Žuvų taukai padeda stiprinti imunitetą ir išvengti sveikatos problemų

Firmus Medicus -

Su žuvų taukais gaunamų medžiagų reikia visais metų laikais

Žuvų taukai smarkiai prisideda prie organizmo sveikatos. Leohoho/Unsplash nuotrauka

Prasidėjus rudeniui daugelis pradeda mąstyti apie imuninės sistemos stiprinimą. Tam tikslui prisimenama visavertė mityba, o neretai ir įvairūs maisto papildai. Visgi dažnu atveju vien tinkamos mitybos nepakanka. Tam, kad gautume visus reikalingus vitaminus bei maistines medžiagas, tenka gerti ir maisto papildus. O bene patys populiariausi papildai – žuvų taukai. Jų nauda yra tokia didelė, kad rekomenduojama juos gerti ištisus metus.

Žuvų taukai, dėl jų sudėtyje esančių omega-3 riebalų rūgščių ir kitų svarbių medžiagų, yra naudingi bet kokio amžiaus žmonėms, nuo pat gimimo iki senatvės. Papildų forma parduodami žuvų taukai yra išgaunami iš riebių žuvų, nes būtent jos yra pagrindinis omega-3 riebalų rūgščių šaltinis. Natūraliu būdu žuvų taukai taip pat gaunami valgant žuvis. „Camelia“ vaistininkė Jurgita Jankauskienė sako:[1]

„Žuvų taukus rekomenduojama vartoti visus metus, ypač, jeigu nepavyksta užtikrinti sveikos mitybos ar jos racione nėra žuvies. Abiem atvejais organizme atsiranda organizmui gyvybiškai svarbių polinesočiųjų riebalų rūgščių stoka, galinti sukelti rimtus negalavimus.“

Žmogaus organizmas negali sintetinti omega-3 riebalų rūgščių, tokių kaip dokozaheksaeno rūgštis (DHR) ir eikozapentaeno rūgštis (EPR), nors jos yra itin svarbios. Tad tam, jog būtų patenkinti organizmo mitybos poreikiai, būtina šių riebalų rūgščių gauti iš kitų šaltinių. DHR ir EPR naudingos smegenų funkcijai, regėjimui, širdžiai ir imuninei sistemai.[2]

Polinesočiųjų riebalų rūgštys padeda išvengti negalavimų ir tinkamai funkcionuoti organizmui

Žuvų taukuose gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių, o dvi pagrindinės nepakeičiamųjų riebalų rūgščių šeimos – omega-3 ir omega-6. Šios medžiagos mažina aterosklerozės riziką bei progresą ir „blogojo“ cholesterolio, besikaupiančio ant kraujagyslių sienelių, kiekį kraujyje.

Omega-3 galima gauti valgant žuvį. Farhado Ibrahimzade’o/Unsplash nuotrauka

Šios rūgštys atlieka svarbų vaidmenį padedant vystytis vaikų smegenims ir normaliai funkcionuoti organizmui. Be to, polinesočiųjų riebalų rūgštys mažina uždegiminius procesus, būdingus artrozei, depresijai, reumatoidiniui artritui, glaukomai ir vidurinės ausies infekcijai. Šios rūgštys taip pat pasižymi kraujo krešėjimą stabdančiomis savybėmis bei padeda išvengti kvėpavimo takų infekcijų ir tokių su amžiumi susijusių akių būklių kaip amžinė geltonosios dėmės degeneracija.

Jei organizmui trūksta tokių svarbių rūgščių, gali kilti įvairių su sveikata susijusių problemų. J. Jankauskienė sako:

„Nepakeičiamų riebalų rūgščių trūkumas silpnina imunitetą, gali sukelti dermatitą, nevaisingumą, depresiją, sutrikdyti augimą ir odos apsauginę funkciją. Žuvų taukų sudėtyje yra didelė koncentracija omega-3 rūgščių ir nedidelis kiekis omega-6 rūgščių. Šis santykis turi teigiamą poveikį organizmui, nes per parą būtina gauti didelę omega-3 rūgščių dozę.“

Žuvų taukuose yra A, E ir D vitaminų, reikalingų kiekvienam žmogui

Svarbu atminti, jog šios medžiagos nėra vienintelės, kurios yra žuvų taukuose ir teigiamai veikia žmogaus organizmą. Žuvų taukuose taip pat gausu riebaluose tirpių A, E ir D vitaminų.

Vitaminas E žuvų taukų papilduose atlieka konservanto vaidmenį. Tačiau drauge jis yra puikus antioksidantas, kuris saugo organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Laisvieji radikalai pažeidžia ląsteles ir gali prisidėti prie kraujagyslių bei širdies ligų, vėžinių susirgimų, todėl pakankamas vitamino E kiekis organizme yra itin svarbus.

