Stebinanti imbiero nauda: padeda nuo pykinimo, skausmo ir ligų
Natūralus būdas apsaugoti organizmą nuo įvairių sveikatos problemų
Imbieras yra augalas, kilęs iš Pietryčių Azijos. Tai vienas sveikiausių prieskonių pasaulyje, kuris naudojamas jau daugybę metų įvairiose šalyse. Jis priklauso Zingiberaceae šeimai ir yra glaudžiai susijęs su ciberžole ir kardamonu. Dažniausiai, išgirdę apie imbierą, pagalvojame apie pykinimo gydymą ar puikią natūralią išeitį, norint stiprinti imunitetą. Tačiau iš tikrųjų šis augalas yra daug naudingesnis.
Dažniausiai yra naudojama imbiero šaknis – požeminė stiebo dalis. Imbieras gali būti naudojamas šviežias, džiovintas, susmulkintas į miltelius arba netgi kaip aliejus ar sultys. Tai labai dažnas receptų ingredientas, kurio veikiausiai ir patiems ne kartą prireikė, norint pagaminti skanius patiekalus. Kartais imbiero galima rasti net ir kosmetikoje. Bet pats svarbiausias faktas – jog imbieras yra itin naudingas ir jo teigiamą poveikį patvirtina moksliniai tyrimai.
Imbieras gali padėti nuo pykinimo. Šis maisto produktas gali padėti sumažinti pykinimą ir vėmimą žmonėms, kuriems atliekamos tam tikros rūšies operacijos.[1] Imbieras taip pat gali padėti su pykinimu, kurį patiria chemoterapijos pacientai, tačiau kol kas tai nėra plačiai ištirta sritis ir reikia daugiau tyrimų su žmonėmis.[2][3]
Bene plačiausiai žinomas faktas – jog imbieras gali būti veiksmingiausias, kai kalbama apie su nėštumu susijusį pykinimą, pavyzdžiui, rytinį pykinimą, kuris kankina nemenką dalį nėščiųjų. Remiantis 12 tyrimų, kuriuose iš viso dalyvavo 1 278 nėščios moterys, apžvalga,[4] 1,1–1,5 g imbiero gali žymiai sumažinti pykinimo simptomus. Tačiau šioje apžvalgoje taip pat padaryta išvada, kad imbieras neturėjo įtakos vėmimo epizodams.
Taip pat svarbu įsidėmėti, jog nors imbieras laikomas saugiu, jei esate nėščia vis tiek turėtumėte pasitarti su gydytoju, prieš vartojant didelius imbiero kiekius. Nėščioms moterims, kurioms artėja gimdymas arba kurios patyrė persileidimą, rekomenduojama vengti imbiero. Imbieras taip pat draudžiamas, jei anksčiau buvo pastebėtas kraujavimas iš makšties ar kraujo krešėjimo sutrikimai.[5]
Imbieras – išsigelbėjimas norint sumažinti skausmą ar peršalimo simptomus
Imbierinė arbata ne tik puikus pasirinkimas sergant peršalimo ligomis, bet ir kenčiant nuo pykinimo. Dominiko Martino/Unsplash nuotrauka
Imbieras gali palengvinti peršalimą ar gripą. Daug žmonių naudoja imbierą, kad lengviau atsigautų peršalus ar susirgus gripu. Tiesa, rimtų mokslinių tyrimų, kurie patvirtintų tokią teoriją, yra gan mažai. Pavyzdžiui, 2013 metais mokslininkai ištyrė[6] šviežio ir džiovinto imbiero poveikį vienam kvėpavimo takų virusui žmogaus ląstelėse. Rezultatai parodė, kad šviežias imbieras gali padėti apsaugoti kvėpavimo sistemą, o džiovintas imbieras neturėjo tokio poveikio.
Imbieras gali padėti numesti svorio. Remiantis tyrimais, atliktais su žmonėmis ir gyvūnais, imbieras gali turėti įtakos svorio metimui. 2019 metų literatūros apžvalgoje[7] padaryta išvada, kad imbiero papildai pastebimai sumažino antsvorio turinčių ar nutukusių žmonių kūno svorį, juosmens ir klubų apimtį.
