Tikrasis mononatrio glutamato (E621) poveikis žmonių sveikatai

Mononatrio glutamatas – kūno ląsteles žudantis skonio stipriklis

E621 pavojus žmonių sveikataiNors E621 yra laikomas nepavojingu skonio stiprikliu, šia medžiaga skanintu maistu piknaudžiauti nerekomenduojama

Ar kada susimąstėte, kodėl nesveikas maistas dažniausiai yra skanesnis nei sveikas?Tai yra mononatrio glutamato (dar žinomo kaip MSG arba E621) dėka. Šis skonio stipriklis yra vienas labiausiai paplitusių[1] maisto papildų pasaulyje. Deja, taip pat jis yra ir vienas kenksmingiausių žmogaus sveikatai.

E621 yra naudojamas begalėje žmonėms prieinamų maisto produktų. Jo randama beveik visuose perdirbtuose gaminiuose: konservuotoje sriuboje, konservuotuose žirneliuose, dešroje, dešrelėse, bulvių traškučiuose, salotų padažuose, greitai paruošiamame maiste ir netgi kūdikių maiste.

Pagrindinis mononatrio glutamato tikslas – dirbtinai paskaninti maistą. Vis dėlto, tai nėra tas pats kas druska arba pipirai. Šis stipriklis tai daro ypač intensyviai, įjautrindamas kūno ląsteles. To rezultatas – pažeistos ar net mirusios kūno ląstelės.[2] 

Žvelgiant iš chemijos mokslo perspektyvos, E621 sudaro:

  • laisva glutamo rūgštis – 78 proc.
  • natris – 21 proc.
  • teršalai – iki 1 proc.

MSG yra toksiška substancija, kuri beveik neturi skonio, tačiau, vos tik šis priedas yra įmaišomas į bet kurį, net ir nešviežią, maistą, jo skonis iš karto pagerėja ir tampa kur kas malonesniu, nei buvo prieš tai.

Žmonės nedažnai susimąsto, kas yra jų maiste, ypač jei jis nebuvo pagamintas nuo nulio. Jie taip pat retai sieja E621 su tokiais sveikatos sutrikimais kaip nutukimas, depresija, greitas širdies plakimas, dezorientacija, galvos skausmas, akių ligos, nuovargis ir t.t.

Deja, bet E621 žala žmonių sveikatai yra nepaneigiama. Anot osteopatinio gydytojo bei alternatyvios medicinos šalininko Joseph Mercola,[3] MSG yra kur kas blogesnis nei daugumos nekenčiamas alkoholis, nikotinas ir kitos narkotinės medžiagos.

E621 šaknys – Vokietija ir Japonija

Mononatrio glutamatas kilo iš glutamo rūgšties, kuri pirmą kartą buvo identifikuota vokiečių chemiko Karl Heinrich Ritthausen.[4] 1866 m. jis apdorojo kviečių glitimą su sieros rūgštimi (iš to ir kilo mononatrio glutamato pavadinimas) ir taip išgavo šį skonio stipriklį.

Vėliau, 1908-ais, japonų chemikas Kikunae Ikeda izoliavo natūralią skonį stiprinantčią medžiagą iš jūrų dumblių Laminaria japonica (kombu). Remdamasis šia medžiaga, Ikeda ir jo partneris sugebėjo cheminiu būdu išgauti MSG, arba E621.

Tai paskatino „AminoScience“[5] korporacijos, gaminančios prieskonius, kepimo aliejus, šaldytus maisto produktus, gėrimus, saldiklius, amino rūgštis ir, kad ir kaip bebūtų keista, vaistus, įkūrimą. Ši kompanija iki šiol yra labai pelninga – turėdama beveik 33 tūkstančių žmonių, ji yra viena didžiausių MSG gamintojų pasaulyje.

Vykdydamas savo tyrimus, Ikeda suprato, jog naujai sintezuota medžiaga nėra nei sūri, saldi, rūgšti ar karti, todėl pavadinimo ją unami – penktuoju pagrindiniu skoniu. Iš tiesų, MSG skonis nėra aiškus ar stiprus – žmonės tiesiog jaučia maisto, kurį vartoja, „patobulintą” versiją. Chemikalui tai pavyksta apgaunant liežuvio skonio receptorius.

Jungtinėse Amerikos Valstijose MSG išplito tik po Antrojo Pasaulinio karo, kai žmonės suprato, kad maistas, pagardintas šia medžiaga, yra kur kas skanesnis nei be jos. 1959-ais metais JAV Maisto ir vaistų administracija pripažino mononatrio glutamatą kaip „saugiu“ (angl. „generally recognized as safe“).[6] Tokiu jis išliko iki šiol.

Nepaisant to, jau po 10 metų naudojimo terminas „Kinų restorano sindromas“[7] tapo įprastu medicinos literatūroje. Jis buvo siejamas su daugeliu šalutinių efektų, kurie sudaro „MSG simptomų kompleksą”. Jį Amerikos Maisto ir vaistų administracija (FDA) įvardija kaip „trumpalaikiai efektai po MSG vartojimo”.[8]

40% gyventojų netoleruoja maiste esančio mononatrio glutamato kiekio

Nors MSG buvo pripažintas kaip saugus vartojimui maisto papildas, kiekiniu atžvilgiu šis preparatas yra limituojamas. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) yra nustačiusi leidžiamus MSG kiekius, kurie gali būti naudojami saugiai. EFSA nurodo, kad saugus MSG kiekis yra 30 mg vienam žmogaus kūno masės kilogramui.[9] Nepaisant to, šis kiekis yra labai dažnai viršijamas, kadangi maisto pramonė šį skonio stipriklį naudoja kur kas dažniau nei vertėtų.

