Sumažinkite spinduliuotę namuose: svarbūs patarimai

Firmus Medicus -

Norint apsisaugoti nuo galimo neigiamo spinduliuotės poveikio, svarbu išlaikyti atstumą

Elektromagnetinė spinduliuotė namuoseDaugėjant įvairių belaidžių prietaisų egzistavimui mūsų gyvenime, namuose turime vis daugiau įrenginių, kurie nuolat skleidžia elektromagnetinę spinduliuotę.

Vis daugėjant įvairių technologijų kiekiui kasdieniame mūsų gyvenime, verta susimąstyti apie saugumą jomis naudojantis. Visgi ne vienas mokslininkas perspėja apie galimą neigiamą belaidžių prietaisų poveikį mūsų sveikatai, todėl reikalingos tam tikros saugumo priemonės. Asociacija „Firmus Medicus“ kviečia susipažinti su paprastais patarimais, kurių besilaikant įmanoma sumažinti elektromagnetinės spinduliuotės kiekį namuose, taip apsaugant save ir vaikus nuo galimos žalos sveikatai.

Vienas pagrindinis, itin svarbus faktas – atstumas yra jūsų draugas. Žmonių sugeriamos belaidės spinduliuotės kiekis labai sumažėja, kai padidinate atstumą tarp savęs ir belaidžių įrenginių. Sumažinkite spinduliuotės poveikį, padidindami atstumą nuo belaidžių elektromagnetinę spinduliuotę skleidžiančių šaltinių. Pavyzdžiui, mobiliuosius telefonus ir belaidžius nešiojamuosius kompiuterius visada laikykite toliau nuo kūno. Įsidėmėkite, jog visi šie prietaisai nebuvo sukurti tam, kad su jais miegotumėte ar nuolatos juos laikytumėte prigludusius prie savo kūno. Jei atsiverstumėte savo belaidžio įrenginio vartotojo vadovą, veikiausiai jame rastumėte aiškius perspėjimus apie tai, kad prietaisas turėtų būti laikomas tam tikru atstumu.[1] Šie perspėjimai nėra iš piršto laužti.

Be to, apsižvalgykite po savo namus. Kiek turite belaidžių įrenginių? Pirmiausia sužinokite kokius įvairius elektromagnetinės spinduliuotės šaltinius turite savo aplinkoje, kad žingsnis po žingsnio galėtumėte atkreipti dėmesį į kiekvieną iš jų. Atstumo nuo įrenginių išlaikymas yra tik pirmas žingsnis siekiant sumažinti galimą riziką. Kitas žingsnis yra saugesnių būdų, kaip gauti reikalingus ryšius, suradimas, nesukuriant papildomos elektromagnetinės spinduliuotės šaltinių savo namuose.

Gyvenamosiose patalpose dažniausiai aptinkami šie belaidžiai įrenginiai: kompiuteriai, išmanieji garsiakalbiai, „Wi-Fi“ maršrutizatorius, žaidimų konsolės, belaidžiai telefonai, belaidės pelės, mobilieji telefonai ir belaidės saugos sistemos.

Pradėkite prietaisuose naudoti lėktuvo režimą ir įsigykite laidinį telefoną

Lėktuvo režimas - naudinga funkcijaJei nesinaudojate telefonu, nepamirškite įjungti lėktuvo režimo.

„Lėktuvo režimas“, dar vadinamas „skrydžio režimu“, yra jūsų belaidžio įrenginio nustatymas, kuriuo sustabdomas spinduliuotės skleidimas. Su šiuo nustatymu išjungiamos įrenginio antenos. Vienas iš svarbiausių patarimų yra išmokti naudotis lėktuvo režimu. Kai kuriuose įrenginiuose lėktuvo režimas išjungia tik korinio ryšio antenas, todėl jūs taip pat turite patikrinti ir išjungti kitas galbūt veikiančias antenas, pavyzdžiui, „Wi-Fi“ ar „Bluetooth“.

