Talidomido vaikų karta – skaudus medicinos istorijos puslapis

Firmus Medicus -

Net ir mokslo srityje pasitaiko klaidų, kurios gali turėti skaudžių pasekmių

TabletėsIstorijoje pasitaikė ne vienas atvejis, kai tam tikri vaistai sukėlė baisias pasekmes. Candace Mathers/Unsplash nuotrauka

Deja, nors dažniausiai dauguma žmonių pilnai pasitiki pavienių gydytojų rekomendacijomis ar išgirstomis naujienomis apie tam tikro vaisto mokslinius tyrimus, tačiau pasauliui teko ne sykį patirti karčią pamoką. Tokios pamokos leidžia suvokti, jog ne viskas, kas pristatoma kaip „moksliškai įrodytas“ gėris iš tiesų yra išimtinai sveikas ir nesukels jokių neigiamų pasekmių. Ir nors norisi tikėtis, jog įvairios tam tikrų išradimų ar vaistų sukeltos ligos ar net mirtys yra tik pavieniai, istorijos užkaboriuose likę atvejai, tačiau realybė yra daug skaudesnė.

Galime prisiminti Amerikos gydytojus, reklamuojančius cigaretes ir tabaką. Juk anuomet pirmuosiuose laikraščių puslapiuose buvo spausdinamas skambus šūkis: „more doctors smoke camel, than any other cigarettes“ (liet. dauguma daktarų rūko camel, o ne bet kurias kitas cigaretes)[1].

Įsivaizduokite, kaip tai atrodytų, jeigu tokias reklamas matytume ir šiomis dienomis. Juk būtų tikrai gana keista, nes dabar visi jau puikiai žinome, jog rūkymas ne tik gali sukelti priklausomybę, bet ir baigtis plaučių vėžiu.

Vienas iš itin skaudžių nutikimų su vaistais – tai Talidomido istorija. Deja, panašu, kad dėl šio vaisto daugybės mirusių ar suluošintų vaikų istorijos pamoka nebuvo tinkamai įsisavinta, o pamokos yra linkusios kartotis. Manoma, kad Talidomido vaistas visame pasaulyje pražudė apie 100 000 kūdikių[2]. Su apsigimimais gimusių kūdikių skaičius siekia kiek daugiau nei 10 000.

Remiantis oficialiais duomenimis, iš tų 10 000 išgyvenusių[3] šiai dienai liko mažiau nei 3 000. O neoficialiais duomenimis, mirusiųjų skaičiai gali būti žymiai didesni. Šis skandalas buvo slepiamas ir bandomas užglaistyti dešimtmečiais. Talidomido vaikų karta – vaikai su nepilnai išsivysčiusiais organais ir deformuotomis galūnėmis.

Kai kurie iš jų neturėjo nė menkiausios galimybės išgyventi. Talidomido vaistas buvo pardavinėjamas 46 pasaulio šalyse ir turėjo 45 skirtingus vaistinius pavadinimus. Tai – agresyvi „Chemie Grunenthal“, vokiečių farmacijos kompanijos politika. Visa istorija prasideda nuo visai netyčia atrasto nekalto vaisto, kuris buvo skirtas padėti alergiškiems vaikams.

Žmogus neįgaliojo vėžymėlyjeDėl Talidomido daugybė vaikų mirė arba gimė su deformuotomis galūnėmis. Josh Appel/Unsplash nuotrauka

Talidomidas siejamas su nacių mokslininkais

Pasak dr. Martino Johnsono, buvusio „Thalidomide Trust“ fondo direktoriaus, tai tėra tik dalis skaudžios istorijos mozaikos. Jis surinko netiesioginius įrodymus,[4] siejančius Talidomido vaistą su nacių koncentracijos stovyklomis. Kompanija „Grunenthal“ po Antrojo pasaulinio karo įdarbino keletą buvusių nacių mokslininkų. Kai kurie iš jų tiesiogiai dirbo kuriant Talidomidą.

Pasak dr. M. Johnsono, Talidomidas jau buvo sukurtas nacių koncentracijos stovyklų laikais. Vaisto kūrėjas – Otto Ambrosas, kuris dar žinomas[5] kaip „velnio chemikas“. Jis buvo vienas iš A. Hitlerio patarėjų[6] cheminio karo klausimais, dideliu mastu vykdęs baisiausius įsivaizduojamus nusikaltimus.

