Melas: „Ištyrus homeopatiją ir palyginus ją su įprastine medicina, taptų akivaizdu, kad ji neveikia“
Tiesa: „Homeopatija pasižymi tokiais pat gerais, arba geresniais, nei įprastinės medicinos rezultatais“
Gydymas homeopatiniais vaistais dažnais atvejais neatsilieka nuo tradicinės medicinos
Iki 2014 metų, recenzuojamuose žurnaluose (angl. peer-reviewed journals) buvo paskelbti 189 tyrimai, kuriuose skelbiami atsitiktiniai kontroliuojami bandymai (angl. randomised controlled trials), skirti homeopatinių preparatų veiksmingumo nustatymui. Šiuos rezultatus palyginus su tradicinių medicininių preparatų tyrimų rezultatais, kurių metu peržiūrėti 1016 atsitiktinių imčių, placebo kontroliuojamų tyrimų, buvo gauti labai panašūs rezultatai.
Individualizuotas homeopatinis gydymas
Depresija
Neseniai atliktas atsitiktinių imčių, placebo kontroliuojamas tyrimas įvertino ir palygino individualizuotą homeopatinį gydymą ir vaisto Fluoksetino (Prozac) veiksmingumą vidutinio sunkumo ar sunkios depresijos kamuojamoms moterims menopauzės metu.[1]
Tyrimo metu buvo nustatyta, kad abu gydymo būdai yra saugūs ir kad kiekvienas iš jų labai skiriasi nuo placebo. Homeopatinio gydymo metu pastebėtas geresnis klinikinis depresijos simptomų pagerėjimas, lyginant jį su vaisto Fluoksetino. Taip pat, homeopatinis gydymo būdas sumažino pacienčių menopauzės simptomus, ko nebuvo pastebėta vaisto Fluoksetino tyrimo metu.
Tyrime, kuris buvo atliktas viešoje mokslinių tyrimų ligoninėje Meksikoje, dalyvavo 133 moterys. Lyginant homeopatijos veiksmingumą su placebu, mokslininkai taip pat lygino Fluoksetiną (Prozac) su placebu. Anot NICE,[2] antidepresantas gali būti apibūdinamas kaip turintis reikšmingą klinikinę naudą, jeigu jo pagerėjimas, pagal „Hamiltono Videpresijos vertinimo skalę“, yra 3 balais didesnis nei placebo.[3]
Šio tyrimo metu, po 6 savaičių gydymo kurso, pastebėta, kad homeopatija už placebą buvo veiksmingesnė 5 balais pagal Hamiltono vertinimo skalę; Fluoksetinas už placebą buvo veiksmingesnis 3,2 balo.
Ankstesnė FDA pateiktų duomenų analizė parodė, kad SSRI antidepresantai lengvo ar vidutinio sunkumo depresijos neveikia geriau nei placebas, tačiau sunkia depresijos forma sergantiems pacientams jie turi didesnį poveikį nei placebas.[3]
Vaikų ausų infekcijos
Indijoje atliktas atsitiktinių imčių kontroliuojamas tyrimas, kuriame dalyvavo 81 vaikas turintis ausų infekciją (ūminis vidinės ausies uždegimas), nustatė, kad individualizuotas homeopatinis gydymas buvo toks pat veiksmingas kaip ir įprastinis gydymas (analgetikai, antipiretikai, priešuždegiminiai vaistai ir antibiotikai).[4]
Šis atsitiktinių imčių kontroliuojamas bandomasis tyrimas palygino individualizuotą homeopatiją (naudojant LM potencialą) ir įprastinę priežiūrą. Abiejų grupių pacientams, kuriems sveikatos būklė po 3 dienų nepagerėjo, buvo skirti antibiotikai. Rezultatai buvo vertinami naudojant AOM-SOS.
Buvo vertinami 80 pacientų rezultatai: 40 iš jų gydyti tradiciniu būdu, 40 – homeopatiniu. Tradicinėje grupėje visi 40 (100%) pacientų buvo išgydyti, homeopatinėje grupėje buvo išgydyti 38 (95%) pacientai. 2 (5%) pacientai išgydyti nebuvo. Iki 3-osios dienos 1 pacientas buvo išgydytas įprastinėje grupėje, palyginus su 4 pacientais, kurie buvo išgydyti homeopatinėje grupėje. Tradicinėje grupėje antibiotikai buvo paskirti 39 pacientams (97,5%); homeopatinėje grupėje antibiotikų išviso nebuvo naudota.
