Priešmaliarinio vaisto chlorokvino apžvalga ir galimos šalutinės reakcijos

Firmus Medicus -

Chlorokvino bendroji apžvalga ir sudėtis

Chlorokvino pakuotėClorokvinas – priešmaliarinis ir amebicidinis vaistas.

Chlorokvinas – tai 4-aminochinolino junginys, skirtas peroraliniam vartojimui. Tai balta bekvapė, kartaus skonio kristalinė medžiaga, lengvai tirpi vandenyje. „Aralen“ yra priešmaliarinis ir amebicidinis vaistas. Taip pat žinomas ir įvairiais kitais pavadinimais.

Chemiškai chlorokvinas yra žinomas kaip 7-chlor-4 – [[4- (dietilamino) -1-metilbutil] amino] chinolino fosfatas (1: 2).

Kiekvienoje „Aralen“ tabletėje yra 500 mg chlorokvino fosfato USP, tai atitinka 300 mg chlorokvino bazę.

Sudėtis:

  • karnaubo vaškas,
  • koloidinis silicio dioksidas,
  • dvibazis kalcio fosfatas,
  • hidroksipropilmetilceliuliozė,
  • magnio stearatas,
  • mikrokristalinė celiuliozė,
  • polietilenas,
  • glikolis,
  • polisorbatas 80,
  • želatinizuotas krakmolas,
  • natrio krakmolo glikolatas,
  • stearino rūgštis,
  • titano dioksidas.

Galimas šalutinis chlorokvino poveikis

Kaip rašoma šio vaisto informaciniame lapelyje,[1] „Aralen“ draudžiama vartoti kokių nors kitų ligų gydymui. Šis vaistas skirtas ūminei maliarijai gydyti. „Aralen“ draudžiama vartoti pacientams, kuriems padidėjęs jautrumas 4-aminochinoliams junginiams.

Kadangi apie šio vaisto reakcijas pranešama savanoriškai, todėl nėra nustatyto aiškaus populiacijos dydžio ir ne visada įmanoma patikimai įvertinti šalutinių reakcijų dažnį ar nustatyti priežastinį ryšį su vaisto poveikiu.

Pranešti šalutiniai poveikiai:

  • Akių sutrikimai: buvo pranešta apie makulopatiją ir geltonosios dėmės degeneraciją, kuri gali būti negrįžtama, užfiksuota negrįžtama retinopatija su tinklainės pigmentacijos pokyčiais, pastebėti regėjimo lauko defektai pacientams, vartojantiems vaistą ilgą laiką arba dideles jo dozes.
  • Regėjimo sutrikimai: užfiksuota hemeralopija (vištakumas), skotomata, pericentralinių žiedų tipų defektai ir tipiškos laiko skotomos (pvz., skaitant linkę dingti žodžiai, pusės objekto matymas, miglotas regėjimas ir rūkas). Taip pat pranešta apie grįžtamus ragenos neskaidrumus.
  • Imuninės sistemos sutrikimai: dilgėlinė, anafilaksinė reakcija, įskaitant angioneurozinę edemą.
  • Ausies sutrikimai: nervinio tipo kurtumas, spengimas ausyse, suprastėjusi klausa.
  • Skeleto raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai: užfiksuoti sensomotoriniai sutrikimai, skeleto raumenų miopatija ar neuromiopatija, sukelianti progresuojantį silpnumą ir atrofiją raumenų grupėms, sumažėję sausgyslių refleksai ir neįprastas nervinis laidumas.
  • Virškinimo trakto sutrikimai: hepatitas, padidėjęs kepenų fermentų kiekis, anoreksija, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo spazmai.
  • Odos ir poodinio audinio sutrikimai: daugiaformė eritema, Stevens-Johnson sindromas, toksinė epidermio nekrolizė, eksfoliacinis dermatitas, pleomorfiniai odos išsiveržimai, odos ir gleivinės pigmentiniai pokyčiai, niežulys, bėrimas su eozinofilija ir sisteminiai simptomai (DRESS sindromas), fotojautrumas ir plaukų slinkimas, plaukų pigmento blukimas.
  • Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai: pancitopenija, aplastinė anemija, grįžtama agranulocitozė, trombocitopenija ir neutropenija. Taip pat užfiksuota hemolizinė anemija esant G6PD trūkumui.
  • Nervų sistemos sutrikimai: traukuliai, lengvas ir trumpalaikis galvos skausmas, polineuropatija, ūmūs ekstrapiramidiniai sutrikimai (tokie kaip distonija, diskinezija, liežuvio išsikišimas, tortikolis).
  • Neuropsichiniai sutrikimai: buvo užfiksuoti neuropsichiniai pokyčiai, įskaitant psichozę, nerimą, susijaudinimą, nemigą, sumišimą, haliucinacijas, asmenybės pokyčius, depresiją ir savižudišką elgesį.
  • Širdies sutrikimai: hipotenzija, elektrokardiografiniai pokyčiai (ypač inversija ar T-bangos depresija, plečiant QRS kompleksą) ir kardiomiopatija (kuri gali sukelti širdies nepakankamumą ir kai kuriais atvejais baigtis mirtimi).

Chlorokvino ekspertų analizė

„European Medicines Agency“ laikosi griežtos pozicijos, kad chlorokvinas ir hidroksichlorchikinas yra stiprūs vaistai, galintys sukelti rimtų šalutinių poveikių. EMA primena[2] sveikatos priežiūros specialistams, kad atidžiai stebėtų pacientus, sergančius COVID-19, kurie vartoja chlorokviną ar hidroksichlorokviną, atsižvelgiant į sunkų šalutinį poveikį, kurį gali sukelti gydymas šiais vaistais.

