38 moksliniai faktai, kad mobilieji telefonai gali sukelti vėžį

Firmus Medicus -

Vienas iš galimų elektromagnetinės spinduliuotės pavojų – vėžys

Mobiliųjų telefonų sąsaja su vėžiuMoksliškai įrodyta, jog mobiliųjų telefonų skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė gali sukelti vėžį.

Žinomas faktas, jog mobilieji telefonai skleidžia elektromagnetinę radijo dažnių spinduliuotę. Ši spinduliuotė gali prasiskverbti į mūsų kūnus ir daryti įvairią žalą. O mūsų valdžia praktiškai nedaro nieko, kad mus apsaugotų nuo galimo elektromagnetinės spinduliuotės pavojaus, nors yra daug recenzuotų mokslinių tyrimų, rodančių, jog mobiliųjų telefonų elektromagnetinė spinduliuotė gali sukelti vėžį ir kitas ligas. Siūlome patiems peržvelgti svarbius faktus.

Bet pirmiausia pamąstykime, kas yra vėžys. JAV Nacionalinis vėžio institutas teigia:[1]

Vėžys yra terminas, naudojamas tokioms ligoms, kai nenormalios ląstelės dalijasi be kontrolės ir sugeba įsibrauti į kitus audinius <…>. Visi vėžiai prasideda ląstelėse <…>. Ląstelės auga ir dalijasi kontroliuojamu būdu, kad pagamintų daugiau ląstelių, nes jų reikia, kad kūnas išliktų sveikas. Kai ląstelės pasensta ir tampa pažeistomis, jos miršta ir yra pakeičiamos naujomis ląstelėmis. Tačiau kartais šis tvarkingas procesas pakrypsta bloga linkme. Ląstelės genetinė medžiaga (DNR) gali būti pažeista arba pasikeisti, gamindama mutacijas, turinčias įtakos normaliam ląstelės augimui ir dalijimuisi. Kai tai nutinka, ląstelės nemiršta tuomet, kada turėtų ir naujos ląstelės formuojasi tada, kai kūnui jų nereikia.

Taigi, vėžys paprastai susijęs su nenormaliu ląstelių dalijimusi ir DNR pažeidimu, o kai kuriais atvejais ląstelės gali suformuoti audinio masę, vadinamą naviku. 

Iki šiol atliktuose tyrimuose aptikta, jog mobiliųjų telefonų spinduliuotė iš esmės yra susijusi su dviejų tipų smegenų navikais, gliomomis ir akustinėmis neuromomis. Gliomos[2] – tai tam tikros rūšies navikai, prasidedantys smegenyse ar stubure ir paprastai būna piktybiniai. Gliomos yra ypač mirtinos. Daugelis žmonių po diagnozės išgyvena tik 1-3 metus. Nors akustinės neuromos[3] nėra piktybinės (žemo laipsnio vėžys), daugeliu atvejų yra pavojingos gyvybei, nes tai yra intrakranijinis[4] navikas.

Tyrimai, rodantys, jog mobilieji telefonai gali sukelti vėžį

Elektromagnetinės spinduliuotės tyrimaiYra daug tyrimų, kuriuose pastebėtas ryšys tarp vėžio ir elektromagnetinės spinduliuotės

1. Ląstelių pažeidimas. Telekomunikacijų milžinė „T-Mobile“[5] Vokietijoje užsakė nepriklausomą tyrimą, kad apžvelgtų visus susijusius belaidžių telekomunikacijų keliamų pavojų sveikatai tyrimus. Buvo padaryta išvada, kad:

Ląstelių lygyje daugybė tyrimų nustatė aukšto dažnio elektromagnetinių laukų pažeidimo tipą, kuris yra svarbus vėžio atsiradimui ir vėžio skatinimui.

2. Žymiai padidėjusi gliomos rizika: gliomos tampa vis dažnesnės. 25 milijonų dolerių vertės „Interphone“ tyrimo[6] metu buvo nustatyta:

Suaugusiųjų reguliarius naudojimasis mobiliuoju telefonu, gali padidinti gliomų riziką 40%, naudojant 1640 ar daugiau valandų (tai yra maždaug pusvalandis per dieną per dešimt metų).