2015 metais atliktas tyrimas,[8] kuriame dalyvavo 80 nutukusių moterų, parodė, kad imbieras taip pat gali padėti sumažinti kūno masės indeksą (KMI) ir insulino kiekį kraujyje. Aukštas insulino kiekis kraujyje yra susijęs su nutukimu. Tyrimo dalyvės 12 savaičių vartojo santykinai dideles paros dozes – 2 gramus – imbiero miltelių. 2019 metais atlikta funkcinių maisto produktų literatūros apžvalga[9] taip pat parodė, kad imbieras turėjo labai teigiamą poveikį nutukimui ir svorio metimui. Žinoma, vis tiek reikia papildomų tyrimų.
Kol kas įrodymai, patvirtinantys imbiero vaidmenį užkertant kelią nutukimui, yra tvirtesni atliekant tyrimus su gyvūnais.[10] Žiurkių ir pelių, kurios vartojo imbiero vandenį arba imbiero ekstraktą, kūno svoris nuolat mažėjo, net ir tais atvejais, kai jos taip pat buvo šeriamos riebiu maistu.[11] Imbiero gebėjimas daryti įtaką svorio metimui gali būti susijęs su tam tikrais mechanizmais, pavyzdžiui, jo galimybe padėti padidinti sudegintų kalorijų skaičių arba sumažinti uždegimą.
Imbieras gali pastebimai sumažinti menstruacijų skausmą. Dismenorėja reiškia skausmą, jaučiamą menstruacinio ciklo metu. Vienas iš tradicinių imbiero naudojimo būdų yra skausmo malšinimas, įskaitant menstruacijų skausmą. 2009 metais atliktame tyrime[12] 150 moterų buvo nurodyta pirmąsias 3 menstruacijų dienas vartoti imbierą arba nesteroidinį vaistą nuo uždegimo (NVNU). Trys grupės gavo keturias paros dozes imbiero miltelių (250 mg), mefenamo rūgšties (250 mg) arba ibuprofeno (400 mg). Imbieras sugebėjo sumažinti skausmą taip pat veiksmingai, kaip ir du NVNU.
Naujausiuose tyrimuose[13][14] taip pat padaryta išvada,[15] kad imbieras yra veiksmingesnis už placebą ir toks pat veiksmingas kaip ir vaistai, tokie kaip mefenamo rūgštis ir acetaminofenas/kofeinas/ibuprofenas (Novafen). Nors šios išvados yra daug žadančios, vis dar reikia kokybiškesnių tyrimų su didesniu tyrimo dalyvių skaičiumi.
Jei norite numalšinti skausmą (ne tik menstruacijų), pamirkykite rankšluostį ar audinį į imbierinę arbatą ir uždėkite jį ant skaudamos vietos. Apskritai, imbieras yra malonaus skonio ir aromato, todėl veikia kaip protą bei kūną atpalaiduojanti priemonė. Jis gali padėti ne tik malšinant skausmą, bet ir mažinant emocinį stresą.
Imbieras gali padėti gydyti ar išvengti įvairių ligų
Teigiamos imbiero savybės išties stebina. Julios Topp/Unsplash nuotrauka
Imbiero sudėtyje yra medžiagos, kuri gali padėti išvengti vėžio. Imbieras buvo tiriamas kaip alternatyvi priemonė nuo kelių vėžio formų. Priešvėžinės savybės priskiriamos gingeroliui, kurio dideli kiekiai randami žaliame imbiere. 28 dienas trukusiame tyrime,[16] kuriame dalyvavo asmenys, turintys įprastą kolorektalinio vėžio riziką, 2 gramai imbiero ekstrakto per dieną žymiai sumažino priešuždegiminių signalinių molekulių kiekį storojoje žarnoje.
Tačiau tolesnis tyrimas[17] su asmenimis, kuriems yra didelė gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio rizika, nedavė tų pačių rezultatų. Yra įrodymų,[18][19] nors ir ribotų, kad imbieras gali būti veiksmingas nuo kitų virškinimo trakto vėžio formų, tokių kaip kasos vėžys ir kepenų vėžys. Jis taip pat gali būti veiksmingas nuo krūties vėžio[20] ir kiaušidžių vėžio.[21] Tačiau apskritai negalima tvirtai teigti apie priešvėžines imbiero savybes, nes reikia daugiau tyrimų.
