įspėjo nelaikyti mobiliojo telefono prie jūsų kūno, dabar žmonės skatinami nešiotis telefonus kišenėse, o ne krepšyje.

„Tech Wellness“ taip pat pažymi:

Tiek „Samsung“, tiek „Apple“ turi reklamą, kurioje vaizduojami žmonės, gulintys lovoje su savo telefonais, o „Samsung“ rodo nėščią moterį, kuri laiko telefoną prie pilvo.

Ir tai reprezentuoja klaidingą supratimą, kad šie įrenginiai yra saugūs net tiesiogiai kontaktuodami su kūnu.

Vyriausybės tyrimai patvirtina saugumo spragas

Tyrimai su žiurkėmis

Iš tiesų yra daugybė mokslinių įrodymų, kad yra pagrindo nerimauti ir ir elgtis apdairiai. Tarp tokių tyrimų yra du vyriausybės finansuoti tyrimai su gyvūnais, kurie atskleidė, kad GSM ir CDMA spinduliuotė turi kancerogeninį potencialą.

Galutinė šių dviejų tyrimų ataskaita,[9] kurią vykdė Nacionalinė toksikologijos programa (NTP), tarpžinybinių tyrimų programa, globojama Nacionalinio aplinkos sveikatos mokslų instituto, buvo paskelbta 2018 m. lapkričio 1 d.

Nors lyginant su 2018 m. vasario mėn. paskelbta preliminaria ataskaita pastebimai sumažėjo išvadų,[10] vėlesnėje apžvalgoje rizikos išvados buvo atnaujintos. NTP vertina vėžio riziką remdamasi keturiomis įrodymų kategorijomis: „aiškiais įrodymais“ (aukščiausias), „kai kuriais įrodymais“, „abejotinais įrodymais“ ir „įrodymų nėra“ (žemiausias). Remiantis galutine NTP ataskaita, dviejų tyrimų, atliktų su abiejų lyčių pelėmis ir žiurkėmis, duomenys parodė:[11]

  • Aiškius įrodymus dėl žiurkių patinų širdies navikų (piktybinių švanomų). Šios rūšies navikai pradėjo vystytis maždaug 70 savaitę ir yra labai panašūs į žmonėms nustatytas akustines neuromas, gerybines naviko rūšis, kurios ankstesniuose tyrimuose buvo siejamos su mobiliųjų telefonų naudojimu.
  • Kai kuriuos žiurkių patinų smegenų auglių (piktybinių gliomų) įrodymus. Gliaukinių ląstelių hiperplazijos, rodančios ikivėžinius pažeidimus, pradėjo vystytis maždaug 58 savaitę.
  • Kai kurie antinksčių navikų įrodymus žiurkių patinams, tiek gerybinius, tiek piktybinius navikus ir (arba) sudėtingą kombinuotą feochromocitomą.
  • Vienareikšmius ar neaiškius žiurkių patelių ir abiejų lyčių pelių navikų įrodymus.

Nors NTP reikalaujamas poveikis – devynias valandas per dieną dvejus metus, o tai yra graužiko gyvenimo trukmė – daug platesnis nei aktyviausių mobiliųjų telefonų vartotojų, aš nesutikčiau, matydamas, kiek jų mobilieji telefonai yra įjungti ir laikomi šalia jų kūno 24/7. Kaip minėta, daugelis paauglių tiesiogine ta žodžio prasme miega su telefonu po pagalve.

NTP išvados atkuriamos esant mažesnei galiai nei nustatyta FCC riba

Patvirtinančius įrodymus taip pat paskelbė Ramazzini institutas, praėjus vos mėnesiui po to, kai 2018 m. vasario mėn. NTP paskelbė savo preliminarią ataskaitą. Ramazzini tyrimas[12] atkuria ir aiškiai palaiko NTP išvadas, parodydamas aiškų ryšį tarp mobiliųjų telefonų spinduliuotės ir ląstelių navikų (švanomų)[13][14] – bet kur kas mažesniu galios lygiu nei tas, kurį naudojo NTP.

