„Moderna“ COVID-19 vakcinos apžvalga ir šalutiniai poveikiai

Firmus Medicus -

„Moderna“ COVID-19 vakcinos bendroji informacija ir sudėtis

Moderna COVID-19 vakcina„Moderna“ COVID-19 vakcina gali sukelti nepageidaujamų reakcijų.

„Moderna“ COVID-19 vakcina[1] – tai vaistinis preparatas, kuris buvo pagamintas su iki šiol dar niekada žmonių skiepijimui nenaudota RNR technologija. Ši vakcina skirta apsisaugoti nuo COVID-19, kurią sukelia SARS-CoV-2.

COVID-19 vakcina, po sėkmingai suleistų dviejų dozių, turėtų sukelti natūralią antikūnų gamybą organizme ir stimuliuoti imunines ląsteles, šitaip apsaugant organizmą nuo COVID-19 ligos. Šis vaistinis preparatas skirtas žmonėms nuo 18 metų. Jaunesni asmenys neturėtų būti skiepijami „Moderna“ mRNR-1273 vakcina.

Ši vakcina nėra registruota įprastu vaistiniams preparatams būdu. Vis dar nepatvirtintam produktui tiesiog suteiktas skubios pagalbos leidimas (ang. emergency use authorization, EUA),[2] leidžiantis skirti šią vakciną visiems suaugusiems asmenims, nors vakcina ir nėra oficialiai registruota.

Vakcina  Moderna COVID-19 vakcina, mRNR-1273 vakcina
Gamintojas  Moderna
Registruotojas  Nėra duomenų
Veiklioji medžiaga  mRNR
Grupė  Covid-19 vakcinos

Apie tai, jog vakcina nėra pilnai patvirtinta ir jai kol kas suteiktas tik laikinas skubios pagalbos leidimas (EUA) turi būti perspėtas kiekvienas pacientas prieš tai, kai sutinka skiepytis. Kiekvienam asmeniui taip pat turi būti paaiškinta:[1]

 • Gavėjas arba jo globėjas turi teisę priimti arba atsisakyti „Moderna“ COVID-19 vakcinos.
 • Reikšminga žinoma ir potenciali „Moderna“ COVID-19 vakcinos rizika bei nauda ir tai, kiek rizika ir nauda nežinoma.
 • Informacija apie galimas alternatyvias vakcinas ir šių alternatyvų riziką bei naudą.

Skubios pagalbos leidimas (EUA) nereiškia, jog šis vaistinis preparatas vėliau būtinai bus patvirtintas ir registruotas kaip kitos vakcinos. Tai taip pat nereiškia, kad vakcinos galima žala ir nauda yra pakankamai aiški. Informuojama, jog:[1]

Nors turima nedaug mokslinės informacijos, remiantis visais iki šiol turimais moksliniais įrodymais, yra pagrįsta manyti, kad „Moderna“ COVID-19 vakcina gali būti veiksminga asmenims COVID-19 prevencijai, kaip nurodyta Pilnoje EUA skyrimo informacijoje.

Šis „Moderna“ COVID-19 vakcinos EUA baigsis, kai HHS sekretorius nustatys, kad aplinkybių, pateisinančių EUA, nebėra arba kai pasikeis gaminio patvirtinimo statusas ir todėl nebereikės EUA.

Be to, vakcinos teikėjai privalo pranešti VAERS (Vakcinų nepageidaujamų reiškinių pranešimo sistemoje) apie visus užfiksuotus sunkius nepageidaujamus reiškinius, COVID-19 atvejus, kai asmenys yra hospitalizuojami ar miršta, vakcinos skyrimo klaidas, daugiasisteminio uždegiminio sindromo atvejus. Sunkiais nepageidaujamais reiškiniais laikoma:

 • mirtis,
 • gyvybei pavojingas nepageidaujamas reiškinys,
 • hospitalizacija ar jos pratęsimas, jei asmuo jau guli ligoninėje,
 • nuolatinis ar reikšmingas nedarbingumas arba esminis sutrikimas, nebeleidžiantis atlikti įprastas gyvenimo funkcijas,
 • apsigimimas/įgimta anomalija,
 • svarbus medicininis atvejis, pagrįstas tinkamu medicininiu sprendimu, kuris gali pakenkti asmeniui ar gali prireikti medicinines ar chirurginės intervencijos, kad būtų išvengta vieno iš aukščiau išvardintų rezultatų.

Kadangi Europos Komisija visų Europos Sąjungos valstybių narių vardu sudarė koronaviruso vakcinų pirkimo sutartis su šešiais vakcinų gamintojais, o tarp jų ir „Moderna“, Lietuvą taip pat kažkuriuo metu turėtų pasiekti „Moderna“ vakcinos.

Vakcinos detali sudėtis

Viename užšaldytame vakcinos buteliuke yra 10 COVID-19 vakcinos dozių po 0,5 ml. Kiekvienoje „Moderna“ COVID-19 vakcinos dozėje yra šie ingredientai:[3]

 • Bendras lipidų kiekis 1,93 mg (SM-102, polietilenglikolio [PEG] 2000 dimiristoilo glicerolis [DMG], cholesterolis ir 1,2-distearoil-sn-glicer-3-fosfocholinas [DSPC]),
 • 0,31 mg trometamino,
 • 1,18 mg trometamino hidrochlorido,
 • 0,043 mg acto rūgšties,
 • 0,12 mg natrio acetato,
 • 43,5 mg sacharozės.

„Moderna“ COVID-19 daugiadozės vakcinos buteliukai laikomi užšaldyti nuo -25 °C iki -15 °C temperatūroje. Jie taip pat turi būti laikomi gamintojo dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos. Vakcinos negalima laikyti sausame lede ar žemiau -40 °C. Buteliukus galima laikyti šaldytuve 2-8 °C temperatūroje iki 30 dienų prieš pirmą naudojimą. Nepradaryti buteliukai gali būti laikomi 8-25 °C temperatūroje iki 12 valandų. Atšildžius šį vaistinį preparatą negalima jo pakartotinai ir vėl užšaldyti. Po to, kai iš buteliuko paimama pirma dozė, likutis turi būti laikomas 2-25 °C temperatūroje ir, jei taip ir nebuvo panaudotos likusios dozės, išmetamas praėjus 6 valandoms.

Vakcinos skiepijimo dažnis

„Moderna“ COVID-19 vakcina nesuteikia apsaugos pasiskiepijus tik vieną kartą. Tam, kad ji galbūt apsaugotų nuo koronaviruso, būtina gauti dvi 0,5 ml vakcinos dozes. Tarp pirmosios ir antrosios vakcinos turi būti išlaikytas vieno mėnesio (28 dienų) tarpas.[4]

Šis vaistinis preparatas neturėtų būti suleidžiamas drauge su kokiomis nors kitomis vakcinomis. Tarp „Moderna“ koronaviruso vakcinos ir bet kokios kitos vakcinos turėtų būti išlaikomas mažiausiai 14 dienų tarpas.[3]

Nėra jokių duomenų apie „Moderna“ COVID-19 vakcinos pakeičiamumą kitomis COVID-19 vakcinomis, siekiant užbaigti vakcinacijos seriją. Dokumentuose rašoma,[1] jog asmenys, kurie nori sėkmingai užbaigti dvidozę vakcinaciją, abu kartus turi gauti tą pačią vakciną, t. y., šiuo atveju, „Moderna“ vakciną. Taip pat, jei asmuo jau gavo dvi dozes kitos mRNR COVID-19 vakcinos, nerekomenduojama jo papildomai skiepyti dar ir „Moderna“ vakcina.[3]

Sveikatos problemos, dėl kurių draudžiama skiepyti Covid-19 vakcina ir kiti įspėjimai

Negalima skirti „Moderna“ COVID-19 vakcinos asmenims, kuriems yra pastebėta sunki alerginė reakcija (pvz., anafilaksija) į bet kurį šios vakcinos komponentą. Be to, kadangi išlieka rizika, jog suleidus vakciną bet kuriam pacientui gali pasireikšti stipri anafilaksinė reakcija į skiepą, vakcinavimas turėtų būti vykdomas tik ten, kur būtų nedelsiant suteikta tinkama medicininė pagalba.[1] Jeigu paciento ligos istorijoje yra anafilaksijos atvejų (nesvarbu dėl kokios priežasties), asmuo turėtų būti stebimas specialisto 30 minučių po paskiepijimo.[3] Visi kiti asmenys turėtų būti stebimi 15 minučių.

