Klausos sutrikimai – dažna vaikų problema: į ką atkreipti dėmesį ir kaip elgtis

Firmus Medicus -

Nustatyta, jog net 32 milijonai pasaulio vaikų turi klausos sutrikimų

KlausaKlausos sutrikimus sukelia įvairios priežastys. Mark Paton/Unsplash nuotrauka

Kaip ir kasmet, prasidėjus mokslo metams ne visi moksleiviai pirmais mėnesiais būna spėję profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Rugsėjo mėnesį nusidriekia milžiniškos eilės, tačiau šiuo metu jos jau aprimusios ir būtų pats laikas pamąstyti, ar mažametis tikrai gavo visas reikalingas apžiūras. Deja, tarp kasmetinių patikrinimų nėra įrašyta klausos patikra, tačiau gydytojai įspėja, kad ją reikėtų patikrinti. Klausa yra vienas iš penkių svarbiausių žmogaus jutimų[1]. O klausos netekimas yra vienas dažniausiai pasaulyje pastaruoju metu diagnozuojamų sutrikimų[2], tad rūpintis ausimis ir atlikti jų patikrą yra itin svarbu.

Remiantis PSO statistika, pasaulyje jau 2017 metais buvo registruoti net 32 milijonai vaikų turintys klausos sutrikimų[3].

Visiškas vaiko kurtumas – retai pasitaikanti liga, tačiau prikurtimas, trukdantis vystytis kalbai ir mokytis vaikams pasitaiko gana dažnai.

Jeigu vienerių metų vaikas aiškiai taria atskirus žodžius, o dvejų – sudeda juos kartu, trejų – formuluoja suprantamus sakinius, galite būti ramūs, kad vaiko klausa normali.

Kartais nedidelis vaiko klausos sutrikimas gali būti beveik nepastebimas. Tačiau, jeigu įtariate, kad klausa sutrikusi, vaikas girdi per tylius garsus ir sunkiai suvokia jūsų žodžius, būtina kreiptis į gydytoją.

PatikraKlausos netekimas yra vienas iš dažniausiai pasaulyje pastaruoju metu diagnozuojamų sutrikimų. Karolina Grabowska/Pexels nuotrauka

Suprastėjusios klausos požymiai

Susilpnėjusi vyresnio amžiaus vaiko klausa gali neturėti įtakos kalbos vystymuisi. Tačiau pirmieji vyresnio amžiaus vaiko klausos sutrikimo požymiai gali būti – elgesio neatitikimas ir prastas suvokimas.

Vaikas pradeda prastai girdėti televizoriaus garsą ir nuolat prašo jį pagarsinti arba nuolat prašo suaugusiųjų pakartoti pasakytus žodžius. Tokių vaiko prašymų priežastys gali būti ir kitos, bet reikėtų atkreipti į juos dėmesį.

Dar vienas suprastėjusios vaiko klausos požymis: jis geriau supranta matydamas kalbančio žmogaus veidą – galbūt jis skaito iš lūpų.

Dažniausiai pasitaikanti vaikų klausos sutrikimo priežastis – vidurinės ausies uždegimas. Uždegimas prasideda kuomet ausies būgnelio ertmėje atsiranda skysčio. Skystis trukdo per vidurinę ausį perduoti garsą į nervus, siunčiančius informaciją smegenims.

Sveiko žmogaus vidurinėje ausyje atsiradęs skystis pašalinamas per „Eustachijaus“ vamzdelį – kanalą, jungiantį vidurinės ausies ertmę su galine gerklės dalimi. Kai „Eustachijaus“ vamzdelis pilnai nevykdo savo funkcijos, prasideda vidurinės ausies uždegimas. Negalavimo priežastis gali būti ir peršalimai, vidurinės ausies infekcijos, alergija arba keletas faktorių tuo pačiu metu.

Rečiau pasitaikanti priežastis – sieros kamščiai arba svetimkūniai ausyje, taip pat – nervų, perduodančių impulsus iš ausies į smegenis, pažeidimas.

Kitais atvejais dalinį kurtumą sukelia smegenų pažeidimas, išsivystęs dėl infekcijos, pavyzdžiui, meningito arba – dėl infekcijos, kuria sirgo nėščioji. Klausos negalavimą sukelia ir galvos, gimdymo traumos, sunki naujagimio gelta[4].