3. Naviko rizika toje galvos pusėje, kur naudojamas mobilusis telefonas. Vėlgi informacija iš „Interphone“ tyrimo,[6] kuris šiuo metu yra didžiausias ir ilgiausias mobiliųjų telefonų spinduliuotės tyrimas, kurio metu buvo stebimas ryšys tarp mobiliųjų telefonų ir smegenų navikų. Jame buvo nustatyta:

Navikai buvo labiau tikėtini, jog atsiras toje galvos pusėje, kuri dažniausiai naudojama skambinant.

4. Kenksminga mobiliųjų telefonų spinduliuotės ir navikų asociacija. 7 mokslininkų atliktoje 23 epidemiologinių tyrimų, susijusių su mobiliųjų telefonų ryšiu ir vėžiu, apžvalgoje[7] padaryta išvada, jog rasta „kenksminga asociacija“. Komentuodamas rezultatus[8] vienas iš tyrimo autorių teigė:  

Nors duomenys buvo skirtingi, tačiau tarp 10 aukščiausios kokybės tyrimų mes radome žalingą ryšį tarp telefono naudojimo ir naviko rizikos. Žemos kokybės tyrimai, neatitinkantys geriausios mokslinės praktikos, pirmiausia buvo finansuojami pramonės lėšomis.

5. Padidėjusi gliomos ir akustinės neuromos rizika: Hardell tyrimų grupės atlikti tyrimai plačiai vertinami kaip vieni geriausių. Viename iš tyrimų[9] nustatytas: 

Nuoseklus padidėjusios gliomos ir akustinės neuromos rizikos, susijusios su belaidžių telefonų naudojimu, modelis.

Šios išvados atitinka jų ankstesnius tyrimus.[10]

6. Laikinosios skilties ir gliomos rizika. Prancūzų atliktame tyrime[11] buvo nustatyta padidėjusios gliomos ir laikinosios skilties navikų rizika. Tyrimo metu išaiškėjo, kad:

Gliomų, laikinosios skilties navikų rizika buvo didesnė naudojant profesinius ir miesto mobiliuosius telefonus.

Pasak „Powerwatch“,[12] tai yra svarbus dokumentas, kuris: 

Patvirtina esamus tyrimus ir turi stipriai padėti pastūmėti IARC radijo dažnių vertinimą link 2A ​​grupės – „tikėtino žmogaus kancerogeno“.

7. Padidėjusi akustinės neuromos rizika ilgalaikiams mobiliųjų telefonų vartotojams. Atliktame tyrime,[13] kuriame dalyvavo 790 000 vidutinio amžiaus moterų iš Jungtinės Karalystės, nustatyta, kad:

Moterys, kurios dešimt ar daugiau metų naudojosi mobiliaisiais telefonais, buvo du su puse karto labiau linkusios į akustinės neuromos išsivystymą. Jų akustinės neuromos rizika didėjo priklausomai nuo to, kiek metų jos naudojosi mobiliaisiais telefonais.

8. Padidėjusi akustinės neuromos rizika. Lonn atliktas tyrimas[14] parodė:

Padidinta akustinės neuromos rizika yra susijusi su bent 10 metų trukmės mobiliųjų telefonų naudojimu.

9. Smegenų naviko rizika yra didesnė „mobiliojo telefono“ galvos pusėje. Tyrime,[15] kuriame apžvelgta 11 studijų, nustatyta:

Ryšys tarp ilgo mobiliojo telefono naudojimo ir ipsilateralinio [tos pačios galvos pusės, kaip ir naudojant mobilųjį telefoną] smegenų naviko. 