Jeigu asmeniui buvo pastebėta stipri alerginė reakcija į kažkokią kitą vakciną ar injekcinį gydymą, jį vis tiek galima skiepyti. Tačiau tokiu atveju būtina apmąstyti nežinomą smarkios alerginės reakcijos riziką ir ar galima vakcinacijos nauda atsveria tą riziką.[3]

Turimų duomenų apie „Moderna“ COVID-19 vakcinos skyrimą nėščioms moterims nepakanka, kad būtų galima informuoti apie su vakcina susijusią riziką nėštumo metu. Taip pat nėra duomenų, kuriais remiantis būtų galima įvertinti šios vakcinos poveikį žindomam kūdikiui ar pieno gamybai/išsiskyrimui. Buvo atlikti tik bandymai su žiurkėmis, kurių metu neužfiksuota šalutinių reiškinių, susijusių su patelių vaisingumu, vaisiaus vystymųsi ar jauniklių vystymųsi po gimimo.

Nėra jokios informacijos apie šios vakcinos naudojimą tuo pačiu metu suleidžiant kažkokias kitas vakcinas, todėl neaišku kokių nepageidaujamų reakcijų gali sukelti skirtingų vakcinų vartojimas. Reikėtų išlaikyti mažiausiai 14 dienų tarpą tarp šios vakcinos ir bet kurio kito skiepo.

Asmenų, kurių imuninė sistema yra susilpnėjusi, įskaitant asmenų, gydomų imunosupresantais, imuninis atsakas į „Moderna“ COVID-19 vakciną gali būti menkesnis.

„Moderna“ COVID-19 vakcina yra balta arba beveik balta suspensija. Gali pasitaikyti baltų arba permatomų su produktu susijusių dalelių, tačiau kiekvienas buteliukas prieš jo naudojimą turi būti vizualiai patikrintas ar nėra matoma kitų dalelių ir/ar spalvos pakitimų. Jei pastebima neįprasta spalva ar neaiškios dalelės, tokios vakcinos negalima naudoti ir ji turi būti išmetama.

Ši vakcina neužtikrina šimtaprocentinės apsaugos nuo COVID-19 ir nereiškia, jog apsaugos visus, kurie pasiskiepys. Be to, nors antroji dozė turėtų būti suleista po 28 dienų, tačiau ją galima suleisti ir vėliau. Vien dėl to, jog tarp pirmojo ir antrojo skiepo praėjo daugiau nei 28 dienos, nereikia dar vienos papildomos dozės.[3]

Specialistai privalo pranešti apie visus iš karto pasireiškusius šalutinius poveikius po vakcinos suleidimo.

Šalutinis „Moderna“ Covid-19 vakcinos poveikis

Kadangi šios vakcinos bandomasis laikotarpis buvo itin trumpas, klinikinių tyrimų metu pastebėtos nepageidaujamos reakcijos gali skirtis nuo tų reakcijų, kurios bus užfiksuotos per ilgesnį laiko tarpą ir tuomet, kai žmonės bus vakcinuojami masiškai. Apie tai rašoma ir oficialiuose dokumentuose:[1]

Papildomos nepageidaujamos reakcijos, iš kurių kai kurios gali būti sunkios, gali išryškėti plačiau vartojant „Moderna“ COVID-19 vakciną.

Nepageidaujamos reakcijos, pastebėtos klinikinių tyrimų metu

„Moderna“ atliko tris skirtingus klinikinius tyrimus, kurių metu iš viso 15 419 pacientų gavo nors vieną šios vakcinos dozę. Gamintojai perspėja, jog gauti rezultatai gali būti kitokie nei tie, kurie bus pastebėti pradėjus masinį vakcinavimą:[1]

Kadangi klinikiniai tyrimai atliekami labai skirtingomis sąlygomis, klinikinių vakcinos tyrimų metu pastebėtų nepageidaujamų reakcijų dažnis negali būti tiesiogiai lyginamas su kitos vakcinos klinikinių tyrimų dažniu ir gali neatspindėti praktikoje pastebėtų dažnių.

Atliekant klinikinius tyrimus su 18 metų ir vyresniais dalyviais buvo užfiksuoti tokie dažniausiai pasitaikę šalutiniai poveikiai:

 • skausmas injekcijos vietoje (92,0%),
 • nuovargis (70,0%),
 • galvos skausmas (64,7%),
 • mialgija (raumenų skausmas) (61,5%),
 • artralgija (sąnarių skausmas) (46,4%),
 • šaltkrėtis (45,4%),
 • pykinimas/vėmimas (23,0%),
 • pažasties patinimas/jautrumas (19,8%),
 • karščiavimas (15,5%),
 • patinimas injekcijos vietoje (14,7%),
 • eritema injekcijos vietoje (10,0%).

Pažymėtina ir tai, jog po pirmojo „Moderna“ COVID-19 skiepo 23,3% savanorių, kurių amžius buvo tarp 18-64 metų, teko naudoti vaistus nuo karščiavimo ar skausmo, o po antrosios dozės tokius vaistus teko naudoti 57,3% dalyvių. 65 metų amžiaus ar vyresniems tyrimų dalyviams prireikė vaistų nuo skausmo ar karščiavimo kiek rečiau: po pirmos vakcinos dozės vaistus naudojo 17,9%, o po antrosios dozės – 41,9%. Be to, 1,5% vakciną gavusių asmenų pastebėti nepageidaujami padidėjusio jautrumo reiškiniai. Į juos įeina bėrimas ir dilgėlinė injekcijos vietoje.

Informacija apie sunkius nepageidaujamus reiškinius

Kaip ir „Pfizer“ COVID-19 vakcinos tyrimų metu, „Moderna“ taip pat užfiksavo kelis Bello paralyžiaus atvejus. Buvo registruoti trys šios ligos atvejai „Moderna“ COVID-19 vakcinos gavėjų grupėje, tačiau tik vienas iš jų buvo pripažintas kaip sunkus nepageidaujamas vakcinos poveikis. Bello paralyžius užfiksuotas po 22, 28 ir 32 dienų nuo COVID-19 vakcinos suleidimo. Vakcinos informaciniame lapelyje rašoma, jog šiuo metu turima informacija yra nepakankama, jog būtų nustatytas priežastinis ryšys tarp Bello paralyžiaus ir šio skiepo.[1]

Bello paralyžius[5] (ang. Bell's palsy) dar vadinamas veidinio nervo neuropatija. Liga pasireiškia daliniu ar visišku veido raumenų paralyžiumi. Dažniausiai Bello paralyžius pažeidžia dešinę veido pusę. Dėl šios priežasties veidas atrodo perkreiptas, nusvyra lūpos kampas, nevisiškai užsimerkia akis, gali sutrikti skonis, jutimai, ar atsirasti jautrumas garsui. Požymiai gali skirtis ir vieniems pasireikšti lengvesne, o kitiems sunkia ligos forma. Didesnė dalis susirgusiųjų pasveiksta per pirmąjį mėnesį, tačiau 15%  prireikia 3-6 mėnesių ir gydymo. Visgi net ir po to dalis asmenų pastebi liekamuosius reiškinius ar ne iki galo išgyja.

Pažymėtina, jog klinikinių tyrimų metu (iki 2020 lapkričio 25 dienos) buvo užfiksuota, kad 1% „Moderna“ koronaviruso vakciną gavusių asmenų patyrė sunkius nepageidaujamus reiškinius,[1] tačiau trūksta detalesnės informacijos apie visus atvejus, nes minimi tik keli pacientai. Pavyzdžiui, tarp rimtų šalutinių poveikių pasitaikė du sunkaus veido ištinimo atvejai. Tinimas prasidėjo praėjus 1 ir 2 d. po vakcinacijos ir manoma, jog veikiausiai buvo susijęs su šiuo skiepu. Taip pat buvo registruotas sunkiai suvaldomo vėmimo ir pykinimo atvejis, kuris pasireiškė praėjus dienai po vakcinacijos.

Klinikinių tyrimų metu užregistruotos mirtys

Remiantis gruodžio 3 dienos duomenimis,[6] klinikinių tyrimų metu iš viso buvo registruota 13 dalyvių mirtis. Iš jų 6 buvo gavę „Moderna“ COVID-19 vakciną, tačiau gamintojų teigimu šios mirtys nesusijusios su jų vaistiniu preparatu.

