Krūtų implantų liga: kai noras būti gražesnei tampa pavojingas sveikatai

Marta Kvedaraitė -

Nežinojo apie galimas problemas

KrutuImplantuLiga1Sveikata pablogėja kas antrai krūtų impantus įsidėjusiai moteriai. Asmeninio albumo nuotrauka

Krūtų implantų griebiasi vis daugiau moterų. Vienos nori jaustis moteriškesnės, kitos nori susigrąžinti senesnes kūno linijas, dar kitas – pastūmėtos aplinkinių. Tačiau kol kas vis dar dauguma moterų nėra girdėjusios apie galimus pavojus ir sveikatos problemas, kurias gali sukelti krūtų implantai.

Kai prieš dešimtį metų Australijoje gyvenanti lietuvė Simona Smaidžiūnaitė-Korkus nusprendė pasididinti krūtinę ir įsidėti krūtų implantus, apie tai, jog jie gali sukelti daugybę sveikatos sutrikimų, nė nenutuokė. „Informacijos apie krūtų implantų sukeliamas problemas yra nedaug, o plastikos chirurgai ją sąmoningai nutyli, nes tai pakenktų jų verslui“, – sakė moteris. Pasididinti krūtinę pašnekovė nusprendė jau gyvendama Australijoje – norėjo labiau patikti vyrams, be to krūtų didinimo operaciją buvo pasidariusios kelios jos draugės.

Simona teigia, kad prieš operaciją apie jokius šalutinius poveikius įspėta nebuvo. Gydytojas tikino, jog geliniai implantai, kuriuos siūlė moteriai, yra saugiausi rinkoje ir turi viso gyvenimo garantiją, tad juos keisti reikėtų nebent jei jie plyštų, tačiau ir tokiu atveju pavojaus jie neva nesukeltų, nes neišsilieja – yra tarsi guminiai saldainiai. „Buvau jauna ir naivi, apie pasekmes negalvojau, be to pasitikėjau medikais, juk jie yra davę Hipokrato priesaiką“, – kalbėjo ji.

Pasididinusi krūtinę lietuvė pasijuto žymiai moteriškesnė ir keletą metų jautėsi puikiai. Tačiau problemos ėmė ryškėti kai pagimdė pirmąjį sūnų. Moterį pradėjo kankinti neįprastas ir nežinia iš kur atsiradęs nuovargis (jausdavosi pavargusi net gulėdama lovoje), slogi nuotaika, atminties praradimas – pamiršdavo net ką vakar veikė, kur važiuoja ar vyro gimimo metus. Be to veidas ir galūnės buvo nuolat paburkę, paakiai pajuodę, ėmė augti svoris.

„Tačiau šių simptomų nesusiejau su implantais, galvojau, jog šitaip sekina motinystė“, – sakė S. Smaidžiūnaitė-Korkus. Laikui bėgant nuovargis neslūgo, o priešingai – didėjo. Moteris apsilankė pas gydytoją, kuris diagnozavo pogimdyvinę depresiją ir išrašė antidepresantų. Kitas gydytojas negalavimus „nurašė“ senėjimui, nors moteriai tebuvo vos kiek daugiau nei trisdešimt. „Antidepresantų gerti nenorėjau, nes jie tik slopina simptomus, o ne panaikina priežastį“, – kalbėjo pašnekovė.

Aplankiusi dar keletą gydytojų, taip ir negavo tinkamos pagalbos, tad informacijos kas galėjo sukelti negalavimus ir kaip sau padėti, ėmė ieškoti pati. Taip pat įtarimą sukėlė tai, jog gimus trečiajam vaikui, liečiant krūtis, žindant jos tapo itin skausmingos. „Būtent tada pirmą kartą išgirdau apie krūtų implantų ligą, kuri kamuoja tūkstančius moterų visame pasaulyje“, – sakė ji.

