Paskiepyti nuo COVID-19 vis tiek gali užsikrėsti bei užkrėsti kitus

Eric Levenson -

Vis dažniau pasitaiko susirgimų po paskiepijimo COVID-19 vakcina

COVID-19 vakcinų veiksmingumasNepaisant to, jog skubama paskiepyti kuo daugiau žmonių per kuo trumpesnį laiką, COVID-19 vakcinos neužtikrina šimtaprocentinės apsaugos.

„Firmus Medicus“ komanda kviečia paskaityti straipsnį apie COVID-19 skiepus ir užsikrėtimo tikimybę. CNN pranešė[1] apie gruodžio 18 dienos atvejį,[2] kai San Diego greitosios medicinos pagalbos slaugytojui buvo suleista COVID-19 vakcina. Po savaitės atlikus koronaviruso testą rezultatas buvo teigiamas. 

Tokios istorijos pasitaikys vis dažniau, nes per artimiausius kelis mėnesius milijonams amerikiečių bus skiriamos „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinos. Laikui bėgant, daugelis vakcinuotų žmonių vis tiek užsikrės naujuoju koronavirusu. Pačių farmacijos kompanijų tyrimų metu buvo įrodyta, kad vakcinos veiksmingumas yra apie 95% – tai reiškia, kad kai kurie paskiepyti žmonės vis tiek užsikrėtė virusu.

Imunitetui susiformuoti reikia laiko, reikalingos dvi naujojo koronaviruso vakcinos dozės su kelių savaičių pertrauka. Todėl yra tikimybė užsikrėsti šiuo virusu dar prieš pat vakcinaciją arba iškart po jos, o organizmas nespės suformuoti apsaugos. JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (angl. CDC) praneša,[3] kad imunitetui susiformuoti paprastai reikalingos kelios savaitės. CDC sako:

Tai reiškia, jog žmogus prieš arba iškart po vakcinacijos gali užsikrėsti virusu, kuris sukelia COVID-19, ir vis tiek susirgti.

COVID-19 vakcinų 95% veiksmingumas taip pat turi tam tikrą numatytą laukimo laiką. „Moderna“ vakcinos veiksmingumą tyrė praėjus 14 dienų[4] po antrosios dozės, o „Pfizer“ – praėjus 7 dienoms[5] po antrosios dozės. 

COVID-19 vakcinos nesuteikia tobulos apsaugos

COVID-19 simptomai40% naujojo koronaviruso infekcijų nesukelia jokių simptomų ir kol kas neaišku, ar COVID-19 vakcinos apsaugo nuo visų šio viruso tipų.

Nei viena vakcina nėra 100% efektyvi, todėl vakcinų gamintojai vis dar vertina duomenis ar vakcina apsaugo nuo visų šios infekcijos tipų, ar tik nuo tų, kurie nesukelia simptomų. CDC skaičiavimais, 40% koronaviruso infekcijų nesukelia jokių simptomų, o „Moderna“ ir „Pfizer“/„BioNTech“ vakcinos buvo tiriamos tik dėl to, ar jos padeda išvengti simptomus sukeliančios infekcijos. „Moderna“ gruodžio mėnesį pranešė apie Maisto ir vaistų asociacijai (angl. FDA) pateiktus duomenis, kurie rodo, kad vakcina užkerta kelią 2/3 visų infekcijų, įskaitant ir besimptomes. Kol kas CDC rekomenduoja žmonėms po vakcinacijos negalvoti, kad jie yra visapusiškai apsaugoti nuo infekcijos.

Apskritai klinikinių tyrimų metu abiejų vakcinų veiksmingumas buvo apie 95% – taigi nedidelis skaičius žmonių vis tiek gali užsikrėsti virusu net ir po dviejų vakcinos dozių. Kadangi pati vakcina pradedama taikyti vis platesniai populiacijos daliai, tai šis veiksmingumas gali sumažėti, nes visi žmonės turi skirtingą imuninį atsaką (jiems skirtingai formuojasi imunitetas) ir po vakcinacijos vaikščios po pasaulį.