Užregistruotos tokios vakciną gavusių asmenų mirties priežastys:

 • daugiasisteminis organų nepakankamumas,
 • mirtis dėl aiškiai nenurodytos priežasties,
 • kvėpavimo ir širdies sustojimas,
 • miokardo infarktas,
 • galvos trauma,
 • savižudybė.

Mirčių kiekisVakcinos bandymų metu iš viso mirė 13 žmonių, iš kurių 6 gavo COVID-19 vakciną, tačiau gamintojai teigia, kad su skiepu tai nėra susiję. (FDA duomenys)

Nepageidaujamos šalutinės reakcijos, fiksuojamos masinio skiepijimo metu

„Moderna“ COVID-19 vakcina jau platinama JAV, o greitu metu veikiausiai pasieks ir Europos sąjungos valstybes. Masinis skiepijimas prasidėjo neseniai, tačiau jau fiksuojami pirmieji nepageidaujamų šalutinių poveikių atvejai. Pavyzdžiui, Bostone dirbančiam medikui pasireiškė ūmi alerginė reakcija.[7] Prireikė vos kelių minučių ir po skiepo gydytojas pasijuto itin blogai. Jam ne tik prireikė vaistų nuo alergijos, bet ir teko pagulėti skubios pagalbos skyriuje.

Pati vakciną sukūrusi bendrovė nepanoro plačiau komentuoti pavienio atvejo. „Moderna“ tik patikino, jog išnagrinės šį nerimą sukėlusį atvejį. O alerginę reakciją patyręs medikas minėjo, jog iki šiol žinojo, kad yra alergiškas tik vienam dalykui – vėžiagyviams. Jis taip pat aiškino:[8]

Mano širdies susitraukimų dažnis buvo 150, įprastas širdies susitraukimų dažnis yra 75, bet… praėjus šešioms-septynioms minutėms po vakcinos injekcijos liežuvyje ir gerklėje pajutau kažkokį keistą dilgčiojimą ir tirpimą, tą pačią reakciją, kurią anksčiau turėjau dėl alergijos vėžiagyviams.

Toliau aktyviai nuolat pildome pastebėtų nusiskundimų ar rimtų galimų šalutinių poveikių sąrašą:

 • Buvo pranešta, jog „Moderna“ COVID-19 vakcina gali sukelti patinimą ir uždegimą tiems asmenims, kuriems buvo atliktos procedūros su kosmetiniais veido užpildais. Tokios procedūros daromos norint išlyginti raukšles, pakoreguoti lūpų formą ir panašiems dabar itin populiariems tikslams pasiekti. Kai po vakcinos gavimo keliems asmenims pasireiškė tokia nepageidaujama reakcija, juos teko gydyti sterodais ir antihistamininiais vaistais.[9]
 • Dr. Anthony Fauci prasitarė, jog pasiskiepijęs šia vakcina patyrė šalutinį poveikį, tačiau tikino, jog pojūčiai buvo daug lengvesni nei po gripo vakcinos. JAV Nacionalinio alergijų ir infekcinių ligų instituto direktorius teigė:[10]

  Vienintelis dalykas, kurį pastebėjau, pasireiškė po galbūt 6-10 valandų. Jaučiau lengvą rankos skausmą, kuris truko veikiausiai 24 valandas ar šiek tiek daugiau, o tada pranyko ir daugiau nejaučiau jokio kito kenksmingo poveikio.

Šiuo metu VAERS duomenų bazėje yra užfiksuotos 23 mirtys, kurios ištiko „Moderna“ COVID-19 vakciną gavusius žmones. VAERS – tai JAV sukurta sistema, skirta pranešti apie pastebėtus šalutinius vakcinų poveikius. VAERS programą valdo JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras bei Maisto ir vaistų administracija. VAERS buvo sukurta tam, jog būtų stebima ir renkama informacija apie nepageidaujamus reiškinius, atsirandančius po skiepų, taip siekiant įsitikinti, jog tam tikra konkreti vakcina tikrai pakankamai saugi vartoti ir jos nauda yra kur kas didesnė už galimą žalą. VAERS duomenų bazėje talpinami medikų bei pačių pacientų fiksuojami sveikatos pakitimai po vakcinų suleidimo. Duomenys yra atnaujinami kiekvieną penktadienį. Pagal iki sausio 15 dienos paskelbtus pranešimus mes žemiau pateikiame rimčiausių pastebėtų nepageidaujamų reakcijų lentelę, kurią aktyviai pildysime ir ateityje.

Amžius, lytis,
VAERS ID
Šalutinis poveikis

53 metų moteris,

ID 905937-1

Po skiepo moteris ėmė kosėti, ją išbėrė. Praėjus maždaug 15 min. po vakcinacijos moteris pradėjo kosėti ir pajuto, jog niežti gerklę – pojūčiai buvo tokie patys, kokius patyrė dėl kitų alerginių reakcijų. Ji paprašė geriamojo difenhidramino, tačiau simptomai greitai blogėjo, todėl jai suleistas epinefrinas, po kurio pasijuto geriau. Moteris buvo palikta ligoninėje stebėjimui ir po 20 minučių vėl pradėjo justi tuos pačius simptomus, todėl buvo nugabenta į skubios pagalbos skyrių. Ji kosėjo, buvo pastebėtas bėrimas dilbių zonoje, bėganti nosis. Jai buvo suduoti įvairūs vaistai, tačiau tik po maždaug pusvalandžio pasijuto geriau ir nebekosėjo. Praėjus kiek daugiau nei valandai simptomai ir vėl pasikartojo.

35 metų moteris,

ID 905962-1

Moteriai pradėjo smarkiai plakti širdis ir pasireiškė dusulys. Praėjus maždaug 30 minučių po vakcinacijos pacientė pranešė pajutusi nepageidaujamus simptomus, įskaitant padažnėjusį širdies ritmą, spaudimą krūtinėje ir lengvą dusulį. Ji buvo nusiųsta į skubiosios pagalbos skyrių, kur gavo difenhidramino, famotidino, metilprednizolono ir po 90 minučių stebėjimo išleista namo.

59 metų moteris,

ID 905986-1

Po vakcinos gavimo moteriai pasireiškė stiprus patinimas ir niežtėjimas. Dūrio vietoje susidarė kietas gumulas, kuris liečiant buvo karštas. Tiesa, ši moteris vartoja įvairius kitus vaistinius preparatus bei vitaminus, tačiau kokius tiksliau – nenurodyta.

30 metų moteris,

ID 906235-1

30 metų moteriai po vakcinacijos ilgai dilgčiojo galūnės. Pacientė, kuri iki tol nebuvo patyrusi jokių alerginių reakcijų, iš karto po vakcinos suleidimo pajuto dilgčiojimą galūnėse. Ji pradėjo jausti šilumą, jos krūtinė paraudo, o širdis ėmė plakti greičiau. Tokie nemalonūs pojūčiai tesėsi apie minutę, tačiau po dviejų valandų moteris vis dar jautė kairės rankos dilgčiojimą.

62 metų moteris,

ID 906315-1

Po skiepo moteriai paraudo krūtinė, kaklas, veidas bei ištino lūpos ir ausys. Prabėgus 35 minutėms po vakcinacijos pacientė pastebėjo, jog paraudo jos krūtinė, kaklas ir paraudimas toliau keliavo link veido ir ausų. Ausys buvo ištinusios. Dėl to moteris buvo perkelta į skubios pagalbos skyrių, kur buvo pastebėta, jog taip pat patino jos lūpos. Ši pacientė turi kelias skirtingas jau iki tol žinotas alergijas.

69 metų vyras,

ID 906394-1

Pacientui 4 valandas smarkiai svaigo galva. Vyrui, kurio medicininėje istorijoje jau prieš tai buvo užfiksuotos kelios skirtingos alergijos, po COVID-19 vakcinos pradėjo smarkiai svaigti galva. Po 4 valandų jis jautė skausmą injekcijos vietoje, o po maždaug 10 valandų prasidėjo smarkus galvos svaigimas, kuris pacientą kankino apie 4 valandas.