Apie slepiamą Talidomido praeitį su nacių mokslininkais užsimenama 1954 m. patente, kuriame teigiama, kad Talidomido vaisto bandymai su žmonėmis buvo atliekami daug anksčiau, negu oficialūs „Grunenthal“ kompanijos klinikiniai tyrimai. Pradėjus tyrimus su gyvūnais iškart pastebėtas neigiamas slopinamasis, psichotropinis vaisto poveikis. 

Kitas nemažiau svarbus šios istorijos veikėjas yra milžiniškas farmacijos kompanijų kartelis – „IG Farben“. Jis taip pat dalyvavo daugelyje karo nusikaltimų. Anksčiau minėtas Otto Ambrosas dirbo IG Farben farmacijos konglomerate[7], galiausiai užėmė ir direktoriaus pareigas.

Apie tai liudija istorija, kuomet 1948 m. O. Ambrosas buvo nuteistas karo tribunolo. Niurnbergo teismo procese jis pripažintas kaltu už nusikaltimus žmogiškumui ir nuteistas[8] kalėti aštuonerius metus. Pripažintas kaltu Aušvico III – Monowitzo koncentracijos stovyklose dėl žmonių išnaudojimo.

„Interessengemeinschaft Farbenindustrie AG“, paprastai dar žinomas kaip „IG Farben“, buvo Vokietijos chemijos ir farmacijos konglomeratas. Konglomeratas susikūrė 1925 m. sujungus šešias chemijos pramonės įmones – „Bayer“, „Hoechst“, „Agfa“, „Chemische Fabrik Griesheim-Elektron“ ir „Chemische Fabrik vorm“. Liūdna „IG Farben“ farmacijos kompanijų konglomerato istorija driekiasi nuo 1942 m. kuomet jie įsteigia gamyklą visai šalia Aušvico, kurioje buvo siekiama pasinaudoti žydų vergais iš koncentracijos stovyklų[9].

Žydų vergai buvo išnaudojami naftos ir gumos gamybai, taip pat žmonės buvo naudojami medicininiams eksperimentams. Dešimtys tūkstančių mirė dėl žiaurių darbo sąlygų ir nesiskaitymo. Po karo, buvo siekiama išardyti visą farmacijos kartelį, kad jis daugiau niekada nebekeltų grėsmės žmonėms ir taikai pasaulyje. Tačiau laikui bėgant ryžtas susilpnėjo ir „IG Farben“ farmacijos kartelis buvo padalintas į tris atskirus padalinius – Hoechst, Bayer ir BASF. 

O. Ambrosas iš kalėjimo buvo paleistas anksčiau laiko, t. y., 1951 m.. Tuomet jis buvo paskirtas „Chemie Grünenthal GmbH“ kompanijos patariamuoju tarybos pirmininku. Šiose pareigose O. Ambrosas išbuvo iki pat mirties, kurios sulaukė 1990 metais. Skelbiama, kad tuometinis šio vaisto pavadinimas buvo „Contergan“, kuris kilo iš Prancūzijos farmacijos kompanijos „Rhone-Poulenc“. Šią kompaniją kontroliavo naciai. Tuo metu tai buvo vienintelė kompanija, kuri vaistų pavadinimuose naudojo priesagą -ergan.

Tokių vaistų su tokia galūne iki 1940 metų buvo sukurta keturiolika. Visi jie pagal cheminę struktūrą buvo panašūs į Talidomidą. Anot „Newsweek“[10], „Grunenthal“ kompanija visais įmanomais būdais bandė slėpti šiuos dokumentus. Pirmasis apsigimimo atvejis buvo užfiksuotas vieno iš „Grunenthal“ kompanijos darbuotojų vaikui. Tai nutiko metai prieš Talidomido vaistui pasirodant rinkoje.

Talidomido vaisto istorija paženklinta milijoninėmis išmokomis nukentėjusioms šeimoms

Vaistų tabletėsNors dar prieš Tolidamido patekimui į rinką buvo užfiksuotas pirmasis apsigimimas, jis vis tiek buvo patvirtintas ir plačiai naudojamas skirtingose šalyse. James Yarema/Unsplash nuotrauka

„Thalidomide Society“ aprašoma chronologinė[11] įvykių, susijusių su Talidomidu, laiko juosta:

