Tanzanijos prezidentas: COVID-19 testas buvo teigiamas vaisiui ir ožkai
Pranešama, jog COVID-19 testai tokie netikslūs, kad buvo teigiami net ir vaisiui bei ožkai
Tanzanijos prezidentas John Magufuli pranešė, jog koronaviruso testai pasirodė esantys netinkami COVID-19 nustatymui, nes buvo klaidingai teigiami net ir ištyrus vaisiaus mėginį.
Kataro žiniasklaidos puslapis „Aljazeera“ pranešė,[1] kad Tanzanijos prezidentas Johnas Magufuli atmetė importuotus koronaviruso tyrimų rinkinius kaip nekokybiškus, sakydamas, kad su jais COVID-19 tyrimų rezultatai buvo teigiami ožkai, putpelei ir triskiautei aziminai (asimina triloba arba paw paw) – vaisiui, kuris skaitytojams tikriausiai labiau žinomas kaip viena iš papajos rūšių.
J. Magufuli savo pastebėjimus išsakė Chato mieste, šiaurės vakarų Tanzanijoje, vykusiame renginyje. Prezidentas teigė, kad šie testai turi techninių klaidų. O pati vyriausybė jau kritikavo įvairias paslaptis, kurios yra apgaubusios pasaulį dėl koronaviruso protrūkio, todėl anksčiau paprašė Tanzanijos gyventojų melstis, kad koronavirusas išnyktų. Taip pat prezidentas teigė, kad nurodė Tanzanijos saugumo pajėgoms patikrinti testų rinkinių kokybę.
J. Magufuli pagal išsilavinimą yra chemikas. Jis tokį greitą sergamumo padidėjimą įvertino kaip techninius nesklandumus laboratorijoje, prastos kokybės testų naudojimą ar net sabotažą. Norėdamas patikrinti savo hipotezę, jis į laboratoriją nusiuntė kelis gyvūnų ir vaisių pavyzdžius, juos užregistruodamas kaip žmonių. Prie kiekvieno mėginio buvo nurodyti vardai, pavardės ir gimimo datos, o Tanzanijos laboratorijos darbuotojai nežinojo, jog tyrė ne žmones. Šie mėginiai parodė teigiamą COVID-19 rezultatą, nors iš tiesų turėjo būti neigiami. Kilo skandalas, laboratorijos vadovas buvo atleistas.
Taip pat prezidentas pridūrė, kad tai reiškia, jog tikriausiai kai kuriems žmonėms testas buvo teigiamas, nors jie iš tikrųjų nebuvo užsikrėtę koronavirusu. J. Magufuli sakė:
Kažkas čia vyksta. Aš jau sakiau prieš tai, kad neturėtume sutikti su kiekviena pagalba, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo naudinga šiai tautai.
Tuo pačiu valstybės vadovas tiki galimybe padėti žmonėms kovoti prieš virusą, pasitelkiant vaistažoles ir nori jas importuoti iš Madagaskaro. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) jau perspėjo, kad nėra įrodymų apie tokių žolelių veiksmingumą.
Faktų tikrintojai nepasitiki Tanzanijos prezidento žodžiais
Afrikos Ligų kontrolės ir prevencijos centro vadovas John Nkengasong tvirtina, jog žino, kad koronaviruso testai veikia labai gerai.
Tačiau faktų tikrintojų puslapis „Snopes“ įvertino šiuos Tanzanijos prezidento teiginius, kaip nepatvirtintus.[2] „Snopes“ rašo:
Norint geriau suprasti Tanzanijos prezidento teiginius, susijusius su klaidingais tyrimais ir motyvais, reikia nepamiršti tvyrančios įtampos tarp dviejų pagrindinių šalies politinių grupių – valdžioje esančios Magufuli partijos ir opozicijos.
Be to, „Snopes“ teigia, kad Tanzanijos prezidentas pasidalino jų manymu netinkama COVID-19 tyrimo metodika, nes šie diagnostiniai testai skirti žmonėms, o J. Magufuli nusprendė ištirti ožką, putpelę ir triskiautę aziminą, kurioms tariamai testas buvo teigiamas naujojo koronaviruso atžvilgiu. Kadangi nėra jokių papildomų įrodymų, išskyrus prezidento teiginius, „Snopes“ vertina jo žodžius kaip „neįrodytus“.
Taip pat faktų tikrintojai sako, kad vienas opozicijos partijos lyderis užstojo nacionalinę sveikatos laboratoriją. Afrikos Ligų kontrolės ir prevencijos centro vadovas John Nkengasong taip pat suskubo ginti nacionalinę sveikatos laboratoriją. Anot „Reuters“,[3] jis žurnalistams sakė:
Mes žinome, kad testai, kuriuos naudoja Tanzanija, veikia labai gerai.
Tiesa, Tanzanijos prezidentas anaiptol nėra vienintelis, kuris suabejojo koronaviruso tyrimų metodika, nes jau ne pirmą kartą įvairios šalys praneša apie diagnostinių testų tikslumo problemą. Jie gali parodyti klaidingai neigiamą rezultatą, tad nereikėtų stebėtis, jei jie būtų ir klaidingai teigiami. Pavyzdžiui, kaip rašo „Diena.lt“,[4] Belgijos Leveno universiteto bendrosios medicinos centro atstovas Patrick Vankrunkelsven sako:
Yra daugybė priežasčių, kodėl šių tyrimų neigiami atsakymai gali būti klaidingi. Tai – nepakankamas virusų kiekis mėginyje, mėginio ėmimo kokybė ir laikas, mėginio transportavimo sąlygos ir paties tyrimo rezultato paklaida. Tai reiškia, kad tyrimų rezultatu tikėti 100 proc. negalima.
Taigi, ar Tanzanijos prezidento teiginiai apie koronaviruso testų nepatikimumą tikrai yra nepagrįsti ir neverti gilesnės analizės, paliekame spręsti skaitytojams.
- ^ Tanzania president questions coronavirus kits after animal test. Aljazeera.
- ^ Jessica Lee. Did Tanzania’s President Expose Faulty COVID-19 Testing by Submitting Non-Human Samples?. Snopes.
- ^ Giulia Paravicini. Africa disease centre rejects Tanzania's allegation that its coronavirus tests faulty. Reuters.
- ^ Svajūnas Laukineitis. Ekspertai: koronaviruso testais nustatoma tik 70 proc. užsikrėtusiųjų. Diena.lt.