65 metų vyras,

ID 906416-1

Vyrui prasidėjo karščiavimas, jis jautėsi išvargęs, skaudėjo raumenis ir galvą. Vyras, kuriam iki tol nebuvo nustatyta jokių alergijų ar ligų, po vakcinacijos pradėjo justi nuovargį, dėl kurio nusprendė tiesiog pamiegoti, tačiau prabudo naktį jausdamasis dar prasčiau. Tuo metu jo temperatūra buvo pakilusi iki ~39,5 C, taip pat kentė galvos ir raumenų skausmą. Ryte temperatūra buvo šiek tiek nukritusi ir siekė ~37,8 C.

36 metų moteris,

ID 906418-1

Pacientei prasidėjo stiprus karščiavimas ir galvos skausmas. Moteris, kuri turi lengvą alergiją penicilinui ir kodeinui, po skiepo jautė galvos skausmą, o jos temperatūra pakilo iki ~39,3 C. Jai buvo atliktas PGR testas koronavirusui nustatyti, tačiau tyrimas parodė, jog pacientė neserga COVID-19.

36 metų moteris,

ID 906836-1

Iki tol sveika moteris po skiepo jautė pykinimą, deginimą ir spaudimą pečių lygmenyje. Be to, pacientei užfiksuotas gilus, šiurkštus ir sausas kosulys, galvos skausmas. Kitą rytą ji juto, jog labai skauda ranką.

35 metų moteris,

ID 906858-1

Moteriai pasidarė sunku kvėpuoti, jos širdis ėmė plakti neįprastai greitai. Prabėgus 10 minučių po paskiepijimo pacientė pasiskundė, jog jaučiasi blogai, o šalia buvęs medicinos personalas pastebėjo, jog ji išblyškusi. Po to moteris pasakė, jog patiria nežymų sunkumą kvėpuoti bei greičiau plakančią širdį. Ji buvo perkelta į skubiosios pagalbos skyrių, kur pacientę toliau stebėjo medikai, tačiau jokie vaistai ar kitoks gydymas nebuvo paskirtas.

44 metų moteris,

ID 906868-1

Moteriai nutirpo visa kairė kūno pusė nuo ausies iki rankos. Praėjus ~5 min. po vakcinacijos, pacientė pajuto, jog jos kairė ranka yra labai šalta. Po to nutirpo ne tik jos ranka, bet ir visa kairė pusė nuo ausies iki rankos. Po 20 minučių nutirpimas praėjo, tačiau pacientė vis tiek juto šaltį kairėje rankoje.

33 metų moteris,

ID 906931-1

Moteris kentė neįprastą krūtinės spaudimą bei galvos skausmą ir svaigulį. Vos tik gavus vakciną pacientė iš karto pajuto galvos skausmą ir svaigimą. Praėjus maždaug 30 minučių, jai pradėjo spausti krūtinę. Ji gavo vaistų ir po maždaug 20 minučių buvo perkelta į greitosios pagalbos skyrių, tačiau pranešime neminima kada ji pasijuto geriau ir buvo išleista namo.

57 metų moteris,

ID 906950-1

Moteris po vakcinacijos nualpo. Po skiepo pacientė juto stiprų galvos skausmą, šaltkrėtį, jai skaudėjo rankas ir kūną. Galiausiai ją ne tik pradėjo pykinti ar svaigti galva, bet ir nualpo stovėdama.

43 metų moteris,

ID 906991-1

Pacientė svaigo galva, ji vos nenualpo. Ji buvo paguldyta ant grindų paliekant kojas aukščiau. Pacientė taip pat gavo saldų gėrimą ir užkandį, kadangi ji serga antro tipo diabetu. Pasijutusi geriau moteris paliko gydymo įstaigą, tačiau grįžusi namo ir vėl pajuto panašų galvos svaigimą. Ši pacientė turi gretutinių ligų bei anksčiau pastebėtų alergijų.

40 metų moteris,

ID 907016-1

Moteris pradėjo karščiuoti, jai svaigo galva ir smarkiai plakė širdis. Sveika, prieš tai jokių alergijų neturėjusi moteris po vakcinos gavimo pajuto padažnėjusį širdies plakimą ir galvos svaigimą. Ji buvo nuvesta ir skubiosios pagalbos skyrių, kur pacientės temperatūra pakilo iki ~38,3 C. Nepageidaujami pojūčiai pranyko praėjus maždaug pusantros valandos po injekcijos.

44 metų moteris,

ID 907022-1

Moteriai prasidėjo anafilaksinė reakcija ir teko griebtis intubacijos. Gavus „Moderna“ COVID-19 vakciną, moteris patyrė anafilaksinę reakciją, todėl jai buvo greitai suleisti reikiami vaistai. Visgi pacientei vien to nepakako ir teko atlikti intubaciją. Moteris praleido ligoninėje vieną dieną, tačiau plačiau nerašoma kokia jos sveikatos būklė buvo vėliau.

41 metų vyras,

ID 907052-1

Vyras pradėjo justi krūtinės skausmą ir galvos svaigimą. Tokie pojūčiai atsirado vos po 10 minučių nuo vakcinacijos. Po gautų vaistų situacija pagerėjo, tačiau jis vis tie jautėsi neramiai. Vyrui iki šiol nebuvo pastebėta anafilaksinė reakcija ar problemų su širdimi.

43 metų moteris,

ID 907075-1

Pacientė patyrė bronchospazmą su kosuliu bei liežuvio niežėjimu. Tai įvyko po 10 min nuo pasiskiepijimo. Ji buvo prisatyta į skubiosios pagalbos skyrių, o jos padėtis apibūdinta kaip pavojinga gyvybei, tačiau plačiau nerašoma nei kiek truko negalavimai, nei kokių veiksmų buvo imtasi gelbėjant šią pacientę.

50 metų moteris,

ID 907131-1

Pacientei pradėjo tinti gerklė ir sparčiai plakti širdis. Tai įvyko praėjus ~10-15 min. po vakcinacijos. Iš anksčiau jau buvo žinoma, jog moteris turi kelias skirtingas alergijas (morfinui, penicilinui, braškėms ir kt.).

47 metų vyras,

ID 907248-1

47 metų vyrui pasireiškė karščiavimas ir rankos skausmas. Kitą rytą po vakcinacijos vyras pabudo jusdamas rankos skausmą. Jo temperatūra buvo 39 C, tačiau pažymima, jog gali būti, kad pacientas tiesiog serga COVID ar gripu ir tai gali būti nesusiję su vakcina.

34 metų moteris,

ID 907250-1

Moteris juto dilgčiojimą sruostuose, pradėjo vemti, pasidarė sunku ryti. Ji išgėrė vaistų nuo alergijos ir nuo pykinimo. Užfiksuota, jog pacientė pradėjo jaustis geriau po 2 valandų.

45 metų moteris,

ID 907291-1

Moteris rytą po gautos vakcinos kentė stiprius skausmus ir karščiavo. Nors po ką tik suleistos vakcinos nebuvo pastebėta jokios reakcijos, tačiau pacientė prabudo kitą rytą jausdama stiprų kūno skausmą, kuris buvo dar didesnis vakcinos suleidimo vietoje. Ji taip pat karščiavo – temperatūra siekė ~38,1 C.

43 metų vyras,

ID 907302-1

Pacientui pasireiškė karščiavimas, skausmas ir didžiulis nuovargis. Vyras, kuriam prieš tai nebuvo nustatyta jokių alerginių reakcijų, naktį po vakcinos suleidimo pradėjo karščiuoti, juto šaltkrėtį, raumenų skausmus ir didžiulį nuovargį. Jo temperatūra buvo ~39,4 C. Be to, jam išbėrė kūną (rankas, kaklą, šlaunis, alkūnes, pažastis). Pacientui buvo rekomenduota išgerti vaistų nuo alergijos ir nuo skausmo, tačiau ryte bėrimas buvo vis dar ryškus. Taip pat užfiksuota, jog jo akys buvo patinę, o šlapimas – ryškiai raudonas.

24 metų moteris,

ID 907325-1

Moteris kentė karščiavimą, oro trūkumą ir rankų bei galvos skausmą. Pranešta, jog po vakcinacijos moters temperatūra pakilo iki ~38,2 C. Ji juto pykinimą, galvos skausmą, šaltkrėtį, rankų skausmą. Tą pačią naktį jai tris kartus pradėjo trūkti oro, tačiau jai nebuvo skirti jokie vaistai.

