Naujas vakcinavimo etapas: Covid-19 vakcinos taikinyje 12-15 metų vaikai. Papildyta 2021-06-15 Tėvų sutikimas nereikalingas

Firmus Medicus -

Birželio mėnesį Lietuvoje planuojama pradėti „Pfizer“ vakcina skiepyti vaikus nuo 12 metų

Premjerė Ingrida Šimonytė patvirtino (BNS), kad vakcina nuo koronaviruso jau birželio mėnesį gali būti pradėti skiepyti vaikai nuo 12 metų:[1] „Aš manau, kad artimiausiu metu sprendimai, kurie suteiktų galimybę skiepyti tomis vakcinomis, dėl kurių Europos vaistų agentūra yra priėmusi sprendimą, bus priimti ir Lietuvoje. Europos vaistų agentūros sprendimas yra visiškai šviežias, jį priėmė tik penktadienį, mes tokio sprendimo tikėjomės“, – pirmadienį interviu Lietuvos radijui sakė premjerė.

Tiesa, pasak premjerės, procesas gali kiek užsitęsti, kadangi vaikų, galinčių pasiskiepyti yra net 120 tūkst.: „Tas procesas šiek tiek užtruks, kadangi tai apie 120 tūkst. papildomų žmonių, kurie teoriškai galėtų būti paskiepijami, tai vertinant kiekius truputį laike išsitęs, bet sprendimas tikrai bus priimtas artimiausiu metu, nuo kada pradėsime realistiškai skiepyti, manau, kad birželio mėnesį“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Europos vaistų agentūra penktadienį paskelbė, kad pritaria ir 12–15 metų amžiaus vaikų skiepijimui „Pfizer“ vakcina nuo koronaviruso.[2] Vokietijoje šis sprendimas įsigalios jau nuo birželio 7 dienos. Šiai dienai skiepytis turi galimybę visi vyresni nei 16 metų Lietuvos gyventojai.

Naujienų portalas „The Mercury News“ skelbia, kad jau netrukus bus pradėti vaikų, sulaukusių 6 mėnesių amžiaus, tyrimai, padėsiantys įgyvendinti efektyvius sprendimus kovai prieš koronavirusą. Pabrėžiama, kad jau yra gausiai pradedami tyrimai pacientų, jaunesnių nei 12 metų. Stanfordo universiteto medicinos mokyklos vyriausiosios tyrėjos Yvonne Maldonado teigimu, nuo pandemijos pradžios esą jau užsikrėtė mažiausiai 4 milijonai mažamečių, o mirė nuo 300 iki 600 vaikų. 

Y. Maldonado pabrėžia, kad žmonės, kurie persirgo šia infekcija, gali pastebėti ilgalaikių pasekmių sveikatai, o skiepijimas mat užkirsiantis tam kelią.[3] „Pfizer“ vakcina jau yra naudojama vaikams nuo 12 metų. Pažymima, kad kompanija „Moderna“ gegužės 25 dieną paskelbė, jog jų vakcina yra saugi ir netgi labai veiksminga 12-17 metų vaikams. Taip pat pabrėžiama, kad tai būtų antroji vakcina, skirta naudoti šiai amžiaus grupei po vakcinos „Pfizer-BioNTech“.[4]

Poveikis vaikams buvo ištirtas 12–15 metų vaikų amžiaus grupėje, kurių imtis buvo 2 260. Tyrimas buvo atliktas pagal „Pfizer“ pediatrinių tyrimų planą (PIP), kuriam pritarė ir EMA Pediatrijos komitetas (PDCO). Europos vaistų agentūros puslapio teigimu vakcinos efektyvumas buvo apskaičiuotas iš 2 000 vaikų, 1 005 iš jų gavo „Pfizer“ vakciną, o 995 „Placebo“ (preparatas neturintis jokios veikliosios medžiagos).