Nors NTP naudojo radijo dažnio lygius, palyginamus su tuo, ką skleidžia 2G ir 3G mobilieji telefonai (artimo lauko spinduliuotė), Ramazzini imitavo mobiliųjų telefonų bokštų spinduliuotę (tolimo lauko spinduliuotė). Ramazzini žiurkės buvo veikiamos 1,8 GHz GSM spinduliuotės esant 5, 25 ir 50 voltų per metrą[15] stiprumui 19 valandų per parą, pradedant nuo gimimo, iki kol žiurkės mirė dėl amžiaus ar ligos.

Siekdami palengvinti palyginimą, tyrėjai savo matavimus perskaičiavo į vatus kūno svorio kilogramui (W/kg) – būtent tokį matą naudojo NTP. Apskritai, Ramazzini tyrime paskirta spinduliuotės dozė buvo iki 1 000 kartų mažesnė nei NTP – ir mažesnė už FCC nustatytas JAV ribas, tačiau rezultatai yra stulbinamai panašūs.

Kaip ir NTP tyrimuose, spinduliuotės veikiamiems žiurkių patinams išsivystė statistiškai didesnis širdies švanomų dažnis nei spinduliuotės nepaveiktoms žiurkėms. Jie taip pat radoįrodymų, nors ir silpnesnių, kad radijo dažnių spinduliuotė padidino glijos navikų dažnį žiurkių patelių smegenyse.

Mobiliųjų telefonų spinduliuotė gali padaryti didelę žalą

Mano manymu, tai, kad populiarūs mobilieji telefonai viršija leistiną radijo dažnių ribą, yra didelį susirūpinimą sveikata keliantis dalykas, nes pagrindinis mobiliųjų telefonų spinduliuotės pavojus yra ne smegenų vėžys, o sisteminė ląstelių ir mitochondrijų žala,[16][17][18][19] kuri gali prisidėti prie daugybės sveikatos problemų ir lėtinių ligų.

Įrodyta, kad mobiliųjų telefonų spinduliuotė daro didelę įtaką neurologinei ir psichinei sveikatai,[20] pvz., sukeldama ir (arba) sustiprindama nerimą, depresiją ir demenciją, o visi šie negalavimai vis labiau siaučia ir plinta.

Tyrimai taip pat rodo, kad per didelis elektromagnetinių bangų poveikis sukelia reprodukcines problemas. Pavyzdžiui, tyrėjai nustatė, kad prenatalinis galios dažnio laukų poveikis gali beveik patrigubinti nėščios moters persileidimo riziką.[21] Tyrimai taip pat parodė, kad mobiliojo telefono spinduliuotė gali sumažinti spermos judrumą ir gyvybingumą.[22][23]

Labai svarbu suvokti, kad mobiliojo telefono spinduliuotės žala nėra susijusi su audinių kaitinimu. Atvirkščiai, tai sukelia molekulinių įvykių kaskadą, galinčią sukelti didelę oksidacinę žalą. Šis žalos mechanizmas išsamiau apžvelgiamas interviu su profesoriumi Martin Pall, kurį galite peržiūrėti žemiau pateiktame vaizdo įraše.

5G gali padidinti sveikatos problemų riziką

Planuojamas 5G įdiegimas gali dar labiau padidinti mobiliųjų telefonų ir kitų belaidžių įrenginių keliamą pavojų sveikatai. Kvietimą paskelbti 5G moratoriumą 2017 m. rugsėjo mėn. paskelbė daugiau kaip 180 mokslininkų ir gydytojų iš 35 šalių,[24][25] „kol galimi pavojai žmonių sveikatai ir aplinkai nebus ištirti nuo pramonės nepriklausomų mokslininkų“.

Moratoriumas atkreipia dėmesį į tai, jog įrodyta, kad „Radijo dažnio elektromagnetinių bangų spinduliuotė yra kenksminga žmonėms ir aplinkai“ ir, kad „5G žymiai padidins radijo dažnio elektromagnetinių laukų spinduliuotę, kai veiks kartu su 2G, 3G, 4G, WiFi ir kt. jau įdiegtais telekomunikacijų tinklais.“

Nepaisant to, ir daugiau kaip 230 tarptautinių elektromagnetinės spinduliuotės mokslininkų 2015 m. kreipimosi į Jungtines Tautas dėl apsaugos nuo nejonizuojančių elektromagnetinių bangų poveikio,[26] JAV ir daug kitų šalių vis dar žengia į priekį be jokių poveikio sveikatai ar aplinkai tyrimų.