Kiekviename kompiuteryje, nešiojamajame kompiuteryje ar planšetiniame kompiuteryje yra funkcijos mygtukas, išjungiantis „Wi-Fi“ siųstuvą. Taip pat yra funkcijos klavišas, išjungiantis „Bluetooth“ ryšį.

Kai duodate vaikui technologinį įrenginį, pavyzdžiui, mobilųjį telefoną, planšetinį kompiuterį ar nešiojamąjį kompiuterį, įjunkite lėktuvo režimą, o „Wi-Fi“ ir „Bluetooth“ išjunkite. Be to, prietaisai turėtų būti naudojami ant stalo, o ne ant kelių.

Atminkite ir tai, jog belaidžiai namų telefonai, kaip ir mobilieji, skleidžia elektromagnetinę spinduliuotę. Daugelis belaidžių telefonų bazinių stočių nuolat skleidžia aukšto lygio mikrobangų spinduliuotę, nepriklausomai nuo to, ar šiuo metu naudojamas, ar ne prijungtas telefonas. Tuo tarpu laidiniai telefonai neskleidžia elektromagnetinės spinduliuotės. Taigi, jei įmanoma, kiekvienuose namuose turėtų būti laidinė linija (su garbanota virvele prie telefono). Tuomet būdami namuose jūs galėtumėte peradresuoti mobiliųjų telefonų skambučius į laidinį namų telefoną. Priimant balso skambučius reikėtų pirmenybę teikti fiksuotam laidiniam telefonui.

Sumažinkite savo mobiliojo telefono elektromagnetinės spinduliuotės poveikį

Kaip sumažinti mobiliojo telefono spinduliuotės poveikįGeriausia nenaudoti mobiliojo telefono arti kūno ir stengtis juo naudotis kuo trumpesnį laiko tarpą.

Pirmiausia, žinoma, pabandykite rečiau naudoti savo mobilųjį telefoną, kad sutrumpintumėte laiką, kai jus iš itin arti veikia telefono skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė. O suaugusiesiems, kurie privalo naudotis mobiliuoju telefonu, vertėtų įsidėmėti šiuos faktus:

  • Naudokite garsiakalbį arba ausines, kad telefonas būtų toliau nuo jūsų smegenų ir kūno. O kai nenaudojate telefono, išjunkite jį arba nustatykite lėktuvo/skrydžio režimą bei išjunkite „Wi-Fi“ ir „Bluetooth“.
  • Geriau siųsti tekstinius, o ne balso pranešimus, o spaudžiant „siųsti“ telefoną laikykite atokiau nuo kūno. Taip pat nelaikykite telefono prie pilvo, kai rašote tekstą.
  • Nenešiokite įjungto mobiliojo telefono kišenėje ar liemenėlėje.
  • Išjunkite automatinius atnaujinimus. Sumažinkite aktyvių programų kiekį. Mobilieji telefonai nuolat skleidžia spinduliuotę, net kai jūs jais aktyviai nesinaudojate. Net jei išjungsite belaidžio ryšio antenas, jie vis tiek skleis magnetinius laukus, todėl išjunkite juos 100%, prieš nešiodami telefonus šalia savo kūno.
  • Vaikai, išskyrus kritinius atvejus, neturėtų naudoti mobiliųjų telefonų.

Pastaba: pats saugiausias būdas – išjungti mobilųjį telefoną ir naudoti fiksuotojo ryšio laidinį telefoną.

Norime pabrėžti, kad prietaisų išjungimas vis tiek iki galo neapsaugo nuo elektromagnetinės spinduliuotės. Todėl rekomenduojame pakeisti belaidžius prietaisus į saugius laidinius įrenginius. Tačiau visgi daugumai yra gan sunku atsisakyti belaidžių prietaisų ir todėl įrenginių išjungimas, kai jie nenaudojami, yra pirmas žingsnis link saugesnių technologijų. Kai priprasite prie išjunginėjimo, tuomet siūlome žengti kitą žingsnį ir, kiek tai įmanoma, pakeisti belaidžius prietaisus į laidinius. Belaidžiai prietaisai, net ir kuomet nerašote žinučių ar jais apskritai nesinaudojate, vis tiek nuolatos skleidžia elektromagnetinę spinduliuotę ir tam užkertamas kelias tik tada, kai išjungiamos jų antenos.

