Svarbūs 5G debatai mįslingai liko karantino šešėlyje

Firmus Medicus -

Vos 3 balsų persvara patvirtintas 5G diegimas Džersio mieste

5G technologija Džersio miesteDžersio miestas 3 balsų persvara priėmė teigiamą sprendimą 5G įdiegimui mieste, leidžiantį pastatyti 72 judriojo ryšio stulpus.

Nepaisant visuomenės nepasitenkinimo ir dėl COVID-19 susidariusio chaoso, vos 3 balsų persvara buvo skubotai patvirtintas 5G diegimas Džersio mieste. Priimtas nutarimas atvėrė kelią 5G diegimui Džersio mieste, pastatant 72 komunalinius stulpus, reikalingus šios technologijos veikimui.[1]

Tarybos narys Richard Boggiano, kuris jau prieš tai išsakė susirūpinimą dėl galimos 5G spinduliuotės žalos ir galutiniame balsavime vis dar buvo prieš, teigė:[1]

Kaip jau minėjau prieš tai, yra daugybė mokslininkų, kurie nesutinka su tuo, ką sako FCC ar dar kas. Tikiuosi, jog visi, kurie susirgs, paduos į teismą ne tik miestą, bet ir kiekvieną teisėją ar bet kurį teismą, kuris sako, jog mes tiesiog turime su tuo susitaikyti. Aš manau, jog tai gėdinga ir sakau „ne“.

Kiti prieš šio judriojo ryšio įdiegimą balsavę tarybos nariai reikalavo griežtesnių elektromagnetinės spinduliuotės limitų ir didesnių mokesčių, tačiau liko neišgirsti. Nepaisant vis didėjančio kiekio mokslininkų[2][3] ir medikų,[4] kalbančių apie galimą elektromagnetinės spinduliuotės žalą,[5] miesto teisininkas Nicholas Strasser teigė, kad negalima atmesti 5G technologijos dėl žalos sveikatai klausimų, nes FCC sako,[6] jog ši technologija yra visiškai saugi. 

Jis taip pat atmetė siūlymus didinti judriojo ryšio tiekėjų mokesčius, tikindamas, jog tai būtų nelegalu, kadangi visiems tiekėjams turi būti vienodos galimybės, o jau prieš tai buvo patvirtinti kiti tiekėjai, kuriems mokesčiai nebuvo pakelti.

Tokius aiškinimus išgirdęs tarybos narys R. Boggiano jį pertraukė:

Na, tuomet atidėkime šį nutarimą, kol rasime sprendimą.

Tačiau R. Boggiano buvo paprašyta patylėti ir N. Strasser toliau tęsė savo prezentaciją, kurioje jis taip pat tvirtino, kad leidę 5G technologijos įdiegimą Džersio mieste, tarybos nariai užkirstų kelią mobiliojo ryšio tiekėjų skundui teisme. Galiausiai įvykęs balsavimas 3 balsų persvara sėkmingai atvėrė kelią 72 5G stulpams Džersio mieste.

Išgirdusi apie miesto ketinimus stabdyti 5G, telekomunikacijų bendrovė padavė Džersį į teismą

ZenFi Networks padavė Džersio miestą į teismąSužinoję apie svarstymus uždrausti 5G diegimą Džersio mieste, telekomunikacijų bendrovė padavė miestą į teismą ir taip laimėjo itin svarbius kelis miesto tarybos narių balsus.

Teisininkas N. Strasser paminėjo telekomunikacijų bendroves ir teismą ne šiaip sau. Vos išgirdusi, jog Džersio miestas ketina spręsti 5G klausimą, kompanija „ZenFi Networks“ jau kitą dieną iniciavo ieškinį prieš miestą.[7] 

Keli už 5G įdiegimą balsavę tarybos nariai taip balsavo būtent todėl, jog būtų išvengta bylinėjimosi teisme. Tarybos narė Denise Ridley buvo viena iš jų. Ji teigė,[7] jog nors ir pasisako už būtinybę ištirti galimą naujosios technologijos žalą sveikatai, visgi balsuoja už 5G įdiegimą, nes nenori, kad miestui tektų mokėti didžiules pinigų sumas teisme, jei norėtų ginti savo griežtą nuomonę šios technologijos atžvilgiu. O tai kelia klausimų dėl sprendimo priėmimo skaidrumo ir telekomunikacijų bendrovės kišimosi į miesto reikalus teisėtumo.

„ZenFi Networks“ vyriausiasis administracijos pareigūnas ir generalinis patarėjas Robert Sakota atmetė bet kokį susirūpinimą dėl naujos technologijos galimos žalos sveikatai. Jis tikino, jog 5G judrusis ryšys skleis ne didesnį elektromagnetinės spinduliuotės lygį nei bet kuris dabartinis WiFi maršrutizatorius. Tokios kalbos taip pat sukėlė abejonių, kadangi 5G ryšys veiktų kitokiame radijo dažnių diapazone nei dabartinės technologijos. Be to, drauge vis dar veiktų ir visi kiti ryšiai, tad didesnė spinduliuotė veikiausiai neišvengiama.

