Kaip elgtis turint pasenusių vaistų ar kitų medicininių atliekų?

Firmus Medicus -

Tinkamai neutilizuojant nereikalingų ar panaudotų medicininių priemonių, rizikuojama aplinkinių sveikata ir daroma žala aplinkai

Medicininių atliekų tvarkymasMedicinines atliekas reikia išmesti laikantis tam tikrų taisyklių. Jeremy Bezangerio/Unsplash nuotrauka

Dažnai nutinka taip, jog namuose prisikaupia pasenusių ar nebenaudojamų vaistų. Taip pat atsiranda ir kitų medicininės kilmės atliekų: panaudotų medicininių pirštinių, švirkštų, adatų, tvarsliavos ir panašiai. Nors gali atrodyti, kad visas šias priemones užtenka išmesti į šiukšliadėžę, o kai kurias tiesiog nuleisti į kanalizaciją, to daryti negalima. Iš tiesų su vaistais ir įvairiomis kitomis medicininėmis atliekomis privaloma elgtis kur kas atsargiau.

Tokios medicininės atliekos kaip švirkštai ar tvarsliava gali būti infekuotos sirgusiojo, kuriam jos buvo naudotos, ligomis. Šios atliekos neretai būna užterštos įvairiomis infekcinėmis ligomis, nes ant jų yra žmonių kraujo ar kitų organizmo skysčių, per kuriuos ir plinta ligos.

Jei medicininiai įrankiai bus išmetami į paprastus komunalinių atliekų sąvartynus ar kitas jiems nepritaikytas vietas, gali susižeisti, įsidurti ir užsikrėsti atliekų tvarkymo srityje dirbantys asmenys ar bet kas, neatsargiai prisilietęs prie šiukšlių konteineriuose. Todėl jas būtina rūšiuoti ir tinkamai šalinti, kad nesukeltų pavojaus kitų sveikatai ar nedarytų žalos aplinkai.

Svarbu įsidėmėti ir tai, jog gaunant gydytojų ar slaugytojų sveikatos priežiūros paslaugas namuose, šie atvykstantys medicinos darbuotojai turi patys surinkti ir išsivežti į sveikatos priežiūros įstaigą visas susidariusias medicinines atliekas. Tad pacientui rūpintis jų utilizavimu nebereikia. O sveikatos priežiūros įstaigoje visos medicininės atliekos būna nukenksminamos arba saugomos iki tinkamo jų sutvarkymo.

Į kanalizaciją negalima pilti vaistų ar kitų medicininių atliekų

Nors daugelis mėgsta į kanalizaciją nuleisti viską, kas tik neužkemša tualeto, bet yra nebenaudojama namuose, taip pasielgti su pasenusiais ar nebenaudojamais vaistais yra draudžiama. Jų taip pat negalima išmesti su paprastomis atliekomis ar atsikratyti bet kur, kur tik šauna į galvą.

Neatsakingas vaistų išmetimas gali kainuoti net ir gyvybę ar rimtas sveikatos problemas, nes tokiais vaistiniais preparatais gali apsinuodyti juos radę asmenys. Be to, labai svarbu nesugalvoti patiems vartoti pasenusių vaistų. Toks neatsakingas elgesys taip pat gali kainuoti įvairius negalavimus, įskaitant ir apsinuodijimą vaistiniais preparatais.

Nebenaudojamus ar pasenusius vaistus visi gyventojai gali nemokamai priduoti bet kurioje vaistinėje. Tam nėra jokių išimčių, nes vaistus privalo priimti visos Lietuvos vaistinės.

Vėliau jie perduodami tiems atliekų tvarkytojams, kurie yra atsakingi už vaistų utilizavimą.

Medicininių atliekų išmetimasPanaudotas pirštines ir tvarsliavą reikėtų surinkti į atskirą maišą ir gerai užrišti. Maskmedicare Shop/Unsplash nuotrauka

Kai kurie sugalvoja į kanalizaciją nuleisti ne tik vaistus, bet ir adatas. Tačiau adatos yra lengvos ir plūduriuoja vandenyje, todėl jas itin sunku pašalinti iš nuotekų valymo įrenginių ir jos gali patekti į aplinką. Vietoj neatsakingo adatų nuleidimo į kanalizaciją, jas, kaip ir kitus aštrius daiktus, reikėtų iškart po panaudojimo sudėti į saugias talpyklas. Apskritai, geriau adatų nenuiminėti nuo panaudotų švirkštų ir iškart dėti į talpyklas, nes nuimant adatą rizikuojama įsidurti.