Šalutiniai poveikiai, kurie minimi kaip lengvi, apima skausmą injekcijos vietoje, nuovargį, galvos, raumenų ir sąnarių skausmus, šaltkrėtį ir karščiavimą. Šios organizmo reakcijos įprastai būna lengvo/vidutinio sunkumo, o pagerėjimas jaučiamas po kelių dienų. Europos medicinos agentūra patvirtino, kad vakcinos nauda yra didesnė už žalą.

Pabrėžiama, kad dėl riboto vaikų skaičiaus tyrime neįmanoma nustatyti retų šalutinių reakcijų. Komitetas taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo metu yra vertinami duomenys apie labai retus miokardito (širdies raumens uždegimo) ir perikardito (aplink širdį esančios membranos uždegimo) atvejus, kurie įvyko po vakcinacijos „Pfizer“ vakcina. Šie šalutiniai poveikiai dažniausiai pasireiškia žmonėms iki 30 metų.

Klinikiniame vakcinos tyrime su 12-15 metų vaikais šalutinės reakcijos po vakcinacijos buvo stebimos nuo 1 iki 6 mėnesių po kiekvienos vakcinos dozės. Teigiama, kad to užtenka, jog būtų galima spręsti apie ilgalaikį naudos ir žalos balansą. Visame pasaulyje turint teigiamą COVID-19 testo rezultatą mirė nuo 300 iki 600 vaikų. Pabrėžtina, kad teigiamas testas, ne visada reiškia mirties priežastį.
Tyrime tik 1 005 vaikai gavo „Pfizer“ vakciną ir to, kaip teigiama, pakanka, kad visame pasaulyje galima būtų pradėti masinę vaikų vakcinaciją. Klinikinio tyrimo galutinė trukmė skelbiama 2023 metų, gegužės 2 dieną.
Kitaip sakant klinikinis tyrimas dar tęsiasi, bet skiepijimo reikalingumas vaikams, anksčiau laikytas sąmokslo teorija bei melu[5], dabar jau tapo pagrįstas ir „nebeginčytinas“.

„Pfizer“ dalijasi išlaidas ir pelną vienodai su „BioNTech“ ir tikisi, kad 2021 m. vakcinų pardavimai sudarys arti 15 mlrd. dolerių, remiantis dabartiniais sandoriais. Galutinis skaičius gali būti net dvigubai didesnis, priklausomai nuo to, kiek reikės vakcinos dozių. „Barclays“ analitikas Carteras Gouldas prognozuoja, kad 2021 m. Pfizer vakcinos pardavimai sieks 21,5 mlrd. dolerių.

Vaikų vakcinavimasPremjerės teigimu, vaikai nuo 12 metų Lietuvoje gali būti pradėti skiepyti jau nuo birželio. CDC/Unsplash nuotrauka.

Sulaukę 16-os Lietuvoje raginami skiepytis savarankiškai

Taip pat pažymima, kad nuo savaitės pradžios Lietuvoje jau spėjo pasiskiepyti kone 2,5 tūkst. jaunuolių, priklausančių 16-17 amžiaus grupei. Sveikatos apsaugos ministro patarėjos Justinos Aleksaitės teigimu, tokios amžiaus grupės jaunuolių aktyvumas kol kas nėra didelis, mat jų yra apie 50 tūkst., o vakcinuotas tik toks kiekis. J. Aleksaitė taipogi priminė, kad tėvų sutikimas vakcinai nuo 16 metų nėra būtinas:[6]

Vaikai, paaugliai patys gali priimti sprendimą – nuo 16-os metų jie nusprendžia, ar nori vakcinuotis ir tai įteisinta teisės aktais. Pagal Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą dėl medicininių intervencijų ir visų procedūrų 16-metis sprendimą gali priimti pats.