Keli tarybos nariai seniau išreiškė nepasitenkinimą, jog jų rankos tarsi surištos šiuo klausimu ir vadovaujantis vien FCC išaiškinimais turi aklai priimti 5G ryšį savo mieste, jei nenori bylinėtis teismuose. Miesto teisininkas Nick Strasser bandė paneigti tokius teiginius, sakydamas:[8]

Ko negalite daryti, tai sakyti, kad norite taip elgtis dėl įrangos skleidžiamos spinduliuotės, nes FCC jau peržiūrėjo saugos klausimą ir paskelbė, jog įranga saugi. Bet ką miestas gali daryti, tai reguliuoti technikos ar individualių stulpų mokesčius.

Tačiau galutiniame posėdyje N. Strasser jau pakeitė nuomonę ir, kaip jau minėjome aukščiau, tvirtino, jog miesto taryba net negali kelti mokesčių, todėl šie nebuvo padidinti.

Tarybos narė Jermaine Robinson sakė:[8]

Tarybos nariai praleido mėnesį laiko, mąstydami ką daryti dėl šio klausimo ir nemalonu galvoti, jog FCC kontroliuoja ką mes darome čia, Džersio mieste. Norėčiau, jog pirmenybę turėtų žmonės ir noriu įsitikinti, jog jie žino, kas vyksta mūsų mieste.

Gyventojų susirūpinimas ir raginimai stabdyti 5G liko ignoruojami

Visuomenė prieš 5GDžersio miesto gyventojai bei kai kurie tarybos nariai pasisakė prieš 5G ir iškėlė susirūpinimą dėl galimos žalos sveikatai, tačiau liko neišgirsti.

Dėl karantino ir susidariusios įtemptos padėties iš pradžių šio nutarimo sprendimas buvo atidėtas,[8] tačiau vos kelioms savaitėms. Nors vis dar nesibaigė COVID-19 sukeltas chaosas, prie 5G ir vėl buvo grįžta gegužės mėn. pabaigoje. Seniau dėl 5G įdiegimo susirūpinę gyventojai kritikavo skaidrumo, išankstinio įspėjimo ir informacijos trūkumą. Taip pat buvo akcentuojama galima žala gyventojų sveikatai, kurią patvirtina įvairūs moksliniai tyrimai, nepaisant to, jog FCC kartoja, kad ši technologija yra saugi.

Sesele dirbanti Džersio miesto gyventoja Lucille Shash sakė, jog nepritaria 5G stulpų įrengimui:[9]

Mano vaikų miegamasis yra gatvės pusėje ir jie potencialiai gali miegoti tik kelios pėdos nuo 5G stulpo.

Ji pabrėžė, kad Pasaulio sveikatos organizacija dar nepateikė aiškios nuomonės apie šios technologijos galimą poveikį sveikatai. Be to, ji paminėjo, kad ne viena šalis sustabdė 5G diegimą, kol nebus užbaigta daugiau mokslinių tyrimų, tiriančių galimą naujosios technologijos poveikį.[10][11]

Buvęs tarybos narys Chris Gadsden taip pat paminėjo, jog gyventojai nebuvo įspėti apie tai, kad jų kaimynystėje atsiras 5G stulpai:[8]

Aš tiesiog noriu perspėti ir sulaikyti įdiegimą, nes manau, jog lygiai taip pat, kaip perspėjama apie vaizdo kamerų įrengimą ir kitus statybos projektus, ir apie gatvių grindinį, tokį patį mandagumą privalome išlaikyti ir šiuo klausimu.

Jis taip pat išreiškė susirūpinimą, jog pirmiausia judrusis ryšys atsiras zonose, kuriose daugiausiai gyvena senyvo amžiaus, silpnesnės sveikatos asmenys.

Gyventoja Esther Wintner pastebėjo ir tai, jog reikėtų atidėti tokius svarbius klausimus, kol visi per daug užsiėmę kovojant su COVID-19 pandemija ir jos padariniais. Buvęs tarybos narys Chris Gadsden sakė:[7]

Visi balsavusieji „taip“ ir patikėję korporacijos patarėjo žodžiu, yra atsakingi prieš bendruomenę už bokštų vietą. Jie padarė nepakankamai.

Galutinis sprendimas buvo priimtas ir daug klausimų bei gyventojų susirūpinimą kelianti 5G technologija atkeliauja į Džersio miestą su 72 tam reikalingais komunaliniais stulpais. Tam pritarę miesto tarybos nariai džiaugėsi, jog drauge išvengė bylinėjimosi su telekomunikacijų bendrove, tačiau lieka neaišku kokių problemų 5G technologijos įdiegimas be rimto jos ištyrimo galbūt sukels ateityje.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e