Saulės spinduliai kenkia akims: saugoti regėjimą svarbu ne tik vasarą

Firmus Medicus -

Akiniai nuo saulės svarbūs akių sveikatai tiek vasarą, tiek žiemą

Apie saulės akinių svarbą daugelis susimąsto tik vasarą. Būtent šiuo laikotarpiu didžioji dalis žmonių prisimena, jog reikėtų apsaugoti akis nešiojant tamsintus akinius, tačiau akių sveikata reikia rūpintis ne tik birželį ar liepą. Lygiai taip pat daugelis pradeda galvoti apie tinkamą apsaugą nuo akių infekcijos tik tada, kai pasireiškia įvairūs negalavimai. O iš tiesų tokią svarbią kūno dalį būtina saugoti kone ištisus metus.

Specialistai rekomenduoja nepamiršti, jog nesvarbu, kad vasara jau eina į pabaigą. Žmonės dar gan ilgą laiką bus akinami tiesioginių saulės spindulių, kurie gali pakenkti akims. Į tai įeina ir laikas nuo laiko pasirodantys „žieminiai“ saulės spinduliai ar tiesiog vykimas į egzotines šalis, todėl pasibaigus vasarai nereikėtų numesti akinių nuo saulės į šalį.

Daugeliui tamsinti akiniai atrodo tik kaip dailus stiliaus aksesuaras, tačiau jie pirmiausia yra itin svarbi akių apsauga. tokia apsauga būtina ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, kadangi jų akys dar jautresnės ir lengviau pažeidžiamos. Be to, akiniai nuo saulės padeda labiau tausoti aplink akis esančią odą, kuri yra pati gležniausia ir ploniausia.

Be to, svarbu suprasti, jog net ir beveik neišeinant iš namų, vasarą galima susidurti su įvairiais pavojais, galinčiais pakenkti akių sveikatai. Tokia rizika ypač padidėja, jei nesilaikoma kelių pagrindinių taisyklių bei svarbiausių atsargumo priemonių, kurios padeda išlaikyti gerą regėjimo kokybę bei fizinę sveikatą. Pavyzdžiui, būtina apsaugoti odą kremu nuo saulės, kai esame veikiami saulės spinduliuotės[1]. Tai itin svarbi taisyklė vasaros metu, nes tada spinduliai būna daug intensyvesni bei trunka ilgą laiką, kone kiekvieną dieną.

Jei nežinote kaip pasirinkti akinius nuo saulės, neužmirškite kelių taisyklių

Jeigu norite įsigyti ne tik gražią stiliaus detalę, bet ir patogius, akis apsaugančius akinius nuo saulės, turėtumėte įsidėmėti kelias svarbias taisykles. Atsižvelgus į šiuos faktus niekada neprašausite, kai rinksitės naujus akinius:

  • Veiksmingi, akis saugantys akiniai turi filtruoti ultravioletinę šviesą (UV), nes ši yra pati kenksmingiausia saulės spinduliuotės dalis. UV išfiltruojantys akiniai privalo būti pažymėti akronimu, po kuriuo rašomas skaičius, pavyzdžiui, UV400. Šis skaičius įrodo, kad akiniai išties apsaugo nuo spinduliuotės, galinčios sukelti ragenos ar kitus pavojingus uždegimus.
  • Išties saugūs akiniai turi būti patvirtinti. Tai reiškia, jog visi jų komponentai privalo praeiti atitinkamą kokybės kontrolę. Jeigu akiniai nuo saulės atitiko visus ES reikalavimus, jie yra paženkliname CE ženklu[2].
  • Tikriausiai nieko nenustebins, jog akinių lęšiai turi būti daugiau ar mažiau tamsūs. Skaičių kodas nuo 1 iki 4 rodo tiek filtro tamsumą nuo žemiausio iki didžiausio, tiek ir funkciją, nurodančią kam jie yra tinkami.

Kad išsirinktumėte išties visus kokybės ir saugumo reikalavimus atitinkančius akinius, juos reikėtų pirkti specializuotose parduotuvėse. Jose ne tik gausite tinkamus akinius, bet ir jiems skirtą garantiją, todėl akiniams netikėtai sulūžus, galėsite juos pataisyti nemokamai, ko tikrai nepavyks nusipirkus bet kokius akinius turgelyje.

