Roto virusas: simptomai, eiga ir prevencija

Firmus Medicus -

Roto viruso simptomai

Roto virusasRoto virusas gali sukelti stiprų viduriavimą, karščiavimą ir vėmimą, tačiau gali būti ir besimptomis.

Roto virusas[1] – tai rotavirusų sukelta žarnyno infekcija, galinti pasireikšti vėmimu, karščiavimu, viduriavimu, bendra organizmo intoksikacija. Roto virusas dar vadinamas rotavirusine infekcija.

Roto virusas atrastas 1973 m., o pats pavadinimas yra kilęs iš lotyniško žodžio rota, reiškiančio ratą. Virusas labiausiai paplitęs tarp kūdikių, kaip vaikų gastroenterito (virškinamojo trakto gleivinės uždegimo) sukėlėjas. CDC (liet. Užkrečiamų ligų kontrolės ir prevencijos centras) skelbia,[2] kad virusas perduodamas išmatų-oraliniu būdu, pati liga gali ne tik sukelti aukščiau paminėtus simptomus, bet ir būti besimptomė.

Jungtinės karalystės Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) pabrėžia,[3] kad rotavirusas yra labai užkrečiama infekcinė skrandžio liga. Dauguma vaikų pasveiksta namuose, tai trunka nuo kelių dienų iki savaitės. Esant didelei dehidratacijai (skysčių netekimui) gali tekti kreiptis į gydytoją. Labai panašius negalavimus gali sukelti ne tik roto virusas, bet ir kiti patogenai, todėl norint patvirtinti diagnozę yra būtini laboratoriniai tyrimai.

Šiuo metu rinkoje yra patvirtintos dvi geriamos rotaviruso vakcinos: Rotarix ir Rotateq vakcina. Yra skiriamos 3 Rotateq vakcinos dozės (antrą, ketvirtą ir šeštą mėnesį), o Rotarix – dvi (antrą ir ketvirtą mėnesį). Atsižvelgiant į viruso serotipus teigiama, kad vakcinos veiksmingumas yra tarp 74-98%, o kiek ilgam susidaro antikūnai – nežinoma.

Roto virusui būdingas sezoniškumas, todėl daugiausiai atvejų fiksuojama šaltuoju metų laiku. Lietuvoje sergamumo rodikliai šokteli į viršų gruodžio – balandžio mėnesiais, bet susirgimų būna ištisus metus.[1] Vidutinio klimato sąlygomis virusas labiausiai paplitęs rudenį ir žiemą. Dažniausiai roto viruso atvejai būna pavieniai, tačiau infekcijos sezono metu dažnai registruojami protrūkiai vaikų kolektyvuose ir šeimose.

Rotavirusinė infekcija (RVI) paplitusi visame pasaulyje, tačiau didesnis sergamumas ir mirštamumas registruojamas besivystančiose šalyse. Dažniausiai šia infekcija serga jaunesni nei 5 metų amžiaus vaikai. Lietuvoje didžiausi sergamumo RVI rodikliai pastebimi iki 2 metų amžiaus vaikų grupėje, o vyresni vaikai ir suaugusieji asmenys serga žymiai rečiau.

Iš viso yra 7 virusų serotipų grupės (AG).[4] A grupė yra padalinta į serotipus G1-G14, P1-P11 ir kitus. Žmonės dažniausiai užsikrečia A grupės viruso serotipais, rečiau G1 – G4, B ir C grupėmis. Naujagimiams infekcija dažniausiai būna besimptomė, todėl ateityje jie linkę mažiau sirgti roto virusu ir lengviau juo perserga. Pabrėžiama, kad žindymas pirmaisiais gyvenimo metais stipriai sumažina infekcijos riziką. „New England Journal of Medicine“ publikuotame tyrime[5] teigiama, kad pirminės roto virusinės infekcijos viduriavimo tikimybė yra 47%. Esant pakartotinei šio viruso infekcijai, viduriavimo tikimybė sumažėja. Be to, persirgus besimptome infekcija 38% sumažėja vėlesnių roto viruso infekcijų rizika. Tyrime taip pat minima ir žindymo nauda, kuri sumažina roto virusinės infekcijos riziką.

Užsikrėtimo roto virusu būdai ir prevencija

Rotaviruso prevencijaNorint sumažinti tikimybę susirgti roto virusu, labai svarbu laikytis tinkamos higienos.