Imbieras gali padėti nuo osteoartrito. Osteoartritas (OA) yra dažna sveikatos problema. Tai apima kūno sąnarių degeneraciją, sukeliančią tokius simptomus kaip sąnarių skausmas ir sustingimas. Vienoje literatūros apžvalgoje[22] nustatyta, kad žmonės, vartoję imbierą osteoartrito gydymui, žymiai sumažino skausmą ir negalią. Pastebėtas tik lengvas šalutinis poveikis, pavyzdžiui, nepasitenkinimas imbiero skoniu. Tačiau imbiero skonis ir skrandžio sutrikimas vis tiek paskatino beveik 22% tyrimo dalyvių pasitraukti iš šio tyrimo. Tyrimo dalyviai kiekvieną dieną gaudavo nuo 500 miligramų (mg) iki 1 gramo imbiero 3–12 savaičių. Daugeliui jų buvo diagnozuota kelio sąnario osteoartritas.
Kitas 2011 metais atliktas tyrimas[23] parodė, kad vietinio imbiero, mastikos, cinamono ir sezamo aliejaus derinys gali padėti sumažinti skausmą ir sustingimą žmonėms, sergantiems kelio osteoartritu.
Imbieras gali drastiškai sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir pagerinti širdies ligų rizikos veiksnius. Ši tyrimų sritis yra palyginti nauja, tačiau panašu, jog imbieras gali turėti stiprių antidiabetinių savybių. 2015 metų tyrime,[24] kuriame dalyvavo 41 dalyvis, sergantis 2 tipo cukriniu diabetu, išaiškėjo, jog 2 gramai imbiero miltelių per dieną sumažino cukraus kiekį kraujyje nevalgius 12%.
Tai taip pat žymiai pagerino hemoglobino A1c (HbA1c), ilgalaikio cukraus kiekio kraujyje žymenį. Per 12 savaičių HbA1c sumažėjo 10%. Taip pat 28 % sumažėjo apolipoproteino B/apolipoproteino A-I santykis ir 23 % sumažėjo malondialdehido (MDA), kuris yra oksidacinio streso šalutinis produktas. Didelis ApoB/ApoA-I santykis ir aukštas MDA lygis yra pagrindiniai širdies ligų rizikos veiksniai.
Tačiau svarbu suprasti, kad tai buvo tik vienas nedidelis tyrimas. Rezultatai yra įspūdingi, tačiau prieš pateikiant rekomendacijas juos reikia patvirtinti atliekant išsamesnius ir platesnius tyrimus. 2019 metų literatūros apžvalgoje[25] taip pat teigiama, kad imbieras žymiai sumažino HbA1c 2 tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms. Tačiau taip pat nustatyta, kad imbieras neturėjo įtakos cukraus kiekiui kraujyje nevalgius.
Neįtikėtina imbiero nauda – nenuginčijama. Юлія Вівчарик/Unsplash nuotrauka
Imbieras mažina dujų susidarymą ir gali padėti gydyti lėtinius virškinimo sutrikimus. Lėtinis virškinimo sutrikimas pasižymi pasikartojančiu skausmu ir diskomfortu viršutinėje skrandžio dalyje. Manoma, kad uždelstas skrandžio ištuštinimas yra pagrindinė virškinimo sutrikimų priežastis. Įdomu tai, kad imbieras pagreitina skrandžio ištuštinimą.[26]
2011 metais atliktame nedideliame tyrime[27] žmonėms, sergantiems funkcine dispepsija, t. y., nevirškinimu be jokios žinomos priežasties, buvo skiriamos imbiero kapsulės arba placebas. Po valandos jiems visiems buvo duota sriuba. Žmonių, kurie gavo imbiero, skrandis ištuštėjo per 12,3 minutės. Tiems, kurie gavo placebą, tai užtruko 16,1 minutės.
Šis poveikis taip pat buvo pastebėtas žmonėms, neturintiems virškinimo sutrikimų. 2008 metais dalies tos pačios tyrėjų grupės narių atliktame tyrime[28] 24 sveikiems asmenims buvo duota imbiero kapsulių arba placebas. Po valandos jiems visiems buvo duota sriuba. Imbiero vartojimas akivaizdžiai pagreitino skrandžio ištuštinimą. Žmonėms, vartojusiems imbierą, prireikė 13,1 minutės, o placebą vartojusiems žmonėms – 26,7 minutės.
