Lietuvos valdžia skuba diegti 5G: patvirtintos gairės

Firmus Medicus -

5G ryšys pirmuosius žingsnius Lietuvoje turėtų žengti jau 2021 metais

Jaroslavas NarkevičiusNors vyriausybė drąsiai priėmė 5G plėtros planą, bet kol kas neaišku net ir pats pirmas žingsnis – kaip ketinama dalintis tais pačiais radijo dažniais su Rusija.

Vyriausybė praėjusią savaitę galutinai patvirtino[1] gaires, kuriomis duodama žalia šviesa 5G judriojo ryšio diegimui ir plėtojimui Lietuvos teritorijoje. Lietuvos Respublikos penktosios kartos judriojo ryšio (5G) plėtros 2020–2025 m. gairės numato laipsnišką 5G diegimo Lietuvoje planą, pagal kurį 5G ryšį bus pradedama diegti jau 2021 metais.

Kaip nurodoma gairėse,[2] iš pradžių 5G ryšį numatoma pradėti diegti didžiausiuose Lietuvos miestuose. Pirmiausiai jis bus įvestas kažkurioje iš šių vietų: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ar Panevėžyje. Planuojama, jog 5G ryšys turėtų būti pradedamas diegti viename iš didžiųjų Lietuvos miestų jau kitais metais.

Lietuvos Respublikos penktosios kartos judriojo ryšio (5G) plėtros 2020–2025 m. gairėse taip pat nurodoma, jog iki 2023 metų šią naująją technologiją turės 5 didžiausi Lietuvos miestai, o 2025 metais 5G ryšys turi būti įdiegtas miestuose ir miesteliuose, valstybinės reikšmės keliuose, uostuose, geležinkeliuose bei tarptautiniuose transporto koriduoriuose („Rail Baltica“, „Via Baltica“).

Iki šių metų galo ketinama priskirti radijo dažnius ir paskelbti jų aukcioną, tačiau kol kas neaišku ar pavyks tai padaryti, nes dažniai kertasi su Rusijoje naudojamu dažnių diapazonu.[3] Nors ir skubama įvesti 5G, bet susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pripažįsta, kad kol kas nežino ką darys dėl vienodų radijo dažnių, kuriais Rusija naudojasi ne tik transliuodama televiziją, bet ir valdo karinę techniką bei savo palydovus:

Dažniai tikrai yra tapatūs, ypatingai pasienio su Kaliningrado srities ruožu, ir grupė ta tema dirba. Čia tikrai reikia vertinti ir spręsti klausimą nacionalinio saugumo lygmeniu, tarptautinėje arenoje, bendrauti su privačiais ryšio operatoriais, kas yra daroma.

Mokslininkai vis garsiau šneka apie galimą 5G žalą ir tyrimų būtinumą

5G technologijaMokslininkų teigimu, negalima diegti 5G ryšio, kol nėra atlikta pakankamai mokslinių galimos žalos tyrimų.

Be to, susirūpinimą kelia ir tai, jog 5G ryšio plėtra sparčiai skinasi kelią, nors nėra pakankamų mokslinių tyrimų apie galimą šios naujos technologijos žalą. Kaip pastebi ne vienas mokslininkas, pirmiausia būtina nuodugniai ištirti 5G elektromagnetinę spinduliuotę ir galimą jos poveikį žmonėms, gyvūnams bei aplinkai, o tik po to svarstyti ar išvis reikėtų diegti tokią technologiją. Dr. Martin Pall tokį skubotą ir tinkamai neapgalvotą 5G ryšio diegimą kritikuoja dar griežčiau:[4]

Įdiegti dešimtis milijonų 5G antenų, neatlikus nė vieno biologinio saugumo patikrinimo, yra bene pati kvailiausia idėja, kuri galėjo kažkam kilti per visą pasaulio istoriją.