Remiantis JAV Užkrečiamų ligų ir kontrolės centro informacija (angl. CDC),[6] pagrindinis ligos plitimo būdas yra išmatų-oralinis, paprastai tariant per nešvarias rankas ir kontaktą. Taip pat geriant užterštą vandenį, valgant maistą bei kontaktuojant su užterštu paviršium. Jungtinėse Amerikos Valstijose ir kitose vidutinio klimato šalyse ši liga pasižymi žiemos ir pavasario sezoniškumu.

Didžiausias užsikrėtusių skaičius amžiaus grupėse yra vaikams iki 5 metų. Suaugusiems ligos eiga būna lengvesnė. Liga ir virusas diagnozuojamas atliekant antigenų ir atvirkštinės transkripcijos polimerazės grandinės tyrimą (PGR), viruso padermė nustatoma atliekant imunofermentinį tyrimą, kuris paprastai atliekamas tik valstybinėse sveikatos priežiūros laboratorijose.

Žmonėms neturintiems imuninės sistemos ligų, rotaviruso liga apsiriboja savaiminiu išgijimu ir trunka vos kelias dienas. Kitaip sakant, žmogaus imuninė sistema susitvarko pati. Gydymas yra nespecifinis ir pirmiausia susideda užtikrinant tinkamą skysčių kiekį organizme, kad būtų išvengta dehidratacijos.

Užkrečiamų ligų ir AIDS centras pateikia tokius galimus apsisaugojimo nuo roto viruso būdus:[7]

  • Rankų higiena – tai yra pagrindinė profilaktikos nuo roto viruso priemonė, ženkliai mažinanti rotavirusinės infekcijos plitimo riziką. Atidžiai plaunant rankas su muilu, nuo jų pašalinama beveik 95 proc. žmogui patogeninių bakterijų ir virusų. Įsidėmėtina, jog norint apsisaugoti būtina rankas plauti ne tik pasinaudojus tualetu ar po sąlyčio su sergančiojo išmatomis, bet ir, pavyzdžiui, po važiavimo viešuoju transportu, grįžus iš parduotuvės ar kiekvieną kartą prieš maisto valgymą ar jo gaminimą. Jei vaikai yra per maži, kad patys tinkamai nusiplautų rankas, tuomet jiems turėtų padėti tėvai arba personalas (jei vaikas jau lanko darželį).
  • Jei vaikui pasireiškė viduriavimas, jis apsivėmė, patariama tokio vaiko neleisti į darželį ar kitus vaikų susibūrimus. Vaiko reikėtų neleisti į jokį kolektyvą tol, kol yra klinikiniai ligos simptomai ir dar kelias dienas po jų išnykimo, taip apsaugant kitus nuo galimo užsikrėtimo.
  • Susirgusiam asmeniui namuose turėtų būti paskirtas atskiras kambarys ar bent jau jo dalis. Kambarį, kuriame guli ligonis, būtina reguliariai gerai vėdinti. Pačiai slaugai geriausia naudoti kuo daugiau vienkartinių slaugos priemonių.
  • Tualetą ir ligonio kambarį būtina valyti atskirais įrankiais ir šluostėmis, taip pat reikėtų naudoti chloro turinčias dezinfekcines medžiagas.
  • Reikia atskirai laikyti ir skalbti nešvarius ligonio rankšluosčius, baltinius, stengtis itin atsargiai šalinti sergančio kūdikio sauskelnes. Patariama drabužius netgi pavirinti 15 minučių su skalbimo milteliais, o išdžiovintus skalbinius reikėtų juos gerai išlyginti.
  • Vaiko žaislus reikia plauti muilo ar sodos tirpalu, skalauti po tekančiu vandeniu ir išdžiovinti.
  • Rašoma, jog kūdikio maitinimas krūtimi yra patikima profilaktika, apsauganti juos nuo užsikrėtimo rotavirusais.

Mirštamumo nuo roto viruso duomenys

Dešimtajame dešimtmetyje pradėta kurti roto viruso vakcina, todėl CDC reikėjo statistikos kiek vaikų miršta dėl šio viruso.[8] Mirtys nuo viduriavimo (dėl visų įmanomų priežasčių) sudarė 2% visų pogimdyvinių mirties atvejų. Žvelgiant į statistiką, 1983 metais JAV dėl viduriavimo mirė 500 vaikų, pusė iš jų mirė ligoninėje.

Pastebima ir tai, kad didėjant kūdikių amžiui mirštamumas staigiai mažėja. Atkreipiant dėmesį į amžiaus grupes, mirštamumas yra dvigubai didesnis tarp 1-3 mėnesių palyginus su 4-6 mėnesių kūdikiais bei 10 kartų didesnis lyginant su 12 mėnesių amžiaus vaikais. Teigiama, kad nuo roto viruso JAV miršta apie 70-80 vaikų per metus.