SimonaSmaidziunaiteKorkusSimona Smaidžiūnaitė-Korkus atsiradusių sveikatos sutrikimų iš pradžių su implantais nesiejo. Asmeninio albumo nuotrauka

Implantai gali sukelti įvairius negalavimus ar net vėžį

Krūtų implantų liga vadinama įvairių negalavimų, kuriuos pacientės patiria po krūtų didinimo operacijos estetiniais ar rekonstrukciniais tikslais, visuma. Pasak Simonos, vienos moterys pradeda juos jausti po trejų, kitos – po keliolikos ar keliasdešimties metų. Šie negalavimai fiksuojami jau daugiau nei pusšimtį metų – nuo tada, kai rinkoje pasirodė pirmieji krūtų implantai. Tyrimų duomenimis sveikata pablogėja beveik pusei implantus įsidėjusių moterų.

Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra nuolatinis nuovargis, raumenų skausmai, ypač kaklo ir pečių srityse, moterys dėl skausmo nebegali atlikti kai kurių fizinių pratimų, pavyzdžiui, atsispaudimų ar prisitraukimų, dažnai tampa sunku kvėpuoti, kamuoja dusulys, ypač sportuojant ar dirbant fizinį darbą, išsivysto jautrumas maistui, šviesai, garsui, galimos įvairios alergijos, regos ir klausos sutrikimai, atsiranda antsvoris, pastebima įvairių odos problemų, ima slinkti plaukai. Ypač dažni ligos palydovai – galvos skausmai ir svaigimas, nemiga, nerimas, „smegenų rūkas“.

„Tačiau tai – dar ne pačios didžiausios problemos, – teigė ji. – Krūtų implantai yra siejami su įvairių piktybinių navikų atsiradimu. Mokslo įrodyta, kad implantai gali sukelti įvairių tipų krūties vėžį, karcinomas, limfomas, sarkomas, kvėpavimo takų ir net smegenų vėžį.“

Moteris implantus dabar vadina tiesiai-šviesiai – „nuodų maišais“. Implantus sudaro daugiau nei 40 cheminių medžiagų, tarp kurių – sunkieji metalai (įskaitant gyvsidabrį, šviną ir kadmį), įvairūs neurotoksinai, natrio floridas, chlormetanas ir kitos sveikatai kenksmingos medžiagos. Šios medžiagos į organizmą prasiskverbia, net jei implantas nėra įplyšęs. Žinoma, svarbu ir fiziniai pažeidimai – dedant implantus pjaunamas didysis krūtinės ląstos raumuo, pažeidžiami kiti krūtinės raumenys, tad jų krūvis tenka greta esantiems raumenims – būtent tai sukelia kaklo, pečių ir nugaros skausmus.

Implantų pašalinimas – kur kas brangesnė ir sudėtingesnė procedūra

Sužinojusi apie implantų sudėtį ir jų daromą žalą sveikatai, moteris ryžosi „en-bloc“ implantų šalinimo operacijai, kai pašalinami ne tik patys implantai, bet ir aplink juos susiformavusios randinio audinio kapsulės, viskas pašalinama kartu, jų neatskiriant („viename bloke“).

„Kai kurie chirurgai sako, jog šalinti kapsulę nėra būtina. Tačiau tai – pažeisti užteršti audiniai. Kaip šalinant auglį būtina pašalinti ir šiek tiek sveiko audinio, taip išimant implantus būtina šalinti ir kapsules“, – tvirtino moteris. „En-bloc“ krūtų implantų šalinimo operacija yra žymiai sudėtingesnė ir net kelis kartus brangesnė nei jų įdėjimo. Jei implanto įdėjimo operacija trunka vos pusvalandį, juos išimti „en-bloc” būdu užtrunka net 4-5 valandas.

Pasak Simonos, implantus šalinti vertėtų patikėti tik itin patyrusiam specialistui, kitu atveju yra rizika, jog gali būti pažeisti aplinkiniai organai, o krūtinė deformuota. Pati Simona operacijai pasirinko vieną geriausių Australijos mikrochirurgų, be to reikalavo, kad operacijos metu jis filmuotų ir fotografuotų, nes norėjo turėti įrodymą, jog kapsulės buvo pašalintos kruopščiai, nepalikta jų gabaliukų.

