Dr. Haseltine: COVID-19 vakcinos tyrimų protokoluose bandymai sukurti taip, kad būtų sėkmingi

William A. Haseltine -

COVID-19 vakcinos tyrimai sukėlė didelį susirūpinimą dėl itin žemos kartelės, siekiant patvirtinti vakcinos veiksmingumą

William A. Haseltine perspėja dėl COVID-19 vakcinųDr. William A. Haseltine mano, jog COVID-19 vakcinos bandymai nėra pakankamai geri ir juose nesigilinama į tai, ar vakcina padės užkirsti kelią pandemijai.

„Firmus Medicus“ komanda kviečia perskaityti dar rugsėjo 23 dieną publikuotą dr. William A. Haseltine straipsnį[1] apie COVID-19 vakcinos bandymus. William A. Haseltine[2] yra amerikiečių mokslininkas, knygų autorius, verslininkas ir filantropas. Jis yra puikiai žinomas mokslininkų bendruomenėje dėl savo novatoriško darbo vėžio, ŽIV/AIDS ir žmogaus genomo srityse. Jis ne tik buvo Harvardo medicinos mokyklos profesorius, bet ir įkūrė joje du vėžio ir ŽIV/AIDS tyrimų skyrius. W. A. Haseltine taip pat įkūrė net kelias biotechnologijos kompanijas, tarp kurių ir bendrovė, kuri pirmoji pradėjo genomikos[3] taikymą vaistų kūrime.

„Moderna“,[4] „Pfizer“,[5] „AstraZeneca“[6] ir „Johnson & Johnson“[7] yra pagrindiniai kandidatai užbaigti Covid-19 vakciną, kuri gali būti išleista per ateinančius mėnesius. Šios bendrovės paskelbė savo skiepų bandymo protokolus. Toks neįprastai skaidrus veiksmas svarbaus vaistų tyrimo metu vertas pagyrimo, bet atidus protokolų patikrinimas kelia stebėtiną susirūpinimą. Regis, šie bandymai skirti įrodyti, kad jų vakcinos veikia, net jei išmatuotas poveikis yra minimalus.

Kaip atrodytų normalus vakcinos bandymas?

Infekcijos prevencija turi būti svarbiausias rezultatas. Bet koks vakcinos bandymas turėtų apimti reguliarų antigeno tyrimą kas tris dienas, siekiant patikrinti užkrečiamumą, kad būtų pastebėti ankstyvieji infekcijos požymiai, ir PGR tyrimus kartą per savaitę, siekiant patvirtinti SARS-CoV-2 infekciją, taip tikrinant vakcinų gebėjimą atbaidyti infekciją. Infekcijos prevencija nėra nė vienos iš šių vakcinų sėkmės kriterijus. Tiesą sakant, visiems jų rezultatams reikalingos patvirtintos infekcijos ir jos visos bus įtrauktos į analizę, kad būtų sulaukta sėkmės. Vienintelis skirtumas yra paskiepytų ir neskiepytų žmonių simptomų sunkumas. Matuojant skirtumus tik tarp tų, kurie yra užsikrėtę SARS-CoV-2, pabrėžiama numanoma išvada, kad nesitikima, jog vakcinos užkirs kelią infekcijai, jos tik pakeis užsikrėtusiųjų simptomus.

Skubama kuo greičiau pateikti vakciną, o ne išpildyti jos laukiančiųjų lūkesčius

COVID-19 vakcinos bandymaiDr. William A. Haseltine teigia, jog dabar koronaviruso vakcinos tyrimai tik lygina skiepytų ir neskiepytų pacientų simptomų skirtumus, o tai nėra pakankamas kriterijus užtikrinant, jog pandemija nebeplis po pasaulį ir nebenusineš šitiek daug mirčių.

Mes visi tikimės, kad veiksminga vakcina padės išvengti sunkių ligų, jei užsikrėsime. Trys vakcinos protokolai – „Modernos“, „Pfizer“ ir „AstraZenecos“ – nereikalauja, kad jų vakcina užkirstų kelią sunkioms ligoms, tik kad sutrukdytų vidutiniams simptomams, kurie gali būti tokie lengvi kaip kosulys ar galvos skausmas.

Didžiausia žmonių baimė yra mirti nuo šios ligos. Vakcina turi žymiai arba visiškai sumažinti mirčių kiekį nuo Covid-19. Jungtinėse Valstijose mirė daugiau kaip du šimtai tūkstančių žmonių,[8] o visame pasaulyje – beveik milijonas. Nė viena bendrovė nenurodo mirtingumo kaip kritiškai svarbaus parametro.