1968-1985 metų laikotarpyje mirštamumas dėl viduriavimo Jungtinėse Valstijose sumažėjo 75% (tarp kūdikių – 79%), o vėliau ir stabilizavosi.[9] Vaikų amžiaus grupėse mirštamumo tikimybė buvo 1 iš 17 000. Pusė 1985 m. dėl viduriavimo mirusių vaikų buvo nesulaukę 1,5 mėnesio amžiaus (amžius, kuomet dar nėra skiepijama roto virusu). Analizėje pateikiamas 1968-1991 metų mirštamumo laikotarpis. Kiekvieną žiemą buvo pastebimas padidėjęs mirštamumo pikas, kuris išnyko 80-ųjų viduryje. Dažniausiai roto virusu sergama žiemą, todėl autoriai mano, kad tos mirtys yra nuo roto viruso. Taip pat autoriai padarė išvadą, kad roto viruso vakcina mirštamumui turi tik nedidelį išmatuojamą poveikį. Pasak paties CDC,[2] nuo roto viruso JAV kasmet miršta tarp 20-60 vaikų.

Apytiksliai manoma, kad pasaulyje nuo roto viruso miršta apie 873 tūkst. žmonių, tačiau informacijos apie roto viruso atneštą mirštamumą išsivysčiusiose šalyse tais laikas dar nebuvo, todėl 1985 m. tarptautinė migracijos organizacija nusprendė, kad roto viruso vakcina nebus JAV prioritetas. Tai buvo pagrįsta vienu perspektyviu tyrimu,[10] kuriame nustatyta, kad trečdalis į ligoninę paguldytų viduriuojančių vaikų turi rotavirusinę infekciją. Tuo metu daugelis JAV vaikų gydytojų laikėsi nuomonės, kad roto virusas nėra sunki ar mirtina liga. Remiantis dviem ankstesniais tyrimais autoriai apskaičiavo, kad 55 000 vaikų paguldomi į ligoninę dėl roto viruso, o iš jų 20 miršta. Išvadose teigiama, kad per metus mažiau nei 40 vaikų miršta nuo roto viruso.

Roto viruso vakcinų pokyčiai

„Lancet“ žurnalas 2008 metais publikavo informatyvų straipsnį[11] apie roto viruso vakcinas, viruso išsiskyrimą ir viruso perdavimo riziką. Pirmoji roto viruso vakcina (Rotashield) buvo licencijuota 1998 m. ir joje buvo keturios rotaviruso padermės. Ši vakcina siejama su šalutine reakcija – žarnyno invaginacija (žarnyno nepraeinamumu),[12] todėl 1999 m. buvo išimta iš rinkos, o GSK farmacijos kompanija sukūrė naują vakciną – Rotarix. Esant žarnų invaginacijai plonoji žarnos dalis gali įsimauti į kitą plonosios žarnos dalį, kaip ir storosios žarnos dalis į kitą storosios žarnos dalį. Svarbu kuo greičiau atlikti dezinvaginaciją (atitraukti įlindusią žarnos dalį), nes gali sutrikti žarnyno kraujotaka ir žūti tam tikra žarnyno dalis.

Rotarix vakcinos sudėtyje yra vienas rotaviruso kamienas, kuris yra susilpninamas 33 kartus praleidus jį pro Afrikos žaliųjų beždžionių inkstų ląsteles (tai filtravimo procesas, siekiant atskirti visas nereikalingas didesnio dydžio daleles). Nustatyta,[13] kad ši vakcininė viruso padermė gali daugintis žmogaus žarnyne, bet jokios problemos tame nėra matoma.

Taigi, vakcina liko rinkoje, o 2006 m. Merck farmacijos kompanija jau sukūrė dar vieną vakciną – Rotateq. Jos sudėtyje yra penki roto viruso kamienai, o Paul Offit turi 4 patentus šiai vakcinai.[14] Skirtingai nuo kitų gyvų vakcinų, Rotateq nėra tokia jau paprasta. „Expert Review of Vaccines“ žurnale publikuotame tyrime[15] aiškinama, kad roto viruso genomą sudaro 11 RNR segmentų, o pačioje Rotateq vakcinoje kai kurie roto viruso padermių segmentai pakeisti iš žmogaus į galvijų roto virusą. Todėl tokios vakcinos ir yra vadinamos reasortantinėmis.