Keliuose tyrimuose buvo tiriamas imbiero poveikis dujoms, kurios susidaro virškinimo trakte virškinimo metu. Kai kurie tyrimai rodo, jog imbiero fermentai gali padėti organizmui suskaidyti ir pašalinti šias dujas, taip palengvindami diskomfortą.[29] Tad jei norite kontroliuoti žarnyno sveikatą, verta pamėginti reguliariai gerti šiltą arbatą su imbieru.
Imbieras gali pagerinti smegenų veiklą ir apsaugoti nuo Alzheimerio ligos. Oksidacinis stresas ir lėtinis uždegimas gali pagreitinti senėjimo procesą. Manoma, kad šie veiksniai yra vieni iš pagrindinių, kalbant apie Alzheimerio ligą ir su amžiumi susijusius pažinimo sutrikimus. Kai kurie tyrimai su gyvūnais rodo,[30] kad imbiere esantys antioksidantai ir biologiškai aktyvūs junginiai gali slopinti uždegiminius atsakus, atsirandančius smegenyse.
Taip pat yra įrodymų, kad imbieras gali padėti tiesiogiai pagerinti smegenų veiklą. 2012 metais atliktame tyrime,[31] kuriame dalyvavo sveikos vidutinio amžiaus moterys, parodė, jog kasdienės imbiero ekstrakto dozės pagerina reakcijos laiką ir darbinę atmintį.
Taigi, imbieras atrodo kaip iš tiesų naudingas ir sveikas augalas, kurį verta įtraukti į savo racioną, norint palaikyti bendrą sveikatą ar kovojant su įvairiais negalavimais. Tiesa, imbiero nauda žmogui dar nėra pakankamai ištirta, todėl negalima tvirtai teigti kuriose srityse jis yra iš tiesų naudingas, o kuriose nelabai.
- ^ Pragnadyuti Mandal, Anjan Das, et. al. The efficacy of ginger added to ondansetron for preventing postoperative nausea and vomiting in ambulatory surgery. Pharmacognosy Research.
- ^ E. Soltani, A. Jangjoo, et. al. Effects of preoperative administration of ginger (Zingiber officinale Roscoe) on postoperative nausea and vomiting after laparoscopic cholecystectomy. Journal of Traditional and Complementary Medicine.
- ^ Wolfgang Marx, Karin Ried, et. al. Ginger-Mechanism of action in chemotherapy-induced nausea and vomiting: A review. Critical Reviews in Food Science and Nutrition.
- ^ Estelle Viljoen, Janicke Visser, et. al. A systematic review and meta-analysis of the effect and safety of ginger in the treatment of pregnancy-associated nausea and vomiting. Nutrition Journal.
- ^ Adrienne J. Lindblad. Ginger for nausea and vomiting of pregnancy. Canadian Family Physician.
- ^ Jung San Chang, Kuo Chih Wang, et. al. Fresh ginger (Zingiber officinale) has anti-viral activity against human respiratory syncytial virus in human respiratory tract cell lines. Journal of Ethnopharmacology.
- ^ Najmeh Maharlouei, Reza Tabrizi, et. al. The effects of ginger intake on weight loss and metabolic profiles among overweight and obese subjects: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Critical Reviews in Food Science and Nutrition.
- ^ Vahideh Ebrahimzadeh Attari, Alireza Ostadrahimi, et. al. Changes of serum adipocytokines and body weight following Zingiber officinale supplementation in obese women: a RCT. European Journal of Nutrition.
- ^ Kamesh Venkatakrishnan, Hui-Fang Chiu, Chin-Kun Wang. Extensive review of popular functional foods and nutraceuticals against obesity and its related complications with a special focus on randomized clinical trials. Food & Function.
- ^ Jing Wang, Pan Wang, et. al. Beneficial effects of ginger on prevention of obesity through modulation of gut microbiota in mice. European Journal of Nutrition.
- ^ Samy Sayed, Mohamed Ahmed, et. al. Ginger Water Reduces Body Weight Gain and Improves Energy Expenditure in Rats. Foods.