Seimo narė Jurgita Sejonienė laidoje „Sąmokslo teorija“ išreiškė du vienas kitam prieštaraujančius teiginius, tad kaip galima pasitikėti ekspertais, kurie savo nuomonę keičia kelis kartus viename pokalbyje. Iš pradžių J. Sejonienė teigė, kad vakcina „nėra skirta saugoti tik nuo sunkios ligos ir nuo mirties, kitas tikslas yra būtent sumažinti viruso plitimą“. Kiek vėliau parlamentarė pakeitė savo nuomonę, mat „vakcinacija neapsaugo nuo užsikrėtimo, o apsaugo tik nuo sunkios ligos ir nuo mirties, o nuo užsikrėtimo, tai žinoma, kad neapsaugo“. 

Tiesa, vaikai ir jų tėvai, gerokai pavargę nuo darbo dviem etatais (nuolatiniame darbe, o po jo – vaikų mokyme), yra spaudžiami skiepytis motyvuojant, kad tokiu atveju bus pagreitintas grįžimas į kontaktinį ugdymą:

Kadangi sprendimus dėl tokio amžiaus vaikų skiepijimo priima tėvai ir globėjai, mes labai tikimės, kad bent jau tie tėvai, kurie patys pasirinko pasiskiepyti, pasirinks paskiepyti ir vaikus. Tai labai svarbu ir žvelgiant į rudenį, į normalų mokyklų grįžimą į kontaktinį ugdymą, ko mes tikrai sieksim, kad visi vaikai grįžtų į mokyklas, ir kuo daugiau vaikų bus paskiepyta, tuo saugesnė bus mokyklos aplinka, – teigė Lietuvos premjerė.

Panašu, kad milijardieriai vakcinų gamintojai nesustos, kol nesuskiepys visų – net ir kūdikių. Pažymima, kad iš masinės vakcinacijos proceso pralobo ne viena kompanija, praneša „CNN“. Iš viso išskiriami net devyni nauji milijardieriai, kurių pelnas siekia 19,3 mlrd. dolerių. Naujai iš pandemijos pralobusiais milijonieriais pasipiktino ir „Oxfam“ sveikatos politikos vadovė Anne Marriott savo ataskaitoje: „Šios vakcinos buvo finansuojamos iš valstybės lėšų ir pirmiausiai turi būti viešoji gėrybė, prieinama visiems, o ne privataus pasipelnymo galimybė“.[7]

Taigi, naujųjų milijardierių sąrašo viršuje puikuojasi „Moderna“ generalinis direktorius Stefanas Bancelis ir Uguras Sahinas, kompanijos „BioNTech“, pagaminusios vakciną kartu su „Pfizer“ generalinis direktorius. „CNN“ rašo, kad dabar šių dviejų vadovų pajamos siekia maždaug 4 mlrd. dolerių. Pagal „Forbes Rich List“, milijardieriais tapo ir Kinijos „CanSino Biologics“ vyresnieji vadovai ir ankstyvieji investuotojai iš „Modernos“.

„CNN“ pažymi, kad įvykusiame G20 pasauliniame sveikatos viršūnių susitikime kompanija „Pfizer“ pareiškė, kad iki šių metų pabaigos tikisi, kad vakcinų pardavimai sudarys net 26 mlrd. dolerių. Vis dėlto, „Pfizer“ generalinis direktorius A. Bourla paneigė, kad vakcina siekia pasipelnyti, mat jo įmonė prisiėmė visą atsakomybę ir riziką sukurti vakciną ir investavo net 2 milijardus dolerių į mokslinius tyrimus bei plėtrą. Tiesa, kas tie 2 milijardai, kai žinoma, kad metinis pelnas daugiau nei dešimt kartų viršys investicijas. Taigi, šios įmonės gavo nemenką pelną iš pandemijos, rašo „CNN“:

  • „BioNTech“ pastarųjų mėnesių grynasis pelnas – 1,1 mlrd. dolerių, daugiausiai dėl vakcinų nuo COVID-19 pardavimo, mat kompanija dar pernai turėjusi 75,9 mln. dolerių nuostolį;
  • „Pfizer“ ir „Moderna“ pardavus COVID-19 vakcinas gavo 32 mlrd. dolerių pelną. Per pirmuosius naujų metų mėnesius kompanijos „Moderna“ pardavimai siekė 1,7 mlrd. dolerių. Pranašaujama, kad 2021 m. kompanija uždirbs 13,2 mlrd. dolerių iš vakcinų;
  • Priešingai nei išvardytos kompanijos, „AstraZeneca“ iki 2021 m. liepos mėnesio teigia sutikusi tiekti dozes už savikainą, o labai mažas ir vidutines pajamas gaunančioms šalims – tiekti nuolat. Kompanija „Johnson & Johnson“ taip pat prisidėjo prie „labdaros“ ir vakcinas tieks nesiekiant pelno.