Aukščiau pateiktame vaizdo įraše galite peržiūrėti ištrauką iš 2019 m. vasario 6 d. Vykusio posėdžio, kuriame FCC pripažino, kad agentūra ar telekomunikacijų pramonė neatliko ir nefinansuoja 5G saugos tyrimų ir jų neplanuojama atlikti.[27][28]

Papildomas susirūpinimas, kurį atneša 5G, yra milimetrinės bangos (MMW) pridėjimas. Žinoma, kad šis dažnių diapazonas nuo 30 gigahercų (GHz) iki 300 GHz[29] prasiskverbia į žmogaus odos audinį iki 2 milimetrų[30][31] ir sukelia deginimo pojūtį.

Tyrimai parodė, kad žmogaus odos prakaito latakai veikia kaip 5G spinduliuotės receptoriai arba antenos,[32][33] todėl į jūsų kūną patenka[34] spinduliuotė ir todėl padidėja temperatūra. Iš dalies tai padeda paaiškinti skausmingą poveikį. Kaip 2016 m. laiške Federalinei ryšių komisijai pažymėjo dr. Yael Stein, kuris ištyrė 5G MMW technologiją ir jos sąveiką su žmogaus kūnu:[30]

Jei 5G WiFi bus paplitęs viešojoje erdvėje, galime tikėtis daugiau šiuo metu pastebimų radijo dažnių/mikrobangų dažnių padarinių sveikatai, įskaitant dar daugiau padidėjusio jautrumo (EHS) atvejų, taip pat daug naujų skundų dėl fizinio skausmo ir dar nežinomos neurologinių sutrikimų įvairovės.

Tikriausiai bus galima parodyti priežastinį ryšį tarp G5 technologijos ir šių specifinių padarinių sveikatai. Nukentėję asmenys galės gauti kompensaciją.

Be skausmo, MMW taip pat buvo susijęs su akių pažeidimais,[35][36][37] padidino stresą dėl įtakos širdies ritmo kitimui,[38][39] aritmijomis, slopino imunines funkcijas[40] ir padidino bakterijų atsparumą antibiotikams.[41]

Jei Y. Stein teisus, kad sugebėjo įrodyti priežastinį ryšį tarp 5G ir tam tikro poveikio sveikatai, tada kolektyvinis ieškinys prieš „Apple“ ir „Samsung“ bus tik ieškinių antplūdžio pradžia.

Pasaulinis 5G tinklas, be sveikatos sutrikimų, taip pat gali kelti grėsmę mūsų galimybei numatyti orus, o tai sukeltų pavojų civiliams ir keltų pavojų kariniam jūrų laivynui.[42] Remiantis leidinio „Nature“ straipsniu,[43] plati 5G aprėptis gali neleisti palydovams aptikti vandens garų pokyčių, pagal kuriuos meteorologai prognozuoja oro pasikeitimus ir audras. Laikas parodys, ar tai bus dar viena įmanoma teisinių veiksmų kryptis.

Geriau pradėti saugotis anksčiau nei vėliau

Aišku, svarbiausia „Chicago Tribune“ atliktų bandymų žinutė yra ta, kad reikėtų niekada nenešioti telefono kišenėje, nebent jis veikia lėktuvo režimu. Nešiojimas šalia kūno, kai jis įjungtas, yra greičiausias būdas užtikrinti per didelį poveikį, ir tai, atrodo, tinka daugeliui skirtingų telefonų modelių.

Netgi to paties modelio telefonuose spinduliuotė gali skirtis, taigi, net jei jūsųtelefono modelis buvo gerai įvertintas per 2 mm atstumą, tai negarantuoja, kad jūsų individualus telefonas nekelia didesnės spinduliuotės.

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e