35 metų moteris,

ID 907329-1

Moteris vėmė, juto sunkumą kvėpuojant, jai svaigo galva ir galiausiai buvo išvežta į skubios pagalbos skyrių. Iki šiol buvusi sveika, jokių alergijų neturėjusi moteris po 45 minučių nuo vakcinacijos grįžo į ligoninę skųsdamasi, jog jai sunku giliai kvėpuoti. Be to, ji juto jog tirpsta galūnės, atsirado diskomfortas pilve ir galvos svaigimas. Po dar kelių minučių ji pradėjo vemti, drebėti ir skųstis smarkiu diskomfortu pilvo srityje. Pacientei buvo suleista epinefrino ir ji išvežta į skubios pagalbos skyrių.

50 metų moteris,

ID 907330-1

Moteris nebegalėjo normaliai kvėpuoti, pradėjo vemti, jai svaigo ir skaudėjo galvą. Nepraėjus net 15 minučių po vakcinos suleidimo, moteris pasiskundė, jog jai skauda skrandį ir sunku giliai kvėpuoti. Vėliau ji buvo rasta sėdinti ant grindų netoliese esančiame vonios kambaryje. Moteris vėmė, jai svaigo galva, negalėjo kvėpuoti, drebėjo, prakaitavo, jautė nemalonius pojūčius pilvo srityje. Ji buvo pasodinta į neįgaliojo vežimėlį, kad būtų išgabenta iš vonios kambario. Moteris pasiskundė, jog simptomai blogėja: pradėjo stiprėti galvos skausmas, atsirado dėmės ant odos, pacientei svaigo galva ir prasidėjo hiperventiliacija. Šalia buvęs medikas pranešė apie kodą „Mėlynas“ (šis kodas reiškia, jog žmogaus širdis nustojo plakti arba jis negali kvėpuoti). Moteriai buvo suleista epinefrino, ji nusiųsta į skubiosios pagalbos skyrių ir hospitalizuota, tačiau pranešime nedetalizuojama kiek dienų ji gulėjo ligoninėje ir kokia pacientės sveikatos būklė buvo vėliau.

29 metų moteris,

ID 907331-1

Moteris buvo nugabenta į skubiosios pagalbos skyrių, nes jos širdis pradėjo plakti neįprastai greitai, ją pykino, nutirpo kūnas. Moteriai, kuri iki tol neturėjo jokių alergijų, iš karto po vakcinacijos pasireiškė kūno nutirpimas, spaudimas krūtinėje ir diskomfortas pilve. Ji skundėsi, jog jaučiasi taip, lyg tuoj nualps. Po kelių minučių ant jos odos kaklo bei krūtinės srityje atsirado bėrimas. Nors moteriai buvo duota vandens, tačiau jai vis tiek nepraėjo visi aukščiau išvardinti negalavimai. Pacientė taip pat pajuto pykinimą, jos širdis pradėjo plakti vis greičiau, todėl jai buvo suleisti vaistai ir ji nugabenta į skubiosios pagalbos skyrių.

 59 metų moteris,

ID 907347-1

Moteris pradėjo vemti, dusti, kęsti įvairius skausmus. Po gautos vakcinos pacientė pradėjo justi raumenų ir sąnarių skausmus, nuovargį, galvos skausmą. Be to, ji padėjo vemti, pasireiškė dusulys. Yra žinoma, jog moteris alergiška penicilinui bei sojos baltymams.

28 metų moteris,

ID 907378-1

Praėjus vos 5-10 min. po vakcinacijos jauna moteris pajuto gerklės veržimą ir jai pradėjo trūkti oro. Pacientei apsvaigo galva, ją pykino, pradėjo smarkiai prakaituoti. Moteris buvo nuvežta į skubios pagalbos skyrių.

30 metų moteris,

ID 907410-1

Per 5 min.nuo paskiepijimo moteris patyrė tachikardiją, o regėjimas tapo tunelinis. Jai taip pat stirpiai plakė širdis, svaigo galva. Per 10 min. nuo vakcinos gavimo jai ant krūtinės atsirado trys monetos dydžio dilgėlinės plotai, moteriai buvo sunku ryti. Pacientė taip pat jautėsi išsipūtusi, pradėjo raugėti. Simptomai praėjo po pusantros valandos, tačiau jai prireikė išgerti vaistus.

26 metų moteris,

ID 907423-1

26 metų moteris pradėjo dusti, jos liežuvis ištino, kūnas nutirpo, prasidėjo pykinimas. Nepageidaujami simptomai prasidėjo maždaug po 1,5 val. po suleistos vakcinos. Pacientei pasidarė silpna, ją pradėjo pykinti, juto, jog tinsta liežuvis, sunku kvėpuoti. Be to, pasireiškė kūno tirpimas, ypač apatinėse galūnėse. Ji pradėjo justi, kad nebegali kvėpuoti, sunkiai sekėsi kalbėti, o kūno stingimas dar labiau stiprėjo, apimdamas ir viršutines galūnes. Jauna, iki tol jokių gretutinių ligų neturėjusi moteris buvo paguldyta į ligoninę, tačiau plačiau nerašoma ar vėliau ji pasijuto geriau ir kiek dienų praleido ligoninėje.

50 metų vyras,

ID 907459-1

15 min. po vakcinacijos vyrui prasidėjo kairės rankos skausmas. 2 val. po skiepijimo jis pradėjo justi nuovargį, stiprėjantį spengimą ausyse, o 5 val. po vakcinacijos – pykinimą. Dėl stiprėjančio kairės rankos skausmo ir spengimo ausyse pacientas negalėjo normaliai miegoti.

52 metų moteris,

ID 907468-1

52 metų moteris po gautos vakcinos nebesiorientavo aplinkoje. Iki tol buvusi visiškai sveika ir jokių alergijų neturėjusi moteris po šio skiepo pradėjo jaustis labai pavargusi ir sušalusi. Nors pacientė sėdėjo, tačiau pradėjo mėginti užmigti. Be to, ji smarkiai sumišo ir negalėjo pasakyti kelinti dabar metai, koks jos telefono kodas ir pan. Po maždaug valandos moteris pasijuto geriau.

36 metų moteris,

ID 907546-1

Moteris vėmė, jai trūko oro, nutirpo visos galūnės ir teko kęsti stiprų galvos skausmą. Per 15 min. nuo vakcinacijos pacientė pradėjo skųstis galvos skausmu, kairės rankos tirpimu ir dilgčiojimu, lūpų sustingimu. Laikui bėgant simptomų daugėjo: stiprėjo galvos skausmas, pradėjo trūkti oro, užgulė nosį, nutirpo visos galūnės, išblyško veidas, ją ne tik pykino, bet ir pradėjo vemti.

80 metų vyras,

ID 907569-1

Pacientui prasidėjo virškinimo tarkto kraujavimas. Praėjus 2 dienoms po vakcinacijos vyras buvo perkeltas į skubios pagalbos ligoninę dėl virškinimo trakto kraujavimo. Pacientas prieš tai neturėjo jokių virškinamojo trakto problemų. Jam taip pat pasireiškė pykinimas, vėmimas ir rėmuo.

40 metų moteris,

ID 907847-1

40 metų moteris po gautos vakcinos vėmė, kentė tachikardiją. Iki tol jokių alergijų nepatyrusi moteris po vakcinacijos jautėsi apsvaigusi, ją pykino, o veidas ir rankos dilgčiojo. Be to, pacientė pradėjo vemti, jai pasireiškė tachikardija ir prakaitavimas.

42 metų moteris,

ID 907867-1

Moteris pradėjo kalbėti nerišliai, patino jos ranka, pacientė ėmė drebėti. Po pasiskiepijimo „Moderna“ COVID-19 vakcina moteris pradėjo jaustis keistai, ji ėmė drebėti, prakaituoti, o ranka (ta, į kurią buvo suleistas skiepas) ir plaštaka patino. Pacientės kalba tapo šiek tiek nerišli.

45 metų moteris,

ID 907871-1

Pacientė visą naktį kentė pilvo spazmus ir nugaros skausmus. Po nakties ji atsibudo karščiuodama, jautė šaltkrėtį, galvos skausmą ir stiprų kūno skausmą, įskaitant toliau besitęsiantį nugaros skausmą ir nuovargį. Simptomai pradėjo silpnėti tik po poros dienų.