- ^ Giti Ozgoli, Marjan Goli, Fariborz Moattar. Comparison of effects of ginger, mefenamic acid, and ibuprofen on pain in women with primary dysmenorrhea. Journal of Alternative and Complementary Medicine.
- ^ Hajar Adib Rad, Somayeh Kazemi. Effect of Ginger and Novafen on menstrual pain: A cross-over trial. Taiwanese Journal of Obstetrics and Gynecology.
- ^ Marjan Ahmad Shirvani, Narges Motahari-Tabari, et. al. The effect of mefenamic acid and ginger on pain relief in primary dysmenorrhea: a randomized clinical trial. Archives of Gynecology and Obstetrics.
- ^ Chen X. Chen, Bruce Barrett, et. al. Efficacy of Oral Ginger (Zingiber officinale) for Dysmenorrhea: A Systematic Review and Meta-Analysis. Hindawi.
- ^ Suzanna M. Zick, D. Kim Turgeon, et. al. Phase II Study of the Effects of Ginger Root Extract on Eicosanoids in Colon Mucosa in People at Normal Risk for Colorectal Cancer. Cancer Prevention Research.
- ^ Suzanna M. Zick, D. Kim Turgeon, et. al. Pilot Clinical Study of the Effects of Ginger Root Extract on Eicosanoids in Colonic Mucosa of Subjects at Increased Risk for Colorectal Cancer. Mol Carcinog.
- ^ Miho Akimoto, Mari Iizuka, et. al. Anticancer Effect of Ginger Extract against Pancreatic Cancer Cells Mainly through Reactive Oxygen Species-Mediated Autotic Cell Death. Plos One.
- ^ Sahdeo Prasad, Amit K. Tyagi. Ginger and Its Constituents: Role in Prevention and Treatment of Gastrointestinal Cancer. Gastroenterology.
- ^ Ana Carolina B.M. Martin, Angelina M. Fuzer, et. al. [10]-gingerol induces apoptosis and inhibits metastatic dissemination of triple negative breast cancer in vivo. Oncotarget.
- ^ Roghiyeh Pashaei-Asl, Fatima Pashaei-Asl, et. al. The Inhibitory Effect of Ginger Extract on Ovarian Cancer Cell Line; Application of Systems Biology. Advanced Pharmaceutical Bulletin.
- ^ E. M. Bartels, R. Christensen. Efficacy and safety of ginger in osteoarthritis patients: a meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. Osteoarthritis and Cartilage.
- ^ Mohsen Zahmatkash, Mahammad Reza Vafaeenasab. Comparing analgesic effects of a topical herbal mixed medicine with salicylate in patients with knee osteoarthritis. Pakistan Journal of Biological Sciences.
- ^ Nafiseh Khandouzi, Farzad Shidfar, et. al. The Effects of Ginger on Fasting Blood Sugar, Hemoglobin A1c, Apolipoprotein B, Apolipoprotein A-I and Malondialdehyde in Type 2 Diabetic Patients. Iranian Journal of Pharmaceutical Research.
- ^ Yung-Hsiang Chen. Dietary ginger as a traditional therapy for blood sugar control in patients with type 2 diabetes mellitus A systematic review and meta-analysis. Medicine.
- ^ Mehrnaz Nikkhah Bodagh, Iradj Maleki, et. al. Ginger in gastrointestinal disorders: A systematic review of clinical trials. Food Science & Nutrition.
- ^ Ming-Luen Hu, Christophan K. Rayner, et. al. Effect of ginger on gastric motility and symptoms of functional dyspepsia. World Journal of Gastroenterology.
- ^ Keng-Liang Wu, Christopher K. Rayner, et. al. Effects of ginger on gastric emptying and motility in healthy humans. European Journal of Gastroenterology & Hepatology.
- ^ Ann M. Bode, Zigang Dong. The Amazing and Mighty Ginger. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition.
- ^ Faizul Azam, Abdualrahman M. Amer, et. al. Ginger components as new leads for the design and development of novel multi-targeted anti-Alzheimer’s drugs: a computational investigation. Dovepress.
- ^ Naritsara Saenghong, Jintanaporn Wattanathorn, et. al. Zingiber officinale Improves Cognitive Function of the Middle-Aged Healthy Women. Hindawi.