Persileidimų rizika dėl elektromagnetinės spinduliuotės gali padidėti iki 3 kartų

Firmus Medicus -

Mokslinio tyrimo rezultatai parodė didelį ryšį tarp elektromagnetinės spinduliuotės ir persileidimų

Persileidimų ir elektromagnetinės spinduliuotės ryšysKalifornijos mokslininkų atliktas tyrimas atskleidė, jog smarkiai elektromagnetinės spinduliuotės veikiamoms besilaukiančioms moterims net 2,7 karto padidėjo persileidimo tikimybė.

Remiantis moksliniu tyrimu,[1] nėščios moterys, veikiamos didelio spinduliuotės lygio iš tokių šaltinių kaip mobilieji telefonai, belaidžiai įrenginiai ir mobiliųjų telefonų bokštai, persileido beveik tris kartus dažniau nei tos, kurios patyrė žemesnį spinduliuotės lygį. Pagrindinis tyrimo autorius dr. De-Kun Li,[2] vyresnysis mokslo darbuotojas iš „Kaiser Permanente“ tyrimų skyriaus Oklande, Kalifornijoje, sakė:

Tikiuosi, kad šis tyrimas privers mus permąstyti mintį, kad magnetinio lauko nejonizuojančios spinduliuotės poveikis yra saugus arba nekelia pavojaus sveikatai. Tai tikrai yra kažkas, ko negalime tiesiog ignoruoti.

Mobilieji telefonai, belaidžiai telefonai ir kiti belaidžiai įrenginiai, prietaisai, elektros linijos, išmaniųjų skaitiklių tinklai ir mobiliųjų telefonų bokštai sukelia nejonizuojančią spinduliuotę. Rašydamas į „Scientific Reports“ De-Kun Li ir jo komanda greitai plintančią elektromagnetinio lauko emisiją vadina „visur esančiu poveikiu sveikatai ir rimtu, grėsmingu visuomenės sveikatos iššūkiu“.

Kad būtų atliktas tyrimas, daugiau nei 900 nėščių moterų San Franciske nešiojo matuoklius, kurie 24 valandas matavo jų gaunamą elektromagnetinio lauko spinduliuotės lygį. Įvertinus amžių, rasę, išsilavinimą ir rūkymą, besilaukiančios motinos, kurioms buvo būdingas didžiausias patiriamos spinduliuotės lygis per įprastą darbo dieną, turėjo 2,7 karto didesnę persileidimo tikimybę nei moterys, kurios patyrė žemiausią spinduliuotės lygį.

Mokslininkai ragina netikėti elektromagnetinės spinduliuotės saugumo prielaida ir atlikti daugiau žalos tyrimų

Mikrobangų spindululiuotės mažinimasSusirūpinę mokslininkai ne tik ragina atlikti daugiau elektromagnetinės spinduliuotės galimos žalos tyrimų, bet ir pataria vartotojams patiems mažinti spinduliuotės poveikį, pvz., nestovėti prie pat veikiančios mikrobangų krosnelės.

Tyrėjai negalėjo nustatyti spinduliuotės šaltinių. Bet jie rašo, kad tradiciniai šaltiniai, tokie kaip elektros linijos ir prietaisai, generuoja žemo dažnio magnetinius laukus, o nauji šaltiniai, tokie kaip mobilieji telefonai ir išmaniųjų skaitiklių tinklai, sukuria aukštesnius dažnius.

De-Kun Li sakė:

Rezultatai pabrėžia būtinybę atlikti papildomus šios technologijos galimos žalos sveikatai tyrimus, su kuria dabar susiduria – dėl pasirinkimų arba aplinkybių – beveik visi <…>.

Mes tikrai norime, kad žmonės pradėtų permąstyti prielaidą, jog magnetinio lauko spinduliuotė yra saugi. Mums tikrai reikia daugiau tyrimų, nes veikiami yra visi, įskaitant genetiškai silpnus asmenis ir vaisius.

Tyrime nedalyvavusi Vašingtono Aplinkosaugos darbo grupės (Environmental Working Group) vyresnioji patarėja mokslo klausimais Olga V. Naidenko[3] šias išvados apibūdino kaip „labai įtikinamas“ ir „keliančias didelį nerimą“.