Be to, nustatyta, kad šis virusas gali daugintis žmogaus žarnyne, o viruso dalelių Rotateq vakcinoje yra 100 kartų daugiau nei Rotarix. Pati pirmoji viršuje minėta Rotashield vakcina buvo gaminama tokiu pat būdu, tačiau joje buvo naudojami beždžionių viruso segmentai. 

Roto viruso vakciną gavę vaikai gali užkrėsti virusu kitus asmenis

Informacija apie roto virusąAtlikti tyrimai parodė, jog roto viruso vakcina paskiepyti vaikai gali šiuo virusu apkrėsti kitus asmenis.

2008 m. publikuota analizė[11] apie Rotarix vakciną atskleidžia, kad klinikinių tyrimų metu maždaug 50-80% kūdikių išskiria (platina) virusą po pirmosios dozės. Tai reiškia, kad paskiepytas vaikas gali užkrėsti šalia esančius asmenis. Singapūre atlikto tyrimo metu nustatyta, kad iki 80% kūdikių virusą išskiria (platina) praėjus 7 dienoms po vakcinacijos, o 20% vis dar platina rodo virusą praėjus net ir mėnesiui po vakcinacijos.

Todėl nenuostabu, kad Dominikos Respublikoje atlikto tyrimo[16] metu autoriai nustatė, jog 19% vaikų užsikrėtė nuo vieno iš savo paskiepytų brolių. Tas pats pastebėta ir 2011 m. tyrime[17] – po Rotateq vakcinos kūdikiai išskiria (platina) virusą ir tyrimo metu tokių fiksuota 21%. „Clinical Infectious Diseases“ žurnale 2018 metais publikuotas tyrimas[18] atskleidžia, kad po kiekvienos vakcinos dozės 47-87% kūdikių išskiria (platina) virusą. To paties žurnalo 2011 metais publikuotame tyrime[19] rašoma apie Rotarix vakcinos efektyvumą centrinėje Australijoje. Mokslininkai nustatė, jog vienos dozės efektyvumas buvo lygus nuliui, o dviejų – 19%.

Pradėjus roto viruso vakcinaciją[20] Prancūzijoje užregistruoti 508 šalutiniai reiškiniai. Iš jų 201 buvo sunkus ir pasitaikė 47 žarnyno invaginacijos (žarnyno nepraeinamumo) atvejai. Du kūdikiai mirė dėl žarnyno invaginacijos, vienas – nuo nekrozinio enterokolito (tai neišnešiotų naujagimių liga). Penkerius metus iki vakcinacijos pradžios Prancūzijoje buvo užregistruota tik viena mirtis dėl žarnyno infekcijos. Susiklosčius tokioms aplinkybėms, roto viruso vakcina nebuvo įtraukta į nacionalinį skiepijimo kalendorių ir nėra valstybės finansuojama. Be to, klinikinių vakcinų tyrimų metu nustatyta, kad skiepas nesumažina bendro mirštamumo. Apie šios vakcinos šalutines reakcijas skelbiama[21] ir metaanalizėse, kad vien tik pirmoji vakcinos dozė padidina žarnyno invaginacijos riziką 3,5 – 8,5 karto. Australijoje,[22] praėjus savaitei po vakcinacijos Rotarix vakcina, žarnyno invaginacijos rizika padidėjo 6,8 karto, o Rotateq – 9,9 karto. Kito tyrimo išvadose[23] taip pat teigiama, kad po pirmosios vakcinos dozės žarnyno invaginacijos rizika padidėjo 8,4 karto.

Verta paminėti ir tai, jog grupė nepriklausomų mokslininkų[24] 2010 metais rotoviruso vakcinoje netyčia aptiko PCV1 kiaulių cirkovirusą, todėl FDA (liet. Maisto ir vaistų asociacija) nusprendė nutraukti vakcinaciją.  Iš pradžių buvo pareikšta, kad Rotateq neturi jokio kiaulių viruso, tačiau praėjus dviems mėnesiams visgi buvo nustatyta atvirkščiai. Rotateq vakcinoje rasti du kiaulių virusai – PCV1 ir PCV2. FDA sušaukė komitetą ir priėjo prie išvados,[25] kad šie virusai greičiausiai žmonėms nekenksmingi ir vakcinacijos nauda yra didesnė už hipotetinę žalą. FDA paliko rekomendaciją pediatrams tęsti skiepijimus, bet pareikalavo gamintojų sukurti vakcinas be kiaulių virusų. Nuo to laiko praėjo daugiau nei dešimt metų, tačiau gamintojai nelabai skuba kurti naujų vakcinų be kiaulių virusų.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e