Nors homeopatinis gydymas buvo individualizuotas ir gydymas buvo parinktas iš daugelio vaistų, 85 proc. homeopatinių pacientų buvo skiriamas tik vienas iš šešių skirtingų homeopatinių vaistų.
Kadangi pasaulyje yra siekiama visuotinai mažinti antibiotikų vartojimą, norėtųsi, kad šis tyrimas, siekiant nustatyti, ar panašūs rezultatai vėl bus pasiekti, būtų pakartotas kitose šalyse ir platesniu mastu. Jei taip, individualizuotas homeopatinis gydymas taptų alternatyva antibiotikams gydant vaikų ausų infekcijas.
Viršutinių kvepavimo takų infekcijos
Daugialypiame tarptautiniame tyrime nustatyta, kad homeopatinis gydymas pirminėje priežiūroje buvo ne prastesnis nei įprastinis gydymas, skirtas gydyti ūminius viršutinių kvėpavimo takų ir ausies nusiskundimų atvejus.[5] Tyrime buvo vertinami 1577 pacientai, gydomi 57 pirminės sveikatos priežiūros įstaigose 8 šalyse (Austrijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Rusijoje, Ispanijoje, Ukrainoje, Jungtinėje Karalystėje ir JAV).
Neindividualizuoti homeopatiniai produktai ligų gydyme
Galvos svaigimas (vertigo)
Keturi klinikiniai tyrimai, (2 RCT ir 2 stebėjimo tyrimai) naudojantys homeopatinius vaistus „Vertigoheel“, buvo lyginami su kitais vertigo ligos gydymo būdais. Keturių tyrimų metaanalizė, matuojanti galvos svaigimo epizodų skaičių, jų trukmę ir intensyvumą, parodė, kad Vertigoheel rezultatai nebuvo mažesni nei betahistino ar dimenhidrinato rodomi rezultatai.[6]
Paciento rezultatų stebėsena daugeliu ligų atvejų
Lėtinės ligos
Vokietijoje atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 493 pacientai, gydyti bendrosios praktikos gydytojų dėl lėtinių ligų, parodė, kad homeopatijos klinikiniai rezultatai buvo geresni nei įprastinės medicinos.[7]
Vokietijos sveikatos draudimo bendrovių užsakytas tyrimas buvo skirtas įvertinti homeopatijos indėlį gydant lėtines ligas, kurios paprastai pastebimos bendrojoje praktikoje, ir nustatyti, ar jos ir toliau bus taikomos homeopatiniam gydymui. 493 pacientai (315 suaugusių 178 vaikai), gydomi bendrosios praktikos gydytojų, gavo įprastinės medicinos vaistus arba homeopatiją.
Tyrimo metu nustatyta, kad homeopatijos grupės pacientai pranešė apie ženklesnį pagerėjimą nei įprastinės medicinos grupės (p = 0,002). Gydytojų vertinimai taip pat parodė, kad homeopatiniu būdu gydyti vaikai sulaukė geresnio klinikinio atsako nei tie, kurie vartojo įprastinius medicininius vaistus (p <0,001). Abiejų grupių sąnaudų skirtumas nebuvo didelis.
Gydomos būklės buvo suaugusių galvos skausmas, nugaros skausmas, depresija ir nemiga, bei vaikų ligos, tokios kaip sinusitas, atopinis dermatitas, alerginis rinitas ir astma. Šis tyrimas buvo paskelbtas 2005 m. draudimo bendrovės Innungskrankenkasse Hamburg, kuri iki šiol tęsia homeopatinio gydymo kompensavimą savo klientams.
Šio tyrimo platesnės imties atkartojimą norėtųsi pamatyti ir kitose šalyse, bei pažiūrėti, ar jo vykdytojams pavyks atkartoti panašius rezultatus.