52 metų moteris,

ID 907878-1

Moteriai pasidarė sunku kvėpuoti ir ryti, todėl ji atsidūrė skubios pagalbos skyriuje. Praėjus maždaug 1 val. po vakcinacijos pacientė pradėjo justi galvos skausmą, o po mažiau nei 3 val. simptomų padaugėjo, nes atsirado sunkumas krūtinėje bei rankoje, galvos svaigimas, emocinis jautrumas. Nors jai buvo suduoti vaistai nuo alergijos, tačiau moters būklė dar labiau pablogėjo – pasidarė sunku ryti ir kvėpuoti. Jai buvo suleistas adrenalinas ir pacientė perkelta į skubios pagalbos skyrių.

40 metų moteris,

ID 907891-1

Kitą rytą po vakcinacijos moteris pranešė, jog vemia, karščiuoja (~38,8 C), jaučia galvos ir kūno skausmus, kosėja ir neturi apetito. Ji teigė, jog sirgo COVID-19 lapkričio mėnesį, tad tarp gautos vakcinos ir sirgimo virusu praėjo ne daugiau nei 2 mėn.

56 metų moteris,

ID 907898-1

Moteris nebegalėjo pakelti rankos. Kitą dieną po vakcinacijos pacientė pranešė, jog negali pakelti rankos, o injekcijos vieta yra labai karšta. Ji taip pat skundėsi, jog jaučia skausmą, kuris apima net ir kaklą, o injekcijos vietoje atsirado mažas gumbas.

36 metų moteris,

ID 907979-1

Moteris 6 valandas kentė smarkų širdies plakimą, galvos svaigimą. Praėjus 30 min. po vakcinacijos moteris pajuto lengvą galvos svaigimą, paraudo. Praėjus 1,5 val. situacija buvo pablogėjusi:  atsirado stiprus svaigulys, spaudimas krūtinėje, smarkus širdies plakimas. Pacientė pasijuto geriau tik po 6 val.

27 metų moteris,

ID 907996-1

Po skiepo moteris pasijuto serganti, lyg gavusi sedaciją. Ji jautėsi taip, tarsi tuoj nualps. Ši pacientė neturėjo jokių prieš tai pastebėtų ligų ar alergijų.

26 metų moteris,

ID 908005-1

Maždaug po 12 val. moteriai prasidėjo šaltkrėtis ir pakilo aukšta temperatūra. Pacientė skundėsi stipriu galvos skausmu, lengvu pykinimu, apetito praradimu ir sąnarių skausmu. Pasireiškė toks stiprus rankos skausmas, jog negalėjo jos nors truputį pajudinti be skausmo. Be to, užfiksuotas patinimas aplink pažastį. Kitą dieną po vakcinacijos moteris vis dar karščiavo, juto galvos ir rankos skausmą.

51 metų moteris,

ID 908028-1

Kitą rytą po gautos vakcinos pacientės COVID-19 testas buvo teigiamas. Jos temperatūra pakilusi iki ~37,9, jaučia galvos skausmą, akių deginimą, šaltkrėtį. Taip pat moteris skundėsi, jog jos galva apsunkusi, jaučiasi labai pavargusi.

52 metų moteris,

ID 908044-1

Moteris nebegalėjo kvėpuoti, jai iškviesta greitoji ir uždėta deguonies kaukė. Gruodžio 8 dieną pacientei buvo nustatytas COVID-19, tačiau gruodžio 23 dieną ji vis tiek buvo paskiepyta „Comirnaty“ vakcina. Praėjus maždaug 40 min. po vakcinacijos moteris pradėjo skųstis niežtinčia burna, todėl šalia buvęs medikas nusprendė ją palydėti iki savo automobilio ir nuvežti į priimamąjį. Visgi priartėjus prie automobilio moteriai pasireiškė kvėpavimo sutrikimas ir ir negalėjimas įkvėpti. Jai buvo suleistas adrenalinas, uždėta deguonies kaukė ir iškviesta greitoji.

29 metų moteris,

ID 908054-1

Moteriai prasidėjo skrandžio sutrikimai ir galvos skausmas. Tai įvyko tą patį vakarą po vakcinos suleidimo. Naktį ji dažnai prabusdavo dėl prakaitavimo. Kitą dieną jos negalavimai pablogėjo, nes taip pat pradėjo justi skausmą injekcijos vietoje, nesugebėjo nieko valgyti. Kitą rytą ji negalėjo miegoti dėl stipraus skausmo dešinio žasto srityje. Pacientė taip pat juto padidėjusį limfmazgį po ranka ir traukimo pojūtį. Apžiūros metu jai nustatyta lengva tachikardija ir padidėjęs kraujospūdis.

33 metų moteris,

ID 908055-1

Moteris pradėjo smarkiai vemti, ją pykino. Tai įvyko maždaug po trijų valandų po vakcinos gavimo. Nors pacientė nekarščiavo, tačiau ji susidūrė su nekontroliuojamu drebėjimu ir šaltkrėčiu.

61 metų vyras,

ID 908119-1

Pasiskiepijusiam vyrui pasireiškė karščiavimas (~38,8 C), jis pradėjo vemti. Taip pat užfiksuoti psichinės būklės pokyčiai, tačiau smulkiau nedetalizuojama kas konkrečiai buvo pastebėta ir neminima, ar paciento negalavimai vėliau praėjo.

35 metų moteris,

ID 908164-1

Moteris 2 dienas kentė skausmus ir nuovargį. Kitą dieną po vakcinacijos moteris pabudo jausdama skausmą rankoje, o laikui bėgant skausmas stiprėjo. Vakcinacijos vieta buvo karšta, buvo matyti raudonas apskritimas ir guzas po oda. Ji taip pat pradėjo justi galvos, raumenų ir sąnarių skausmus, nuovargį. Beveik po 2 dienų skausmas išnyko, tačiau moteris vis dar jautėsi labai pavargusi.

34 metų vyras,

ID 908181-1

Pacientas pradėjo karščiuoti, jausti stiprų nuovargį ir rankos skausmą. Vyras, kuriam iki šiol nebuvo pastebėta jokių alergijų ar ligų (išskyrus tarpinę astmą, kuriai inhaliatoriaus nereikėjo jau metų metus), po vakcinacijos juto drebulį, stiprų nuovargį, rankos skausmą, šaltkrėtį. Jam taip pat pasireiškė 39 C karščiavimas.

28 metų moteris,

ID 908212-1

Moteriai ištino lūpos, liežuvis, žandikaulis, nosis, akys, atsirado dilgėlinė. Maždaug po valandos nuo suleisto skiepo moteriai pradėjo niežėti kaklą ir skaudėti gerklę. Tuomet ji pajuto pūsles burnoje ir veido dilgčiojimą. Jai taip pat patino akys, žandikaulis, lūpos, nosis ir liežuvis, atsirado dilgėlinė ant kaklo ir krūtinės. Skubios pagalbos skyriuje jai buvo duoti keli vaistai ir po poros valandų ji išleista namo su papildoma steroidų dozių pakuote, nes patinimas žymiai sumažėjo. Visgi moteris vis dar skundėsi stipria migrena.

24 metų moteris,

ID 908218-1

Pacientė juto dusulį, karščiavimą, įvairius skausmus. Moteris, kuriai prieš tai nenustatyta jokių alergijų ar ligų, po vakcinacijos juto nuovargį, galvos, raumenų ir sąnarių skausmus, šatkrėtį, pykinimą. Jai taip pat prasidėjo karščiavimas, pasireiškė dusulys.

40 metų moteris,

ID 908333-1

Pacientė kentė daugybę nepageidaujamų reiškinių. Moteriai, kuri iki šiol nepatyrė jokių alerginių reakcijų, po šio skiepo pasireiškė visa puokštė nepageidaujamų reiškinių: pykinimas, galvos svaigimas, lengvas rankų drebėjimas, padažnėjęs kvėpavimas, skausmas ir šiluma injekcijos vietoje, nuovargis, lengvas veido odos patempimas, rankų ir kojų dilgčiojimas.

47 metų moteris,

ID 908371-1

Pacientė karščiavo, kentė įvairius skausmus ir pykinimą. Paskiepytai moteriai pasireiškė stiprus pykinimas, galvos ir kūno skausmai, šaltkrėtis, patinę kairės rankos limfmazgiai, mieguistumas ir iki ~38,8 C pakilusi kūno temperatūra. Negalavimai prasidėjo tą pačią dieną po vakcinacijos ir truko dvi dienas. Visi nemalonūs pojūčiai pranyko, tačiau išliko galvos skausmas.