Aštrius daiktus reikėtų rinkti į tvirtas sandarias talpas, tačiau netinka kartoninės dėžės, plastikiniai ar stikliniai buteliai. Tam tiks ploviklių ar balinimo buteliai su sandariu dangteliu, metalinės kavos dėžutės su dangčiais ir panašiai. Ant tokių talpų reikėtų užrašyti arba užklijuoti užrašą, jog viduje yra aštrūs daiktai. Tokiu būdu atliekų tvarkymo įmonių darbuotojai žinos, kurios atliekos yra pavojingos ir netyčia nesusižalos bei jas tinkamai atskirs.

Iki trijų ketvirtadalių pripildžius talpą su aštriais daiktais, ją reikėtų išmesti į buitinių atliekų konteinerį. Iki tol talpą reikėtų saugoti ten, kur nepasieks vaikai. Be to, panaudotus švirkštus priima ir kai kurios didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės (DGASA), kurios priklauso regioniniams atliekų tvarkymo centrams (RATC).

Tuo tarpu krauju permirkusius tvarsčius, medicinines pirštines reikėtų sudėti į atskirą plastikinį maišą, jį gerai užrišti ir tik tada mesti į buitinių atliekų konteinerį.

Išsiliejęs gyvsidabris – problema, kurią reikia spręsti saugiais būdais

Gyvsidabrinių termometrų utilizavimasNors vaistinės nebeprekiauja gyvsidabriniais termometrais, daug žmonių vis dar juos turi namuose ir dažnai nežino, kaip tinkamai jų atsikratyti. Matteo Fusco/Unsplash nuotrauka

Nors vaistinėse jau senokai nebegalima rasti gyvsidabrinių termometrų, tačiau daugybė žmonių namuose vis dar turi tokius termometrus. Kartais nutinka taip, jog jie dūžta, o gyventojai nežino, kaip reikėtų surinkti gyvsidabrį. Arba nori atsikratyti medicininių priemonių su gyvsidabriu, tačiau taip pat nežino, ką turėtų daryti.

Nebereikalingus, tačiau nesudužusius gyvsidabrio turinčius daiktus žmonės gali priduoti DGASA ir kitoms įmonėms, kurios turi teisę tvarkyti gyvsidabrio atliekas. Tuo tarpu gyvsidabrio turintiems daiktams sudužus, reikėtų elgtis itin atsargiai, nes gyvsidabris garuoja kambario temperatūroje, o šie garai yra nuodingi. Todėl gyvsidabrio turinčius daiktus išmetus bet kur, jie gali užteršti vandenį, orą ir dirvožemį, o kruopščiai nepašalinus gyvsidabrio dalelių iš namų, jos nuodys namų gyventojus.

LR Aplinkos ministerija primena[1]:

Gyvsidabrį reikia rinkti nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link. Pirmiausia reikia surinkti stambesnius jo rutuliukus naudojant popieriaus lapą ir lazdelę,  o smulkesnius su lipnia juosta arba gumine kriauše su specialiu stikliniu rinktuvu. Dar galima naudoti drėgną klijais pateptą popierių. Renkant išsiliejusį gyvsidabrį privalu mūvėti gumines pirštines, dėvėti respiratorių.

Surinkus matomą gyvsidabrį jį reikia supilti į sandarų indą su vandeniu (vandenyje gyvsidabris negaruoja). Šį indą būtina pristatyti į DGASA arba kreiptis į savo savivaldybę. Dauguma savivaldybių yra sudariusios sutartis su tokių atliekų tvarkytojais ir sudaro galimybę gyventojams šias atliekas priduoti nemokamai.

Žinoma, tokios taisyklės galioja tik tuo atveju, jei išsilieja mažas kiekis gyvsidabrio – pavyzdžiui, jei sudūžta termometras. Tačiau išsiliejus didesniam kiekiui, būtina kviesti ugniagesius gelbėtojus, kurie specialiomis cheminėmis medžiagomis ir mechaniškai pašalins gyvsidabrį, jo junginius ir garus iš užkrėstos aplinkos.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e