Vienas iš patikimiausių tyrimų, parodančių visus MSG rizikos faktorius, buvo atliktas neurohirurgo Dr. Russell Blaylock, kuris taip pat yra išleidęs knygą pavadinimu „Excitotoxins: The Taste that Kills” (liet. „Eksitotoksinai: skonis, kuris žudo”).[10] Joje jis pasakoja, kaip MSG neigiamai veikia smegenų ląsteles ir net gali jas nužudyti. Mokslininkas taip pat mini, kad perdėtas Mononatrio glutamato vartojimas gali sukelti arba sustiprinti Alzheimerio, Parkinsono bei Lou Gehrig ligas, taipogi mokymosi negalią.

Pagrindiniai MSG sukeliami šalutiniai efektai – nutukimas ir depresija

Viena iš pagrindinių priežasčių, kuri padaro MSG pavojinga substancija yra tai, kad glutamo rūgštis yra tas pats neurotransmiteris, kurį žmogaus smegenys, nervų sistema, akys, kasa ir kiti organai naudoja tam tikriems procesams pradėti. Maisto ir vaistų administracija (FDA) taip pat šį teiginį pagrindžia, kaip pavyzdį nurodydama smegenų laboratorinių gyvūnų ląstelių pažeidimą, sukeltą gliukomato injekcijų. Nepaisant to, FDA vis tiek teigia, kad MSG vartojimas su maistu tokių efektų žmonėse nesukelia.

Pasak dr. Blaylock, daugelis glutamato receptorių buvo surasti tiek žmogaus širdies elektros laidumo sistemoje, tiek pačiuose širdies raumenyse. Tai gali pakenkti jūsų širdžiai ir netgi gali sukelti netikėtą ir staigią mirtį.

Reguliarus MSG vartojimas gali sukelti:

  • Nutukimą[11]
  • Depresiją
  • Nuovargį ir dezorientaciją
  • Galvos skausmą
  • Akių pažeidimus

FDA pripažįsta, kad trumpalaikiai poveikiai, žinomi kaip MSG simptomų kompleksas, gali pasireikšti tarp tam tikrų žmonių grupių – ypač tų, kurie vartoja didelius MSG kiekius arba serga astma:

  • Kūno dalių „tirpimas”
  • Dilgčiojimas
  • Krūtinės skausmas
  • Sunkumas kvėpuoti
  • Degimo pojūtis
  • Silpnumo pojūtis
  • Galvos skausmas
  • Pykinimas
  • Silpnumo jausmas ir kt.

Šiuo metu nėra tiksliai žinoma, kiek žmonių yra jautrūs MSG vartojimui, tačiau studijos, atliktos 1970-ais parodė, jog apytiksliai 25-30% JAV gyventojų netoleruoja Mononatrio glutamato kiekio, rasto maiste tuo metu. Nuo šio tyrimo praėjo beveik 50 metų, todėl ir kiekis, naudojamas šiuolaikiniuose produktuose taip pat pakilo. Manoma, kad šiuo metu apie 40% gyventojų netoleruoja MSG.

Norėdami apsisaugoti, venkite apdoroto maisto

Kai kurie maisto gamintojai jau atsisakė šio kenksmingo maisto priedo. Kiti – puikiausiai supranta, kad yra daug žmonių, kurie norėtų išvengti MSG ir nepirtų jokios produkcijos, kurios gamybos metu šis priedas yra naudojamas. Dėl to, maisto gamintojai tiesiog bando paslėpti tai, kad MSG yra naudojamas jų produkcijoje. Kaip jie tai daro? Jie tiesiog naudoja vardus, kurių žmonės tiesiogiai neasocijuoja su E621.

FDA reikalauja, kad šis priedas būtų paminėtas ant pakuotės lapelio kaip „mononatrio glutamatas”. Tačiau, jie neprivalo to daryti, jei produkto sudėtyje yra laisvos glutamo rūgšties, kuri yra pagrindinis MSG komponentas. Tokių medžiagų yra net 40 ir žmonės negalėtų jų susieti su E621 vien spręsdami iš pavadinimo. Taipogi, glutamo rūgštis gali susidaryti produkto gamybos metu – šio fakto maisto gamintojai taip pat neprivalo atskleisti and maistingumo lapelio.

Kyla klausimas: kaip išvengti MSG, jei maisto gamintojai slepia jo egzistavimą gaminiuose? Reikėtų vadovautis paprasčiausia taisykle – jeigu maistas yra apdorotas, jis greičiausiai turės E621 maisto papildo. Todėl reikėtų vengti tokių produktų kaip:

  • Prieskonių mišinių
  • Mielių ekstrakto
  • Želatinos
  • Monokalio glutamato
  • Sultinių
  • Sojų padažo
  • Citrinos rūgšties ir kt.

Išmesti MSG iš savo raciono yra kone geriausia praktika, kuri padės tausoti sveikatą bei išvengti pavojingų MSG efektų. Geriausia rinktis šviežius, vietinius produktus ir iš jų gamintis maistą namie. Nepamirškite, kad restoranai taip pat naudoja E621, todėl Jūsų virtuvė yra vienintelė vieta, kur gaminamas maistas tikrai neturės toksinų, tokių kaip E621.

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e