Specialistai perspėja: negalima be pagrindo gerti kalio jodido tablečių, o jodo tirpalas – ne vidiniam vartojimui
Kalio jodido tabletės bus naudingos tik įvykus avarijai Astravo atominėje elektrinėje
Lietuvoje buvo sparčiai išpirktos kalio jodido tabletės. Danilo Alvesdo/Unsplash nuotrauka
Kai nepaisant visų specialistų perspėjimų Baltarusijoje buvo pastatyta ir galiausiai įjungta Astravo atominė elektrinė, Lietuvoje kilo didelio nerimo banga dėl galimos nelaimės. Tuo metu daugelis nusprendė įsigyti kalio jodido tabletes, tačiau tokio masiško pirkimo, koks buvo pastebėtas šiomis dienomis, vargu ar buvome matę. Tokį susirūpinimą ir norą kuo geriau pasiruošti branduolinei avarijai tikriausiai paskatino neramumai Ukrainoje, kur Rusijos kariai užėmė Černobylio atominę elektrinę, apšaudė ir vėliau taip pat užėmė Zaporožės atominę elektrinę.
Dėl tokios įtemptos situacijos Lietuvoje buvo šluote iššluotos kalio jodido tabletės ir šiuo metu jų apskritai tikriausiai vis dar sunku rasti. Kai kurie žmonės, nepasitarę ar neklausydami gydytojo ar vaistininko, šias tabletes vartoja jau dabar. O kiti, neradę kur galėtų įsigyti šį vaistinį preparatą, netgi ėmė tikėti socialiniuose tinkluose sklindančiais pasiūlymais gerti praskiestą jodo tirpalą ar vartoti kuo daugiau joduotos druskos. Tačiau specialistai griežtai įspėja – negalima be reikalo, profilaktiniais tikslais gerti kalio jodido tablečių, o išgertas jodo tirpalas gali sukelti rimtų padarinių sveikatai.
Iš tiesų kalio jodido tabletės būtų reikalingos tik tuo atveju, jei netoliese įvyktų branduolinė avarija. Tačiau apie tai, jog įvyko nelaimė ir tam tikroje teritorijoje gyvenantiems žmonėms reikėtų išgerti šį vaistinį preparatą, būtų pranešta įvairiais būdais: per televiziją, radiją, įspėjamaisiais trumpaisiais pranešimais į telefonus, garsinėmis sirenomis. Be to, kalio jodido tabletės nėra nuo visko apsaugantis ar visais atvejais reikalingas vaistas, todėl jį vartoti reikėtų tik įvykus nelaimei Astravo atominėje elektrinėje ir tik gavus Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas. „Camelia“ vaistininkė Aida Šeputienė aiškina:[1]
Atominės nelaimės metu radioaktyvusis jodas pasklinda apie 100 km spinduliu. Štai dėl ko atidarius Astravo atominę elektrinę, kalio jodido tabletes gavo Vilniaus kraštas, o ne kiti šalies miestai. Jie yra labiau nutolę nuo Baltarusijos sienos nei Vilnius. Kol nėra rimto pavojaus dėl Astravo Baltarusijoje, išlikime ramūs ir nuraminkime draugus, pažįstamus, artimuosius.
Tai taip pat reiškia, jog net tuo atveju, jei tebesitęsiant neramumams Ukrainoje staiga įvyktų nelaimė Černobylio zonoje, lietuviams tikrai neverta vartoti kalio jodido tablečių ar smarkiai išsigąsti. Kaip praneša Sveikatos apsaugos ministerija,[2] „Radioktyvusis jodas pasklinda aplinkoje tik kilus branduolinėms avarijoms veikiančiose atominėse elektrinėse (AE). Černobylio AE avarijos metu aplinkoje pasklidęs radioaktyvusis jodas visiškai suskilo ir natūraliai pasišalino iš aplinkos praėjus keliems mėnesiams po avarijos, todėl KI tablečių vartojimas neturi jokio pagrindo ir yra nereikalingas.” Taigi, Lietuvos gyventojai šiuo atveju gali jaustis saugūs.
Gerti jodo tirpalą yra griežtai draudžiama
Kadangi kalio jodido tabletės buvo išpirktos tikriausiai visose vaistinėse, dėl savo saugumo branduolinės avarijos atveju susirūpinę žmonės pradėjo dairytis alternatyvų. Deja, ieškodami kitų būdų kaip apsaugoti savo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio, gyventojai pastaruoju metu pradėjo tikėti internete sklindančiais ir net sveikatai pavojingais pasiūlymais. Tad labai svarbu įsidėmėti, jog vietoj kalio jodido tablečių negalima vartoti jodo tirpalų ir apskritai nereikėtų užsiimti savigyda.
Negalima gerti jodo tirpalo ir jis neatstos kalio jodido tablečių. Halo Gatewoodo/Unsplash nuotrauka
Jodo tirpalai nėra skirti vidiniam vartojimui, tačiau socialiniuose tinkluose sėkmingai ir toliau dalinamasi idėjomis gerti praskiestą tirpalą ir taip, neva, apsaugoti savo organizmą, jei kada nors įvyktų branduolinė nelaimė. Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas vartoti tik išoriškai ant odos. Toks antiseptiniu poveikiu pasižymintis tirpalas negali būti tepamas ant atvirų žaizdų ar, juo labiau, skiedžiamas ir geriamas. Vaistininkė A. Šeputienė perspėja:[1]
Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik odai, jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas – toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų, apsinuodijimą.