Daugiau mitų apie homeopatiją
Melas: „Nėra jokių mokslinių tyrimų, įrodančių, kad homeopatija veikia“
Tiesa: Vien iki 2014 metų, buvo paskelbti 189 tyrimai, kuriuose buvo aprašyti atsitiktiniai kontroliuojami bandymai (angl. randomised controlled trials), skirti nustatyti homeopatinių preparatų veiksmingumą. Jie įrodė, kad vienas dažniausiai cituojamų teiginių apie homeopatiją yra visiškai netikslus. Daugiau apie tai straipsnyje: Melas – „Nėra jokių mokslinių tyrimų, įrodančių, kad homeopatija veikia“.
Melas: „Mokslininkai sako, kad homeopatija neveikia“
Tiesa: Daug mokslininkų ir gydytojų pasisako už teigiamą homeopatijos poveikį organizmui ir teigia, jog dideli tam tikros medžiagos skiedimai nėra niekas. Pagrindinė priežastis, kodėl homeopatija ir jos tyrimai yra nustumti į antrą planą yra tai, jog ši medicinos kryptis nesulaukia tokio pat dėmesio ir finansavimo kaip įprastinė medicina. Daugiau apie tai straipsnyje: Melas: „Mokslininkai sako, kad homeopatija neveikia“
Melas: „Homeopatiniai vaistai neveikia – tai tik cukrus“
Tiesa: Homeopatiniai vaistai veikia kitu principu nei įprasti medikamentai, kuris yra labiau pagrindžiamas ne chemija, bet fizika. Daugelis laboratorinių tyrimų patvirtina labai didelio skiedimo homeopatinių vaistų poveikį, kurio nebūtų, jei tai būtų „tiesiog vanduo“, arba „tiesiog cukrus“. Daugiau apie šiuos tyrimus straipsnyje: Melas: „Homeopatiniai vaistai neveikia – tai tik cukrus“
Melas: „Homeopatija yra tik placebas“
Tiesa: Teorija, jog homeopatija yra tik placebo efektas, nėra paremta jokiais moksliniais tyrimais. Mokslininkai yra atlikę eilę skirtingų tyrimų, pvz. aukštos kokybės placebo kontroliuojamai tyrimai, homeopatinių vaistų poveikį patvirtinantys laboratoriniai eksperimentai ir kt., įrodančių, kad ši medicinos sritis yra efektyvi ir veikianti. Daugiau apie tai straipsnyje: Melas: „Homeopatija yra tik placebas“
- ^ Emma del Carmen Macías-Cortés, Lidia Llanes-González, Leopoldo Aguilar-Faisal, Juan Asbun-Bojalil. Individualized Homeopathic Treatment and Fluoxetine for Moderate to Severe Depression in Peri- and Postmenopausal Women (HOMDEP-MENOP Study): A Randomized, Double-Dummy, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. PLOS ONE. Accelerating the publication of peer-reviewed science.
- ^ The National Institute for Health and Care Excellence (NICE). Oficiali NICE svetainė.
- ^ Irving Kirsch, Brett J Deacon, Tania B Huedo-Medina, Alan Scoboria, Thomas J Moore, Blair T Johnson. Initial Severity and Antidepressant Benefits: A Meta-Analysis of Data Submitted to the Food and Drug Administration. PLOS ONE. Accelerating the publication of peer-reviewed science.
- ^ Sinha MN, Siddiqui VA, Nayak C, Singh V, Dixit R, Dewan D, Mishra A.. Randomized controlled pilot study to compare Homeopathy and Conventional therapy in Acute Otitis Media. PubMed.gov. US National Library of Medicine National Institutes of Health.
- ^ Max Haidvogl, David S Riley, Marianne Heger, Sara Brien, Miek Jong, Michael Fischer, George T Lewith, Gerard Jansen, André E Thurneysen. Homeopathic and conventional treatment for acute respiratory and ear complaints: A comparative study on outcome in the primary care setting. BMC Complementary and Alternative Medicine.
- ^ Schneider B, Klein P, Weiser M.. Treatment of vertigo with a homeopathic complex remedy compared with usual treatments. PubMed.gov. US National Library of Medicine National Institutes of Health.
- ^ Witt C, Keil T, Selim D, Roll S, Vance W, Wegscheider K, Willich SN. Outcome and costs of homoeopathic and conventional treatment strategies: a comparative cohort study in patients with chronic disorders. PubMed.gov. US National Library of Medicine National Institutes of Health.