Kaip ir De-Kun Li, ji paragino daugiau ištirti elektromagnetinės spinduliuotės biologinį poveikį. O. Naidenko sakė:

Mums reikia geresnio supratimo apie tai, kokie nejonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai aplink namus labiausiai kelia pavojų sveikatai, kad šeimos ir visi kiti turėtų reikiamą informaciją, jog apsaugotų savo sveikatą.

Tuo tarpu O. Naidenko pataria vaikams ir suaugusiems, ypač nėščioms moterims, sumažinti elektromagnetinės spinduliuotės poveikį, laikant mobiliuosius telefonus ir kitus belaidžius prietaisus toliau nuo kūno. Ji aiškino:

Jei kam nors tikrai tai rūpi, atstumas yra draugas. Laikykitės atokiau nuo šaltinių. Jums nereikia stovėti šalia mikrobangų krosnelės. Šiaip ar taip, ten nėra į ką žiūrėti.

Kalifornijos Visuomenės sveikatos departamentas perspėjo, kad ilgalaikis mobiliųjų telefonų naudojimas gali kenkti sveikatai

Mobilieji telefonai ir sveikatos problemos

De-Kun Li sakė, kad integruota sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sistema „Kaiser“, kurios nariai sudaro beveik trečdalį Šiaurės Kalifornijos gyventojų, neketina paskelbti įspėjimo nėščioms moterims apie elektromagnetinę spinduliuotę. Tačiau Kalifornijos Visuomenės sveikatos departamentas paskelbė gaires,[4] kuriose rašoma apie tai, kaip ilgalaikis mobiliųjų telefonų naudojimas gali pakenkti sveikatai ir kaip sumažinti elektromagnetinės spinduliuotės lygį.

Dr. Karen Smith, Kalifornijos visuomenės sveikatos pareigūnė, sakė:[5]

Nors mokslas vis dar vystosi, kai kurie visuomenės sveikatos priežiūros specialistai ir visuomenės nariai yra susirūpinę dėl ilgalaikio, didelio naudojimo mobiliųjų telefonų skleidžiamos energijos poveikio.

Mes žinome, kad paprasti veiksmai, pavyzdžiui, telefono nelaikymas kišenėje ir jo nunešimas tolyn nuo lovos naktį, gali padėti sumažinti poveikį ir vaikams, ir suaugusiems.

Kiti moksliniai tyrimai patvirtina galimą spinduliuotės žalą nėščiosioms, vyrų vaisingumui ir praneša apie padidėjusią vėžio riziką

Elektromagnetinė spinduliuotė ir vaisingumas

Kalifornijos Berklio universiteto Šeimos ir bendruomenės sveikatos centro direktorius Joel Moskowitz, kuris nebuvo susijęs su De-Kun Li tyrimu, teigė, kad ši studija prisideda prie ankstesnių tyrimų, kuriais buvo nustatyta, kad elektromagnetinė spinduliuotė nėštumo metu padidina persileidimo riziką. „Firmus Medicus“ komanda jau seniau yra rašiusi apie galybę tyrimų, kurie patvirtino įvairią žalą reprodukcinei sistemai.[6]

J. Moskowitz sakė:[7]

Nėščios moterys ir poros, bandančios susilaukti vaikų, turėtų kuo labiau sumažinti elektromagnetinių laukų, kuriuos sukuria buitiniai prietaisai ir belaidžiai įrenginiai, įskaitant mobiliuosius telefonus, spinduliuotę.

Kaip pastebi O. Naidenko, ankstesni tyrimai susiejo ilgalaikio mobiliųjų telefonų naudojimo spinduliuotę su padidėjusia smegenų vėžio rizika[8] ir mažesniu spermatozoidų skaičiumi.

Federaliniame tyrime nustatyta padidinta vėžio rizika, susijusi su graužikų patirtu magnetinio lauko nejonizuojančios spinduliuotės poveikiu. Nacionalinės toksikologijos programos rezultatus[9] De-Kun Li pavadino „stulbinančiai svarbiais“. Mokslininkas sakė:

Jie rado tikslią naviko ląstelių rūšį, pastebėtą žmonėse. Man tai yra labai tvirtas įrodymas, kad ji gali būti ta pati.

Mes niekada nesakysime, kad atimsime jūsų įrenginius. Inžinieriai išsiaiškins būdą, kaip saugiai naudoti įrenginius. Bet jei mes paslėpsime galvas smėlyje, tai bus parodija.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e