KrutuImplantuOperacijaKrūtų implantų šalinimo operacija „en-bloc“ būdu – ilga ir sudėtinga. Phillippe’o Spitaliero/Unsplash nuotrauka

Po operacijos jau praėjo du metai. „Kamavę simptomai ėmė nykti iš karto, o šiuo metu sveikata jau yra visiškai atsistačiusi“, – džiaugėsi moteris. Kad gytų greičiau, skyrė dėmesio sveikai mitybai, poilsiui bei pozityvioms mintims.

Kai savo patirtimi Simona pasidalino socialiniuose tinkluose, atsiliepė labai daug kitų krūtų implantų ligos kamuojamų moterų bei tų, kurios apie krūtų didininimo operaciją dar tik galvoja. „Supratau, kad privalau joms padėti, įkūriau internetinį puslapį krutuimplantuliga.lt bei feisbuko grupę „Krūtų implantų liga: detoksikacija ir edukacija“, – kalbėjo lietuvė. – Puslapyje skelbiu naujausią su liga susijusią informaciją, o grupė vienija moteris, kurios diskutuoja ir palaiko viena kitą eksplantacijos bei detoksikacijos kelyje.”

Reikia išmokti mylėti save be rizikingų procedūrų

Pasak pašnekovės, dalis medikų krūtų implantų ligą ne tik neigia, bet dar ir sarkastiškai šaiposi iš nuo jos kenčiančių, sakydami, kad ji yra tik „jų galvose“ ar išrėždami, jog tai – menopauzės padariniai. „Tačiau taip apsijuokia tik patys – 2019 m. krūtų implantų ligos aprašą ir simptomus patvirtino Maisto ir vaistų administracija JAV, taip pat ligą pripažįsta daug kitų tarptautinių sveikatos organizacijų, o mokslinių duomenų, įrodančių implantų žalą, skaičius kasmet didėja“, – sakė moteris.

Pasak jos, nei vienos rūšies implantai nėra saugūs, nesvarbu, kaip juos reklamuotų plastikos chirurgai. O kartais reklamos – tokios skambios, kad gali susidaryti įspūdis, jog jie pagaminti kone iš vitaminų.

„Buvau nepatyrusi ir pakliuvau ant jų kabliuko. Iš tiesų užtektų tiesiog labiau mylėti save ir pas chirurgus bėgioti nereikėtų“, – dėstė S. Smaidžiūnaitė-Korkus, pridūrusi, jog tuos pinigus, kuriuos skyrė implantų įdėjimui bei šalinimui, verčiau būtų skyrusi geram psichoterapeutui.

Ją stebina, kad moterys rikiuojasi prie plastikos chirurgų kabinetų durų tarsi tai būtų odontologai. „Implantai – tai tiksinti toksinė bomba, kurią moterys įsideda savo noru. Jie yra labai arti širdies ir plaučių – vien tai turėtų gąsdinti“, – kalbėjo ji. Pašnekovei taip pat apmaudu, kad moterys visuomenėje junta didelį spaudimą dėl grožio ir kad gautų vyrų dėmesio, yra linkusios daryti bet ką. „O ir geras vyras neturėtų moters skatinti didintis krūtų ar siūlyti pinigų tokiai operacijai“, – įsitikinusi moteris.

Anot jos, jei nėra sveikatos, grožis neturi jokios reikšmės. „Plastinė chirurgija buvo sukurta padėti žmonėms, turintiems defektų. Tačiau dabar populiariausia operacija yra būtent krūtų didinimas. Mažos krūtys nėra defektas“, – įsitikinusi pašnekovė.

SimonaSmaidziunaiteKorkusSuSeimaSimona su vyru Roi ir vaikais. Asmeninio albumo nuotrauka

Apie autorių
Marta Kvedaraitė

Marta – tai žinomos žurnalistės slapyvardis, kur labiausiai domisi sveikatingumo temomis. Sveikesnė mityba, grūdinimasis, sportas, alternatyvios medicinos būdai yra tai, į ką Marta gilinasi jau daugiau nei dešimtmetį.

Susisiekite su Marta Kvedaraitė
Apie Firmus Medicus

Pamėk Mus Facebook'e