AusisKeliasdešimt milijonų vaikų pasaulyje turi nustatytus vienokius ar kitokius klausos sutrikimus. Sam/Unsplash nuotrauka

Tėvai susirūpina dėl kilusių įtarimų

Klausos sutrikimų priežastys būna įvairios, todėl rūpintis vaikų klausa tėvai turėtų nuo pat jų gimimo. Kuo daugiau garsų vaikas girdės nuo gimimo, tuo lengviau jam bus ateityje, nes garsai bus suvokiami, suprantami teisingai ir vaikas mokės juos pats išreikšti. 

Tėvai labiausiai susirūpina, kai maždaug keturių mėnesių amžiaus naujagimis nereaguoja į garsus ir neatsuka galvos į garso šaltinį arba kai 2 metų vaikas nepradeda kalbėti, vaikas neklauso ir nuolatos žiūri į lūpas, kai su juo kalbamasi triukšmingoje aplinkoje.

Specialistų teigimu net ir lengvas klausos sutrikimas geriausiai atsiskleidžia pradėjus lankyti darželį ir atsitraukus nuo nuolatinio ir individualaus kontakto su tėvais. Sutrikimo buvimą vaikas gali pajusti pats, kai sėdėdamas toliau nuo pedagogo per užsiėmimus, ar kalbėdamas su draugais, negali iki galo suprasti, kas kalbama[1]

Gali prireikti net ir operacijos

Jeigu klausos sutrikimų priežastis yra vidurinės ausies uždegimas, tuomet gydymas trunka ilgai.  

Vaikui gali tekti gerti antibiotikus, vaistus nuo alergijos, o kartais gali prireikti net ir chirurginio gydymo (pavyzdžiui pašalinti adenoidus, kurie blokuoja „Eustachijaus“ vamzdelį arba atlikti vidurinės ausies drenažą, kuomet būgnelyje daroma anga sujungianti būgnelio ertmę su išorės erdve. Tai padeda normalizuoti spaudimą vidurinėje ausyje ir skystis lengvai gali ištekėti.)

Sunkesniais atvejais klausos sutrikimų gydymas sudėtingesnis, gali prireikti ir klausos aparato[4].

Dažniausiai atpažįstami požymiai

„Kiekvienas vaikas skirtingai reaguoja į neprigirdėjimą. Vieni užsidaro, vengia grupinių užsiėmimų, nes nesuprantant kas vyksta, jiems darosi sunku dalyvauti užsiėmimuose. Kiti, norėdami į save atkreipti dėmesį ir nemokėdami kitaip to pasakyti, pradeda kandžiotis ir muštis.

Reguliarus nesusikaupimas ir neteisingas užduočių atlikimas yra vieni iš dažniausiai pedagogų atpažįstamų klausos sutrikimų požymių“, – teigė klausos protezavimo specialistė Beata Baliukevič[1]

Nerekomenduoja matuotis kaimyno klausos aparato

Jeigu klausos sutrikimą medikai rekomenduoja koreguoti klausos aparatų pagalba, siūloma juos pirmiausiai išbandyti, kad galėtumėte pajusti girdėjimo kokybės skirtumą ir įsitikintumėte jo efektyvumu.

Pasak klausos centro „Audiomedika“ Alytuje klausos protezavimo specialistės Brigitos Butkevičienės, išbandę aparatus savo aplinkoje – bendraudami su artimaisiais, žiūrėdami televizorių – pacientai dažniausiai pajaučia teigiamus pokyčius ir ima galvoti apie aparatų įsigijimą.

Tačiau neretai pasitaiko atvejų, kai atėjęs pacientas pasakoja, jog jis jau išbandė kaimyno ar giminaičio klausos aparatą, bet jis jam visiškai nepadėjo.

„Svarbu žinoti, jog klausos aparatas, kaip ir akiniai, koreguojantys regėjimą, kiekvienam žmogui, atsižvelgiant į tyrimų rezultatus, turi būti parenkamas individualiai ir pritaikomas pagal jo poreikius – tik tada jis bus naudingas ir komfortiškas“, – pabrėžė B. Butkevičienė.