Kompanija „Pfizer“ praneša atliekanti vakcinos tyrimus su kūdikiais nuo 6 mėnesių

Kompanijos „Pfizer“ pranešime spaudai užsimenama, kad šiuo metu tyrimas yra atliekamas su 12-15 metų amžiaus vaikais ir jis užbaigsiantis trečią klinikinio tyrimo etapą.[8] Kitaip sakant, tyrimas dar tęsis tikrai ilgiau nei metus laiko, kol bus surinkti visi reikiami rezultatai.

„Pfizer“ puslapyje pateikiamas atnaujinimas dėl klinikinio tyrimo, kuris atliekamas su vaikais nuo 6 mėnesių iki 11 metų amžiaus. Tyrime vertinamas „Pfizer-BioNTech“ COVID-19 vakcinos saugumas, toleravimas ir imunogeniškumas vertinant dviejų dozių schemą (maždaug su 21 dienos pertrauka). Tyrime išskirtos trys vaikų amžiaus grupės: vaikai nuo 5 iki 11 metų, nuo 2 iki 5 metų ir nuo 6 mėnesių iki 2 metų.

Papildomai „Pfizer“ kompanijos vadovas A. Bourla teigia, kad šį rudenį jau bus gautas leidimas skiepyti 2-11 metų vaikus, o 2021 m. ketvirtą ketvirtį tikimasi jau skiepyti kūdikius nuo 6 mėnesių amžiaus.[9] Farmacijos kompanijos vadovas A. Bourla džiaugiasi tokiomis galimybėmis, mat per visą pandemiją pasaulyje nuo COVID-19 mirė 303 vaikai.

Tokioms mintims nepritaria net ir garsiausi pasaulio universitetų mokslininkai. Tačiau jie grubiai šalinami iš informacinės erdvės, naudojant „cancel“ kultūrą. Pavyzdžiui, kovo mėnesį socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje mokslininko įrašas buvo pažymėtas kaip melagingas pranešimas.[10] Tai vienas iš labiausiai žinomų bei cituojamų vakcinų saugumo ekspertų Dr. Martin Kulldorff. Jo pranešime buvo teigiama:

Galvojimas, kad kiekvienas žmogus turi būti vakcinuotas yra moksliškai ydingas, kaip ir yra ydingas galvojimas, kad niekas neturi būti vakcinuotas. COVID-19 vakcinos yra svarbios senyvo amžiaus ir rizikos grupėje esantiems žmonėms, bei juos prižiūrintiems asmenims. Tačiau jomis nereikia skiepyti nei persirgusių COVID infekcija žmonių, nei vaikų.

Tyrimai su vaikaisKompanija „Pfizer“ šiuo metu atlieka trečiąjį klinikinių tyrimų etapą su 12-15 metų vaikais. CDC/Unsplash nuotrauka.

Vakcinos šalutiniai poveikiai pastebėti vaikų skiepijimo klinikiniuose tyrimuose

Visai neseniai dar buvo skelbiama, kad šis vaistinis preparatas skiriamas suaugusiesiems ir paaugliams nuo 16 metų, tačiau žinios apie vakcinos poveikį nepilnamečiams nėra grįstos plačiais moksliniais bandymais. Apie tai rašo JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA).[11]

Abejones sėja ir Dr. Peter Doshi, „BMJ“ (British medical journal) ir „News & Views“ vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojas ir sveikatos paslaugų tyrimų docentas. Jis abejoja „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų 95% veiksmingumu ir prašo pateikti pilnus tyrimų duomenis.[12]