24 metų moteris,

ID 908401-1

24 metų moteris susidūrė su tachikardija, vos nenualpo. Praėjus 2 val. po vakcinacijos moteris prabudo drebėdama ir jusdama šaltkrėtį. Ji jautėsi taip, lyg tuoj nualps. Skubios pagalbos skyriuje jai nustatyta tachikardija (140-160 dūžių per minutę). Ji buvo paguldyta į ligoninę, tačiau nėra duomenų apie tolimesnę jos būklę ar gydymą.

47 metų moteris,

ID 908917-1

Pacientei pasireiškė į insultą panaši būsena. Vakciną gavusi, jokių žinomų alergijų neturinti moteris kitą rytą atvyko į skubios pagalbos skyrių dėl insulto simptomų. Prabudusi ji sunkiai galėjo matyti su dešine akimi, taip pat klupdama ėjo labiau į kairę ir užkliuvo už stalo, todėl nusprendė atvykti į priėmimo skyrių. Nors apžiūros metu jau galėjo matyti kaip įprasta, tačiau vis dar skundėsi, jog kairė kūno pusė nėra normali, buvo nustatyta, kad ji negali tinkamai judinti kairės kūno pusės. Pažymėtina, jog nei jos pačios, nei jos tėvų ar artimų giminaičių ligų istorijose nėra insulto atvejų. Apžiūros metu nustatytas kaukolės nervo deficitas, t. y. kairės veido pusės paralyžius ir dizartrija (kalbos sutrikimas). Pasak moterį apžiūrėjusio mediko, jos kalba pasirodė šiek tiek neaiški, akys nejudėjo į kairę ar aukštyn, pacientė negalėjo pakelti kairės rankos ar gūžtelėti kairiu petimi, kairės kojos jėga – 3 iš 5, o kairės rankos griebimo stiprumas – 4 iš 5. Po apžiūros nuspręsta moterį paguldyti į ligoninę.

66 metų vyras,

ID 909095-1

Praėjus mažiau nei 2 dienoms po vakcinacijos mirė 66 metų vyras. Dieną prieš mirtį jis jautėsi mieguistas ir beveik visą laiką praleido lovoje. Nors teigė, kad laikosi pakankamai gerai, tačiau beveik 15 val. gavo vaistų nuo skausmo dėl savo kojų. Beveik 3 val. nakties jis buvo rastas savo lovoje. Vyras gulėjo ramiai, į nieką nereaguodamas, buvo išblyškęs, akys pusiau atmerktos, o iš burnos bėgo putos. Patikrinus išaiškėjo, jog jis nebekvėpavo ir nėra pulso, tad buvo konstatuota mirtis. Šis pacientas turėjo gretutinių ligų.

29 metų moteris,

ID 909481-1

Moteris pradėjo viduriuoti, vemti, jai ištino liežuvis ir gerklė, pradėjo stipriai plakti širdis. Grįžtant po vakcinacijos į namus moteris juto stiprų širdies plakimą ir jai darėsi karšta. Praėjus valandai, būnant namuose, jai prasidėjo viduriavimas ir pykinimas. Pacientė mėgino pati nuvažiuoti į ligoninę, tačiau dėl stipriai plakančios širdies ir pradėjusio tinti liežuviu paskambino greitajai pagalbai. Atvažiavus medikams moters gerklė buvo patinusi, ant krūtinės buvo matyti dilgėlinė. Skubios pagalbos skyriuje prie visų simptomų prisidėjo dar ir vėmimas. Moteriai buvo suduoti vaistai ir ji išleista namo.

61 metų moteris,

ID 909605-1

Pacientė karščiavo, jai sutriko mąstymas. Praėjus dienai po vakcinacijos moteris tapo itin vangi ir nebegalėjo aiškiai mąstyti. Jos temperatūra pakilo iki ~39,8 C. Pacientės liežuvis buvo patinęs, ant abiejų apatinių galūnių atsirado bėrimas, todėl moteris nuvyko į skubios pagalbos skyrių.

37 metų moteris,

ID 910059-1

Moteris pradėjo karščiuoti, nebegalėjo vaikščioti, jai buvo atlikta intubacija ir pastebėtas ūmus inkstų pažeidimas. Vakciną gavusiai moteriai pasireiškė kojų padų tirpimas. Ji nebegalėjo vaikščioti, prasidėjo didelis karščiavimas. Galiausiai, dėl kvėpavimo nepakankamumo, jai teko atlikti intubaciją. Taip pat pastebėtas ūmus inkstų pažeidimas. Rašoma, jog moteris praleido ligoninėje 4 dienas, tačiau plačiau nenurodoma kaip ji jautėsi išrašymo dieną.

84 metų vyras,

ID 910363-1

84 metų vyras mirė praėjus 5 dienoms po vakcinacijos. Po 3 dienų nuo skiepo gavimo vyrui pasireiškė lengva hipotenzija (žemas kraujo spaudimas), mieguistumas, sumažėjo apetitas, o dar po 2 dienų jis mirė. Pažymėta, jog pacientui buvo nustatyta progresuojanti demencija ir praeityje turėjo aspiracinę pneumoniją.

47 metų moteris,

ID 911035-1

47 metų moteris laikinai apako, o vėliau nualpo. Praėjus maždaug 7 valandoms po vakcinacijos moteris, dirbanti sesele, darbe pajuto deginimą abiejose akyse, todėl nusprendė su audiniu pamėginti paplauti akis. Deja, tačiau tai nepadėjo, nes moteris visiškai apako – vietoj normalaus vaizdo matė tik juodą foną. Šiaip ne taip išėjusi iš vonios kambario ji nualpo – kiti darbuotojai sakė, jog prieš nualpdama moteris sustingo, jos rankos buvo pasuktos į vidų, o galva į vieną pusę. Be to, personalas taip pat sakė, jog moteris ~10 min. nerišliai kalbėjo, tačiau ji pati neprisimena pokalbio su savo kolegomis. Pabudusi ji ir vėl galėjo matyti, tačiau buvo paguldyta į ligoninę stebėjimui.

70 metų moteris,

ID 911854-1

Pacientė kentė ilgalaikį kairės kūno pusės skausmą. Praėjus mažiau nei parai po vakcinacijos moteriai prasidėjo kairės rankos skausmas, kuris po to išplito į kaklą ir nugaros kairę pusę. Praėjus 5 dienoms moteris vis dar kankinosi dėl tokių pačių negalavimų.

85 metų moteris,

ID 913733-1

Po vakcinos suleidimo mirė 85 metų moteris. Tai įvyko vos po kelių valandų nuo vakcinacijos, tačiau ligoninė nenorėjo pranešti apie šį atvejį. Apie tai pranešusi jos anūkė rašė:

Mano močiutė mirė praėjus kelioms valandoms po to, kai gavo Moderna Covid vakcinos dozę. Nors aš nesitikiu, kad įvykiai yra susiję, gydanti ligoninė to nepažymėjo, todėl aš norėjau būti tikra, jog pranešimas buvo pateiktas.

89 metų moteris,

ID 914621-1

Praėjus 5 dienoms po vakcinacijos mirė 89 metų moteris. Jai iš pradžių pasireiškė tik lengvas nuovargis, tačiau vėliau ilgametė slaugos namų gyventoja visgi mirė. Darbuotojų pateiktame pranešime rašoma, jog manoma, kad ji mirė dėl natūralių priežasčių.

Covid-19 vakcinos bandymų eiga, ekspertų komentarai ir kita svarbi informacija

„Moderna“[11] – tai biotechnologijų kompanija, įsikūrusi Kembridže, Masačusetse. Ji specializuojasi į vaistų kūrimą, tobulinimą bei mRNR technologija paremtas vakcinas. Amerikiečių bendrovė palyginus jauna, nes pradėjo savo veiklą tik prieš dešimt metų, 2010 rugsėjį. Visgi, nors kompanija gyvuoja 10 metų, ji dar nei karto nebuvo iki galo sukūrusi kokio nors vaisto. 2020 metų lapkričio mėnesį „Moderna“ nuskambėjo per visą pasaulį dėl savo COVID-19 vakcinos bandymų. Kaip lapkritį aiškino bendrovė, jų gaminama mRNA-1273 vakcina yra beveik 95% veiksminga. Be to, bendrovė tikino, jog vakciną galima laikyti įprastuose vakcinų laikymui pritaikytuose šaldytuvuose ir jai nereikalinga -70 C temperatūra, kaip to reikalaujama „Pfizer“ vakcinos atveju.

