Korupcija Lietuvos ligoninėse: nuo masinio kyšininkavimo iki organizuotos veiklos

Firmus Medicus -

Beveik šimtas gydytojų bendradarbiavo su farmacininkais, už nelegalų atlygį siūlydami pacientams vaistus

Korupcijos skandalas LietuvojeDaugybė medikų brukte bruko tam tikrus vaistinius preparatus savo pacientams, nes už tai gavo atlygį iš farmacininkų.

Per visą šalį nuskambėjo žinia apie išaiškintą didelio masto korupciją Lietuvos ligoninėse.[1][2] Šiaulių apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą dėl stambaus masto korupcijos tarp farmacijos bendrovės darbuotojų ir Lietuvos gydytojų. Pateikiami kaltinimai veikiant organizuotoje grupėje.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta nusikalstama korupcinė schema, kurioje, įtariama, dalyvavo atstovai iš farmacijos kompanijos „Valentis Pharma“ ir gydytojai, dirbantys įvairiose šalies gydymo įstaigose. Dalis pričiuptos grupės narių – tai bendrovės vadybininkės, kurios galėjo susitarti su savo aptarnaujamų Lietuvos miestų ir rajonų gydymo įstaigų gydytojais, kad šie už neteisėtai gautą atlygį rekomenduotų pacientams įsigyti, o vėliau suleistų tam tikrus būtent jų įmonės platinamus produktus. „Valentis Pharma“ ir 11 asmenų šiandien pateikti įtarimai dėl stambaus masto korupcinių nusikaltimų.

Prieš šešerius metus teisėsaugininkai pakratė farmacijos bendrovę „Valentis Pharma”, nes pacientai pradėjo kalbėti, jog kai kurie šalies medikai jiems primygtinai bruka tam tikrus medikamentus ar papildus. STT ir prokurorai tuomet įtarė, kad galimai „Valentis Pharma” darbuotojai papildydavo medikų kišenes nemenkomis sumomis už tai, kad šie „prakišinėja“ minėtos farmacijos bendrovės produktus pacientams.

Po šešerius metus trukusio išsamaus galimos korupcijos tyrimo prokurorai skelbia, jog baigė bylą, o Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Artūras Karpalovas aiškina, kaip galėjo veikti nelegalus medikų ir farmacininkų bendradarbiavimas:[3]

O schema buvo tokia, atitinkamos minėtos bendrovės atitinkami darbuotojai, vadybininkai, turėdavo susitikti, su savo aptarnaujamų regionų gydytojais, pasiūlyti jiems ir susitarti su jais, kad pastarieji rekomenduotų įgyti savo pacientams minėtos bendrovės platinamą produkciją.

Kyšio sumos gydytojams priklausė nuo parduodamos produkcijos kainos visų pirma. Antras momentas… Bet čia trys dalykai. Antras momentas, nuo kiekio, kiek yra parduota pacientams, ir trečias momentas, kokiu būdu buvo parduodamas medicinos prietaisas.

Baigtoje byloje „Valentis Pharma” farmacijos bendrovei pateikti įtarimai dėl papirkinėjimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo. Iš viso septyni šios žinomos bendrovės atstovai įtariami papirkinėjimu, o dalis jų taip pat apgaulingu apskaitos tvarkymu. Tuo pačiu keturi gydytojai kaltinami kyšininkavimu. Šio tyrimo metu buvo apklausta daugiau nei 1100 asmenų. Surinkus duomenis išaiškėjo, jog nuo 2014 metų iki 2015 metų pradžios gydytojų kyšiams įmonė galėjo skirti gan apvalią sumą pinigų – daugiau nei 74 tūkst. eurų.

Tokiam svarbiam ikiteisminiam tyrimui Generalinė buvo sudariusi specialią Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų prokurorų ir visų STT teritorinių padalinių pareigūnų tyrimo grupę. Be to, jau anksčiau ikiteisminis tyrimas buvo baigtas 80 gydytojų ir 5 farmacijos bendrovės darbuotojų atžvilgiu. Kadangi jie pripažino kaltę, priimti procesiniai sprendimai. Buvo ne tik skirtos baudos, bet ir konfiskuotos kyšių sumos bei skirtos įmokos į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą. Valstybės biudžetas jau yra papildytas daugiau nei 100 tūkst. eurų, gautų iš bylos dalyvių. Taip pat Valstybinė mokesčių inspekcija „Valentis Pharma” farmacijos bendrovei yra pateikusi ieškinį dėl daugiau kaip 39 tūkst. eurų.