10. Meningioma. Švedijos tyrime[16] buvo tiriami suaugusiųjų smegenų navikų atvejai, diagnozuoti per dvejus metus. Nors tyrime padaryta išvada, kad „nerasta jokių įtikinamų įrodymų apie ryšį tarp mobiliųjų ir belaidžių telefonų naudojimo bei meningiomos“, tačiau tyrimo autoriai teigė, kad:

 Padidėjusios rizikos požymis buvo pastebėtas grupėje su didžiausiu kumuliaciniu naudojimu.

11. Piktybiniai smegenų navikai. Hardell darbe[17] buvo nagrinėjamas ilgalaikis mobiliųjų ir belaidžių telefonų naudojimas. Pabaigoje nustatyta, kad:

Šis tyrimas patvirtino ankstesnius ryšio tarp mobiliojo ir belaidžio telefono naudojimo bei piktybinių smegenų navikų rezultatus. Šios išvados patvirtina hipotezę, kad radijo dažnių elektromagnetinė spinduliuotė vaidina svarbų vaidmenį pradiniame ir skatinančiame kancerogenezės etapuose.

12. Hipofizės vėžys. Hipofizė, daugelio laikoma „pagrindine kūno liauka“, yra žirnio dydžio organas, esantis smegenų pagrindo viduryje ir gaminantis hormonus, kurie vaidina svarbų vaidmenį reguliuojant gyvybines kūno funkcijas bei bendrą savijautą. Šiame tyrime[18] (jau nurodytame aukščiau) taip pat nustatyta, kad:

Hipofizės vėžio rizika buvo daugiau nei dvigubai didesnė tarp moterų, kurios mažiau nei penkerius metus naudojosi mobiliuoju telefonu, palyginti su niekada nenaudojusiomis.

13. Skydliaukės vėžys. Skydliaukės liauka yra kakle. Naudojant mobilųjį telefoną prie ausies, skydliaukė veikiama mobiliojo telefono spinduliuote. Izraelio tyrime[19] pastebėta, kad: 

Skydliaukės vėžio dažnis Izraelyje auga daugiau nei dešimtmetį ir tai atitinka mobiliųjų telefonų naudojimo augimą. 

Sveikų pacientų skydliaukės ląstelės buvo surinktos ir veikiamos spinduliuote. Tyrimo metu nustatyti: 

Skydliaukės ląstelių pokyčių, reaguojant į elektromagnetinę spinduliuotę, įrodymai.

14. Melanomos rizika. Melanoma yra vėžys, kuris prasideda tam tikros rūšies odos ląstelėse. Švedijos[20] tyrime pastebėtas:

Labai aiškus ryšys tarp augančio mobiliųjų telefonų naudojimo ir augančio galvos melanomos laipsnio <..> Šiaurės šalyse.

15. Burnos vėžys. Izraelyje atliktame 460 gleivinės liaukos navikų atvejų tyrime[21] buvo nustatyta, jog:

Remiantis iki šiol praneštu didžiausiu gerybinių PGT pacientų skaičiumi, mūsų rezultatai rodo ryšį tarp mobiliųjų telefonų naudojimo ir PGT [gomurio liaukos navikų].

16. Piktybiniai parotidiniai navikai. Kitame Izraelio tyrime[22] buvo analizuojamos mirtys, užfiksuotos Nacionaliniame vėžio registre per 36 metus. Buvo pastebėta, kad:

Bendras parotidinių liaukų vėžio kiekis Izraelyje padidėjo 4 kartus nuo 1970 m. iki 2006 m., o kiti pagrindiniai seilių liaukų vėžiai išliko stabilūs.

17. Leukemija. Išsamios, daugiau nei keliolikos tyrimų, apimančių mobiliojo ryšio bokštų spinduliuotės, TV ir radijo laidų bokštų poveikio, apžvalgos[23] išvadose nustatytas:

Vėžys, ypač smegenų navikas ir leukemija, bet taip pat ir visi kiti vėžiai.

18. Limfmazgių vėžys. Australijos tyrime[24] šimtas pelių buvo veikiamos radijo dažnių spinduliuote 30 minučių laikotarpiu du kartus per dieną iki 18 mėnesių. Autoriai padidėjusį limfomos dažnį pavadino „labai reikšmingu“. Jie pridūrė, kad „labai menkai tikėtina, kad vėžys atsirado greičiau dėl atsitiktinumo“.