Mokslinių publikacijų žurnale pranešama apie tai, kad 12–15 metų amžiaus grupėje vienam vaikui buvo nutraukta vakcinacija dėl su vakcina susijusių nepageidaujamų reiškinių: temperatūra pakilo daugiau nei 40°C.[13] Tai 14 metų berniukas, kuris nesirgo naujuoju virusu. Jis gavo vieną vakcinos dozę ir praėjus dienai po vakcinacijos bei pradėjo stipriai karščiuoti (temperatūra, 40.4°C), kuri išnyko po 2 dienų. Pažymima, kad berniukas antros dozės negavo.

Vienam dalyviui iš 16-25 metų amžiaus grupės vakcinacija buvo nutraukta dėl stipraus su vakcina susijusio injekcijos vietos ir galvos skausmo. Apie tai pranešta praėjus dienai po pirmos vakcinos dozės. Limfadenopatija (limfinių mazgų padidėjimas) pasireiškė 9 iš 1131 dalyvių (0,8%) ir 2 iš 1129 gavusių placebo (0,2%), amžiaus grupėje nuo 12 iki 15 metų. Palyginant – tik vienas atvejis užfiksuotas 16-25 metų amžiaus grupėje ir nė vienas gavęs placebo.

Dviems tyrimo dalyviams iš 16-25 metų amžiaus grupės pasireiškė apendicitas (vienas gavęs placebo ir vieną vakciną). Trombozės ar padidėjusio jautrumo tarp nepageidaujamų reiškinių, susijusių su anafilaksija pastebėta nebuvo. Apie mirties atvejus taipogi pranešimų nėra.

„Reuters“ teigimu, kompanija „Pfizer“ klinikiniuose tyrimuose naudoja tikrą placebo (angl. Saline placebo).[14] Tai medžiaga, neturinti jokios reikšmingos įtakos organizmui, o pagal pateikiamus duomenis jai yra naudojamas natrio chloridas. 

„LRT“ praneša, kad prieš tris mėnesius abiem dozėmis buvo paskiepytas Seimo narys Antanas Vinkus užsikrėtė koronavirusu. Tokią žinią praneša ir Sveikatos apsaugos ministerija – vakcinuoti asmenys taip pat gali užsikrėsti koronavirusu ir jį platinti. Taigi didžiulis klausimas kyla dėl vaikų vakcinacijos, kokiu tikslu ji yra taip skubinama. Juk galimi šalutiniai poveikiai iki galo dar nėra žinomi, galima kalbėti tik apie vietines šalutines reakcijas, kaip skausmas dūrio vietoje, karščiavimas ir panašiai. Ilgalaikės pasekmės – vis dar neištirtos.

Taigi, ne paslaptis, kad vakcinacija gali padaryti tikrą „meškos paslaugą“. Pasiskiepiję žmonės jausis užtikrinčiau, todėl jiems net gali atrodyti, kad paisyti karantino reikalavimų nebeprivaloma ir tokiu būdu sėkmingai toliau platins užkratą. Viena yra akivaizdu – vaikų vakcinacija atneš didžiulį pelną farmacijos kompanijoms. Bepigu nepasinaudoti tokia proga.

Šalutiniai poveikiai Vakcinos „Pfizer“ paskiepytą vaiką lydėjo aukštesnė nei 40 laipsnių kūno temperatūra. Louiso Reedo/Unsplash nuotrauka.

Papildyta 2021-06-15. Lietuvoje vaikams nuo 12 metų skiepytis Covid-19 vakcinomis tėvų leidimas nebereikalingas

Birželio 14 d. Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė beprecedentį atvejį Lietuvoje – nuo šios dienos be tėvų sutikimo galėsiantys skiepytis ne tik 16 metų sulaukę jaunuoliai, bet savarankiškai nuspręsti dėl vakcinos galės vaikai, sulaukę vos 12 metų. SAM informuoja, kad vaikai nuo 12 m. amžiaus kaip ir visi nepilnamečiai, bus skiepijami tik „Comirnaty“ („BioNTech ir Pfizer“) vakcinomis.