Tad nusprendę eksperimentuoti ir gerti praskiestą jodo tirpalą žmonės ne tik neapsisaugotų nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio skydliaukei, bet ir rizikuotų savo sveikata. Iš tiesų, prieš imantis bet kokių vaistų, reikia pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku, o ne pasikliauti socialiniuose tinkluose rasta informacija.
Papildai su jodu ir joduota druska irgi neatstos kalio jodido tablečių
Be pavojingo siūlymo gerti tirpalą, internete taip pat sklando raginimai vartoti papildus su jodu arba valgyti joduotą druską. Tačiau papildai ar druska tikrai negelbėtų įvykus branduolinei avarijai. Papildai su jodu tėra skirti palaikyti normalią skydliaukės veiklą, skydliaukės hormonų gamybą ir nervų sistemos veiklą.[3] Jodas padeda palaikyti gerą odos būklę ir energijos apykaitą organizme, tačiau papildai su jodu ar paprastos jodo tabletės negali atstoti kalio jodido tablečių, nes tai paprasčiausiai yra skirtingos medžiagos.
Joduota druska naudinga žmogaus organizmui. Jasono Tuinstros/Unsplash nuotrauka
Tuo tarpu joduota druska, nors šiomis dienomis irgi buvo daug sparčiau pardavinėjama nei įprastai, taip pat nėra išeitis. Joduotoje druskoje esantis lakus jodas išgaruoja, todėl gaminant įvairius patiekalus jo kiekis sumažėja.[4] Rekomenduojama tokią druską, jei norima išsaugoti kuo daugiau jodo, dėti tik baigiant gaminti ar dar geriau – ja apiberti jau valgymui paruoštą maistą, o ne gaminimo pradžioje. Be to, jos reikėtų suvartoti itin didelį kiekį, kad ši galėtų atstoti kalio jodidą. Vaistininkė A. Šeputienė aiškina, jog tai praktiškai neįmanoma ir netgi būtų pavojinga:[1]
Nors joduota druska ir padeda suaktyvinti skydliaukės veiklą, tačiau reikėtų suvalgyti maždaug 1,5 kg druskos, kad tai prilygtų 130 mg dozei kalio jodido. Akivaizdu, jog valgyti tiek druskos yra griežtai draudžiama ir šis veiksmas gali tik pakenkti jūsų sveikatai.
Žinoma, saikingai vartoti joduotą druską galima ir netgi naudinga, tačiau ne todėl, jog tai padėtų apsisaugoti branduolinės avarijos atveju. Jodas yra vienas iš tų mikroelementų, kuris būtinas žmogaus organizmui ir nedideliais kiekiais jo turėtume gauti kiekvieną dieną. SAM Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas dr. Almantas Kranauskas pastebi:[5]
Tačiau anksčiau atlikti tyrimai parodė, kad Lietuvoje gėlame vandenyje bei dirvožemyje beveik nėra jodo, todėl kaip ir kitose šalyse, kur šio mikroelemento yra nedaug, gyventojai su vietiniu augalinės ir gyvūninės kilmės maistu gauna nepakankamą jo kiekį. O kai žmogaus organizmui trūksta jodo, jis rizikuoja susirgti įvairiomis ligomis, nes skydliaukė turi įtakos ir širdies, smegenų, kepenų, inkstų, lytinių ir kitų organų darbui, nuo jos hormonų priklauso mūsų išvaizda, kūno masė, emocijos, mąstymas, vaisingumas.
Joduota druska kompensuoja jodo trūkumą, todėl nedideliais kiekiais ją vartoti ne tik rekomenduojama, bet galima sakyti, jog būtina. Tiesa, ją ir taip sutinkame kiekviename žingsnyje, nes tokia druska naudojama visose su maisto gaminimu susijusiose grandyse. O suaugusiam asmeniui rekomenduojama neviršyti 5 gramų per dieną (vieno arbatinio šaukštelio), į kuriuos įskaičiuojama visa druska, gauta su maisto produktais. Tai išties mažas kiekis, kurį ir taip lengvai pasiekiame be papildomo druskos valgymo.
Taigi, jokie produktai neatstos kalio jodido tablečių, norint apsaugoti skydliaukę avarijos atveju. Tačiau svarbu įsidėmėti, jog šiuo metu nėra jokio pagrindo nerimauti. Sveikatos apsaugos ministerija praneša, jog Lietuvoje radiacinį foną nuolatos stebi Radiacinės saugos centro (RSC) specialistai. Jei staiga įvyktų nelaimė Astravo atominėje elektrinėje, apie galimą pavojų dėl radioaktyviųjų medžiagų pasklidimo šalyje iš karto būtų informuoti visi gyventojai ir jiems būtų suteikti išsamūs paaiškinimai, kokių žingsnių reikėtų imtis. Tad jei turite itin sunerimusių artimųjų, kurie planuoja rizikuoti savo sveikata gerdami jodo tirpalą ar be jokio pagrindo vartodami kalio jodido tabletes, nuraminkite juos ir paaiškinkite, kodėl to neverta daryti.
- ^ Vaistininkai įspėja: jokiu būdu negalima gerti jodo tirpalo. Camelia.
- ^ SAM perspėja: kalio jodido tabletės – tik Baltarusijos atominės elektrinės avarijos atveju ir tik ministerijai nurodžius. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.
- ^ Vaistinėse galima įsigyti 4 rūšių jodo – kuris kam skirtas?. Bičiulystė.
- ^ Valgomoji druska. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
- ^ Joduota druska: ar vartoti?. VL Medica.