V. Andriukaitis - netikras PSO pasiuntinys, patarinėjantis Lietuvai dėl koronaviruso

Firmus Medicus -

V. Andriukaičio pareigos – tik melas, kuriuo visi tikėjo kelis mėnesius

Vytenis AndriukaitisDar vasario mėn. pabaigoje V. Andriukaitis viešai paskelbė, jog pradės dirbti PSO specialiuoju pasiuntiniu Europos regionui ir nuo to laiko ne kartą teikė su koronaviruso pandemija susijusius pasiūlymus bei kritiką PSO vardu, nors iš tikrųjų neturėjo tokios teisės ir nėra specialusis pasiuntinys.

Dar vasario mėnesio pabaigoje visa didžioji Lietuvos žiniasklaida pranešė,[1] jog praėjusių metų pabaigoje eurokomisaro kadenciją baigęs Vytenis Andriukaitis kovo mėnesį oficialiai pradės eiti naujas pareigas.[2][3] Pasak paties Vytenio Andriukaičio, jis turėjo tapti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) specialiuoju pasiuntiniu Europos regionui. Tuo metu „Delfi“ rašė:[2]

Jo darbas apims daug sričių – pirminę sveikatos priežiūrą, medicinos specialistų įdarbinimo problemas, jų trūkumo problemą, sveikatos sistemos skaitmenizavimą, kovą su infekcinėmis ligomis, epidemijomis, vakcinavimą, neinfekcinių ligų, traumų prevenciją, sveiko gyvenimo būdo sistemos įdiegimą.

Nuo kovo mėnesio Vytenis Andriukaitis daugybę kartų šmėžavo žiniasklaidoje kaip PSO specialusis pasiuntinys Europos regionui. Jis ne tik kritikavo Lietuvos valdžios veiksmus, bet ir gąsdino dėl didžiulės koronaviruso grėsmės, ne kartą pasisakė už vakcinavimo svarbą ir netgi siūlė žingsnius, kurių turėtų imtis Lietuva, kad sėkmingai įveiktų COVID-19. Kiekvieną sykį Vytenis Andriukaitis buvo pristatomas kaip Pasaulio sveikatos organizacijos specialusis pasiuntinys Europos regionui, tačiau dabar išaiškėjo, jog šios pareigos tebuvo tik melas, kurio iki šiol niekas nesugalvojo patikrinti.

Neegzistuojančio pasiuntinio veikla Lietuvoje: nuo gąsdinimų apie koronaviruso rimtumą iki aktyvaus agitavimo už vakcinas

Per šį laiką Vytenis Andriukaitis aktyviai komentavo koronaviruso pandemijos padėtį Lietuvoje. Jis ne tik buvo kalbinamas žurnalistų įvairiose laidose ar spaudoje, bet ir pats rašė į „Lietuvos rytą“. Tiesa, iš jo lūpų ne sykį sklidę gąsdinimai taip ir nepasitvirtino.

Kovo mėnesio pabaigoje Vytenis Andriukaitis gąsdino visuomenę:[4]

Šiandien esame neabejotinai ketvirtojo scenarijaus fazėje dėl to, kad, ko gero, karantino ir privalomos izoliacijos priemonių taikymas buvo pavėluotas, tik dabar pradėtas.

Tačiau vėliau išaiškėjo, jog tokie perspėjimai nebuvo pagrįsti nes didelės ir nevaldomos koronaviruso bangos Lietuva taip ir nepatyrė. Gegužės 18 dienos duomenimis, šalyje iš viso buvo patvirtinti tik 1541 susirgimai, iš kurių 997 jau sėkmingai pasveikę.[5]

Balandžio pabaigoje Vytenis Andriukaitis kritikavo ir darželių atidarymą dirbti privalančių tėvų vaikams.[6] Tuomet jis tikino, jog toks sprendimas gali privesti prie išaugusių apsikrėtimo koronavirusu atvejų ir netgi gali kainuoti daug senyvo amžiaus žmonių mirčių. Tačiau, kaip jau žinome, jokio nevaldomo sergančiųjų paūmėjimo taip ir nebuvo sulaukta, o nuo gegužės 18 dienos visi darželiai atvėrė duris ne tik dirbti privalančių tėvų vaikams, bet ir visiems likusiems mažamečiams.