Taip pat informuojama apie registracijos skiepui procesą – jei jis yra sklandus ir vaiko tėvai pritaria šiam sprendimui, jie gali jį užregistruoti per „Korona Stop“ registracijos platformą ir į vakcinavimo centrą atvykti kartu su vaiku – mat atvykimas į vakcinavimo centrą yra deklaruojamas kaip sutikimas vakcinuotis.

Tiesa, yra ir kita medalio pusė – jei vos 12 metų sulaukęs vaikas nusprendžia vakcinuotis, nepriklausomai nuo to, kad tokio amžiaus vaiko žinių bagažas yra itin mažas ir jis nesugeba pasverti visų rizikų, o tėvai tam nepritaria, šis gali kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Esant tokiam atvejui, SAM nurodo, kad mažametis asmuo kreipiasi į šeimos gydytoją su prašymu pateikti išrašą, leidžiantį pasiskiepyti. Tokiu atveju, vaikas į vakcinavimo centrą galintis atvykti vienas kartu su išduotu dokumentu ir pasiskiepyti savarankiškai. Ką gi tai reiškia? Tai reiškia, kad asmuo, visiškai neturintis brandos priimti tokiems sprendimams (kaip žinia, žmonės prieš skiepus aktyviai domisi galimais šalutiniais poveikiais, pasveria visus „už“ ir „prieš“), galima sakyti, priims sprendimą už savo tolimesnę sveikatos eigą.

Situaciją pakomentavo ir Lietuvos advokatas Ignas Vėgėlė: „Kas, kad pagal civilinį kodeksą nepilnametis iki 14 metų apskritai neturi civilinio veiksnumo (už juos išimtinai nepilnamečio interesais sandorius sudaro tėvai/globėjai), o iki 18 metų – sandorius sudaro tik turėdami tėvų sutikimą, SAM, atrodo, tokį jiems suteikia aplinkraščiu, o šeimos gydytojas aplinkraštyje tampa globėju?“.

  Igno Vėgėlės pasisakymasI. Vėgėlė įvertino leidimą vaikams nuo 12 metų skiepytis be tėvų sutikimo. Igno Vėgėlės/„Facebook“ paskyros ekrano nuotrauka.

Taip pat pažymima, kad pagal Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 14 straipsnio 2 dalį yra nurodoma kad:[15]

Nepilnamečiam pacientui iki 16 metų sveikatos priežiūra teikiama tik su jo atstovų sutikimu, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo atvejus. Sveikatos priežiūros specialistai visais atvejais turi parinkti tokius diagnostikos ir gydymo metodus, kurie labiausiai atitiktų nepilnamečio interesus, atsižvelgdami pirmiausia į nepilnamečio, taip pat į jo atstovų valią. Jeigu yra nesutarimų tarp paciento iki 16 metų ir jo atstovų, diagnostikos ir gydymo metodus parenka gydytojų konsiliumas, atsižvelgdamas į nepilnamečio interesus.

Ilgai netrukus, pirmadienio vakarą SAM atnaujino savo pranešimą dėl vaikų nuo 12 metų skiepijimo. Kaip matome I. Vėgėlės įkeltame pranešime, SAM minėjo tik apie tai, kad tėvų ir vaiko nuomonėms nesutampant, vaikui gali leidimą suteikti šeimos gydytojas. 

SAM pranešimas rytePirmadienio rytą SAM pranešė, kad nesutampant vaiko ir tėvų nuomonėms dėl skiepo, vaikas turi teisę kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl išrašo, leidžiančio pasiskiepyti, pateikimo. Sveikatos apsaugos ministerijos/ekrano nuotrauka.

