Natūralus imunitetas persirgus Covid-19 gali būti ilgesnis nei manyta

Ed Cara -

COVID-19 persirgę žmonės gali išlikti atsparūs virusui daugiau nei 8 mėnesius

Imunitetas persirgus COVID-19Sausio mėnesį paskelbtoje publikacijoje mokslininkai pateikia džiuginančių naujienų apie COVID-19 persirgusių žmonių imunitetą.

COVID-19 virusas vis dar kelia daug problemų visame pasaulyje, tačiau naujausias tyrimas gali įnešti kur kas pozityvesnių minčių nei iki šiol. „Firmus Medicus“ komanda kviečia paskaityti paskutinio tyrimo išvadas apie COVID-19 persirgusių žmonių imunitetą.[1]

Naujai publikuotas tyrimas[2] turėtų paguosti persirgusius COVID-19 žmones, ypač tuos, kurie nerimauja, jog greitai praras natūralų imunitetą. Tyrimo išvadose teigiama, kad daugumai žmonių susiformuoja pakankamas imuninis atsakas į virusą, trunkantis mažiausiai aštuonis mėnesius. Taip pat pastebimi teigiami ženklai, rodantys, jog pakankamas imuninis atsakas gali išlikti net ir kelis metus.

Beveik nuo pat pandemijos pradžios buvo nerimaujama dėl silpstančio imuniteto šiam virusui. Yra žinoma, kad koronavirusai, sukeliantys peršalimą, dažnu atveju gali sukelti pakartotinius užsikrėtimus. Tai buvo pastebėta ir 2020 metais su COVID-19, kai pasirodė pranešimai apie pakartotinius atvejus. Kai kurie tyrimai rodė, jog antikūnų kiekis prieš virusą gali stipriai sumažėti per tris mėnesius.

Ilgalaikis imunitetas – ne tik antikūnai

Iš kitos pusės tai parodo, kad imuniteto samprata yra labai painus dalykas. Antikūnai nėra vienintelis imuniteto rodiklis, kurį įgyjame prieš įvairius mikroorganizmus, įskaitant ir koronavirusą. Ir iki šiol patvirtinti pakartotinės infekcijos atvejai išlieka labai reti. Atrodo, jog mokslinių publikacijų žurnale „Science“ publikuotas tyrimas,[2] kuriame pateikiamos naujausios apžvalgos, kaip laikui bėgant keičiasi žmogaus imuninis atsakas į virusą ir tyrimo verdiktas – labai pozityvus.

Imunitetas persirgus koronavirusuSpecialistai teigia, jog būtina toliau tirti imuninį atsaką.

Mokslininkai ištyrė 180 persirgusių COVID-19 savanorių kraują, įskaitant ir mėginius, paimtus per šešis mėnesius po infekcijos. Antikūnų lygis po infekcijos šiek tiek sumažėjo, tačiau daugumai žmonių jis išliko stabilus iki aštuonių mėnesių. Praėjus trims mėnesiams virusui būdingos T ląstelės taip pat šiek tiek sumažėjo, tačiau po to jų kiekis vėl išliko stabilus. Tuo tarpu B atminties ląstelių kiekis po šešių mėnesių buvo didesnis nei po pirmojo. Šios B ląstelės padeda imuninei sistemai pabusti reaguojant į pažįstamą grėsmę ir prireikus gaminti daugiau antikūnų. Tai ypač džiugina, nes jos yra labai svarbios ilgalaikiam imunitetui, tokiam, kuris trunka metų metus.

Pačios tyrimo[3] išvados tiesiogiai neparodo, kad imunitetas COVID-19 ligai būtinai išliks aštuonis mėnesius ar ilgiau. Mokslininkai vis dar bando išsiaiškinti, kaip šis imuninis atsakas veikia tikrame pasaulyje. Tyrimu norėta pasakyti, kad 95% jame dalyvavusių žmonių imuninė atmintis (antikūnai, B ląstelės ir T ląstelės) išlieka pakankama praėjus 5-8 mėnesiams nuo simptomų atsiradimo pradžios. Tai patvirtina autorių teiginį, kad:

daugeliui persirgusių žmonių yra tikimybė įgauti ilgalaikį imunitetą prieš pakartotinę COVID-19 infekciją.

Pakartotinės infekcijos atveju imunitetas apsaugotų nuo sunkesnių formų

Tikimybė antrą kartą susirgti COVID-19Specialistai teigia, jog antrą kartą susirgus COVID-19, didelė tikimybė, jog žmogus bus apsaugotas nuo sunkesnės ligos formos.

Antikūnai dažniausiai vertinami kaip svarbiausia imuniteto dalis, užkertanti kelią pakartotinei infekcijai. Šis bei daug kitų tyrimų parodo, kad antikūnų kiekis prieš koronavirusą kiekvienam žmogui gali smarkiai skirtis. Tai paaiškina, kodėl keli žmonės per trumpą laiką užsikrėtė pakartotinai, o kai kurie jų vos po trijų mėnesių. Tačiau, kaip pabrėžė specialistai, kiti imuninės sistemos aspektai paprastai apsaugo žmones nuo sunkesnės ligos formos, jei jie apsikrečia dar kartą.

Nepaisant to kas pasakyta, dabartinė pandemijos padėtis JAV vis dar išlieka bloga.[4] Užsikrėtusių ir hospitalizuotų žmonių skaičius išlieka aukštas, mirčių skaičius siekia rekordines aukštumas (red. past. remiantis sausio mėnesio pradžios duomenimis). Reikia daugiau laiko, kad būtų atsakyta į visus svarbius klausimus, pavyzdžiui, kiek laiko išlieka vakcinos suteikiamas imunitetas? Bet šis straipsnis įkvepia pozityvumo blogų naujienų jūroje.

Apie autorių
Ed Cara
Ed Cara

Ed Cara yra žurnalistas, rašantis mokslo temomis. Per savo karjerą jis spėjo parašyti daug straipsnių tokiems žinomiems naujienų puslapiams kaip „The Atlantic“, „Undark Magazine“ ir „Gizmodo“.

Susisiekite su Ed Cara
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e