Akių apsaugaAkis svarbu saugoti ne tik vasarą, nors daugelis įpratę nešioti akinius tik šiltuoju sezonu. Omido Armino/Unsplash nuotrauka

Akių sausumas įveikiamas naudojant akių lašus

Atėjus vasaros karšiais neabejotinai bandome vėsintis kondicionieriais ar ventiliatoriais, tačiau šie neabejotinai sausina aplinka, o drauge ir akis. Akių sausumas ne tik sukelia diskomfortą, bet ir gali gadinti regėjimą, todėl svarbu pasirūpinti, jog akių paviršius būtų tinkamai drėkinamas.

Žinoma, pravartu tiesiog stovėti atokiau nuo į akis pučiamo vėsaus oro, nes taip sumažinamas diskomfortas dėl akių sausumo ir paraudimo. Tačiau dažniausiai vien to nepakanka, o tokia situacija yra dar pavojingesnė, jei yra nešiojami kontaktiniai lęšiai. Be to, nemalonius pojūčius akyse dali sukelti ir tiesiog aukšta vasaros temperatūra, nuo kurios irgi nepavyks pabėgti, jei tenka būti lauke.

Kad akys nebūtų tokios sausos ir dingtų varginantis diskomfortas, tereikia naudoti akių lašus. Juose esantys komponentai, tokie kaip hialurono rūgštis, sukurią ploną drėgmės sluoksnį, kuris kurį laiką išsilaiko akies paviršiuje.

Akių lašus galima naudoti tada, kada juntamas jų poreikis. Tačiau svarbu įsidėmėti, kad kuo dažniau naudojami tokie lašai, tuo svarbiau pasirinkti tokius produktus, kuriuose nėra konservantų. Ypač atidžiai priemones reikia rinktis tiems asmenims, kuriems tenka nešioti kontaktinius lęšius. Specialistai ragina nepamiršti, jog tokiu atveju akių lašai turi būti suderinti su medžiaga, iš kurios buvo pagaminti lęšiai[3]. Kitu atveju lašai gali juos tepti ir nuspalvinti.

Akims būtinas poilsis nuo ekranų ir lęšių

Vasarą daugelis mėgsta pailsėti prie jūros, upių ar užsukti į baseiną, tačiau toks į akis patekęs vanduo kelia didelį sudirgimo ir net infekcijos pavojų. Būtent todėl vasaros metu žmonės ypač dažnai skundžiasi niežulių, deginimu ar paraudimu, kurie ilgainiui išsivysto net ir į infekcijas.

Jei norite ir toliau maudytis tokiame vandenyje, kišdami į jį visą galvą, tuomet turėtumėte imtis papildomų apsaugos priemonių. Šiuo atveju tereikia po vandeniu neatmerkti akių arba naudoti nardymo akinius. Pastaruosius svarbu tinkamai pritvirtinti/prispausti, kad jie iš tiesų apsaugotų akis nuo dirginimo ir infekcijų.

O ką daryti, jeigu nešiojate kontaktinius lęšius? Prieš plaukiodami upėje, jūroje ar vandenyje būtinai išsiimkite kontaktinius lęšius. Iš tiesų, juos reikėtų išsiimti net ir maudantis po dušu ar bet kokiu kitu atveju, kai yra rizika, kad į akis pateks vanduo.

Taip yra todėl, jog vandenyje esančios dirginančios medžiagos (chloras, druska ir t. t.) ir mikroorganizmai gali įstrigti lęšyje arba tarp lęšiuko bei akies. Taip jie sukelia didesnį ar ilgiau trunkantį diskomfortą, taip pat didina infekcijos riziką.

Žinant tokius faktus, tikriausiai nenustebins ir statistika, kuri rodo, jog 90 proc. infekcijos atvejų pasireiškia lęšius dėvintiems asmenims. Tokia rizika ypač padidėja, kai yra nesilaikoma higienos patarimų – neplaunant rankų, dėvint lęšius be jokių pertraukų ir jų neišsiimant net ir naktį, nešiojant juos ilgiau nei numatytas terminas ir panašiai.

Tad jei norite išvengti problemų su akimis, visada laikykitės saugumo rekomendacijų dėl lęšių dėvėjimo, taip pat naudokite apsauginius akinius ir nepamirškite leisti akims pailsėti. Tai apima ir telefoną ar kompiuterį, nes daugelis pamiršta daryti pertraukas, leisti jų metu akims žvelgti į tolį ir panašiai.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e