Pirmadienio popietę SAM įkėlė patikslintą informaciją – mat nesutapus vaiko ir tėvų ar globėjų interesams dėl vakcinacijos, vaikas turi teisę kreiptis į savo gydytoją, kuris kreipiasi į gydytojų konsiliumą, o šis priima sprendimą dėl vaiko vakcinacijos nuo COVID-19.

Atnaujintas pranešimasJau pirmadienio popietę paskelbtas patikslintas SAM pranešimas. Sveikatos apsaugos ministerijos/ekrano nuotrauka.

Panašu, kad tokį beprecedentį įvykį SAM nurašys „komunikacijos klaidai“. Tiesa, patikslinimas galimai kilo po to, kai socialiniuose tinkluose pasipylė didžiulis pasipiktinimas bei tokiu veiksmų teisėtumo vertinimai. Nepritarimą skubėjo išreikšti daugybė teisininkų bei visuomeninių organizacijų atstovų.

Kol Lietuvoje vaikai jau skiepijami nuo 12 metų, JAV jau viešai kalba apie vakcinų sukeliamą žalą jaunimui – Ligų kontrolės ir prevencijos centro oficialiame puslapyje yra nurodoma, kad nuo 2021 m. balandžio mėn. po skiepų vakcinomis „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“, buvo pranešta apie padidėjusius miokardito ir perikardito atvejus, ypatingai tarp paauglių ir jaunuolių.

Pranešama, kad po „Janssen“ („Johnson & Johnson“) vakcinos panašių atvejų nėra užfiksuota.[16] Taip pat papildoma, kad širdies uždegimas daugiausia pasitaikė 16-24 m. amžiaus grupei, o gegužės 31 d. duomenimis, Ligų kontrolės ir prevencijos centras užfiksavo net apie 275 širdies uždegimo atvejus toje amžiaus grupėje. Tuo tarpu, mokslininkai tikėjosi, jog tokių atvejų kiekis svyruos nuo 10 iki 102.[17]

Ši birželio 14-osios situacija keistai siejasi su birželio 13 d. SAM atstovo Luko Galkaus pranešimu, jog Lietuvoje tris-keturis kartus padidėjo išpilamų vakcinų kiekiai ir matomas akivaizdus vakcinavimo sulėtėjimas, o gyvų eilių prie skiepijimo kabinetų bei centrų – nėra:[18] „Iš tiesų padidėjo tie kiekiai, jei mes balandžio mėnesį turėjome per savaitę išpilamų 10-20 vakcinų dozių, gegužę – 50-60, o dabar matome, kad per pirmą birželio savaitę turėjome 239 išpiltas dozes“. 

Taip pat pažymima, kad nepaisant išpilamų vakcinų dozių, Lietuvą vis tiek pasiekė dar dvi naujos gamintojų „Moderna“ ir „Janssen Pharmaceutica NV“ vakcinų siuntos. SAM pažymi, kad gauta atitinkamai – 18 tūkst. ir 9,4 tūkst. vakcinų dozių. Tiesa, nors žmonės ir nelaukia milžiniškose gyvose eilėse prie vakcinavimo centrų, sveikatos apsaugos ministerija nusprendė, kad didelė dalis vakcinų bus skirtos savivaldybėms, kuriose fiksuojamas didžiausias sergamumas koronavirusu.[19]

Tuo pačiu verta paminėti ir birželio 15d pasirodžiusį vaiko teisių apsaugos kontrolierės Editos Žiobienės interviu, kuriame moteris kalba apie galbūt reikalingus privalomus skiepus visiems vaikams. Kontrolierė teigia, kad gavus gydytojų konsiliumo pritarimą, vaikas bus skiepijamas Covid-19 vakcinomis, net jei tėvai yra visiškai prieš. Netgi tikintis teisminio proceso, skiepijimas vistiek būtų vykdomas. Įdomu, jei vistik vaikas patirtų realią žalą po skiepo, ar teismas atsuks laiką atgal ir sugražins vaikui buvusią sveikatą? Labiausiai įsimintinas kontrolierės teiginys: „vaikai skiepykitės ir galėsite eiti i mokyklą“[20]

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e