Maisto dažiklis E122: alergiją galintis sukelti azorubinas jau uždraustas keliose šalyse

Firmus Medicus -

Azorubinas uždraustas Švedijoje, Norvegijoje, Jungtinėje Karalystėje ir keliose kitose valstybėse

E122 dažiklisE122 suteikia raudoną spalvą. Alexanderio Schimmecko/Unsplash nuotrauka

Maisto dažikliai nėra kažkas naujo maisto pramonės sferoje. Jie naudojami tam, kad prekės įgautų patrauklią spalvą, ilgiau išliktų dailios išvaizdos, o pirkėjai susiviliotų kuo greičiau įsigyti tam tikrą maisto produktą. Tačiau iš tiesų dalis tokių maisto priedų gali kenkti sveikatai. Štai dažiklis E122 jau ne sykį tirtas įvairiuose moksliniuose eksperimentuose ir dalis ekspertų teigia, jog toks sintetinis maisto priedas gali daryti neigiamą įtaką žmogaus organizmui.

Tiesa, europinės institucijos kol kas vis dar yra įsitikinusios, kad dabartiniai žalos įrodymai yra per menki, jog šis maistinis dažiklis būtų uždraustas maisto gamybos sferoje. Tad Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse, E122 nėra draudžiamas.

Vienintelė šiuo metu Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) nustatyta su saugumu susijusi taisyklė – jog saugi E122 paros norma yra 4 mg vienam kūno svorio kilogramui. Tačiau tai vargu ar užtikrina pakankamą saugumą, kadangi kai kuriuose maisto produktuose tokia riba būna viršijama, o etikečių neskaitantys žmonės neretai tiesiog per nežinojimą suvartoja daug produktų su tuo pačiu dažikliu, taip peržengdami nustatytą saugią dažiklio ribą.

Kai E122 vartojamas dideliais kiekiais, jis gali būti žalingas žmogaus sveikatai. Dėl turimų mokslinių įrodymų E122 jau buvo uždraustas kai kuriose šalyse. Švedija, Norvegija, Japonija, JAV, bei kai kurios kitos šalys draudžia azorubiną[1][2]. Ši medžiaga priskiriama prie kancerogenų, galinčių sukelti vėžį[3]. Iš tiesų azodažikliai jau daugiau nei 60 metų garsėja savo kancerogeninėmis savybėmis[4] ir yra susiję su šlapimo pūslės vėžiu.

Jungtinės Karalystės Maisto standartų agentūra (FSA) dar 2008 metais paragino maisto produktų gamintojus per kiek mažiau nei dvejus metus savanoriškai atsisakyti E122 bei dar penkių dažiklių. JK taip siūlė pasielgti ir Europos Sąjungai[5], tačiau raginimas nebuvo išgirstas. O nuo 2010 metų E122 išvis sėkmingai nebenaudojamas visoje JK.

E122 neigiamas poveikis: sukelia alergines reakcijas, vaikų hiperaktyvumą ir kitas problemas

Dažiklis E122E122 gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Darios Nepriakhinos/Unsplash nuotrauka

E122 gali sukelti išties nemalonių pokyčių žmogaus kūne. Pirmiausia svarbu užtikrinti, jog šio maistinio dažiklio kuo rečiau gautų vaikai, mat nuo jo gali sumažėti vaikų gebėjimas susikaupti ir padidėti hiperaktyvumas[6]. Buvo įrodyta, kad pašalinus E122 iš vaikų mitybos, akivaizdžiai pagerėja vaikų elgesys, jiems nebe taip ryškiai pasireiškia dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromas (ADHD)[7].

Kadangi tai yra azodažiklis, jis gali sukelti alergijos simptomus žmonėms, kurie netoleruoja salicilatų. Šiai grupei priskiriamas aspirinas, įvairūs kiti nesteroidiniai uždegimą slopinantys vaistai. Būtent todėl aspirinui ar kitiems vaistams jautrūs asmenys turėtų būti ypač atsargūs, valgydami maisto produktus su E122 dažikliu. Pasireiškus alergijai, žmogus gali pastebėti bėrimą, niežulį, taip pat gali atsirasti pykinimas, virškinimo dirginimas, galvos skausmas ar svaigimas.

Be to, sintetinis maisto dažiklis taip pat gali sustiprinti astmos simptomus. Dėl šios priežasties bronchine astma sergantys asmenys taipogi turėtų vengti produktų su E122.

Be jau minėtų neigiamų reiškinių žmogaus sveikatai taip pat buvo pastebėtas vandens susilaikymas audiniuose[8]. Be to, azorubinas neigiamai veikia antinksčių žievę, skatina slogos atsiradimą ir neryškų matymą[9].

Maisto dažiklis E122 pradėtas naudoti norint maistui suteikti raudoną spalvą

Kalbant apie E122 istoriją, reikėtų paminėti, jog šį sintetinį raudoną dažiklį atrado vokiečių chemikas Heinrichas Caro. Tai įvyko dar XX amžiaus pradžioje, o nuo tada medžiaga pamažu populiarėjo, kol galiausiai tapo daugelyje pasaulio šalių naudojamu maistiniu dažikliu.

Azorubinas naudojamas tam, kad maisto produktai įgautų patrauklią raudoną spalvą. E122 dedamas į įvairius gaiviuosius gėrimus, uogienes, padažus, saldumynus, aromatizuotą lydytą sūrį, kramtomąją gumą, konservuotas raudonos spalvos daržoves, džiovintus vaisius ir daržoves, aromatizuotus vyno produktus ir t. t..

Jis pasitelkiamas ir kosmetikos gaminiuose bei vaistinių preparatų gamyboje. Taigi, jog galima rasti kone visur, nors žinios apie galimą žalą žmogaus organizmui išties kelia nerimą.

E122 naudojimasE122 naudojamas net ir mėsos produktuose. LikeMeat/Unsplash nuotrauka

Kenksmingi maisto priedai nurodomi etiketėse, tad svarbu jas skaityti

Jei norite sumažinti įtartinų maisto priedų suvartojimą, turėtumėte pasistengti atidžiau skaityti etiketes. Geriausia rinktis maisto produktus, kuriuose yra kuo mažiau įvairių priedų.

Kuo labiau perdirbtas produktas, tuo didesnė tikimybė, jog jame yra daug sintetinių priedų, todėl geriausia rinktis mažiau perdirbtą maistą ir įvairius patiekalus gamintis patiems. Nors tai atims papildomo laiko, tačiau gamindami namuose tausosite savo bei artimųjų sveikatą, o dažnu atveju netgi sutaupysite.

Be to, jei norite, kad patiekalas įgautų dailią spalvą, tam puikiai tiks įvairios natūralios alternatyvos. Pavyzdžiui, galite naudoti papriką, burokėlių ekstraktą ir kitus produktus, kurie pasižymi dažomosiomis savybėmis.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e