Veiksmingos natūralios priemonės prieš parazitus žmogaus organizme

Firmus Medicus -

Žmonėse gyvenantys parazitai: požymiai, eiga ir prevencija

Parazitai žmogaus organizmeŽmogaus organizme gali gyventi daugybė parazitų. (Josho Willinko/Pexels nuotrauka)

Skaičiuojama, kad apie 50% žmonių savyje nešioja[1] įvairiausius parazitus – svetimus patogenus, kurie patenka į organizmą per nešvarų vandenį, mėsą, nešvarius vaisius bei daržoves. Geriausiai žinomi ir dažniausiai pasitaikantys parazitai yra spalinės, kaspinuočiai, trichinelės ir tokie pirmuonys kaip toksoplazmos. Remiantis Užkrečiamų Ligų ir AIDS centro duomenimis,[2] 2019 m. Lietuvoje užregistruoti 1048 susirgimai parazitinėmis ligomis, iš kurių daugiausia 58,6 proc. – enterobiozė, 20 proc.  – askaridozė, 7,7 proc. – echinokokozė ir 13,7 proc. – kitos parazitinės ligos.

Enterobiozė – tai dažnai pasitaikantis ir visiems puikiai žinomas užsikrėtimas spalinių kirmėlėmis. Jos ypač dažnai pasitaiko vaikams iki 10 metų amžiaus. Pirmieji užsikrėtimo simptomai pasireiškia užpakalio niežėjimu, sutrikusiu miego ritmu, irzlumu, nuovargiu ir apetito praradimu. Šios nedidelės, baltos spalvos iki 8 mm kirmėlės gali išgyventi iki 6 savaičių. Kirmino patelės tampa aktyvios naktį, kuomet žmogus miega. Jos tuomet lenda link išangės dėti kiaušinių. Dėdamos kiaušinius spalinės išskiria cheminę medžiagą, kuri sukelia niežulį, o besikasant kiaušinėliai prilimpa prie pirštų ar užlenda po nagais. Jeigu kiaušinėliai patenka į burną, tuomet sukeliamas pakartotinis užsikrėtimas, kuomet nuryti kiaušinėliai patenka į žarnyną ir ten išsirita. Po kelių savaičių spalinės pilnai užauga, kad galėtų tęsti reprodukciją. Nuo sergančiojo spalinių kiaušiniai patenka ant rūbų ir grindų, lieka ant rankšluosčių, bei gali patekti ir ant maisto.

Askaridės – tam tikra labai stambių kirmėlių rūšis (lot. ascaris lumbricoides), kuri parazituoja[3] žmogaus žarnyne (suaugę siekia nuo 20 iki 35 cm ir nuo 15 iki 30 cm). Tai yra viena iš pagrindinių žmogaus parazitinių infekcijų visame pasaulyje. Užsikrėtę žmonės taip pat dažnai nejaučia jokių simptomų. Sunkūs infekcijos atvejai gali sukelti žarnų nepraeinamumą ir kenkti vaikų augimui. Atsirandantis kosulys būna dėl kirminų migracijos per kūną.

Kaspinuotis yra plokščios formos kirmėlė, gyvenanti žarnyne. Žmonės juo užsikrečia valgydami termiškai netinkamai apdorotą infekuoto gyvūno mėsą, įskaitant kiaulieną, jautieną ir žuvį. Didžioji dalis žmonių užsikrėtę kaspinuočiu nejaučia jokių simptomų ir net nežino, kad yra užsikrėtę. Tiems, kas visgi jaučia nepatogumus, dažniausiai pasireiškiantys simptomai:[4] nuovargis, pilvo skausmas, viduriavimas ir apetito stoka. Jei mėsoje yra randama lervų cistų ir mėsa yra nepakankamai termiškai apdorojama arba valgoma žalia, tuomet cistos gali pasiekti žarnyną, kur subręsta suaugęs kaspinuotis. O toks kaspinuotis gali išgyventi net 20 metų ir užaugti iki 15 metrų ilgio. Žuvų kaspinuočių infekcija dažniau pasitaiko tose šalyse, kur įprasta valgyti žalią žuvį, pavyzdžiui, Rytų Europoje, Skandinavijoje ir Japonijoje. Termiškai neapdorotos arba žalios gėlavandenės žuvys, tokios kaip lašiša, yra vienas dažniausių šios infekcijos šaltinių.