Korupcijos skandalai Šiaulių ligoninėse aidi nebe pirmą kartą

Medikų korupcija - ne naujienaDeja, tačiau korupcijos atvejai medicinos srityje nėra naujiena.

Tačiau korupcija gydymo įtaigose klesti ne tik tarp paciento ir gydytojo, bet ir kitose srityse. Pavyzdžiui, žvelgiant kelis metus atgal, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) akiratyje dėl medikų korupcijos labai dažnai šmėžavo Šiaulių miestas.[4]

Didelio rezonanso sulaukė 2015 metų spalio 27 d. pradėta Šiaulių ligoninės byla dėl neskaidriai Respublikinėje Šiaulių ligoninėje vykdytų viešųjų pirkimų. Tuo metu pareigūnai įtarė, jog viešųjų pirkimų metu, kurių bendra vertė buvo per šimtus tūkstančių eurų, buvo siekiama, kad juos laimėtų iš anksto pasirinktos įmonės. Už tokius susitarimus iš šių įmonių vadovų buvo reikalaujami ir priimami kyšiai. Betiriant galimus korupcinius nusikaltimus buvo sulaikyti Šiaulių ligoninės generalinis direktorius, infrastruktūros direktorius ir strateginio valdymo direktorė. Jie buvo įtariami kyšininkavimu, piktnaudžiavimu tarnyba, siekiant asmeninės naudos, ir kitais rimtais nusikaltimais. Įtariamųjų namuose ir darbo vietose buvo atliktos kratos, o Šiaulių ligoninės direktorius 3 mėnesiams nušalintas nuo pareigų.

Verta paminėti, jog STT Šiaulių valdybos pareigūnai, 2016 metais tirdami vienos farmacijos kompanijos atstovų ir įvairių šalies gydymo įstaigų gydytojų nusikalstamą korupcinę schemą, aptiko įvairių kitų gydytojų korupcinių nusikaltimų. Pavyzdžiui, Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos gydytojas ne sykį imdavo kyšius iš pacientų už vaistų suleidimą, nesumokant už tokią paslaugą legaliai, į ligoninės kasą.

Buvo įtariama, jog farmacijos kompanijos atstovai buvo susitarę su gydytojais, dirbančiais savo aptarnaujamų daugiau kaip 30 Lietuvos miestų ir rajonų gydymo įstaigose. Pagal susitarimą medikai turėjo už neteisėtą atlygį rekomenduoti pacientams įsigyti brangius farmacijos įmonės produktus. Be to, gydytojai privalėjo nesiūlyti konkuruojančių įmonių platinamos panašios pagal sudėtį farmacinės produkcijos. Vien per 2014 metus gydytojų papirkinėjimui farmacijos įmonė galėjo atseikėti daugiau nei 0,5 mln. litų (apie 145 tūkst. eurų). Šiaulių ligoninės gydytojui buvo skirta daugiau nei 6 tūkst. eurų bauda, o Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos gydytojui skyrė 6 402,20 eurų dydžio baudą.

Medikai priėmė kyšius iš farmacijos bendrovėsFarmacijos bendrovė mokėjo gydytojams kyšius, kad šie siūlytų jų vaistus savo pacientams.

Be to, tęsiant 2015 m. spalį pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl įtariamų korupcinių nusikaltimų Šiaulių ligoninėje, buvo atskleista, jog į korupcines schemas buvo įtraukti ne tik medikai, bet ir vienas vaistinių tinklas. STT Šiaulių valdybos pareigūnai tuomet surinko duomenis, jog Šiaulių ligoninės direktorius vieno vaistinių tinklo atstovams žadėjo paveikti jam pavaldžius gydytojus vaistinių tinklo naudai. Skirdami ar išrašydami kompensuojamus vaistinius preparatus pacientams, gydytojai tikslingai turėjo rekomenduoti juos įsigyti tik šių vaistinių tinkle. Už tokį susitarimą direktorius reikalavo, jog tinklo vaistinėse būtų priimtos ir išskirtinėmis sąlygomis realizuojamos jo artimam asmeniui priklausančios medicininės priemonės.