Dabartinės naujojo koronaviruso vakcinos užkrėsti žmogaus negali, nes jos neturi viruso. Vietoj to vakcinos turi mažą genetinės medžiagos dalį,[6] žinomą kaip RNR arba mRNR. Ši dalis nurodo kūno ląstelėms pagaminti nedidelį kiekį medžiagos, kuri atrodo kaip viruso dalis. Savo ruožtu imuninė sistema tai atpažįsta kaip svetimą įsibrovėlį, ir tada pradeda gaminti antikūnus bei imunines ląsteles, kurios gali atpažinti ir neutralizuoti virusą, jei asmuo pakartotinai su juo susidurs. CDC praneša:[7]

Nė vienoje iš šiuo metu Jungtinėse Valstijose kuriamų, patvirtintų ir rekomenduojamų COVID-19 vakcinų nėra[8] gyvo viruso, kuris gali sukelti COVID-19. Tai reiškia, kad nuo COVID-19 vakcinos jūs negalite užsikrėsti.

Niekas nežino, kiek laiko dabartinės vakcinos apsaugos žmones nuo infekcijos. Naujasis koronavirusas atsirado tik prieš metus, o paskutiniai vakcinų tyrimų etapai baigėsi tik prieš kelias savaites. Po antrosios vakcinos dozės „Pfizer“ ir „Moderna“ stebėjo savanorius mažiausiai du mėnesius. 

Vakcinų sukuriamas imunitetas laikui bėgant gali išnykti, todėl kai kurioms vakcinoms po kelių metų reikalinga revakcinacija. Pavyzdžiui, CDC rekomenduoja suaugusiems kas 10 metų atlikti stabligės revakcinaciją.[9] Tymų ar kiaulytės protrūkių metu kai kuriems žmonėms „gali būti rekomenduojama“ papildoma MMR vakcinos dozė. Taip pat yra tikimybė, kad naujasis koronavirusas gali mutuoti taip, kad vakcinos bus mažiau veiksmingos. Gripo viruso padermės mutuoja nuolat ir tai yra viena iš priežasčių kodėl kiekvienais metais žmonėms reikalingos naujos gripo vakcinos.

Gydytojai tikisi, kad koronavirusas nepakis taip, kaip gripas. Tačiau jeigu taip atsitiktų, naujų koronaviruso vakcinų gamybai naudojama technologija leidžia prie to lengvai prisitaikyti. „Moderna“ ir „Pfizer“ vakcinoms atnaujinti turėtų prireikti daug mažiau laiko, nei naujų gripo vakcinų sukūrimui.

Pasiskiepiję asmenys vis tiek turės nešioti kaukes ir laikytis saugaus atstumo

COVID-19 vakcinos ir apsaugos priemonėsVakciną gavę asmenys vis tiek gali užkrėsti kitus.

Daktaro A. Fauci sveikatos apsaugos specialistai perspėja žmones, kad vakcinacija nereiškia, jog galima išmesti veido kaukes ir nesilaikyti socialinio atstumo. Taip yra todėl, kad net ir žmonės, kurie patys yra apsaugoti nuo viruso, gali jį perduoti kitiems. Nacionalinio alergijų ir infekcinių ligų instituto direktorius Antony Fauci perspėja:

Virusas gali pradėti daugintis nosiaryklėje.

CNN medicinos analitikė Dr. Leana Wen teigia:

Yra tikimybė, kad tas, kuris gavo vakciną, vis tiek gali išlikti besimptomiu viruso nešiotoju. Jie gali neturėti jokių simptomų, tačiau jeigu nosies kanale bus virusas, tai kalbant, kvėpuojant, čiaudėjant ir pan., jie vis tiek gali jį perduoti kitiems.

Atsižvelgiant į šiuos neatsakytus klausimus, CDC teigia, kad paskiepyti žmonės vis tiek turės naudoti „visas mums prieinamas priemones“, kad sustabdytų pandemiją, įskaitant kaukių dėvėjimą ir socialinio atstumo laikymąsi.

Apie autorių
Eric Levenson
Eric Levenson

Eric Levenson yra CNN žurnalistas, rašantis apie įvairias svarbiausias naujienas, susijusias su nusikaltimais, terorizmu, bandymais ir panašiai. Prieš tai jis dirbo žurnalistu tokiems žinomiems naujienų portalams kaip The Atlantic Wire ir Boston.com.

Susisiekite su Eric Levenson
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e