Mitas: „Homeopatija yra pseudomokslas“

Firmus Medicus -

Tiesa: „Homeopatijos tyrimai yra atliekami naudojant tuos pačius tyrimų metodus, kurie yra taikomi įprastinėje medicinoje“

Homeopatija pseudomokslas mitasKonferencijos, apžvelgiančios homeopatijos tyrimų rezultatus, vyksta nuolat. Vis dėlto, daugelis skeptikų šią sritį vis dar vadina „pseudomokslu“.

Homeopatijos kritikai teigia, kad tai tėra „pseudomokslas“ ir mokslininkų ši tema nedomina. Iš tiesų, aukštus įvertinimus turinčių universitetų mokslininkai, mokslinių tyrimų įstaigos ir ligoninės visame pasaulyje nuolat atlieka homeopatijos srities tyrimus. Jų metu yra naudojami tokie patys tyrimų metodai, kaip ir įprastinėje medicinoje.

Nors homeopatijos tyrimai yra palyginti nauja sritis, per pastaruosius 40 metų akivaizdžiai išaugo paskelbtų recenzuojamų mokslinių (angl. peer-reviewed) straipsnių skaičius. Vis dėlto, skirtumas, atsiradęs tarp homeopatijos ir tradicinės medicinos, vargu ar stebina, žinant kaip skiriasi šių dviejų medicinos sričių finansavimas. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje mažiau nei 0,0085% medicinos tyrimų biudžeto skiriama papildomų ir alternatyvių vaistų tyrimams.[1] 

Tarptautinės homeopatijos mokslinių tyrimų konferencijos apžvelgia naujausius pasiekimus 

Barselona, 2013 metai: Ypatingai svarbus žingsnis homeopatijos tyrimų srityje

HRI konferencija BarcelonaHRI tarptautinė homeopatijos tyrimų konferencija įvyko 2013 m. birželio mėn. Barselonoje. Pagrindinis šios konferencijos tikslas buvo surinkti geriausius pasaulio mokslininkus ir apžvelgti kiek įmanoma daugiau klinikinių, eksperimentinių ir veterinarinių homeopatijos tyrimų. Į programą buvo įtraukti 5 profesoriai ir 40 gydytojų (PhD ir medikų) iš daugiau nei 20 šalių. Konferencijoje buvo pristatomos santraukos, filmai ir konferencijos.

Pagrindinės konferencijos sesijos metu buvo nagrinėjami homeopatinių vaistų veikimo mechanizmai. Kitos sesijos sutelkė dėmesį į bandymus, rodančius individualizuoto homeopatinio vaisto skyrimo veiksmingumą tokiomis sąlygomis kaip PMS, bei pragmatiškas homeopatijos diegimo visuomenės sveikatos sistemose (UK, Italija) realijas. 

Roma, 2015 metai: Konferencija, įprasminusi naują homeopatijos tyrimų etapą

HRI konferencija RomaAntroji tarptautinė HRI mokslinių homeopatijos tyrimų konferencija vyko Romoje, 2015 m. Birželio 5–7 d. Konferencijoje dalyvavo 250 delegatų iš 39 šalių, kurie išgirdo 17 šalių pranešėjų pristatymus. Programoje dalyvavo 6 profesoriai ir 28 gydytojai (PhD ir medikai), kurie parengė 35 pristatymus žodžiu. Savo pranešimus pristatė Vašingtono (JAV), Berno (Šveicarija), Maringos (Parana, Brazilija), Veronos ir Bolonijos (Italija) universitetai.

Pažangiausia konferencijos dalis – diskusijos apie naujus homeopatijos mokslo atradimus. Buvo gilinamasi į homeopatinių vaistų veikimo mechanizmo tyrimus ir tarpdisciplinines temas, pvz., augantį skaičių įrodymų, kad homeopatiniai vaistai gali modifikuoti genų ekspresiją (procesą, kurio metu DNR saugoma informacija paverčiama instrukcijomis, pagal kurias gaminami baltymai ir kitos organizme svarbios molekulės) ir sukelti „lauko efektą“.

Malta, 2017 metai: pristatyti aukščiausio lygio tyrimai sparčiai besivystančioje srityje

HRI konferencija MaltaTrečioji tarptautinė HRI mokslinių tyrimų konferencija, vykusi 2017 m. birželio 9–11 d. Maltoje, tęsė pažangiausią homeopatijos mokslo srities etapą. Programoje dalyvavo 4 profesoriai ir 28 gydytojai (PhD ir medikai) iš 18 šalių. Jų mokslinius pristatymus išgirdo 200 delegatų iš 25 šalių.

Konferencijoje buvo pateikti naujausi biologiniai tyrimai ir apžvelgiami būdai, reikalingi siekiant užtikrinti, kad būsimi moksliniai tyrimai vengtų praeities spąstų, būtų strategiškai suplanuoti bei būtų sprendžiamos kitos problemos, su kuriomis šiandien susiduria homeopatija.

Homeopatijos „mokslinis nepagrįstumas“ slypi klaidingose interpretacijose

Aukštos kvalifikacijos mokslininkai, dirbantys pasaulinėse institucijose, homeopatijos srityje, ir toliau atlieka pagrindinius klinikinius ir veterinarijos tyrimus. Savo rezultatus jie skelbia recenzuojamoje mokslinėje literatūroje, todėl vienintelis argumentas, kuriuo naudojasi teigiantys, kad tai yra „pseudomokslas“ yra tai, jog jie nesupranta kaip veikia homeopatija.

Paprastai, kai pastebimas reiškinys, kurio negalima paaiškinti naudojant žinias, kurias tuo metu yra sukaupęs „mokslas“, tai sukelia naują mokslinių tyrimų kryptį. Tai nėra atmetama kaip „moksliškai nepagrįsta“ vien todėl, kad tai nėra pilnai suprantama. 

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e