19. Multifokalinis krūties vėžys. Amerikos tyrėjai[25] ištyrė keturias jaunas krūties vėžiu sergančias moteris. Jie išsiaiškino, kad: 

Visos pacientės keletą metų, iki 10 valandų per dieną, nešiojo išmaniuosius telefonus liemenėlėse, tiesiai prie savo krūtinės, ir joms išsivystė navikai tose krūtų vietose, kur buvo telefonai.

20. Akių vėžys. Vokiečių atliktame tyrime[26] nustatytas ryšys tarp šlaplės melanomos ir mobiliojo telefono spinduliuotės bei panašios apšvitos. Tyrime:

Nustatyta padidinta radijo dažnį perduodančių prietaisų poveikio rizika. 

Kitame tyrime[27] nustatyti akių simptomai ir pojūčiai ilgalaikiams mobiliųjų telefonų vartotojams.

21. Įvairūs vėžiniai navikai. Brazilijos tyrime[28] nustatytas tiesioginis ryšys tarp įvairių mirčių nuo vėžio, tokio kaip prostatos, krūties, plaučių, inkstų ir kepenų navikai trečiame pagal dydį Brazilijos mieste, ir mobiliųjų telefonų bokšto spinduliuotės poveikio. Tyrimo[29] metu nustatyta, kad:

Daugiau nei 81 procentas žmonių, mirusių Belo Horizontėje nuo tam tikro tipo vėžio, gyvena mažiau nei 500 metrų atstumu nuo 300 identifikuotų mobiliųjų telefonų antenų mieste.

Tame pačiame tyrime taip pat išvardijama daugiau nei tuzinas kitų mokslinių darbų, kuriuose nustatyta sąsaja tarp skirtingų vėžio formų ir mobiliojo telefono/mobiliojo ryšio bokšto spinduliuotės poveikio. 

Mobilieji telefonai gali kenkti smegenims

Galima mobiliųjų telefonų žala smegenimsMoksliniai tyrimai atskleidė galimą įvairią elektromagnetinės spinduliuotės žalą smegenims.

22. Mobiliųjų telefonų abonementų ryšys su smegenų navikais. JAV atliktame tyrime[30] buvo analizuotas mobiliųjų telefonų abonementų ir smegenų auglių skaičius devyniolikoje JAV valstijų. Jo išvadose rašoma:

Stiprus linijinis ryšys tarp mobiliųjų telefonų naudojimo ir smegenų navikų paplitimo yra nerimą keliantis dalykas ir, be abejo, reikia tolesnio epidemiologinio vertinimo.

23. Smegenų vėžio atvejų skaičius laikui bėgant didėja (JAV). Kitame JAV atliktame smegenų vėžio atvejų, susijusių su mobiliųjų telefonų naudojimo tendencijomis JAV tyrime[31] nustatyta:

Statistiškai reikšminga augimo tendencija tarp 1992 ir 2006 m. tarp moterų, bet ne tarp vyrų. Naujausią 20–29 metų amžiaus moterų tendenciją lėmė didėjantis priekinės skilties vėžio dažnis.

24. Smegenų vėžio dažnis bėgant laikui didėja (Europa). Norvegijoje, Suomijoje ir Jungtinėje Karalystėje atliktuose tyrimuose nustatyta panaši tendencija, kad laikui bėgant smegenų vėžio atvejų daugėja. JK tyrime[32] buvo pabrėžtas piktybinių smegenų navikų paplitimas šalia tų vietų, kur laikomas telefonas.

25. Kraujo – smegenų barjero (BBB) ​​pralaidumas. BBB yra membrana, neleidžianti toksinėms medžiagoms iš kraujo patekti į smegenis. 1975 m. buvo pirmą kartą išsiaiškinta, jog radijo dažnių spinduliuotė sukelia BBB nutekėjimą,[33] o nuo to laiko bent keliolika laboratorijų visame pasaulyje patvirtino šį poveikį.[34] Dėl BBB pažeidimo ir vėžio ryšio kol kas nėra sutarimo, tačiau kai kurie tyrimai[35] to išvengia.