Be to, gegužės pradžioje Vytenis Andriukaitis spėjo paskelbti ir 7 žingsnių planą Lietuvai, kurio reikėtų laikytis, norint sėkmingai pažaboti koronaviruso pandemiją.[7] Tuomet vienu iš svarbių pandemijos suvaldymo žingsnių jis įvardijo ir visuotinį vakcinavimą nuo koronaviruso:

Sveikatos apsaugos sistema turi užtikrinti planinių paslaugų teikimą, aukštą skiepijimo nuo vakcinomis valdomų ligų lygį, taip pat turėti nuolat atnaujinamą atskirą planą COVID-19 ligoniams gydyti, įgalinantį šį ligonių srautą valdyti atskirai nuo planinių paslaugų teikimo.

Tuomet jis drąsino, jog nesvarbu, kad koronavirusas nuolat mutuoja – mokslininkai vis tiek sugebės sukurti tinkamas vakcinas kiekvienais metais, kaip tai daro su gripo skiepais. V. Andriukaitis teigė:[8]

Taigi, svarbiausia žinia aiški – šis virusas yra ir bus tarp mūsų tol, kol neturėsime veiksmingos vakcinos. Turime pakankamai įrodymų, kad buvo virusų, kuriuos išnaikinome, nes turėjome efektyvias vakcinas.

Kyla ne tik abejonių dėl tokio aiškaus vakcinavimo propagavimo pagrįstumo, dar net neturint jokios vakcinos, bet ir dėl tokio drąsaus pareiškimo, jog tik vakcinavimas išgelbės nuo koronaviruso. V. Andriukaitis tokių savo minčių nepatvirtino jokiais moksliniais tyrimais, o ir vargu ar tokių rastų, žinant kaip greitai mutuoja ir koks naujas yra šis virusas.

PSO: V. Andriukaitis nėra PSO specialusis pasiuntinys ir neturi teisės šnekėti organizacijos vardu

Vytenis Andriukaitis nėra PSO specialusis pasiuntinysPasak Pasaulio sveikatos organizacijos, Vytenis Andriukaitis nėra PSO specialusis pasiuntinys Europos regionui, jis dirba tik trumpalaikiu konsultantu, kuris neturi teisės kalbėti PSO vardu.

Kaip pranešė „Lietuvos rytas“,[9] Vytenis Andriukaitis nėra Pasaulio sveikatos organizacijos specialusis pasiuntinys Europos regionui, nors tokiu prisistatinėjo pastaruosius kelis mėnesius. „Lietuvos rytui“ skirtame laiške PSO rašė:

Ponas V.Andriukaitis nėra PSO pasiuntinys ir jis nėra įgaliotas kalbėti organizacijos vardu.

Be to, PSO patikino, jog V. Andriukaičio pareigos visai kitokios ir tik trumpalaikės:[9]

V.Andriukaitis tėra trumpalaikis konsultantas PSO Europos regiono biuro, kuris gali būti pasitelktas Europos regiono direktoriaus. PSO išoriniai ekspertai negali kalbėti organizacijos vardu.

Taigi, kelis mėnesius šalies gyventojai klausėsi baimę keliančių perspėjimų ir įtikinėjimų, jog reikalingas visuotinis vakcinavimas nuo koronaviruso, manydami, jog apie tai šneka PSO specialusis pasiuntinys, kuris turėtų puikiai žinoti ką kalba. O iš tiesų V. Andriukaitis tėra tik trumpalaikis konsultantas, kuris neturi teisės kalbėti PSO vardu, o jo gąsdinimai taip ir neišsipildė.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e