Mes pripažįstame, kad gripo vakcina neapsaugo nuo užsikrėtimo šiuo virusu, tačiau turi išmatuojamą įtaką hospitalizacijai ir mirtims. Vidutinę apsaugą nuo gripo viruso galima pakartoti ir pagerinti su Covid-19, tačiau tik atlikus išsamius tyrimus, kurie užtikrintų būsimos vakcinos veiksmingumą.

Vakcinos veiksmingumas paprastai įrodomas stambiais kelerių metų trukmės klinikiniais tyrimais. Farmacijos kompanijos numačiusios atlikti bandymus su nuo trisdešimt tūkstančių iki šešiasdešimt tūkstančių dalyvių. Tokios tyrimo skalės pakaktų vakcinos veiksmingumui patikrinti. Pirmoji staigmena, rasta atidžiau perskaičius protokolus, atskleidžia, kad kiekvienu tyrimu ketinama atlikti tarpines ir pirmines analizes, kuriose dalyvauja daugiausia 164 dalyviai.

Šios bendrovės greičiausiai ketina kreiptis į Maisto ir vaistų administraciją (FDA) prašydamos suteikti skubios pagalbos leidimą (ang. emergency use authorization, EUA), turėdamos tik ribotus preliminarius rezultatus.

Kad tarpinė analizė būtų sėkminga, reikia septyniasdešimt procentų efektyvumo. Kiekvieno tyrimo metu vakcina ar placebas bus skiriamas tūkstančiams žmonių. „Modernos“ pradinė tarpinė analizė bus pagrįsta tik 53 žmonių infekcijos rezultatais. Tarpinės analizės metu priimtas sprendimas priklauso nuo žmonių, kuriems pasireiškė simptomai (galintys būti nesunkūs), skaičiaus skirtumo, lyginant su skiepyta ir neskiepyta grupe.

„Modernos“ sėkmės riba – kad 13 ar mažiau žmonių iš tų 53 pasireiškia simptomai, palyginti su 40 ar daugiau jų kontrolinėje grupėje. Tarpinė „Johnson & Johnson“ analizė apima 77 vakcinos gavėjus, o jų sėkmės riba yra 18 ar mažiau žmonių, kuriems pasireiškia simptomai, palyginti su 59 kontrolinės grupės dalyviais. Į tarpinę „AstraZenecos“ analizę įtraukta 50 vakcinos gavėjų, jų sėkmės riba yra 12 ar mažiau žmonių su pasireiškusiais simptomais, palyginti su 19 asmenų iš 25 kontrolinės grupės žmonių. „Pfizer“ su savo sėkmės reikalavimais yra dar mažesni. Jų pirminė grupė apima 32 vakcinos gavėjus, kurių sėkmės riba yra 7 ar mažiau asmenų su atsiradusiais simptomais, palyginti su 25 žmonėmis kontrolinėje grupėje.

Pirminės analizės yra šiek tiek labiau išplėstos, tačiau sėkmei joms užtenka būti mažiau veiksmingomis: apie šešiasdešimt procentų. „AstraZenecos“, „Modernos“, „Johnson & Johnson“ ir „Pfizer“ pirminės analizės rodo, kad vakcina paskirstoma tik atitinkamai 100, 151, 154 ir 164 dalyviams. Šios bendrovės teigia, kad po pirminės analizės „neketina“ nutraukti bandymų, tačiau yra tikimybė, kad jos ruošiasi siekti EUA ir sutelkti dėmesį į vakcinos gamybą, o ne į tolimesnius išsamius bandymus.

Vakcinos bandymuose neakcentuojamas siekis užkirsti didelius mirčių ir hospitalizavimo kiekius bei pačios infekcijos sklaidą

Koronaviruso pandemijaDr. William A. Haseltine mano, jog pasaulį nuo pandemijos išgelbės ne koronaviruso vakcina, o visuomenės sveikatos priemonės.

Antroji staigmena iš šių protokolų – kokie lengvi reikalavimai yra užsikrėtusiems Covid-19 simptomams. Atidžiai skaitant paaiškėja, kad minimali Covid-19 atvejo kvalifikacija yra teigiamas PGR testas ir vienas ar du lengvi simptomai. Tai apima galvos skausmą, karščiavimą, kosulį ar lengvą pykinimą. To toli gražu nepakanka. Šie vakcinos testavimai yra bandymai užkirsti kelią dažnai pasitaikantiems peršalimo simptomams.