26. Smegenų ląstelių praradimas. Turkijos tyrime,[36] kuriame stebėtos suaugusios žiurkių patelės, kurios buvo veikiamos 900 MHz elektromagnetine spinduliuote, nustatyta, kad:

Dėl elektromagnetinės spinduliuotės poveikio žymiai sumažėjo <…> ląstelių skaičius <…> Be to, galima pastebėti ląstelių praradimą <…>.

Savo išvadose tyrėjai nupiešė paralelę tarp šios spinduliuotės ir paauglių smegenų, veikiamų mobiliojo telefono spinduliuote.

27. Smegenų veikla. Kinijos tyrėjai[37] 30 minučių veikė 18 dalyvių radijo dažnių spinduliuote (LTE), o tai atitiko nustatytas tarptautines (ICNIRP) mobiliųjų telefonų legalias ribas. Jie padarė išvadą, kad:  

30 min. LTE radijo dažnių elektromagnetinės spinduliuotės ekspozicija moduliavo spontaninius žemo dažnio svyravimus kai kuriose smegenų srityse.

28. Paveikta smegenų kraujotaka. Suomijoje atliktame smegenų vaizdo tyrime[38] išaiškėjo, kad: 

Komercinio mobiliojo telefono skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė daro įtaką rCBF [sritinei smegenų kraujotakai] žmonėms. 

Tai rodo, kad mobiliojo telefono spinduliuotė turi įtakos neuronų veiklai.

29. Susirašinėjimas daro įtaką atminčiai. Australijoje atliktame jaunų paauglių tyrime[39] nustatyta, kad:

Mokiniai, pranešę, jog per savaitę sukuria ar gauna daugiau balso ar SMS žinučių, ir ypač – jei abiejų, rodo trumpesnį atsakymo laiką atliekant mokymosi užduotis, bet mažiau tikslią darbinę atmintį.

DNR pažeidimų sąsaja su elektromagnetine spinduliuote

DNR pažeidimai ir elektromagnetinė spinduliuotėMokslininkai pastebėjo sąsają tarp elektromagnetinės spinduliuotės ir DNR pažeidimų.

Manoma, kad vėžys ir kitos ligos vystosi, kai ląstelėje esanti DNR (genetinė informacija) yra pažeista. Ši žala mutuoja DNR. Yra atlikta daugybė tyrimų, siejančių mobiliųjų telefonų spinduliuotės poveikį su skirtingų tipų DNR pažeidimais.

30. Pavienės ir dvigubos DNR grandinių nutrūkimai. Vašingtono universiteto komanda nustatė DNR pavienės grandinės nutrūkimus[40] dėl radijo dažnių spinduliuotės poveikio žiurkėms. Vėliau atliktame papildomame tyrime buvo rasta pavienių ir dvigubų DNR nutrūkimų.[41]

31. Įvairūs genetiniai efektai. Austrijoje atliktame tyrime[42] buvo išanalizuoti rezultatai iš 101 skirtingo publikuoto straipsnio apie radijo dažnio elektromagnetinės spinduliuotės poveikį DNR. Tyrime padaryta išvada, kad:

Yra daugybė įrodymų, jog radijo dažnių elektromagnetinė spinduliuotė gali pakeisti veikiamų ląstelių genetinę medžiagą.

32. Padidėjęs mikrobranduolių dažnis. Mikrobranduolių dauginimasis rodo DNR pažeidimo tipą, glaudžiai susijusį su vėžiu. Brazilijoje atliktame tyrime[43] nustatyta:

Elektromagnetinio lauko švitinimas [žemo lygio mobiliųjų telefonų tipo poveikis] nėštumo metu padidina eritrocitų mikronukleazių dažnį žiurkių palikuonims. 

Keli tyrimai nustatė padidėjusį mikrobranduolių dažnį kūne po radijo dažnių spinduliuotės poveikio. 