Be to, jei naudojate namų telefoną, internetą, spausdintuvą, garsiakalbius ir įvairią pramogų įrangą, prijunkite visa tai su laidais ir išjunkite belaides funkcijas. Jei turite „Wi-Fi“ interneto ryšį namuose, pirmas paprastas žingsnis į priekį – prieš miegą išjunkite „Wi-Fi“ maršrutizatorių. Tada paklauskite savo interneto tiekėjo, kaip prisijungti prie laidinio tiekimo ir išjungti modemo ar maršrutizatoriaus antenų funkciją. Daugelis kompanijų leidžia jums tvarkyti belaidžio ryšio nustatymus internete ir jūs galite tiesiog jį išjungti internetu. Kartais reikalingas modemo pakeitimas.

Taip pat prijunkite su laidais žaidimų įrenginius ir valdymo pultus. Pasirinkite tokius žaidimų įrenginius, kuriuos galima prijungti su laidu. Tas pats galioja ir „Wi-Fi“ spausdintuvams, belaidėms pelėms ir visiems kietiems prietaisams. Atminkite: jei įrenginys yra belaidis, jis skleidžia belaidę spinduliuotę.

Nepamirškite apie kitų elektroninių prietaisų kenksmingumą

Miegokite aplinkoje, kurioje nėra elektroninių prietaisųGeriausia, jei miegotumėte kuo toliau nuo elektroninių prietaisų ir nesineštumėte telefono į lovą.

Mokslininkai ilgai tyrė kitą elektromagnetinės spinduliuotės rūšį, vadinamą magnetiniais laukais. Magnetiniai laukai randami visur, kur teka elektra – nuo elektronikos iki prietaisų ar elektros linijų. Pakartoti tyrimai[2] susiejo elektromagnetinius laukus su vaikų leukemija, persileidimais, hiperaktyvumu,[3] nutukimu[4] ir astma.[5] Keli trumpi patarimai, kaip sumažinti elektromagnetinius laukus:

  • Nekraukite telefonų ir prietaisų prie savo lovos ar darbo vietos.
  • Naudokite baterijomis maitinamo žadintuvo.
  • Nešiojamuosius ir planšetinius kompiuterius naudokite ant stalo, o ne savo kelių.
  • Prieš eidami į lovą, atjunkite šildančias antklodes ir vandens lovų šildytuvus.
  • Nestovėkite šalia mikrobangų krosnelės, kai joje šildote maistą.
  • Miegokite kuo toliau nuo visų elektronikos ir buitinių prietaisų.

Vertėtų įsidėmėti ir tai, jog belaidžiai prietaisai gali neigiamai veikti miegą, todėl nustokite neštis mobiliuosius telefonus ar kitus belaidžius prietaisus į lovą. Jeigu jums reikia žadintuvo, tuomet nustatykite lėktuvo režimą ir išjunkite „Wi-Fi“ bei „Bluetooth“.

Taigi, yra daug būdų, kaip galite sumažinti elektromagnetinės spinduliuotės kiekį savo namuose. Svarbiausia įsidėmėti, jog kiekvienas belaidis įrenginys skleidžia elektromagnetinę spinduliuotę. Todėl nepamirškite išjungti prietaisų, jei jais nesinaudojate bei įpraskite mobiliajame telefone naudoti lėktuvo režimą. Kadangi mokslininkai vis dažniau kalba apie galimus elektromagnetinės spinduliuotės pavojus, tikrai verta pasistengti pakeisti savo įpročius. Taip apsaugosite save bei savo artimuosius nuo galimo neigiamo šalutinio poveikio.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e