AparatasKlausos aparatas turi būti parenkamas individualiai ir pritaikomas pagal poreikius. Mark Patorn/Unsplash nuotrauka

Kompensuojamos priemonės

Svarbu paminėti ir tai, kad visi vaikai ir suaugusieji, kurie yra drausti privalomuoju sveikatos draudimu ir kuriems yra diagnozuotas klausos sutrikimas, turi galimybę gauti Valstybinės ligonių kasos (VLK) kompensuojamus klausos aparatus. Norintys įsigyti aukštesnės klasės klausos aparatus, gali pasinaudoti daline kompensacija.

Vaikams iki 7 metų amžiaus klausos aparatai abiem ausims kompensuojami kartą per 3 metus, 7–18 metų amžiaus – kartą per 5 metus. Vyresniems nei 18 metų asmenims iki šiol kartą per 5 metus buvo kompensuojamas vienas klausos aparatas, tačiau nuo š. m. liepos 1 d. Valstybinė ligonių kasa jiems kompensuoja ir antrąjį klausos aparatą.

Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamą antrąjį klausos aparatą gali skirti gydytojas otorinolaringologas, dirbantis tretinio lygio ambulatorines otorinolaringologijos paslaugas teikiančioje gydymo įstaigoje[2].

Pataria naudoti specialią įrangą

Specialistai tikina, kad nešiojant klausos gerinimo prietaisus mokyklinio amžiaus vaikams paprastai problemų dėl to nekyla. Jeigu klausa labai silpna, specialistė pataria pasitelkti specialią įrangą, kurią naudojančių auklėtojų balsas eina tiesiai į klausos aparatus, vaikas tuomet ryškiau girdi ir ne taip pasimeta grupėje.

Lengvo klausos sutrikimo atveju klausos aparatai sustiprina kalbančiojo balsą ir smegenys išmoksta atskirti, ką asmuo nori girdėti[1].

Gali padėti ir natūralios priemonės

Tuo tarpu homeopatai ir natūralios medicinos atstovai klausos sutrikimų turinčius pacientus ramina ir sako, kad išsivaduoti nuo klausos sutrikimų gali padėti ir natūralios priemonės.

Alfa lipoinė rūgštis ir vitaminas E padeda apsaugoti ausis nuo laisvųjų radikalų žalos. Alfa lipoinė rūgštis yra stiprus antioksidantas, apsaugantis ausies nervus. Moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad ši rūgštis taip pat gali sumažinti riziką prarasti klausą dėl tokių priežasčių kaip antibiotikų ir kitų vaistų padaryta neigiama įtaka.

Glutationas yra kitas veiksmingas antioksidantas, kuris gali būti naudingas klausai. Šios medžiagos smegenyse su amžiumi mažėja. Papildydami organizmą šiuo antioksidantu, galime išvengti klausos praradimo, apsaugoti klausos nervus ir sumažinti su amžiumi didėjančią žalą klausos centrams smegenyse.

Ginkmedis yra dar viena gerai žinoma priemonė, kuri padeda sumažinti spengimą ausyse, kuris gali būti susijęs su klausos praradimu. Ginkmedis mažina spengimo ausyse simptomus, kurie ilgainiui gali išsivystyti ir į rimtesnius sutrikimus ir net visišką kurtumą[5].

Modernios medicinos priemonės

Anksčiau buvo manoma, kad efektyviausias klausos sutrikimų gydymo metodas yra galvos smegenų kraujagysles plečiantys vaistai, tačiau šiandien visame pasaulyje jau pereinama prie kitų, efektyvesnių gydymo metodų.

Vienas iš jų – sergant klausos nervo pažeidimu, jau pirmosiomis dienomis yra skiriami hormoniniai preparatai nuo uždegimo.

Kitais atvejais gali būti taikoma ir hiperbarinė oksigenacija (deguonies kamera), kuri pagerina klausos nervo ląstelių mitybą, skatina naujų kraujagyslių formavimąsi, dėl to pagerėja kraujotaka vidinėje ausyje[6].