33. Sumažėjusi šiluminio šoko baltymų (HSP) gamyba. JAV atliktame tyrime[44] viščiukų embrionai buvo veikiami radijo dažnių spinduliuote. Mokslininkai padarė išvadą, kad:

Šis elektromagnetinės spinduliuotės sukeltas HSP70 lygio sumažėjimas ir dėl to sumažėjusi citoprotekcija rodo mechanizmą, kaip kasdienis poveikis (toks, kokį gali patirti mobiliųjų telefonų naudotojai) gali padidinti vėžio ir kitų ligų tikimybę. 

34. Oksidacinis DNR pažeidimas. Guler tyrime[45] Turkijoje jauni triušių patinai ir patelės buvo veikiami 1800 MHz radijo dažnio spinduliuote. Buvo nustatyta, kad: 

GSM tipo radijo dažnio spinduliuotė gali sukelti biocheminius pokyčius, padidindama laisvųjų radikalų atakas į struktūrines biomolekules.

Laisvųjų radikalų žala[46] yra siejama su vėžio vystymusi.

35. Genų ekspresijos pokyčiai. Belyaev tyrime[47] nustatyta, kad:

Žiurkės smegenis veikiant 915 MHz GSM mikrobangomis, sukeliami genų ekspresijos pokyčiai. 

36. Genotoksinis poveikis. Schwarz tyrime[48] žmogaus ląstelės buvo veikiamos 1950 MHz UMTS. Padaryta išvada, kad:

UMTS poveikis gali sukelti genetinius pakitimus kai kuriose, bet ne visose žmogaus ląstelėse in vitro.

37. Poveikis neuromediatoriams. Bavarijoje atlikto tyrimo[49] metu 60 žmonių buvo stebimi per pusantrų metų po to, kai jų kaime buvo įrengta nauja mobiliųjų telefonų bazinė stotis. Tyrime padaryta išvada, kad „poveikis parodė santykį tarp dozės ir atsako“ ir kad šis poveikis pastebėtas „gerokai žemiau dabartinių techninės radijo dažnių spinduliuotės ekspozicijos ribų“ ir jog šis poveikis turi „didelę reikšmę sveikatai ir [yra] žinomas, kaip ilgainiui galintis pakenkti žmonių sveikatai“. Kitaip tariant, kuo daugiau žmonės veikiami mobiliųjų telefonų spinduliuote, tuo didesnis poveikis jų sveikatai.

38. Chromosomų pažeidimai. Belgijos tyrime[50] buvo apžvelgti 16 genų stebėjimo ekspertų tyrimai iš viso pasaulio. 13 iš 16 nepriklausomų tyrimų, atliktų visame pasaulyje, nustatyta, kad: 

Radijo dažniais veikiami asmenys turi didesnį genetinių pažeidimų dažnį (pvz., chromosomų nukrypimai).

Taigi, įvairūs elektromagnetinės spinduliuotės, kurią skleidžia mobilieji telefonai, tyrimai rodo, jog radijo dažnių elektromagnetinė spinduliuotė gali sukelti vėžį ar kitas ligas. Vėžys – tik Aisbergo viršūnė, nes mokslininkai kalba apie daug kitų ligų bei negalavimų ir tokių mokslinių įrodymų vis daugėja. O tuo tarpu vietoj to, kad būtų stengiamasi sumažinti elektromagnetinės spinduliuotės kiekį, elgiamasi priešingai. Šiuo metu aktyviai diegiamas 5G pridės prie esamų dažnių naujus, dar komerciškai nenaudotus dažnius ir taip bus padidintas elektromagnetinės spinduliuotės kiekis. Negana to, 5G ryšys nėra moksliškai ištirtas, todėl neaišku kokio masto problemas jis gali sukelti. Naujos technologijos neturėtų būti diegiamos be pakankamų mokslinių įrodymų, nes jas pradėjus masiškai naudoti, jau gali būti per vėlu sustabdyti galimą poveikį žmonėms, gyvūnams ar aplinkai.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e