Apie tyrimų būtinumą bei 5G diegimo sustabdymo reikalingumą prakalbo 1300 Belgijos medikų,[5] o elektromagnetinės spinduliuotės galimą žalą įrodo daugybė įvairių mokslinių tyrimų, kurių sąrašus „Firmus Medicus“ komanda yra surinkusi jau seniau.[6][7][8] Prie galimos žalos galima priskirti įvairias reprodukcinės sistemos, širdies, smegenų problemas. Be to, PSO Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra dar 2011 metais elektromagnetinę spinduliuotę priskyrė prie galimų kancerogenų,[9] tad akivaizdu, jog būtina atsižvelgti į tai, kokią žalą gali padaryti 5G ryšio įdiegimas.

Tiesa, Jaroslavas Narkevičius bando nuraminti susirūpinusią visuomenę ir teigia:[10]

Nors naujosios technologijos atveria platesnes galimybes ekonomikos augimui, transporto, sveikatos priežiūros paslaugų plėtrai, daug kam jos kelia nemažai klausimų. Todėl svarbu laipsniškas diegimas, išsamių tyrimų rengimas ir tinkamas visuomenės informavimas.

Tačiau pažadai apie išsamius tyrimus ir tinkamą informavimą kelia abejonių, žinant tai, jog didžioji žiniasklaida linkusi skleisti tik reklaminius, 5G ryšį vien teigiamai pristatančius tekstus, o apie galimą žalą kalbantys mokslininkai išpeikiami kaip melo skleidėjai. Pavyzdžiui, gerai žinomas fizikas prof. Jonas Grigas buvo apkaltintas melavimu, nors tam net nebuvo rasta įrodymų, o jį užginčyti bandė nieko bendro su fizika neturinti žurnalistė.[11]

O Lietuvos valdžia, entuziastingai skubanti įdiegti šią naują technologiją, irgi nuolat pabrėžia tik galimas naudas, regis visiškai pamiršdama su 5G susijusius sveikatos bei saugumo pavojus.

Kitos šalys stabdo 5 diegimą, pripažįsta tyrimų stoką ir gyventojų nerimo pagrįstumą

5G kitose šalyseVisame pasaulyje daugėja savo nerimą dėl 5G technologijos išsakančių mokslininkų bei gyventojų kiekis.

Verta paminėti ir tai, jog susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius sako,[12] kad daugelis išsivysčiusių šalių skuba pasinaudoti 5G ryšio privalumais. Tačiau iš tiesų visame pasaulyje įgyvendinami įvairūs 5G diegimą stabdantys veiksmai ir vis daugiau skirtingų šalių piliečių reiškia nepasitenkinimą dėl šios technologijos atėjimo į rinką.

Pavyzdžiui, Slovėnija pripažino, jog negalima įdiegti 5G ryšio, kol nėra pakankamų mokslinių tyrimų, todėl paskelbė 5G moratoriumą ir negrįš prie šios technologijos įdiegimo klausimo tol, kol nesurinks pakankamų mokslinių duomenų kiekio.[13] Dažnai valdančiųjų linksniuojama JAV taip pat nesnaudžia – joje daugėja atskirų miestų ir valstijų, kurios griežtina įstatymus ar išvis atsisako 5G diegimo.[14]

Pirmieji neramumai ir veiksmai, siekiant sustabdyti neatsakingai skubotą 5G diegimą prasidėjo jau prieš kelis metus. Apie tai galite plačiau pasiskaityti jau seniau „Firmus Medicus“ publikuotuose straipsniuose: „Visuomenė prieš telekomunikacijų bendroves. Veiksmai siekiant užkirsti kelią 5G įgyvendinimui (I dalis)“[15] ir „Visuomenė prieš telekomunikacijų bendroves. Veiksmai siekiant užkirsti kelią 5G įgyvendinimui (II dalis)“.[16]

Deja, bet apie tai neužsimena nei didžioji žiniasklaida, nei Lietuvos valdžia. Nuolatos pabrėžiama tik pirmavimo 5G diegimo lenktynėse svarba ir naujosios technologijos pliusai, o 5G ryšį kritikuojantys mokslininkai bei visuomenė lieka užribyje. Ar tokiu keliu turėtų vykti teisinga technologinė pažanga, paliekame spręsti patiems skaitytojams.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e