Šie bandymai tikrai neužtikrina, kad vakcina apsaugos nuo sunkių Covid-19 padarinių. „Johnson & Johnson“ yra vienintelis tyrimas, reikalaujantis įtraukti sunkius Covid-19 atvejus – mažiausiai 5 asmenis 75 dalyvių tarpinei analizei.

Vienas iš labiau neatidėliotinų klausimų, į kurį bandymas turi atsakyti – ar vakcina apsaugo nuo infekcijos. Jei kas nors gauna šią vakciną, ar kur kas mažiau tikėtina, jog jie užsikrės virusu? Šie bandymai aiškiai sutelkti Covid-19 simptomų pašalinimui, o ne pačioms infekcijoms. Asimptominė infekcija šiuose tyrimuose yra įvardijama kaip antrinis tikslas, nors tai turėtų būti kritiškai svarbu.

Panašu, kad visos farmacijos kompanijos mano, jog vakcina niekada neužkirs kelio infekcijai. Jų patvirtinimo kriterijus yra užkrėstos kontrolinės grupės ir užkrėstos vakcinuotos grupės simptomų skirtumas. Jie nematuoja skirtumo tarp infekcijos ir neinfekcijos kaip pagrindinės motyvacijos.

Milijonams pagyvenusių žmonių ir tiems, kurie turi gretutinių ligų, didesnį susirūpinimą kelia tai, ar šie tyrimai patikrina vakcinos gebėjimą užkirsti kelią sunkiai ligai ir mirčiai. Vėlgi randame, kad sunkūs susirgimai ir mirtis yra tik antraeiliai šių tyrimų tikslai. Nė viename tyrime mirties ir hospitalizavimo prevencija nėra įvardyta kaip kritiškai svarbi kliūtis.

Jei atliekant preliminarius skiepų tyrimus bus ignoruojama bendra infekcija, hospitalizavimas ir mirtis, tuomet privalo būti atliekamas ketvirtasis etapas, siekiant kontroliuoti jų saugumą ir veiksmingumą. Tai būtų ilgalaikis masinis vakcinos stebėjimas. Turi būti indikacija, kad patvirtintos vakcinos mažina infekciją, hospitalizavimą ir mirtį, kitaip jos negalės sustabdyti šios pandemijos.

Šiuose protokoluose neakcentuojami svarbiausi Covid-19 padariniai, kurių prevencija žmonėms yra svarbiausia: infekcija apskritai, hospitalizavimas ir mirtis. Nesuprantama ir nesuvokiama sveiku protu, kad Nacionalinis sveikatos institutas, Ligų kontrolės centras, Nacionalinis alergijų ir infekcinių ligų institutas ir visi kiti svarstytų galimybę patvirtinti vakciną, kuri būtų išdalinta šimtams milijonų, kai jos sėkmė pakibusi ant tokios plonos gijos.

Panašu, kad šie bandymai numatyti taip, jog peržengtų žemiausią įmanomą sėkmės barjerą. Rašant šį tekstą, FDA yra pasirengusi artimiausiu metu paskelbti[9] griežtesnius Covid-19 vakcinos standartus. Viliuosi, kad šie nauji EUA standartai apims bent jau reikalavimus dėl apsaugos nuo pačios infekcijos, dėl apsaugos nuo sunkios su virusu susijusios ligos, dėl kurios hospitalizuojama, ir reikšmingus su Covid-19 susijusio mirtingumo patobulinimus.

Iš šių tyrimų aišku, kad šiuo metu bandomos vakcinos nebus sidabro kulka, reikalinga pandemijos nutraukimui. Turime padaryti viską, ką galime, visuomenės sveikatos priemonėmis[10] kontroliuoti Covid-19, kaip tai sėkmingai padarė Kinija ir kitos Azijos šalys.

Pataisymas (2020-10-07): Ankstesnėje straipsnio versijoje buvo nurodyta, kad 53 žmonės buvo skiepyti „Modernos“ tyrimo tarpinės analizės metu. Vakcina iš tikrųjų buvo paskirta tūkstančiams žmonių, iš kurių 53 turėjo būti užsikrėtę Covid-19, kad būtų galima atlikti analizę.

Apie autorių
William A. Haseltine
William A. Haseltine

William A. Haseltine yra amerikiečių mokslininkas, knygų autorius, verslininkas ir filantropas.

Susisiekite su William A. Haseltine
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e