„Moderna“ buvo viena iš pirmųjų kompanijų, pranešusių apie pradėtus COVID-19 vakcinos bandymus. III bandymų etapas prasidėjo liepos 27 dieną ir bandymams atlikti buvo surinkta ~30 000 žmonių (~pusė jų gavo vakciną). Nors analizė vis dar buvo nebaigta, tačiau jau lapkritį buvo pranešta, kad vakcinos veiksmingumas siekia 94,5%. Preliminarus veiksmingumas buvo apskaičiuotas atsižvelgiant į tai, jog iki tol iš tyrime dalyvaujančių asmenų COVID-19 virusu susirgo 95 žmonės ir tik 5 iš jų buvo tie, kurie gavo tikrąją vakciną.

Be to, „Moderna“ tikino, jog jų gaminama vakcina gali apsaugoti nuo sunkių COVID-19 infekcijos atvejų,[12] ko tuo metu nebuvo pažymėta „Pfizer“ pranešime. Kompanijos teigimu, jų bandymų metu su sunkia COVID-19 viruso forma susidūrė 11 asmenų, tačiau visi jie gavo placebą, o ne tikrąją koronaviruso vakciną.

Galima tikroji žala ar nauda paaiškės tik po masinio skiepijimo

Neaišku kokių šalutinių poveikių sulauks pasiskiepiję žmonėsSpecialistai perspėja, jog masiškai skiepijant žmones itin greitai sukurta vakcina, veikiausiai neišvengsime įvairių neplanuotų šalutinių poveikių.

Visgi specialistai lapkričio mėnesį bandė perspėti visuomenę, jog nereikėtų pernelyg džiūgauti, kadangi buvo pateikti tik preliminarūs skaičiai, o ne galutinės, rimtame medicininiame žurnale paskelbtos išvados. Tikrasis COVID-19 vakcinos veiksmingumas gali skirtis nuo iš anksto paskelbtų preliminarių skaičių.

Lygiai taip pat gali skirtis ir vakcinos tariama apsauga nuo sunkių COVID-19 atvejų. Be to, veikiausiai nieko nestebina, jog pernelyg skubant lieka daugybė neatsakytų klausimų, kurie itin svarbūs, norint kalbėti apie menamą vakcinos naudą ar reikalingumą. Pavyzdžiui, žurnale „Nature“ pabrėžiama:[12]

Neaišku, kiek laiko trunka apsauginis vakcinos poveikis; ar ji gali užkirsti kelią žmonėms pernešti virusą; ar vakcina veikia taip pat gerai ir didesnės rizikos grupėse, pvz., vyresnio amžiaus žmonėms.

Gali būti, jog surinkus daugiau duomenų išaiškės įvairių saugumo arba efektyvumo spragų. Smarkiai skubinami bandymai neparodo kiek ilgai išlieka apsauga nuo COVID-19 ar kokie galimi tik ilgainiui pasirodysiantys šalutiniai poveikiai ar kitos problemos. Reikia įsidėmėti svarbius faktus, apie kuriuos perspėja profesoriai Paul Komesaroff, Ian Kerridge ir Ross Upshur:[13]

Vakcinos skirtos labai dideliam kiekiui sveikų žmonių. Tai reiškia, kad net ir labai retas, rimtas nepageidaujamas poveikis, gali padaryti didelę žalą, kai bus pritaikytas milijonams gyventojų.

Trumpalaikiai bandymai su mažais populiacijos pavyzdžiais, palyginti su skaičiais, kiek tikimasi gaus vakciną, taip pat gali nepastebėti gana retų, bet svarbių rizikų. Tai yra problema, kurios mes veikiausiai negalime išvengti, nes vienintelis būdas tai sužinoti yra paskiepyti daug žmonių ir paskui leisti praeiti ilgam laiko tarpui, kad išryškėtų bet kokie ilgalaikiai nepageidaujami reiškiniai.

Taigi, visi besiskiepijantys iš esmės dalyvaus tarytum viename dideliame eksperimente, kurio pasekmės kol kas visiškai neaiškios. O tuo tarpu kaip bus ginamos nukentėjusiųjų teisės, jei tokių pasitaikys, taip pat vis dar lieka neaišku.

Galutiniais duomenimis klinikinių tyrimų metu buvo nustatyti 196 COVID-19 atvejai.[1] Iš jų 11 buvo gavę tikrąją vakciną, o likusieji – placebą.

Kas geriau – „Modernos“ ar „Pfizer“ COVID-19 vakcina?

Moderna ar Pfizer?Dvi kompanijos jau gavo leidimą masiškai skiepyti žmones COVID-19 vakcina.

Iš tiesų neįmanoma lengvai nuspręsti ar kažkuri konkreti COVID-19 vakcina yra saugesnė, patikimesnė ir labiau tinkanti suvaldyti COVID-19 viruso protrūkį pasaulyje. Šiuo metu yra surinkta per mažai informacijos apie pačias vakcinas, todėl daryti aiškių išvadų negalima. Visgi, iš viešai prieinamos informacijos įmanoma šiek tiek palyginti dvi jau masiniam žmonių skiepijimui naudojamas vakcinas, t. y. tas, kurias gamina „Moderna“ ir „Pfizer“.

Tiek „Modernos“, tiek „Pfizer“ COVID-19 vakcina gaminama pasitelkiant tą pačią, žmonių masiniam skiepijimui niekada nenaudotą technologiją – mRNR.[14] Aiškinama, jog šis metodas gali paversti organizmo ląsteles į „vakciną gaminančius fabrikus“. Tos vakcinos nurodo ląstelėms sukurti koronaviruso baltymo kopijas, taip stimuliuojant apsauginių antikūnų susidarymą.

Abi bendrovės teigia, jog tam, kad susidarytų imuninė apsauga nuo COVID-19, reikės dviejų vakcinos dozių. „Pfizer“ COVID-19 vakcinos antra dozė turi būti suleidžiama ne anksčiau nei po 3 savaičių, o „Modernos“ – išlaikant bent 4 savaičių tarpą.

Nors naudojama technologija yra ta pati, visgi jų laikymo sąlygos smarkiai skiriasi. „Pfizer“ sako, kad jų gaminama COVID-19 vakcina turės būti laikoma net nuo -80 iki -60 C temperatūroje. Tuo tarpu „Moderna“ tikina, jog jų vakcinai pakanka nuo -25 iki -15 C temperatūros, o standartiniame šaldytuve gali būti laikoma iki mėnesio. Nors tai atrodo džiuginančios naujienos tiems, kurie svajoja apie COVID-19 vakciną, visgi „Moderna“ niekur detaliau nepaaiškino kodėl jų gaminama vakcina gali būti laikoma kur kas paprasčiau. Kompanija netgi patvirtino, jog jų vakciną 12 valandų galima laikyti kambario temperatūroje. Tokia atnaujinta informacija smarkiai skiriasi nuo seniau pateiktos, nes prieš tai „Moderna“ teigė, kad standartiniame šaldytuve skiepas gali būti laikomas tik 7 dienas.[15]

Be to – abiejų vakcinų efektyvumas vienodas – ~95%. Tiesa, „Modernos“ COVID-19 vakcinos bandymuose dalyvavo mažesnis kiekis žmonių – ~30 000 („Pfizer“ – virš 43 000). Tačiau „Moderna“ bent jau nuo pat preliminarių skaičiavimų paskelbimo iš karto pateikė šiek tiek daugiau duomenų apie nustatytus COVID-19 atvejus, o tuo tarpu „Pfizer“ tokią informaciją pateikė tik vėliau.

Visgi, abiejų kompanijų teiginiai apie vakcinų saugumą ar efektyvumą gali gerokai skirtis nuo realybės, kai bus paskiepyta vis didesnė dalis žmonių. Abi vakcinos buvo pagamintos naudojant naują, masiniam žmonių vakcinavimui dar nenaudotą RNR technologiją ir jos abi kol kas žymimos juodojo trikampio ženklu (▼). Šis žymėjimas reiškia, jog vaistinis preparatas įtrauktas į papildomai stebimų vaistų sąrašą ir Europos sąjungos reguliavimo institucijos ypač atidžiai stebi tokius vaistus, nes jų saugumo duomenys yra nepakankami.[16]

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai