5G telefonai: neregėtas greitis ar pavojus sveikatai ir saugumui?

Firmus Medicus -

5G ryšys – daug klausimų kelianti technologija

5G technologija kelia nerimąNepaisant to, jog mokslininkai perspėja apie galimą 5G ryšio žalą, 5G telefonai jau sėkmingai įžengė į rinką.

Ar 5G ryšys ir 5G telefonai yra saugūs? Tai – bene dažniausias klausimas, kuris kyla diskusijose apie naująją belaidžio ryšio technologiją. Nors telekomunikacijų bendrovės ir reklaminiai straipsniai nuolat kartoja, kad 5G yra visiškai saugus, patikimas ir nekels jokios grėsmės sveikatai ar duomenų saugumui, visgi tokie drąsūs pareiškimai neatrodo pagrįsti rimtais, nepriklausomais moksliniais tyrimais ar technologijos saugumo bandymais.

Daug mokslininkų perspėja apie galimą žalą sveikatai. Pranešama ne tik apie galimą elektromagnetinės spinduliuotės ryšį su įvairių rūšių vėžiu, apie žalą reprodukcinei sistemai[1] ir širdžiai,[2] bet ir apie žymiai išaugančią persileidimų tikimybę.[3] Be to, išskirtinai apie 5G vis dar nėra surinkta daug mokslinių tyrimų, o apie ilgalaikius, tikrąjį galimos žalos mastą atskleidžiančius mokslinius bandymus išvis kol kas galime tik pasvajoti.

Tad iš esmės 5G ryšys pateks į rinką tinkamai neištirtas ir todėl įvairių šalių bendruomenės bei mokslo atstovai[4][5] rengia protestus ir diskusijas,[6] rašo peticijas bei straipsnius, stengdamiesti sustabdyti neatsargų 5G ryšio diegimą. Visgi pirmenybė turėtų būti teikiama visapusiškam žmonių bei aplinkos saugumui, o ne kuo greitesniam technologiniam šuoliui.

Tačiau nepaisant pasipriešinimo ir vis augančios mokslinės duomenų bazės, įrodančios galimą elektromagnetinės spinduliuotės žalą, 5G ir toliau stumiamas į priekį, o drauge su šiuo ryšiu kuriami ir 5G mobilieji telefonai.

5G telefonai: kokie pranašumai ir trūkumai?

5G telefonų pliusai ir minusaiJau pardavinėjami 5G telefonai, nors šis ryšys dar nėra įdiegtas komerciniam naudojimui.

Nors 5G ryšys Lietuvoje vis dar tėra bandymų etape, visgi pagal patvirtintas penktos kartos (5G) judriojo ryšio plėtros gaires[7] 5G bus įdiegtas viename iš 5 didžiausių Lietuvos miestų iki 2022 metų. O iki 2025 metų, jei šio ryšio plėtra nebus sustabdyta ir planai visgi liks sėkmingai įgyvendinti, 5G ryšys turėtų aprėpti visą Lietuvą.

Nepaisant to, jog naujoji technologija dar neveikia mūsų šalyje, visgi 5G ryšį palaikantys telefonai jau yra gaminami ir juos galima sėkmingai įsigyti. Kuo jie skiriasi nuo kitų telefonų? Skirtingai nei senesni mobiliųjų telefonų modeliai, 5G prietaisai ne tik gali veikti jau puikiai pažįstamais belaidžiais ryšiais (4G, 3G), bet ir 5G. Penktosios kartos judrusis ryšys gali veikti skirtingais dažniais – itin aukštais milimetrinių bangų, vidutiniais ir žemais dažniais. Bet kadangi 5G ryšys nepakeis kitų ryšių, o veiks drauge su jais, mus vienu metu veiks dar daugiau skirtingų elektromagnetinių bangų dažnių, kurie gali kenkti sveikatai ir aplinkai. Ir ši elektromagnetinė spinduliuotė mus veiks nuolatos, kadangi 5G ryšys jungs ne tik telefonus, bet ir daugybę kitų prietaisų į bendrą daiktų internetą.

Kam tuomet reikalinga tokia rizikinga technologija? Milimetrinės bangos turėtų leisti ypač greitai keistis dideliu duomenų kiekiu, todėl teoriškai visi turėtų galėti atsisiųsti filmą vos vienu paspaudimu, be jokio ar tik kelias akimirkas trunkančio laukimo. Taip pat žadama, jog su 5G ryšiu tokie telefonai galės pasiūlyti itin gerą vaizdo pokalbių kokybę ir galimybę bet kur žaisti daug resursų reikalaujančius žaidimus. Kaip vieni iš geriausių 5G telefonų, kuriuos jau galima nusipirkti pasaulyje, minimi[8][9] Samsung Galaxy S20 serijos telefonai, OnePlus 8 serija, OnePlus Nord, Oppo Find X2 Pro, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Motorola Edge PlusSamsung Galaxy Note 10 PlusSony Xperia 1 II, Xiaomi Mi 10 serijos telefonai, LG V60 ThinQ ir Samsung Galaxy A71 5G. Visgi kiek tokie patobulinti telefonai, veikiantys su 5G ryšiu, iš tiesų kažką reikš telefonų naudojams – kitas klausimas. Kažin ar mūsų gyvenimai smarkiai patobulės vien todėl, kad atsisiųsime filmą per kelias sekundes vietoj kelių minučių arba įniksime žaisti įvairius vaizdo žaidimus.

Nors parametrų atžvilgiu, kaip ir kiekvienais metais, telefonai yra patobulėję, tačiau kyla nerimas ne tik dėl galimų sveikatos problemų, bet ir dėl jų saugumo spragų. 5G ryšys suteiks galimybę veikti naujo tipo programoms ir leis mums prijungti daugiau įrenginių prie tinklo (bei tarpusavyje), taip skatinant kaupti ir dalytis vis daugiau savo asmeninių duomenų. Manoma, jog 5G telefonai ilgainiui bus prijungti prie daugybės kitų asmeninių įrenginių ir taip rinks didelius duomenų kiekius.[10] Ar tikrai greitesnis ryšys bei galimybė viską patogiai laikyti elektroninėje erdvėje verti to, jog visa svarbi kiekvieno asmens informacija bei veikla gali pakliūti į kitas rankas?

5G telefonai ir duomenų vagystės bei sekimas

5G technologija ir saugumo klausimaiNerimą kelia tai, jog 5G technologija atveria dar platesnes galimybes kibernetinėms atakoms ir duomenų sekimui.

Drauge su kone neribotomis 5G ryšio galimybėmis atsiveria ir nauji keliai užpuolikams. Kuo daugiau duomenų ir kuo daugiau įrenginių bus prijungta į tinklą, tuo vertingesnę ir jautresnę informaciją galės išgauti su technologijomis gerai susipažinę asmenys. Šantažo, tapatybės vagystės ir net asmens saugumo galimybės gali būti neribotos. Pavyzdžiui, kas nutiktų, jei užpuolikas pasiektų 5G ryšį palaikančią kamerą ar prijungtą automobilio programėlę? Be to, bus galima daug tiksliau atsekti naudotojo buvimo vietą bei kitus adresus.

Tikriausiai esate girdėję ir apie „Huawei“ ar „Xiaomi“ skandalus, susijusius su duomenų vagystėmis ar sekimu. Buvo išsiaiškinta, jog „Xiaomi“ telefonai galimai siunčia visą jų gaminių naudotojų veiklą į Kiniją, Rusiją bei Singapūrą. Kaupiami duomenys ne tik ką naudotojai naršo internete, bet ir kur vaikšto, kokius aplankus atidarinėja, ko ieško, ir t. t. Duomenų rinkimas buvo toks didelis, kad, kaip praneša „Forbes“,[11] netgi apėmė „incognito“ naršyklės langus, kurie turėtų būti visiškai apsaugoti nuo duomenų sekimo. Žinoma, „Xiaomi“ tokius kaltinimus neigė, tačiau Kinijos gamintojai jau ne pirmą kartą nuskamba per žiniasklaidą kaip itin nepatikimų saugumo klausimais įrenginių gamintojai.

O „Huawei“ patiria vis didesnius suvaržymus įvairiose šalyse taip pat dėl saugumo sumetimų. Timothy Heathas, „RAND Corporation“ vyresnysis tarptautinių gynybos tyrimų analitikas, teigia:[12]

Kinijos valstybė turi teisę reikalauti, kad tokios technologijų kompanijos kaip „Huawei“ pateiktų naudingos informacijos arba suteiktų prieigą prie „Huawei“ priklausančių bei parduodamų ryšių ir technologijų.

Kinijos valdžios institucijos gali naudoti šią informaciją ir prieigą, kad palengvintų šnipinėjimą ar kibernetines atakas <…>. Dėl šių priežasčių Kinijos valdžios institucijoms bus lengviau įsiskverbti į tokius prietaisus kaip telefonai, kurie remiasi „Huawei“ technologijomis.

Nors kalbant apie saugumo problemas dažniausiai linksniuojami tik Kinijos telefonų gamintojai, visgi saugumo spragų gali pasitaikyti ir su kitais telefonais. Be to, visada išlieka tikimybė, jog į išmaniuosius įrenginius bus įsilaužta ir bus pažeistas privatumas ar pavogti svarbūs duomenys. Atsižvelgiant dar ir į tai, jog 5G technologija yra per menkai ištirta, o vis daugiau mokslininkų ragina stabdyti šio ryšio plėtrą, kol nėra surinkta pakankamai mokslinių duomenų, verta susimąstyti ar tikrai protinga įsigyti 5G telefoną ir džiaugtis 5G ryšio diegimu.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e