STT nustatytė korupcijos rizikas teikiant paramą ligoninėms

Vėlgi, šios istorijos nėra vienintelės, kalbant apie korupcijos apraiškas medicinos srityje. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) informavo visuomenę,[5] jog analitinės antikorupcinės žvalgybos pareigūnai atliko tyrimą, kurio metu nustatė aiškius atvejus, kai Lietuvos ligoninių viešuosius pirkimus laimi įmonės, kurios suteikė paramą perkančiajai organizacijai arba su ja susijusiems paramos gavėjams. STT rašo:

Išanalizavus 2015–2017 metais Santaros klinikose vykdytus viešuosius pirkimus ir gautą paramą, nustatyta, kad 319 juridinių asmenų laimėjo Santaros klinikų vykdytų viešųjų pirkimų už beveik 164 mln. Eur. Per tą patį laikotarpį 216 juridinių asmenų skyrė beveik 8 mln. Eur paramos Santaros klinikoms arba su jomis susijusiems paramos gavėjams.

Viešieji pirkimai ir korupcija2013–2016 m. duomenys, rodantys juridinių asmenų laimėjimus viešuosiuose pirkimuose, kai skyrė paramą 10 ligoninių (STT duomenys).

Buvo atlikta 10 didžiausią paramą gavusių su Santaros klinikomis susijusių paramos gavėjų finansinių srautų analizė, taip siekiant patikrinti, kiek minėta parama atitinka Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatyme įtvirtintus paramos tikslus. Analizės metu buvo nustatyta, jog beveik pusė gautų lėšų buvo panaudota apmokėti konferencijoms, komandiruotėms, renginių organizavimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugoms. STT direktorius Žydrūnas Bartkus aiškino:

Tyrimo metu gauti rezultatai signalizuoja apie galimus interesų konfliktus ir sukuria regimybę, kad ligoninėse organizuojant viešuosius pirkimus bei priimant paramą iš viešųjų pirkimų laimėtojų, gali egzistuoti korupcija.

STT planuoja, jog ateityje atliks situacijos pokyčių analizę, kurios išvados bus pristatytos visuomenei. Dabartiniai rezultatai turėjo būti perduoti sprendimus priimantiems valstybės vadovams ir kitoms institucijoms pagal jų kompetenciją.

SAM ketina mokyti medikus atsisakyti kyšių, mokymai valstybei kainuos 160 tūkst. eurų

Rugsėjo mėnesį paaiškėjo,[6] jog Sveikatos Apsaugos ministras Aurelijus Veryga, matydamas kokie korupcijos tinklai apipynė Lietuvos ligonines, sugalvojo imtis veiksmų. Buvo nuspręsta pirkti mokymus, kuriuose medikai sulauktų aiškinimų, kaip atsisakyti kyšių.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) antroje rugpjūčio pusėje pasirašė sutartį dėl beveik 2 tūkstančių medikų apmokymo kyšininkavimo klausimu. Pagal šią sutartį įvairių įstaigų medikai bus mokomi, kaip atsisakyti dovanų ir kyšių. Teigiama, kad gydytojai netik įgaus reikalingų žinių apie kyšininkavimą, bet ir „praktinių įgūdžių apie sveikatos priežiūros specialistų ir pacientų tarpusavio santykių etiką, moralinę dorovę“

Sutartis buvo pasirašyta su viešąja įstaiga „Lietuvos savivaldybių asociacijos mokymo ir konsultavimo centras“. Buvo numatyta, jog įvykus visiems mokymams, šiam centrui bus atseikėta beveik 160 tūkst. eurų. Teigiama, jog lėšos bus gautos iš Europos Sąjungos (ES) fondų, o šie mokymai organizuojami dėl to, jog ministerija dalyvauja kovos su korupcija 2015 – 2025 metų programoje.

Nors korupcijos atvejai ir ketinimai vykdyti medikams skirtus mokymus šia tema rodo, jog kyšininkavimas ir kitos panašios problemos yra itin gajos medicinos srityje, tačiau korupcijos šaknys išsikerojusios ne tik skiriant vaistus ar vykdant pirkimus. Vieša paslaptis, jog dažnas pacientas vis dar moka gydytojui į kišenę prieš ar po operacijos, neša dovanas ir pinigus prižiūrinčioms seselėms, kai sergantysis guli ligoninėje ir pan. Reikia tikėtis, jog aktyvūs STT pareigūnai užkirs kelią stambiai korupcinei veiklai, tačiau pilnai išrauti kyšininkavimą iš medicinos srities įmanoma tik tuo atveju, jei ir patys žmonės nustos nešti vokelius, o medikai nebenorės priimti papildomų pinigų.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e