Liaudiški močiučių metodai: padeda net ir deginamas gintaras

Liaudies išmintis sako, kad nešlifuotas gintaras ar jo milteliai turi gydomųjų savybių.

„Yra įrodymų, kad gintaro rūgštis, kurios yra baltiškame gintare, padeda deguoniui išsivaikščioti po organizmą. Jei nešiojame gintarą ant odos, jis daro teigiamą poveikį“, – sako Gintaro muziejaus vyriausioji muziejininkė Regina Makauskienė.

Dauguma prisimena, kad vaikystėje, kai skaudėdavo ausis, močiutės skubėdavo uždegti gintarą ir dūmus nukreipdavo į ausį. Taip lengviau praeidavo ausies uždegimas, dingdavo skausmas. Apie tai buvo kalbama ir XIX a., ir prieškario laikais, bet ir dabar dar kai kas prisimena tokį ausų skausmo gydymo būdą[7].

Efektyvus vaistas iš daržo nuo ausies skausmo – svogūnas

Visi, kam kada nors skaudėjo ausis, žino, kas tai yra. Paprastai norėdamas atsikratyti to skausmo, žmogus yra pasirengęs padaryti bet ką. Puiki liaudiška priemonė yra svogūnas. Šios daržovės gabalėlis įdėtas į ausį teikia priešuždegiminį poveikį[8].

SvogūnaiVaistas iš daržo, kuris teikia priešuždegiminį poveikį. Couleur/Pixabay nuotrauka

Ausis būtina prižiūrėti ir taisyklingai valyti

Prižiūrėti ausis svarbu. Nemažai ausų priežiūros sunkumų sukelia ausyse besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros – ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai.

Ausies siera yra taip pat labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug. Kai ausyje sieros susikaupia per daug, susiformuoja vadinamasis sieros kamštis, užkemšantis ausies landą. Tuomet žmogus pajunta, kad užgula ausį, pablogėja klausa, galvoje ima spengti.

Tai iš tiesų nemaloni būsena, todėl norisi stverti pirmą po ranka pasitaikiusį ploną daiktą ir atsikratyti šio varginančio pojūčio. Vatos suktukai ar lazdelės su vatos galiukais nėra veiksminga priemonė sieros kamščiui pašalinti – ji labiau tinka kasdienei ausų priežiūrai.

Sieros kamščiui ištirpdyti gali pagelbėti 3 % vandenilio peroksido tirpalas ar sieros kamštį minkštinantys ausies lašai.

Atsigulus ant šono užgulta ausimi į viršų reikia įlašinti į ją keletą lašų vandenilio peroksido ar specialaus tirpalo, ir sieros kamštis truputį suminkštės. Lašinant lašus, viena ranka reikia švelniai patraukti ausies kaušelį atgal ir truputį į viršų, o kita ranka pipete lašinti lašus taip, kad jie tekėtų ausies landos sienele. Po to, lengvai užkimšus ausį vatos tamponėliu, pasėdėti 5 minutes, nekreipiant dėmesio į traškėjimą ausyje.

Prisipylus indą šilto vandens (arba vandens ir vandenilio peroksido mišinio), reikia pritraukti jo į guminę kriaušę ar švirkštą ir atsargiai srovele suleisti vandenį į ausies landą. Kad išvengtume oro kamščio, vandens srovė (kaip ir gydomieji lašai) turi tekėti ausies landos siena. Vėliau reikia palenkti galvą į šoną, ir vanduo ištekės. Šią procedūrą derėtų kartoti keletą kartų.

Pašalinus kamštį, užplūsta neapsakomas džiaugsmas – galvos ūžimas liaunasi ir vėl galima puikiai girdėti.

Jei susidarius sieros kamščiui ima stipriai skaudėti ausį, pakyla temperatūra, ausies plauti nederėtų. Be to, vaikams tėvai neturėtų taikyti šios priemonės savo nuožiūra.

Siekiant išvengti sieros kamščių, patariama kruopščiai ir taisyklingai valyti ausis.
Sakoma, jog kartą per mėnesį į ausį įlašinus 1–2 lašus glicerino, joje esanti siera suminkštėja, nesulimpa ir nekelia problemų dėl ausies užsikimšimo[9].

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e