Tiek chlorokvinas, tiek hidroksichlorokvinas, kuriuos leidžiama vartoti sergant maliarija ir tam tikromis autoimuninėmis ligomis, buvo naudojami gydant pacientus, sergančius COVID-19, tačiau EMA teigia, kad poveikis šiai pacientų populiacijai nenustatytas.

Keliuose stebimuose tyrimuose,[3] susijusiuose su COVID-19, pranešama, kad chlorokvinas ir hidroksichlorchikinas yra susiję su padidėjusia širdies problemų rizika, įskaitant širdies aritmiją ir širdies sustojimą.

Sveikatos priežiūros specialistai taip pat turėtų atkreipti dėmesį, kad širdies ritmo sutrikimai gali būti labiau tikėtini arba sunkesni, jei chlorokvinas ar hidroksichlorchikinas vartojami didesnėmis dozėmis, nei rekomenduojama jų leidžiamoms indikacijoms, arba jei jie derinami su tam tikrais antibiotikais, tokiais kaip azitromicinas. EMA anksčiau informavo apie šią riziką.[2]

Pacientams ir sveikatos priežiūros specialistams primenama pranešti apie bet kokį įtariamą šalutinį poveikį savo nacionalinėms reguliavimo institucijoms.[4]

Dr. Harvey Risch teigia, kad hidroksichlorokvinas galėtų išgelbėti iki 100 000 gyvybių

Dr. Harvey RischDr. H. Risch manymu, hidroksichlorokvinas galėtų išgelbėti nuo 75 000 iki 100 000 gyvybių, jei vaistas būtų plačiai naudojamas koronavirusui gydyti. („Twitter“ nuotrauka)

Nepaisant to, jog šis vaistas turi daugybę galimų šalutinių poveikių ir buvo sukurtas maliarijos gydymui, dr. Harvey Risch, Jeilio profesoriaus (angl. Yale) manymu, hidroksichlorokvinas galėtų išgelbėti nuo 75 000 iki 100 000 gyvybių, jei būtų plačiai naudojamas koronavirusui gydyti. Jis teigia:

Daugelis gydytojų sulaukė priešiškų pastabų, jei pasisakė už hidroksichlorokvino naudojimą. Teigiama, kad visi tie įrodymai yra blogi ir iš tikrųjų yra neteisingi.

Dr. Harvey Risch pridūrė, kad jo manymu vaistas gali būti naudojamas kaip profilaktinė priemonė, kurią turėtų vartoti tiesioginį kontaktą su sergančiais koronavirusu turintys darbuotojai. Taip jau spėjo pasielgti kai kurios kitos šalys, pvz., Indija.

Dr. Harvey Risch apgailestavo, kad pasisakant prieš vaisto vartojimą remiamasi ne medicininiais faktais, o politiniais tikslais. Jo manymu, vyksta medicininiais įrodymais neparemtas propagandinis karas.

Visgi yra mokslinių įrodymų, jog šis vaistas kai kuriais atvejais gali padėti kovoje su koronavirusu. Pavyzdžiui, mokslininkai iš „Henry Ford Health Systems“ pietryčių Mičigane nustatė,[5] kad dėl pradėto ankstyvo hidroksichlorokvino vartojimo ligoninėse hospitalizuotų pacientų miršta žymiai mažiau. Tyrimo, paskelbto tarptautiniame infekcinių ligų žurnale, metu nustatyta, kad hidroksichlorokvinas „sumažino pavojaus santykį 66 proc.“, o hidroksichlorokviną kombinuojant su azitromicinu sumažino pavojų 71 proc.

Bendras mirtingumas ligoninėje buvo 18,1 proc., 13,5 proc. naudojant tik hidroksichlorokviną, 22,4 proc. naudojant vien azitromiciną ir 26,4 proc. taikant bet kurį kitą vaistą. „Reikia atlikti tolimesnius perspektyvinius tyrimus“, – pabrėžė tyrėjai ir padarė išvadą: 

Atliekant šį daugelio ligoninių vertinimą dėl COVID-19 rizikos veiksnių kontroliavimo, gydymas vien hidroksichlorokvinu ir kartu su azitromicinu, buvo susijęs su mažesniu mirtingumu nuo COVID-19. 

Spaudos konferencijoje ligoninės infekcinių ligų skyriui vadovaujantis gydytojas Marcus Zervos sakė:

Mūsų rezultatai skiriasi nuo kai kurių kitų tyrimų [red. past. kuriuose kritikuojamas hidroksichlorokvinas]. Kas mūsų manymu, buvo svarbu… yra tai, jog pacientai buvo gydomi anksti. Kad hidroksichlorokvinas būtų naudingas, jis turi būti pradėtas vartoti prieš pasireiškiant kai kurioms sunkioms imuninėms reakcijoms, kurias pacientai gali patirti dėl COVID.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas jau seniau savo pareiškime pavadino hidroksichlorokviną „fantastiška naujiena“.[6] 

Dr. Harvey Risch teigia, kad masinė žiniasklaida žmonėms neleidžia kalbėti apie hidroksichlorokvino veiksmingumą. Diskusijos apie vaistą tapo politinės, o ne medicininės:

Visi šio vaisto [red. past. veiksmingumo] įrodymai iš tikrųjų yra geri, kai jie naudojami ambulatoriškai. Nepaisant to, vieninteliai žmonės, kurie iš tikrųjų bando apie tai kalbėti, yra krūva gydytojų, gydančių tokius ligonius visoje šalyje. Ir jie yra verčiami to nedaryti.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e