1954 m. – „Chemie Grünenthal“ kompanijoje sukuriamas vaistas Talidomidas. Tai – Vakarų Vokietijos farmacijos kompanija.
1956 m. – Pirmasis nuo Talidomido vaisto nukentėjęs vaikas gimė Vokietijoje, vienam iš „Chemie Grünenthal“ farmacijos kompanijos darbuotuojų.
1958 m. – Balandžio mėn. Talidomido vaistas patvirtinamas naudoti Jungtinėje Karalystėje, jo pavadinimas – „Distaval“. Vaistas reklamuojamas kaip „stebuklinga piliulė“, gydanti įvairiausius sutrikimus, įskaitant galvos skausmą, nemigą ir rytinį nėščių moterų pykinimą. Reklamai naudojamos tokios frazės kaip „saugus“ ir „visiškai nekenksmingas“.
1961 m. – „Lancet“ žurnale publikuotas Australijos gydytojo Williamo McBride'o straipsnis. Pirmą kartą viešai nustatytas ryšys tarp Talidomido vaisto ir apsigimimų. Lapkričio 26 d. Vokietijoje kompanija „Grünenthal“ oficialiai išima Talidomido vaistą iš prekybos.
1962 m. – Įkuriama nukentėjusių nuo Talidomido vaisto vaikų ir jų tėvų grupė – „Thalidomide Society“.
1968 m. – 62 vaikams skiriamas žalos atlyginimas. Didžiojoje Britanijoje aukščiausiajame teisme įvyksta pirminio ginčo sprendimas. Tuo pat metu, Vokietijoje, kompanija „Grünenthal“ kaltinama dėl žmogaus kūno sužalojimų ir netyčinių žmogžudysčių.
1970 m. – Vokietijos Vyriausybė paskelbė, kad teismo procesai vyksta lėtai ir netenkina visuomeninio intereso.
1972 m. – Jungtinėje Karalystėje pradedama „Sunday Times“ kampanija, kuria siekiama užtikrinti didžiausią įmanomą kompensaciją, kuri būtų skirta nukentėjusiems Jungtinėje Karalystėje.
1973 m. – Tęsiasi besivelkančios bylos, išmokama 20 milijonų žalos atlyginimas.
2004 m. – „Thalidomide Trust“ vadovaujama Nacionalinė patariamoji taryba (NAC) liepos mėnesį praneša apie dar vieną kompensaciją.
2005 m. – Pritariama didesnėms išmokoms „Thalidomide Trust“ fondui.
2009 m. – Aberdyno (Škotijos) universiteto mokslininkai paskelbia, kad išsprendė „50 metų puzlę“. Jie paaiškina kokiu būdu Talidomido vaistas sukėlė galūnių defektus. Vaisto sudėtinės dalys besivystančiam embrionui blokavo naujų kraujagyslių formavimąsi, o tai lėmė galūnių defektus. Didžiosios Britanijos vyriausybė sutinka apmokėti visas Talidomido vaisto sukeltas sveikatos išlaidas per trejų metų laikotarpį. Siekiama patenkinti visų nukentėjusių sveikatos poreikius.
2010 m. – Sveikatos ministras Mike'as O'Brienas oficialiai atsiprašo visų nukentėjusių. Vyriausybės vardu išreiškiamas apgailestavimas ir užuojauta. Kai kurie tokio atsiprašymo nepriima. Šiaurės Airijoje 18 nukentėjusiųjų gauna formalų atsiprašymą ir 1 mln., svarų kompensaciją.
2012 m. – Sveikatos departamentas sutinka apmokėti visas sveikatos išlaidas iki 2022 m. „Grünenthal Group“ paskelbia pareiškimą, kuriame sakoma, kad apgailestauja dėl vaisto pasekmių.

Talidomido vaistas Vokietijoje buvo tapęs vienu iš „best-sellerių“. Jį dažniausiai skyrė nuo nemigos. Paskui Talidomidas visoje Europoje tapo populiariu vaistu nuo pykinimo nėščioms moterims. Apsigimimų skaičius visame pasaulyje stipriai padidėjo, o tuo tarpu Amerikoje šis vaistas niekada taip ir nebuvo patvirtintas. Už tai amerikiečiai gali padėkoti dr. F. Kelsey. Dėl griežtos vaistų reguliavimo politikos, šis vaistas niekaip negavo patvirtinimo.

Daugelis nukentėjusiųjų negali gyventi normalaus įprasto gyvenimo. Šie žmonės yra priklausomi nuo socialinių išmokų, šeimos narių, sveikatos draudimo ar labdaros. Talidomido vaistas – tai itin skaudi istorijos pamoka kiekvienam iš mūsų, jog ne visada tai, kas pristatoma kaip sveikas ir saugus vaistinis preparatas, iš tiesų toks ir yra.

 

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e