Šis vitaminas taip pat slopina kenksmingų medžiagų ir tokių aplinkos veiksnių kaip ultravioletiniai saulės spinduliai, žalingą poveikį žmogui. Jis itin svarbus ląstelių membranų stabilumo palaikymui, arterijų vidinės sienelės apsaugojimui nuo kalkėjimo bei aterosklerozės. Vitaminas E taip pat stabdo senėjimo procesus, greitina žaizdų gijimą. Kadangi jis mažina kraujo krešėjimą, taip mažėja kraujo krešulių susidarymo tikimybė. J. Jankauskienė teigia:

„Jeigu trūksta vitamino E, gali atsirasti nervų, virškinimo sistemos sutrikimai, alergijos, įvairūs bėrimai. Be to, dėl šio vitamino stokos mažėja vyrų lytinis potraukis ir spermatozoidų judrumas, o moterys gali patirti persileidimą ar susidurti su nevaisingumo problemomis.“

Žuvų taukuose yra A, E ir D vitaminų. Kaylos Maurais/Unsplash nuotrauka

Tuo tarpu vitaminas A yra itin svarbus kiekvieno žmogaus regėjimui, kaulų augimui ir organizmo imuninei sistemai. Vitaminas A padeda apsaugoti akies rageną ir drauge su kitais antioksidantais atlieka svarbų vaidmenį mažinant tikimybę, jog atsiras su amžiumi susijusios akių ligos:[3]

Nacionalinio akių instituto (JAV) duomenimis, žmonės, buvę didelės akių ligų rizikos grupėje ir kasdien vartoję vitaminų A, C ir E mišinį, per šešerius tyrimo metus 25 proc. sumažino riziką susirgti akių ligomis.

Vitaminas A taip pat užtikrina normalią odos bei gleivinės būklę. Kai trūksta šios svarbios medžiagos, ne tik ima sausėti gleivinė ir oda, joje atsiranda įtrūkimų, bet ir sumažėja atsparumas įvairioms infekcijoms. Vitamino A trūkumas taip pat pasireiškia prastu matymu naktį, sausumo pojūčių akyse. Ilgalaikis vitamino A deficitas netgi gali iššaukti aklumą ar lemti daugybę pavojingų ligų, nes nusilpsta imuninė sistema.

Vitaminas D itin svarbus dantims ir kaulams. Nors vitaminą D galima gauti tiesiog džiaugiantis saulės spinduliais, Lietuvoje daug žmonių trūksta vitamino D. Pavyzdžiui, „Lietuvoje ištyrus vitamino D koncentraciją kraujyje tarp jaunų vyrų, paaiškėjo, kad 95% tiriamųjų trūksta šio mikroelemento.“[4] Neretai vitamino trūksta ne tik suaugusiems, bet ir vaikams.

Ši medžiaga užtikrina daugiau nei 200 genų funkcionalumą ir yra būtina, kad organizmas sklandžiai augtų. Būtent dėl jo nepamainomos svarbos vitaminas D rekomenduojamas jau nuo kūdikystės, nes atsiradus trūkumui vaikams gali deformuotis stuburas, kaukolė ir žandikaulis, sutrikti dantų augimas, atsirasti dėmių dantų emalyje.

Suaugusiesiems dėl vitamino D stokos silpnėja imunitetas ir raumenys, minkštėja kaulai. Ši medžiaga tokia svarbi, jog jos trūkumas gali sukelti kalcio ir fosforo apykaitos sutrikimus, dėl kurių išsivysto rachitas, ostoeporozė ar osteomaliacija. Vitamino D trūkumas taip pat siejamas su onkoliginių, autoimuninių, endokrininių, neuro-psichologinių, infekcinių, širdies bei kraujagyslių ir kitų ligų eiga.

Vitamino D trūkumas neretai pasireiškia nuovargiu, mieguistumu, irzlumu, sumažėjusia ištverme. Buvo pastebėta, jog dažnu atveju dėl vitamino D trūkumo atsiranda liūdesys, aukštas kraujo spaudimas, susilpnėja raumenys, padidėja jautrumas skausmui.

Omega-3 paros dozė gali būti skirtinga ir priklauso nuo konkrečios situacijos

Žuvies valgymas gali padėti gauti reikiamą svarbių medžiagų kiekį. Traviso Yewello/Unsplash nuotrauka

Rekomenduojama omega-3 riebiųjų rūgščių paros dozė – 1 g. Tačiau aklai pasikliauti šia rekomendacija neverta, nes organizmo poreikiai skirtingais gyvenimo periodais gali keistis. Todėl geriausia atsižvelgti į sveikatos būklę, lėtines ligas, vartojamus kitus papildus ir gydytojo ar vaistininko rekomendacijas. Pasak J. Jankauskienės, paros normos gali kisti taip:

  • turintys širdies ir kraujagyslių sistemos problemų per parą turėtų suvartoti 1,2 g omega-3 rūgščių, o persirgę šios sistemos ligomis paros normą turėtų padidinti;
  • siekiantys mažinti „blogojo” cholesterolio kiekį kraujyje per parą turėtų suvartoti 2–4 g omega-3 rūgščių. Svarbu paminėti, kad toks kiekis polinesočiųjų riebalų rūgščių kelia kraujavimo riziką, jeigu žmogus vartoja krešėjimą mažinančius vaistus.

Tačiau itin svarbu atkreipti dėmesį, ar nėra vartojami kiti maisto papildai, nes žuvų taukuose yra ir A, D bei E vitaminų, kurių paros dozių nevalia peržengti be gydytojo rekomendacijų. O reguliariai valgant žuvį, išvis verta apsvarstyti, ar tikrai reikia papildomai gerti žuvų taukų papildus, nes galbūt omega-3 ir taip gaunama pakankamai.

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e