Toksoplazmozė yra infekcija,[5] kurią sukelia vienaląstis parazitas, lot. Toxoplasma gondii. Šis parazitas aptinkamas visame pasaulyje. Toksoplazmozės parazitas žmonių (ir kitų gyvūnų) organizmuose gali gyventi ilgą laiką, tam tikrais atvejais net visą gyvenimą. Kaip ir su visais parazitais yra būdinga, kad daugelis išvis nejaučia jokių simptomų, nes paprasčiausiai sveiko žmogaus imuninė sistema su tuo susitvarko. Didesnė rizika kyla nėščioms moterims ir žmonėms, turintiems imuninės sistemos sutrikimų. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra katė, kuri su išmatomis išskiria oocistas. Dažniausiai pasireiškiantys toksoplazmozės simptomai yra kaklo, pakaušio, pažastų, kirkšnies ar limfmazgių padidėjimas. Padidėjus limfmazgiams, gali atsirasti bendras silpnumas, karščiavimas, prakaitavimas, raumenų, gerklės ir galvos skausmai.

Toksokarozė yra gyvūnų perduodama apvaliųjų kirmėlių infekcija,[6] dažniausiai aptinkama šunų (lot. Toxocara canis) ir kačių (lot. Toxocara cati) žarnyne. Kitaip tariant, tai yra užkrėstų gyvūnų išmatose randami kiaušinėliai. Daugeliu atvejų toksokarozės infekcija neturi jokių rimtų pasekmių, o užsikrėtęs gali nepajusti simptomų. Sunkūs atvejai pasitaiko labai retai, dažniausiai mažiems vaikams, kurie dažnai žaidžia purvynuose arba deda pirštus į burną.

Trichineliozė – tai infekcija[7] kurią sukelia apvaliųjų kirmėlių rūšis, trichinelės. Šiais parazitais užsikrečiama valgant laukinių gyvūnų mėsą, pavyzdžiui, briedžių, lokių ir lapių. Trichineliozės infekcija dažniau paplitusi kaimo vietovėse. Parazitas pakliūna į organizmą, kuomet nuryjama apvaliųjų kirmėlių lervų, o taip dažniausiai nutinka dėl žalios mėsos. Trichinelių lervos per kelias savaites subręsta plonajame žarnyne, o užaugusios sugeba keliauti po visą organizmą, įskaitant įvairius audinius ir raumenis. Trichinelių lervoms migruojant į raumenis, pasitaiko veido ir akių pabrinkimai, akių uždegimas, temperatūra, raumenų skausmas. Vaikams ši infekcija įprastai būna lengvesnės formos nei suaugusiems.

Kaip išvengti parazitųNorint išvengti parazitų, itin svarbi yra higiena ir auginamų gyvūnų nukirminimas. (Soros Shimazaki/Pexels nuotrauka)

Bendri higienos reikalavimai, siekiant apsisaugoti[8] nuo parazitų:

  • Plauti rankas prieš valgant, ruošiant maistą, pasinaudojus tualetu ar liečiant žemę.
  • Jeigu aplink nėra tinkamos kanalizacijos sistemos, reikia gerti tik virintą arba buteliuose pirktą vandenį.
  • Nukirminti naminius gyvūnus.
  • Pasitaikius namuose gyvūnų išmatų, jas kruopščiai pašalinti.
  • Namuose pasitaikančias gyvūnų išmatas pašalinti kuo greičiau.
  • Plauti vaisius ir daržoves.

Veiksmingos alternatyvos kovai prieš žarnyno parazitus

Niekam ne paslaptis, kad tradicinė medicina prieš parazitus jau turi įvairiausių medicininių priemonių, tačiau daugybė žmonių ieško natūralių ir veiksmingų alternatyvų. Papajų sėklų teigiamas poveikis pastebėtas viename 2007 m. tyrime,[9] kuomet žarnyno parazitais užsikrėtusiems viščiukams buvo skiriamos skirtingos papajos sėklų užpilo dozės ir kiekiai. Po dviejų savaičių gydymo buvo rasta žymiai mažiau žarnyno kirminų. 

Juodajame riešute (jis turi ir kitą pavadinimą – juodasis riešutmedis) randamas didelis kiekis citotoksinio junginio, vadinamo žonglonu. Žonglono tyrimai[10] atskleidžia, kad tai yra efektyvi[11] priemonė prieš bakterijas ir kai kurių rūšių grybelį (S. aureus, Escherichia coli, Bacillus subtilis, Penicillium sp., Aspergillus sp. ir Hansenula sp.). Be to, juodasis riešutas veikia kaip vidurius laisvinanti priemonė, kuri padeda pašalinti besikaupiančias negyvų mikrobų atliekas.

