Svarbūs patarimai, galintys padėti greičiau pastoti

Firmus Medicus -

Jei norite susilaukti vaiko, sekite menstruacinį ciklą ir sureguliuokite savo svorį

PagausėjimasGreitai ir saugiai pastoti yra įmanoma. Alicios Petresc/Unsplash nuotrauka

Ateina toks metas, kai pora nutaria, jog jau laikas susilaukti atžalos. Tačiau daugeliui kyla klausimų, ką reikėtų daryti, kad sėkmingas nėštumas užsimegztų kuo greičiau. Tam, žinoma, reikia rūpintis savo kūnu, patirti kuo mažiau streso ir panašiai. Tačiau kokių konkrečių žingsnių galima imtis, kad padidintumėte tikimybę susilaukti kūdikio?

Svarbiausias patarimas yra pažinti savo kūną, ypač menstruacinį ciklą, jog būtų galima tiksliau nustatyti tikslų lytinio akto laiką[1].

Be to, pabrėžiami svarbiausi patarimai, galintys padėti padidinti jūsų tikimybę pastoti. (Kaip visada, dėl individualizuotos informacijos būtinai pasikalbėkite su medicinos specialistu.)

Žymėkitės menstruacinio ciklo dažnį. Moteris, norinti susilaukti kūdikio, turėtų stebėti intervalus tarp mėnesinių – kitaip tariant, ar pirmoji mėnesinių diena kiekvieną mėnesį būna reguliari. Ir atvirkščiai, jeigu mėnesinės nereguliarios, tai reiškia, kad ciklas skiriasi. Stebėdama šią informaciją kalendoriuje, moteris gali geriau nuspėti, kada jai prasidės ovuliacija.

Stebėkite ovuliaciją. Moterys, kurių ciklas reguliarus, ovuliuoja maždaug dvi savaites iki mėnesinių pradžios. Tos, kurių ciklas nereguliarus, ovuliaciją nuspėti sunkiau, tačiau dažniausiai ji įvyksta likus 12–16 dienų iki kitų mėnesinių pradžios. Aišku, ovuliacijos trukmė keičiasi per visą žmogaus gyvenimą, bet šis kintamumas reiškia, kad geriausia stebėti ovuliaciją, jog sužinotumėte, kada labiausiai tikėtina pastoti. (Kad palengvinti minėtą tikslą, galima pasidaryti tam tikrus tyrimus.)

Raskite „derlingą“ laiką seksui. Teigiama, kad „vaisingas langas“ apima šešių dienų intervalą – penkias dienas iki ovuliacijos ir jos dieną. Kiekvieną mėnesį šiomis dienomis moteris būna vaisingiausia. Daugelis moterų taipogi naudojasi technologinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, vaisingumo stebėjimo programomis, jog žinotų, kada gali būti didesnė tikimybė pastoti, nors nepriklausomų tyrimų dėl jų tikslumo vis tik yra nedaug.

Siekite sveiko kūno svorio. Kai kurie tyrimai rodo, kad antsvorio turinčiai moteriai pastojimas gali užtrukti, lyginant su moterimi, kurios kūno masės indeksas (KMI) laikomas normaliu; tuo tarpu pastoti per mažo svorio moteriai irgi dažnai yra itin sudėtinga.

Padėti pastoti gali ir maisto papildų vartojimas bei rūkymo ir alkoholio atsisakymas

Šeimos planavimasVartokite vitaminus. Kelly Sikkemos/Unsplash nuotrauka

Rekomenduojami prenataliniai vitaminai – papildai sveikam nėštumui – įprastai vartojami dar prieš pastojant[2]. Kita galimybė yra kasdien vartoti multivitaminus, jei juose yra B grupės vitaminų, kurie yra svarbūs siekiant užkirsti kelią kūdikio smegenų ir stuburo apsigimimams.

Be to, derėtų nepamiršti ir sveiko maisto „idėjos“ – kūnui juk reikia tinkamų maistinių medžiagų sveikam nėštumui. Ir nors gali nebūti konkrečios nėštumo dietos, įvairaus sveiko maisto vartojimas gali padėti tam pasiruošti. 

Tai, kaip žinia, reiškia valgyti pakankamai vaisių ir daržovių, liesų baltymų, grūdinių kultūrų gaminių, pieno produktų bei sveikų riebalų. Be folio rūgšties turinčio maisto papildo, moterys šio vitamino taip pat gali gauti ir iš maisto produktų, tokių kaip tamsiai žalios lapinės daržovės, brokoliai, pupelės, citrusiniai vaisiai ir apelsinų sultys.

Bandant pastoti, visgi valgykite mažesnius kiekius daug gyvsidabrio turinčių žuvų, pavyzdžiui, kardžuvę ar karališkąją skumbrę. Taip yra todėl, kad gyvsidabris gali kauptis nėščios moters kraujyje, o tai turi įtakos kūdikio vystymuisi. (Gyvsidabrio vartojimas taip pat gali pakenkti vyrų ir moterų vaisingumui.)

Kai kurie tyrimai rodo, kad nėščios moterys turėtų vengti ir kofeino, mat nustatyta, jog nėščioms moterims arba norinčioms pastoti nėra saugaus kofeino vartojimo lygio.

Negana to, jei sportuojate, derėtų sumažinti įtemptų treniruočių dažnį, kadangi per daug mankštinantis arba dažnai atliekant sunkias treniruotes gali sutrikti ovuliacija (nors taip būna ne visuomet).

Galiausiai rūkymas irgi gali sukelti vaisingumo problemų tiek moterims, tiek vyrams, nes cigarečių dūmuose randamos cheminės medžiagos sendina moters kiaušides ir per anksti išeikvoja kiaušialąsčių atsargas[3].

Būtina vengti ir pasyvaus rūkymo bei alkoholio vartojimo, norint išvengti kūdikio apsigimimų.

Dėl ilgo nepastojimo gali būti kalti hormoniniai sutrikimai

NėštumasPatarimai, galintys padidinti vaisingumą, iš tiesų egzituoja. Freestocks/Unsplash nuotrauka

Policistinių kiaušidžių sindromas (PCOS) yra viena iš dažniausiai pasitaikančių moterų nevaisingumo priežasčių[4]. Tuo tarpu chirurginė PCOS intervencija (neskaitant gydymo, paremto vaistais) yra laparoskopinis kiaušidžių gręžimas, kurio metu chirurgas moters kiaušidėse padaro mažas skylutes, jog padėtų sumažinti jų gaminamų vyriškų hormonų kiekį. 

Kita vertus, ši procedūra, atliekama taikant bendrąją nejautrą, nėra be rizikos, be to, gali neigiamai paveikti vaisingumą, jei kiaušidės yra per daug pažeistos.

Be to, skirtingai nei vyrai, moterys turi labai ribotą laiko tarpą, per kurį gali pastoti. Kas yra menopauzė tikriausiai girdėjo daugelis. Tai laikotarpis, žymintis mėnesinių pabaigą, kai jų nebėra jau 12 mėnesių iš eilės. Atėjus menopauzei pastoti jau nepavyks, tačiau pereinamuoju laikotarpiu tai dar įmanoma.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e