Tuo tarpu moliūgų sėklos turi savyje daugybę medžiagų, kurios išsiskiria jas kramtant ar malant. Šios sėklos pasižymi tuo, kad paralyžiuoja ir apsvaigina kirminus ir dėl to jie atsilaisvina nuo žarnyno sienelių. Vieno tyrimo[12] metu, kuriame dalyvavo 115 pacientų, žarnyno trakte buvo rasta suaugusių kaspinuočių. Tyrimo dalyviai pademonstravo labai teigiamus rezultatus, nes visi pacientai sugebėjo pilnai pašalinti kaspinuočius vartojant moliūgų sėklas. Kai kuriems dalyviams rezultatas išryškėjo vos per kelias valandas.

Pelynas (lot. Artemisia annua) yra ypač karti žolė, kuri pasižymi parazitus naikinančiomis savybėmis. Įrodyta, kad pelyno ekstraktas slopina[13] vieną iš pavojingiausių maliarijos parazitų – lot. Plasmodium falciparum. Kai kurie tyrimai[14] taip pat rodo, kad pelynas turi ir priešuždegiminių, priešvėžinių ir imunoreguliacinių savybių. Taigi, pelynas taip pat gali būti naudojamas kaip naudinga priemonė tiek žarnyno uždegimui, tiek parazitų naikinimui.

Greipfrutų sėklose yra didelis kiekis citrusinių bioflavonoidų, kurie veikia kaip galingi antioksidantai ir antimikrobinės medžiagos. Manoma, kad greipfrutų sėklose esantis hesperidinas yra atsakingas už jo antimikrobinį poveikį. Tyrimai rodo stiprų šio ekstrakto antibakterinį ir priešgrybelinį poveikį. Vieno tyrimo[15] metu greipfrutų sėklų ekstraktas buvo naudojamas kartu su pelargonija. Rezultatai parodė, kad tai veiksminga priemonė kovoje prieš MRSA (antibiotikams atsparią stafilokoko infekcijos atmainą).

Gvazdikėliai yra vienas iš turtingiausių antioksidantų šaltinių žemėje ir turi vieną iš galingiausių antimikrobinių medžiagų, žinomą kaip eugenolis.[16] Šis junginys veikia žarnyno mikrobus, parazitus, jų lervas ir kiaušinius. Jis turi ir didelę priešuždegiminę bei priešvėžinę naudą. Gvazdikėlių eterinis aliejus irgi padeda apsisaugoti nuo kirminų, amebų, grybų ir bakterijų.

Česnako aktyvūs komponentai taip pat naikina parazitus.[17] Manoma, kad už tai atsakingi yra alicino ir ajoeno junginiai. Susmulkinus ar kitaip pažeidus česnaką, išsiskiria fermentas, kuris veikia aliną paversdamas jį alicinu – aktyviu komponentu, prisidedančiu prie jo sėkmės naikinant parazitus. Todėl česnaką prieš vartojimą reikia susmulkinti arba gerai sutraiškyti.

Norint, jog organizmas sėkmingai kovotų su parazitais, reikia nepamiršti poilsio

Natūralūs būdai kovoti su parazitaisYra natūralių būdų, kurie gali padėti prieš parazitus žmogaus organizme. (Tetyanos Kovyrinos/Pexels nuotrauka)

Kuomet žmonės pradeda valyti organizmo parazitus, neretai patiria tam tikrų nepatogumų. Įprastinė medicina turi sprendimą – tiesiog taiko cheminius vaistus. Tačiau šiame straipsnyje mes kalbame apie specifinių natūralių žolelių panaudojimą, kaip būdą apsaugoti ir sustiprinti žarnyną.

Be to, atliekant šiuos veiksmus reikia nepamiršti pasitarti su specialistu ir pasistengti turėti kuo daugiau poilsio. Visų pirma, miegas yra nepaprastas gydytojas ir ypatingai reikalingas kūno atsistatymui. Taip pat reikia gerti daug švaraus vandens, neužsiimti per daug aktyvia ir varginančia veikla. Protingas žingsnis šiame etape yra leisti kūnui atsipalaiduoti ir tvarkytis pačiam.

O jei ateityje norite išvengti parazitų apskritai, nepamirškite pagrindinių taisyklių, kurios sumažins tikimybę apsikrėsti žarnyno parazitais iki minimalios. Būtinai kruopščiai plaukite rankas, vaisius ir daržoves, tinkamai apdorokite mėsą ir žuvį, negerkite nešvaraus vandens. Be to, jei auginate namuose katę, stenkitės kuo dažniau tvarkyti jos kraiką ir visada po valymo nusiplaukite rankas. Kadangi labai dažnai žarnyno parazitais apsikrečia vaikai, nepamirškite nuo pat mažumės mokyti vaiką tinkamos higienos svarbos.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e